زمان مطالعه : ۳ دقیقه

موسسه شفاف سازی بلاک چین، در انتشار گزارش ماهیانه حجم مبادلات صرافی ها در دسامبر، در مورد مبادلات مظنون نسبت به همیشه عمیق تر کاووش کرد. نتایج بدست آمده تصویری نسبتا عجیب را نشان داد. تنها ۲ عدد از ۲۵ جفت مبادلاتی برتر بیت کوین در سایت کوین مارکت کپ حجم مبادلات واقعی خود بطور شدیدی متورم نشان نمی دهند.

این موسسه در این گزارش، از الگوریتم خود برای محاسبه حجم واقعی ۲۵ جفت مبادلاتی برتر سایت کوین مارکت کپ استفاده کرد. این موسسه کشف کرد، حجم مبادلاتی واقعی اکثریت قریب به اتفاق آنها کمتر از ۱ درصد از میزان گزارش شده ی سایت کوین مارکت کپ است.

تنها صرافی هایی که به طور گسترده اقدام به تجارت شستشو (wash-trading) نکردند، بایننس و بیت فینکس بودند. بایننس در رتبه بندی ماه نوامبر در بالاترین رتبه نیز قرار داشت.

توضیح:

تجارت شستشو (wash trading)، عملی در جهت دستکاری و فرار از مالیات است که در آن بازیگران بزرگ بازار، اقدام به خرید و بلافاصله فروش یک سهام یا ارز دیجیتال می‌کنند و این کار را به طور مرتب و با سرمایه بالا تکرار می‌کنند تا حجم معاملات آن را به طور مصنوعی بالا ببرند. این کار در بازار سهام غیرقانونی است و جرم محسوب می‌شود.

این گزارش نشان داد تقریبا تمام ۳۰ توکن برتر تجاری صرافی اوکی اکس و همچنین اکثر ۲۵ جفت مبادلاتی برتر در صرافی هوبی و صرافی هیت بی تی سی، اقدام به تجارت شستشو کرده اند.

تحقیق و بررسی در مورد بیت هامب آشکار ساخت این صرافی با استفاده از مونرو، دش، بیت کوین گلد و زد کشمقدار بسیار زیادی تجارت شستشو انجام داده است. به نظر می رسد در بیت هامب، اولویت توکنی که مورد تجارت شستشو قرار می گیرد، بسته به ماه متغیر است.

در همین رابطه بخوانید:   مدیر بایننس(ژانگ پنگ ژائو): ریسک نگهداری ارزدیجیتال در صرافی های بین المللی کمتر از کیف پول های سخت افزاریست!

هزینه های گزاف فهرست شدن را پرداخت نکنید

در حال حاضر تمام این صرافی ها در لیست مشارکتی تبادل ارائه شده توسط این موسسه قرار گرفته اند. این لیست اخطار داده قبل از پرداخت هزینه های گزاف جهت قرار گرفتن در فهرست این صرافی ها با این موسسه تماس بگیرند. این گزارش نشان می دهد که صرافی ها از تجارت شستشو به عنوان یک مدل تجاری برای سرقت پول از پروژه های در دست گسترش استفاده می کنند.

طبق اطلاعات، یک پروژه در سال جاری به طور متوسط بیش از ۵۰,۰۰۰ دلار برای قرارگرفتن در فهرست صرافی های فوق هزینه می کند. این نشان می دهد به طور مجموع بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸ به واسطه ی پرداخت هزینه قرارگیری در فهرست صرافی ها سرقت شده است، برخی از صرافی ها بیش از ۱ میلیون دلار از این طریق سرقت کرده اند.

این موسسه نیز اطلاعاتی را برای هزینه منصفانه جهت قرارگیری در فهرست صرافی ها جمع آوری کرده است و پروژه های ارزی را وادار می کند تا به منظور دریافت این اطلاعات تماس حاصل کنند.

بهبود متدولوژی

این گزارش از زمانی که یافته های اولیه در ماه آگوست عمدتا بر ترافیک وب تمرکز کردند، آماده شده است. گزارش دوم در ماه نوامبر آمار مربوط به استفاده از تلفن همراه و ترافیک رابط برنامه نویسی کاربردی (API) اضافه کرد. این گزارش در تجزیه و تحلیل اطلاعات حتی بیشتر پیش میرود.

این موسسه ۴ استراتژی مختلف ربات را شناسایی کرد و تنظیمات آنها را با استفاده از مهندسی معکوس به الگوریتم های خود بازگشایی کرد. موسسه در سال ۲۰۱۹ از این الگوریتم ها برای جلوگیری از بازیگران بد نگهداری کرد.

در همین رابطه بخوانید:   معرفی صرافی بایننس (Binance)

این موسسه همچنین قصد دارد گزارش امنیتی سرمایه گذار را منتشر سازد. این امر بر اقدامات امنیتی که صرافی ها انجام می دهند تمرکز دارد و با صرافی ها برای بهبود این عوامل کار می کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید