در کل، بیش از 95 درصد از کل ارزهایی که در سطح جهان استفاده می شوند، ارز دیجیتال یا ارز مجازی هستند. در حال حاضر تمامی خرید های آنلاین از وب سایت های مختلف با استفاده از کارت های اعتباری صورت می گیرد. اما دور از انتظار نیست که در آینده ای نزدیک، بسیاری از تراکنش های مالی با استفاده از انواع ارز دیجیتال انجام شود. اما سوالی که برای بسیاری از افراد مطرح می شود این است که ارز مجازی یا Virtual Currency چیست؟

اگر در یکی از بازی های آنلاین مانند extra lives شرکت کرده باشید، احتمالا با این شیوه پرداخت آشنایی دارید. با این حال، بازی فقط یکی از کاربردهای پول دیجیتال است. افراد سراسر جهان می توانند از آن برای رزرو اتاق های هتل و خرید کالاها به صورت آنلاین و … استفاده کنند. در حالی که بیشترین استفاده از ارز دیجیتال در سرمایه گذاری است.

ارز مجازی

ارز مجازی چیست؟

ارز مجازی یا cryptocurrency که اشتباها به عنوان یکی از ارزهای دیجیتال در نظر گرفته می شود، یک نوع ثروت دیجیتالی است که توسط توسعه دهندگانشان صادر شده و توسط گروه های مجازی خاص پذیرفته شده است.

بیش از 200 نوع مختلف پول واقعی وجود دارد که توسط کشورها یا سایر نهادها صادر شده و توسط دولت ها تنظیم می شود.

“با توجه به آنچه که مجله Bitcoin، منتشر کرده است، پول مجازی نوعی ارز دیجیتال است، اما تمام ارزهای دیجیتال، مجازی و یا رمزنگاری شده نیستند.”

به عنوان مثال شبکه ای مانند پی پال PayPal یک شبکه دیجیتالی است که با بانکها ارتباط مستقیم داشته و با آنها کار می کنند. Cryptocurrency توسط افرادی که آن را اختراع کرده است صادر می شود و عمدتا توسط افراد خاص و یا دولت ها کنترل نمی شود. برخی از مهمترین ارزهای مجازی عبارت هستند از : دش Dash ، لایت کوین Litecoin ، بیت کوین Bitcoin.

تاریخچه پول مجازی

مفهوم ارز مجازی جدید نیست. مفهوم ارز مجازی جدید نیست. در سال 1996، یک شرکت E-gold تاسیس شد که به مشتریانش شرایط معامله با طلای مجازی را داد.

در سال 2006، یک شرکت دیگر، Liberty Reserve،به کاربران اجازه داد تا دلار آمریکا را به یورو و برعکس با کارمزد 1 درصد تبدیل نمایند تا از آن برای انجام معاملات تجاری استفاده شود. اما کمی بعد، افرادی که از این سیستم به عنوان پول‌شویی استفاده کردند، موجب بسته شدن این سیستم شدند. پی پال PayPal نیز تقریبا از همین نوع سیستم استفاده می کند اما کاملا قانونی. به همین دلیل است که در میان رقبایش جان سالم به در برده است. بنابراین می توان گفت ایده ارز مجازی از سال 1996 نشات گرفته است.

چگونه می توان از ارز مجازی استفاده کرد؟

احتمالا بسیاری از شما با روش کار پی پل آشنایی دارند. اما در رابطه با ارز مجازی، توسعه دهندگان برای فروش بازی و جذب کاربر، از این روش استفاده می کنند. به تازگی، Bitcoin ارزش واقعیش را به دست آورده است و برای خرید در دنیای واقعی استفاده می شود. اما به طور کلی، فارغ از بازی های آنلاین، اصل استفاده از ارزها سرمایه گذاری است.

نظر شما در مورد مفهوم ارز مجازی چیست؟ آیا شما تعریف بهتری در رابطه با این نوع پول دارید!؟

  • قاسم زاده

    سلام
    ممنون میشم اگر لیستی از فروشگاههای اینترنتی که میشه با ارز مجازی ازشون خرید کرد رو هم منتشر کنید.

    تشکر