زمان مطالعه : ۱۴ دقیقه

انواع ارز دیجیتال در بازار در دسترس هستند که هر یک از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند. ارزهای دیجیتال مبتنی بر اثبات کار و ارزهای دیجیتال مبتنی بر اثبات سهام دو نوع کلی از انواع ارزهای دیجیتال هستند. در این مطلب برای کسانی که نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد ارزهای دیجیتال دارند، چند نوع اصلی ارز دیجیتال و اینکه برای چه کاربردهایی مناسبی هستند را معرفی کرده‌ایم.

انواع ارز دیجیتال بر اساس فناوری

دسته بندی مهمی که از انواع ارزهای دیجیتال مطرح شده است به فناوری به کار رفته در آن‌ها تأکید دارد که در این صورت می‌توان این انواع را در چند مورد زیر قرار داد.

  • ارزهای دیجیتالی مبتنی بر اثبات کار
  • ارزهای دیجیتالی مبتنی بر اثبات سهام
  • توکن ها
  • استیبل کوین‌ها

ارزهای دیجیتالی مبتنی بر اثبات کار

انواع ارز دیجیتال مبتنی اثبات کار در حال حاضر شامل بزرگ‌ترین رمز ارزها می‌شود. شروع کار ارزهای دیجیتال در دنیای امروزی با ساخت بیت کوین آغاز شد که به فناوری بلاک چین متکی است و از مفهومی به نام اثبات کار برای پردازش معاملات استفاده می‌کند. برای درک معنا و عملکرد اثبات کار اول از همه باید بدانید بلاک چین چیست.

به زبانی ساده‌تر، می‌توان گفت که بلاک چین یک سیستم دفتر توزیع شده است. در یک شبکه بلاک چین، کامپیوتر هر شرکت‌کننده که گره نام دارد، کپی کاملی از دفتر سیستم را نگهداری می‌کند. در واقع در این سیستم اطلاعات حساب و معاملات هر گره در فضایی ذخیره می‌شوند با این تفاوت که این اطلاعات توسط سیستم ذخیره می‌شود و افراد دخالتی در آن ندارند.

برای افزودن یک تراکنش، گره‌ها باید معادلات پیچیده رمزنگاری را که نمایانگر داده‌های اضافه شده است، حل کنند. اولین کسی که مسئله را حل می‌کند، پاسخ را به شبکه برای تأیید ارسال می‌کند. این فرایند تحت عنوان ماینینگ (mining) شناخته می‌شود و گره‌ای که معادله را حل می‌کند از شبکه پاداش دریافت می‌کند.

امنیتی که بلاک چین برای هر شبکه ایجاد می‌کند علاوه بر افزایش محبوبیت آن در پلتفرم‌های مبتنی بر فناوری ارز دیجیتال، باعث شده در انواع صنایع مختلف نیز راه پیدا کند.

به طور مثال والمارت (Walmart) از فناوری بلاک چین برای مدیریت زنجیره تولید خود استفاده می‌کند، مرسک (Maersk) نیز از آن برای ردیابی کانتینرهای حمل‌ونقل هنگام سفر به جهان استفاده می‌کند و علاوه بر این، حتی صنعت الماس نیز از آن را برای ردیابی سنگ‌های قیمتی هنگام حرکت در زنجیره دارایی استفاده کرده است.

مزایای اثبات کار

فرایندی که در آن گره‌ها معادلات پیچیده را حل می‌کنند همان کاری است که در اثبات کار به آن اشاره شده است و کلمه اثبات نیز به روند تأیید معاملات توسط بقیه شبکه اشاره دارد. اثبات کار همان چیزی است که اعتبار دفتر کل را حفظ کرده و اتفاق‌نظر را میان همه کاربران ایجاد کرده است.

معایب سیستم اثبات کار

یکی از معایب سیستم بلاک چین مبتنی بر اثبات کار این است که گره‌ها نیاز به قدرت محاسباتی خیلی قوی برای حل معادلات شبکه دارند. با توجه به اینکه هر گره باید روی همه معامله‌ها کار کند، افزایش تعداد گره‌های شبکه تغییری در سرعت یا توان شبکه ایجاد نمی‌کند.

به همین دلیل سیستم‌های اثبات کار مقیاس‌پذیری خوبی ندارند. علاوه بر این تحقیقات نشان می‌دهند که شبکه بلاک چین به تنهایی به اندازه میزان برق شهر بزرگ، برق مصرف می‌کند که ممکن است مانعی برای ادامه کار این سیستم در بازار ارز دیجیتال باشد.

انواع ارز دیجیتال که از اثبات کار استفاده می‌کنند

در حال حاضر دو تا از بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین انواع ارز دیجیتال بازار از اثبات کار استفاده می‌کنند. بیت کوین و اتریوم هر دو از اثبات کار استفاده می‌کنند و ارزش بازار این دو پلتفرم حین نگارش این مقاله با هم بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار است، رقمی که باعث می‌شود رقبای دیگر به سادگی پا پیش بکشند.

سیستم اثبات کار تاکنون مقاومت و ویژگی‌های منحصر به فردی را از خود نشان داده است که در چند سال گذشته توانسته دو تا از ارزهای دیجیتال ناشناخته جهان را به بزرگ‌ترین ارزهای دیجیتال جهان تبدیل کند.

انواع ارز دیجیتال که از اثبات کار استفاده می‌کنند

ارزهای دیجیتالی مبتنی بر اثبات سهام

مشکل عمده انواع ارز دیجیتال مبتنی اثبات کار این است که مقیاس‌پذیری خوبی ندارند. برای غلبه بر این مشکل، نوع جدیدی از الگوریتم اجماع برای بلاک چین ساخته شده است که به مجموعه‌ای از گره‌ها اجازه می‌دهد معاملات را تأیید کنند. این سیستم جدید اثبات سهام (PoS) نام دارد که امنیت را در قالبی کاملاً متفاوت از اثبات کار ارائه می‌دهد.

در سیستم اثبات سهام، لازم نیست گره‌ها تمامی تراکنش‌ها را تأیید کنند. در عوض گره‌های شرکت‌کننده، برای عضویت در یک گروه اعتبارسنجی معاملات، مجبورند قیمتی از دارایی ارز دیجیتال خود را به عنوان سپرده استفاده کنند. این سپرده همان چیزی است که اثبات سهام نام خود را از آن می‌گیرد.

هر گره‌ای که بخواهد تقلب کند یا داده‌های غلط را به دفتر کل انتقال دهد، سهام خود را به عنوان جریمه از دست می‌دهد. در مقابل کسانی که طبق قوانین عمل می‌کنند، پاداشی را از طرف شبکه دریافت می‌کنند.

مزایای اثبات سهام

مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیت بلاک چین اثبات سهام نسبت به اثبات کار، سرعت پردازش آن است. از آنجا که گره‌های شرکت‌کننده می‌توانند برای کار در معاملات جداگانه به گروه‌های کوچک‌تر تقسیم شوند، می‌توانند ارزهای دیجیتالی را انتخاب کنند که هزینه انجام معاملات در آن‌ها پایین‌تر است.

حتی اتریوم که یکی پلتفرم‌های بزرگ و موفق جهان است و با کمک سیستم اثبات کار به موفقیت چشمگیری رسیده است، در حال تغییر بلاک چین خود به اثبات سهام است. این پلتفرم‌های دیگر نیز تغییر بلاک چین به اثبات سهام را تنها راه‌حل ممکن برای مشکلاتی که ممکن است در آینده روی دهد، می‌دانند.

معایب اثبات سهام

بزرگ‌ترین معایب بلاک چین‌های اثبات سهام این است که از امنیت خیلی کمتری نسبت به اثبات کار برخوردار هستند و در آینده‌ای نه چندان دور احتمال تبدیل شدن آن‌ها به سیستمی متمرکز، بسیار زیاد است.

یکی دیگر از معایب بلاک چین اثبات سهام این است که در صورت قانون‌شکنی توسط کاربر، تمام سپرده وی از او گرفته خواهد شد. البته گرفتن سپرده گره به عنوان جریمه تنها در صورتی است که سهمی که شرکت‌کننده با شکستن قانون به دست می‌آورد، بیشتر از مبلغ سپرده شخص باشد.

به عنوان مثال، اگر گره‌ای بخواهد معامله‌ای را به صورت تقلب اضافه کند که مبلغ معامله بیشتر از سپرده اوست، سیستم سپرده گره را به عنوان جریمه خواهد گرفت.

مشکل دیگر مربوط به میزان ارزهای دیجیتال اثبات سهام است که هر گره مدیریت می‌کند. هر چه دارایی یک گره بیشتر باشد، می‌تواند معاملات بیشتری انجام دهد، درست مانند گلوله برفی که در بالای صخره رها می‌شود و هر چه بیشتر حرکت می‌کند بزرگ‌تر و قوی‌تر می‌شود و در نهایت این گلوله برفی‌ها ممکن است بر کل شبکه مسلط شوند.

می‌دانیم که غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال بزرگ‌ترین مزیت آن‌هاست اما در آینده‌ای نه چندان دور بلاک چین اثبات سهام ممکن است شروعی برای متمرکز شدن ارزهای دیجیتال باشد.

انواع ارز دیجیتال که از اثبات سهام استفاده می‌کنند

در حال حاضر، چندین ارز دیجیتال وجود دارند که به بلاک چین‌های اثبات سهام متکی هستند. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ایاس (Eos)، دش (Dash) و ترون (Tron) اشاره کرد. این ارزهای دیجیتال اگرچه در مقایسه با ارزهای دیجیتال موفق اثبات کار، بسیار کوچک هستند اما این مسئله به زودی در شرف تغییر است، چرا که همان طور که اشاره کردیم، اتریوم نیز ردر آستانه پیوستن به بلاک چین اثبات سهام است.

همچنین لازم به ذکر است که اغلب ارزهای دیجیتال جدید به اثبات سهام متکی هستند و دلیل آن هم این است که اثبات سهام به عنوان آینده بلاک چین‌های مقیاس پذیر در نظر گرفته می‌شود.

در مقاله «ارز دیجیتال یا رمز ارز چیست ؟ به زبان ساده + ویدئو و اینفوگرافی» به طور مفصل به مفهوم اثبات سهام و اثبات کار پرداخته شده است.

توکن‌ها

تاکنون به دو نوع ارز دیجیتال پرداختیم که هر دو از لحاظ فناوری و تکنولوژی از یکدیگر متمایز هستند. البته تفاوت میان دو گونه ارز دیجیتال تنها تفاوت موجود در بازار نیست و هر ارز دیجیتال بسته به اهداف و ویژگی‌های خود با دیگری متفاوت است. در حال حاضر می‌خواهیم در مورد نوع سوم ارزهای دیجیتال، یعنی توکن‌ها صحبت کنیم.

توکن‌ها از دیگر انواع ارز دیجیتال برخلاف سایر ارزهای دیجیتال در صدد تبدیل شدن به ارز رایج نیستند. آن‌ها همچنین به عنوان سیستم‌های مستقل عمل نمی‌کنند و بر روی بلاک چین موجود در پلتفرمی مانند اتریوم ایجاد می‌شوند. برای درک بهتر توکن‌ها، آن‌ها را مانند پولی تصور کنید که تنها در برخی مکان‌های خاص می‌توان از آن استفاده کرد و در بقیه جاها هیچ ارزشی ندارند.

به عنوان مثال، سکوی پخش موسیقی موزیک کوین (Musicoin)، امکان خرید مستقیم آلبوم‌ها و تک آهنگ‌ها از هنرمندان را برای کاربران با استفاده از توکن خود به نام توکن موزیک (Music)، فراهم می‌کند.

این توکن با استفاده از بلاک چین اتریوم ساخته شده است که در واقع می‌توان گفت اتریوم اکثر توکن‌ها را در خود جای داده است و همچنین نمی‌توان این توکن‌ها را به ارز فیات تبدیل کرد.

به همین دلیل هنرمندانی که کاربران آلبوم آن‌ها را با استفاده از این توکن‌ها خریداری می‌کنند، باید در ابتدا این توکن‌ها را به ارزهای دیجیتال استاندارد مانند اتریوم یا بیت کوین تبدیل کنند.

مزایای توکن

همان طور که مشاهده می‌کنید، موارد بسیار متنوعی برای رمزهای توکن وجود دارد. می‌توان از توکن‌ها برای نشان دادن دارایی‌ها مانند املاک و مستغلات، برای برنامه‌های تک منظوره که بر روی سیستم کنونی بلاک چین‌های موجود ساخته می‌شود، برای تأمین نقدینگی در بازارهای غیر نقد استفاده کرد.

با نشان دادن دارایی‌های املاک و مستغلات، مالکان می‌توانند سهام املاک را مبادله کنند، همان گونه که سهام یا اوراق قرضه را مبادله می‌کنند. علاوه بر این در بازارهای کالا مانند تجارت انرژی یا موارد مشابه نیز از توکن‌ها استفاده می‌شود.

معایب توکن‌ها

ارزهای دیجیتال توکن، هنگامی که به عنوان ابزاری ساده برای مبادله استفاده شوند بسیار خوب عمل می‌کنند. با این وجود، ایراد توکن‌ها زمانی آشکار می‌شود که بخواهیم از پلتفرمی که توکن به آن تعلق دارد، سود کسب کنیم. همان طور که قبلاً ذکر شد، توکن‌ها به طور مستقیم با ارز فیات قابل مبادله نیستند، بنابراین تعیین دقیق ارزش آن‌ها دشوار است.

علاوه بر این، هر اتفاقی که برای بلاک چینی که زیر بنای آن‌ها به شمار می‌رود، رخ دهد آن‌ها نیز در معرض مستقیم آن اتفاق خواهند بود.

چنانچه زمانی آن بلاک چین دچار حمله شود، روی همه توکن‌های مرتبط تأثیر می‌گذارد. همچنین اگر بلاک چین یک تغییر فنی در خود ایجاد کند، مانند همان تغییر ذکر شده مبنی‌بر تغییر سیستم اثبات کار به اثبات سهام در اتریوم، پیامدهای گسترده‌ای در انتظار همه توکن‌های مرتبط خواهد بود.

توکن‌های موفق جهان

در حال حاضر توکن‌های زیادی در سراسر جهان وجود دارند که نام بردن همه آن‌ها غیرممکن است، با این حال دو مورد از این توکن‌ها از بقیه متمایز هستند و احتمالاً تاکنون نام آن‌ها را شنیده باشید. توکن بت (BAT) و توکن تتر (Tether) دو مورد از موفق‌ترین توکن‌های جهان هستند.

توکن بت، مخفف بیسیک اتنشن توکن (Basic Attention Token) است و به عنوان یک سیستم پرداخت در مرورگر بریو (Brave) استفاده می‌شود.

از طرفی دیگر، تتر توکنی است که تنها هدف آن این است که در هر زمان قیمت آن با دلار آمریکا برابر باشد. تتر همچنین عضوی از گروه بعدی ارز دیجیتال‌ها، یعنی استیبل کوین‌ها است که بعداً بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

استیبل کوین‌ها

همان طور که از نامش می‌توان حدس زد (استیبل به معنای ثابت)، استیبل کوین‌ها با هدف ایجاد روش و شیوه‌ای جدید و ایمن برای ذخیره دارایی وارد بازار شده‌اند. ارزهای دیجیتال استانداردی مانند بیت کوین و اتریوم ممکن است در یک بازه زمانی کوتاه از نظر قیمت نوسان زیادی را تجربه کنند و این مدیریت آن را دشوار می‌کند.

می‌بینیم که بسیاری از سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال یک شبه چند میلیون یا چند میلیارد دلار سود کرده‌اند و همین را طی چند روز به دلیل نوسانات شدید قیمت از دست داده‌اند. استیبل کوین‌ها به دلیل همین سودها ضررهای ناگهانی ایجاد شدند.

استیبل کوین‌ها در واقع ترکیبی از ارزهای دیجیتالو توکن‌ها هستند. آن‌ها از این نظر که بر روی بلاک چین‌های موجود ساخته می‌شوند به توکن‌ها و از این نظر که با ارز فیات مبادله می‌شوند به ارزهای دیجیتال شباهت دارند. در داخل بازار، آن‌ها نقش اساسی در انجام معاملات روزانه و تکراری و به دور از نوسانات قیمت ایفا می‌کنند.

اغلب استیبل کوین‌ها با پیوند دادن ارزش خود با یک یا چند ارز فیات و نگه‌داشتن ذخایر آن ارزها به عنوان تضمینی برای ارزش توکن‌ها، به این موفقیت و محبوبیت گسترده دست یافته‌اند. در مقاله «استیبل کوین (stablecoin) چیست؟» به این موضوع کامل پرداخته شده است.

مزایای استیبل کوین‌ها

یکی از مهم‌ترین موانع ورود ارزهای دیجیتال به اقتصاد گسترده جهان، نوسانات آن‌هاست. این امر، اگرچه کار بانک‌ها را برای استفاده از ارزهای دیجیتال دشوار کرده است اما از طرفی خرده فروشان می‌توانند آن‌ها را به عنوان پرداخت کالا و خدمات بپذیرند و همچنین افراد می‌توانند از آن به عنوان فضایی برای پس انداز استفاده کنند.

معایب استیبل کوین‌ها

یکی از معایب استیبل کوین‌ها این است که سرنوشت سکه‌ها و دارندگان سکه‌ها به شرکت‌هایی که آن‌ها را مدیریت می‌کنند بستگی دارد و این شرکت‌ها باید به طور مرتب پول نقد را در ذخیره داشته باشند.

از آنجا که زنجیره پول ثابت توسط دولت‌ها پشتیبانی نمی‌شود، هر گونه ضعفی در مدیریت و کنترل دارایی ممکن است منجر به بروز مشکلات گسترده شود.

پلتفرم‌های بزرگ استیبل کوین‌ها

علاوه بر تتر که می‌توان گفت حدود ۹۰ درصد معاملات استیبل کوین‌ها را انجام می‌دهد، چند نمونه پلتفرم بزرگ دیگر نیز وجود دارد، از جمله پاکسوس (Paxos)، جمینای (Gemini) و ترو یو اس دی (TrueUSD).

علاوه بر استیبل کوین‌های بالا، یک مورد دیگر نیز در بازار وجود دارد که به تازگی توجه سرمایه‌گذاران بسیاری را به خود جلب کرده است، لیبرا (Libra) ارز دیجیتال مورد حمایت فیسبوک است.

به تازگی مشکلات کوچکی برای ارز دیجیتال لیبرا به وجود آمده است و در صورتی که بتواند این مشکلات را برطرف کند، به زودی تبدیل به موفق‌ترین استیبل کوین در بازارهای جهانی خواهد شد.

انواع ارز دیجیتال بر اساس کاربرد

انواع ارز دیجیتال هر یک کاربردهای متنوعی می‌توانند در صنایع مختلف داشته باشند. انواع ارز دیجیتال را بر اساس کاربرد می‌توان در چند دسته زیر قرار داد.

ارزهای دیجیتال پرداخت

ارزهای دیجیتال پرداخت (Payment Cryptocurrencies) را می‌توان نوعی از پول‌های دیجیتالی دانست که توسط یک شبکه توزیع شده در کامپیوترها که دارای یک نرم افزار مشترک بلاک چین هستند، اداره می‌شوند. برخی از این ارزهای دیجیتال روی تلاش برای رقابت با ارز فیات تمرکز می‌کنند، در حالی که برخی دیگر بر گزینه‌های موجود برای پرداخت در شرکت‌ها یا صنایعی خاص تمرکز می‌کنند.

برخی ممکن است بیت‌کوین، اولین ارز دیجیتال جهان را نمونه مناسبی از ارزهای دیجیتال پرداخت بدانند، زیرا به عنوان جایگزینی برای ارزهای فیات طراحی شده است. اغلب ارزهای دیجیتال پرداخت، به دنبال بهبود ویژگی‌های بیت‌کوین، مانند مقیاس‌پذیری و سرعت هستند.

ارزهای دیجیتال دارای پشتیبان دارایی را نیز می‌توان به عنوان ارزهای دیجیتال پرداخت طبقه بندی کرد. این دارایی‌های ارز دیجیتال، معمولاً به دارایی‌های سنتی متصل می‌شوند و در عین حال که ارزش دارایی‌ها را تغییر می‌دهند، از مزایا و شفافیت بیشتری نیز برخوردار هستند.

ارزهای دیجیتال زیرساختی

زیرساخت‌های ارزهای دیجیتال معمولاً برای پرداخت به رایانه‌های مسئول اجرای برنامه‌ها در یک شبکه نرم افزاری مشترک بلاک چین استفاده می‌شود.

به عنوان مثال، ارز دیجیتالی که به نوعی انرژی اتریوم را تأمین می‌کند، اتر (ether) نامیده می‌شود و ممکن است این ارز به عنوانی نوعی ارز دیجیتال زیرساختی (Infrastructure cryptocurrencies) در نظر گرفته شود چرا که افراد برای ایجاد و استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز موجود در شبکه باید آن را خریداری کنند.

پلتفرم‌های بلاک چین بسیاری وجود دارند که هر کدام موارد استفاده متفاوتی را ارائه می‌دهند و هر یک از آن‌ها به ارز دیجیتال زیرساختی خود نیاز دارند.

توکن‌های متمرکز بر تعامل‌پذیری را نیز می‌توان به عنوان ارزهای دیجیتال زیرساختی دسته‌بندی کرد. هدف آن‌ها ارائه راهی برای پیوند دادن چندین بلاک چین به یکدیگر و فراهم کردن امکان انجام معامله در این شبکه گسترده برای کاربران است.

ارزهای دیجیتال مالی

ارزهای دیجیتال مالی (Financial Cryptocurrencies) از دیگر انواع ارز دیجیتال هستند و می‌توانند به کاربران کمک کنند که سایر دارایی‌های ارز دیجیتال خود را مدیریت کنند.

به عنوان مثال، یک ارز دیجیتال مالی ممکن است کاربر را در تجارت و مبادله‌های مربوط به صرافی‌های غیرمتمرکز و چگونگی عملکرد آن راهنمایی کند و دیگری برای تأمین مالی یا سرمایه‌گذاری یک پروژه، اتصال پروژه‌های ارز دیجیتال در مراحل اولیه و برقراری ارتباط میان سایر سرمایه‌گذاران استفاده شود.

برخی از ارزهای دیجیتال مالی نیز کاربر را در تکرار خدمات مالی مانند بازار سازی یا وام کمک می‌کنند. علاوه بر این، ارزهای دیجیتال ی برای پیش بینی بازار وجود دارند که حدس و گمان‌هایی در مورد نتیجه رویدادهای خاص ارائه می‌دهند.

ارزهای دیجیتال خدمات

از دیگر انواع ارز دیجیتال می‌توان به ارزهای دیجیتال خدمات (Service Cryptocurrencies) اشاره کرد که در واقع ابزارهایی را برای مدیریت داده‌های شخصی یا شرکتی در بلاک چین ارائه می‌دهند. وجه اشتراکی آن‌ها در کمک به دسترسی محصولات مالی مبتنی بر بلاک چین و پایگاه‌های داده خارجی است.

بسیاری از این ارزهای دیجیتال خدمات برای ارائه هویت دیجیتالی به کاربران و پیوند دادن سوابق افراد از دنیای واقعی به بلاک چین، کار می‌کنند.

موارد زیادی برای ادغام فناوری بلاک چین و کاربرد آن با برنامه‌های دنیای واقعی وجود دارد و خدمات مختلفی به دنیای واقعی ارائه می‌دهند، از خدمات گوناگون برای صنعت بهداشت و درمان مانند دنتا کوین (Dentacoin) گرفته تا فضایی برای ذخیره سازی فایل‌ها و داده‌ها مانند استورج (Storj) و سیاکوین (Siacoin)، همگی خدماتی هستند که این ارزهای دیجیتال به دنیای واقعی ارائه می‌دهند.

ارزهای دیجیتال رسانه و سرگرمی

این ارزهای دیجیتال (Media & Entertainment) همان طور که از نامشان مشخص است، ارز دیجیتال مخصوص صنعت رسانه و سرگرمی هستند و به دنبال پاداش دادن به کاربران برای محتوا، بازی و یا رسانه‌های اجتماعی هستند.

۱۰ ارز دیجیتال معتبر

بیت کوین Bitcoin

حتی اگر شما به تازگی وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده‌اید، شانس زیادی وجود دارد که اطلاعات شما از ارز دیجیتال بیت کوین به نسبت سایر ارزها بیشتر باشد. بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که مورد قبول بسیاری از افراد قرار گرفت.

دلیل این مسئله هم متن باز بودن و همچنین استفاده از فناوری بلاک چین جهت افزایش امنیت تراکنش‌های مالی است. با وجود تمام رقبایی که بیت کوین از گذشته تا کنون داشته است، همچنان هم به عنوان برترین ارز دیجیتال شناخته می‌شود.

جالب است بدانید که با وجود سقوط ارزش بیت کوین که اخیراً شاهد آن بودیم، بسیاری از اقتصاددانان معتقد هستند که باید در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرد. چرا که در آینده باز هم ارزش این ارز صعود خواهد کرد.

بیت کوین کش Bitcoin Cash

بیت کوین کش فعالیت خود را به عنوان ارز دیجیتال از سال ۲۰۱۷ آغاز کرده است که ثمره‌ای از هارد فورک hard fork است. به عبارت دیگر در این ارز دیجیتال برخی از استخراج‌کنندگان قوانین جدیدی را تعیین کردند، که با به کارگیری آن‌ها از بلوک‌های سنتی بیت کوین خارج شده و ساختار جدیدی را شکل دادند.

اتریوم Ethereum

اگر اتریوم را با سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، لایت کوین، بیت کوین کش و … مقایسه کنیم، باید بگوییم که اتریم کاملاً متفاوت است.

چرا که صرفاً یک ارز دیجیتالی بوده و به عبارت دیگر یک پلت فرم محاسباتی توزیع‌شده است. وجود این پلتفرم باعث شده است که امنیت و اطمینان تراکنش‌های مالی با استفاده از این ارز افزایش پیدا کند. در حال حاضر جایگاه اتریوم در میان انواع ارز دیجیتال دوم، بعد از بیت کوین است.

اتریوم کلاسیک Ethereum Classic

اتریوم کلاسیک نیز مشابه با بیت کوین کش است. یعنی این ارز نیز از شبکه اصلی اتریوم جدا شده و شروع به فعالیت پیدا کرده است. دلیل این جداسازی اختلافاتی است که در رابطه با نسخه اولیه بلاک چین این ارز وجود داشته است. برخلاف بیت کوین کش که بعد از جداسازی توانست روند رشد خود را طی کند، اتریوم کلاسیک برای معرفی خود چندان موفق عمل نکرد. چرا که همچنان ضعف‌های زیادی در نحوه عملکرد آن وجود دارد.

لایت کوین Litecoin

لایت کوین توسط کارمند سابق گوگل چارلی لی در سال ۲۰۱۱ توسعه داده شد و توسط چندین شرکت مشترک با بیت کوین منتشر شد که بر اساس پروتکل رمزنگاری شده متن باز بلاک چین فعالیت می‌کند. در میان آلت کوین‌های مختلفی که وجود دارد، لایت کوین به نسبت سرعت، عملکرد و … توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران جدید را به خود جلب کرده است.

ریپل Ripple

ریپل یکی از انواع ارز دیجیتال است که به عنوان یکی از روش‌های پرداخت ارزی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به گونه‌ای که این ارز دیجیتال به عنوان یک روش پرداخت در بسیاری از صنایع بانکی  و سرمایه‌گذاری به عنوان یکی از بهترین روش‌ها جهت انجام امور مالی در نظر گرفته می‌شود.

زی کش Zcash

توکن زی کش ZEC در سال ۲۰۱۶ با استفاده از پروتکل Zerocash شروع به فعالیت کرد.

یکی از اهداف اصلی Zcash، حریم خصوصی بی قید و شرط است، که خود یکی از مهم‌ترین اهداف اصلی فناوری رمزنگاری است. با استفاده از این ارز دیجیتال، کلیه اطلاعات فرستنده، گیرنده، مقدار وجه انتقالی و … رمزنگاری شده و تنها توسط خود فرد مشخص شود که چه اطلاعاتی برای سایر افراد قابل دستیابی است. به دلیل همین مسائل امنیتی است که بسیاری از افراد استفاده از این روش را برای انجام تراکنش‌های مالی خود در نظر می‌گیرند.

استلار Stellar Lumens

یکی از بنیان‌گذاران Ripple در سال ۲۰۱۴ یک پروتکل Stellar ایجاد کرد که اغلب با Ripple مقایسه شده است. تفاوت اصلی این دو ارز دیجیتال این است که ریپل متن بسته و استلار متن باز است. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، بسیاری از مؤسسات مالی مانند بانک‌ها، استفاده از ریپل را ترجیح می‌دهند. در حالی که مخاطب اصلی ارز دیجیتال استلار، افراد معمولی است.

در کدام یکی از ارزهای دیجیتال باید سرمایه‌گذاری کرد؟

هر کدام از این انواع ارز دیجیتال دارای مزایای منحصر به فردی برای سرمایه‌گذاران هستند. اینکه کدام یک برای منافع اقتصادی شما بهتر است، بسته به سرمایه و موقعیت مالی شما دارد.

بنابراین برای انتخاب بهترین گزینه بین انواع ارز دیجیتال بهتر است که به خوبی از تمام قابلیت‌های ارز دیجیتال انتخابی آگاهی داشته باشید. اگر سؤالی دارید می‌توانید از طریق بخش نظرات و شماره‌های موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.

به عنوان مثال، این ارز دیجیتال هم مانند ارز دیجیتال بیسیک اتنشن توکن، به دنبال روشی ایمن‌تر و مناسب‌تر برای توزیع دارایی میان سازندگان و مصرف‌کنندگان است. علاوه بر این، ارزهای دیجیتال رسانه و سرگرمی برای تأمین انرژی دنیای دیجیتالی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مقاله «بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۱ کدام است؟» به معرفی بهترین انواع ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۱ پرداخته شده است.

از کجا ارز دیجیتال بخریم؟

راه‌های زیادی برای خرید انواع ارز دیجیتال از جمله مهم‌ترین آن‌ها یعنی بیت کوین و اتریوم وجود دارد. راه‌هایی که هر یک مزایای و معایب خاص خود را دارند. اما در هر صورت مطمئن‌ترین و ایمن‌ترین روش استفاده از صرافی‌های داخلی و خارجی است. صرافی‌های خارجی با خطر تحریم مواجه هستند و به همین دلیل هم صرافی‌های داخلی گزینه مناسب‌تری هستند.

صرافی رمزینکس از قدیمی‌ترین‌ها در این حوزه است. برای خرید و فروش ارز دیجیتال در این صرافی باید ابتدا ثبت نام و سپس نسبت به احراز هویت اقدام کنید. بعد از احراز هویت می‌توانید به طور مستقیم از رمزینکس ارز دیجیتال بخرید یا با کاربران وارد معامله همتا به همتا شوید.

سخن آخر

انواع ارز دیجیتال بر اساس کاربرد و فناوری به چند نوع مختلف تقسیم شده‌اند که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند.

3 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید