زمان مطالعه : ۳ دقیقه

با وجود وقایعی مانند تصویب صندوق قابل معامله در بورس (ETF) توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) و معرفی محصولات مشتقات ارزهای رمزنگاری،این تصور می شود که بازار توسط اخبار موجود در خارج از آمریکا هدایت می شود. با این وجود، تحقیقات جدید نشان می دهد آسیا هدایتگر غالب قیمت بیت کوین و بازار ارزهای رمزنگاری است.

تمرکز غرب ممکن است گمراه کننده باشد

جی کلایتون، رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در ماه ژوئن ۲۰۱۸ در اظهار نظری درباره موضع این کمیسیون راجع به اینکه آیا ارزهای رمزنگاری به عنوان اوراق بهادار مورد پذیرش قرار خواهند گرفت یا نه، می گوید:

ما (SEC) مدت زیادی است در حال تصمیم گیری راجع به آن هستیم. ما یک اقتصاد ۱۹ تریلیارد دلاری ساختیم که یک بازار اوراق بهادار می باشد و مورد حسادت همه ی جهان واقع شده است.

در حالی که این صحت دارد که نیمکره غربی بر سر بازار دارایی اصلی سلطه ی اجرائی بیشتری دارد،  این سلطه لزوما در بازار بیت کوین و آلت کوین وجود ندارد. با این حال، مشاهده اینکه کارشناسان تجاری آمریکا در حال استدلال باشند که بازار بورس و کالای شیکاگو (CME) و قراردادهای آتی بازار شیکاگو (CBOE) در حال هدایت قیمت بیت کوین هستند، چیزی غیرعادی به نظر میرسد.

بر اساس اطلاعات موزائیک(Mosaic) که یک شرکت تحقیقاتی و اطلاعاتی در مورد ارز رمزنگاری است، تحولات آسیا تاثیری، بطور چشمگیری بیشتر بر بازار ارزهای دیجیتال نسبت به این نوع تحولات در غرب دارد.

این شرکت تحقیقاتی می گوید که ۱۱ اخبار مهم در مورد توسعه ارزهای رمزنگاری در آسیا وجود داشته است. این اخبار به طور متوسط به میزان ۱۸.۶۱ درصد بازار را تحت تاثیر قرار داده اند.

یکی از مهمترین این اخبار موثر، در آغاز سال جاری رخ داد، زمانی که کوین مارکت کپ اطلاعات مربوط به  یک صرافی کره ای را از سایت خود حذف کرد. با توجه به اطلاعات موزائیک، این رویداد منحصر به فرد باعث سقوط بیش از ۵۷ درصدی بازار شد.

در اواسط سال ۲۰۱۸، زمانی که قیمت بیت کوین از ۶۲۰۰ دلار به ۸۰۰۰ دلار رسید، بسیاری از مفسران آن را ناشی از اتفاقاتی می دانستند که در آسیا رخ داده بود. در آن زمان، شهروندان ثروتمند چینی شروع به خرید بیت کوین برای حفظ ارزش دارایی های خود کرده بودند، زیرا دولت باعث کاهش ارزش ارز این کشور شده بود.

تسلط آسیا بر استخراج و مبادلات ارزهای رمزنگاری

در ابتدا باید گفت که آسیا بر فضای استخراج و مبادلات ارزهای رمزنگاری تسلط دارد. حتی علیرغم سخت گیری های زیاد در چین، مناطق دیگری همچون سنگاپور، هنگ کنگ، ژاپن و کره جنوبی از جمله کشورهای مهمی هستند که پلتفرم صرافی های رمزنگاری متعدد و کسب و کارهای مرتبط با آن در آنجا قرار دارند.

این صرافی های آسیایی اطمینان می دهند که خدمات آنها به زبان های مختلفی ارائه می شود و بنابراین جمعیت بیشتری به سمت آنها سوق می یابد. همچنین این مناطق و به ویژه چین با هزینه نسبتا ارزان برق، در صنعت استخراج بیت کوین نقش مهمی دارند.

در اوایل سال جاری، آرتور هیز، مدیر عامل شرکت هنگ کنگی بیت مکس گفت که مبادلات رمزنگاری در آسیا بیشتر از غرب است. او گفت:

آسیا بر ارزهای رمزنگاری غلبه دارد زیرا در آنجا از دارایی های دیجیتال بسیار استفاده می شود. کره جنوبی در دو دهه گذشته تجارت کالاهای دیجیتالی زیادی را بر عهده داشته است. هنگامی که شما برای خرید یک ارز دیجیتال پول پرداخت می کنید، آنها این موضوع را درک کرده و سریعا به هیئت مدیره خود آن را خبر می دهند.

بنابراین منطقی است که اخبار این منطقه تاثیر بیشتری بر بازار دارد تا اخبار ایالات متحده و اروپا.

محققان نتیجه گرفتند که با توجه به نقش محوری آسیا بر ارزهای رمزنگاری، سرمایه گذاران به جای بررسی آنچه که می تواند هدایت کننده قیمت ها باشد، باید به شرق توجه داشته باشند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید