زمان مطالعه : ۴ دقیقه

برخلاف بازارهای سهام، بازار ارزهای دیجیتالی در هیچ ساعت و روزی در هفته بسته نخواهد شد، این روند می تواند یک سناریوی استرس زا برای معامله گران و حتی صاحبان سرمایه در این صنعت باشد. کاربرانی که با سرمایه گذاری کریپتو آشنا هستند، با احساس (شادی یا ورشکستگی) صبح از خواب بیدار می شوند تا با بررسی سبد خرید خود، میزان سود و زیان شان را مشاهده کنند. در نتیجه عدم ثبات بازار ارزهای دیجیتالی، ربات های معامله گر به دلیل کنترل معاملات در تمامی ساعت های روز به طور روزافزون در بین مبادله گران محبوب شدند. علاوه بر این، ربات معامله گر قادر به انجام تمامی مبادلات به طور سریعتر و کارآمدتر می باشد. در ادامه با رمزینکس همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد ربات معامله گر ارزهای دیجیتالی کسب کنید.

ربات معامله گر بیت کوین

محبوبیت ارزهای دیجیتالی منجر به افزایش تعداد ربات های مبادله گر به صورت رایگان از پلتفرم های منبع باز یا مجوز برای کاربران در ازای پرداخت هزینه های فلت شده است.

در حقیقت، یک ربات معامله گر یک برنامه نرم افزاری است که به طور مستقیم با مبادلات مالی (اغلب با استفاده از API برای به دست آوردن و تفسیر اطلاعات مربوطه) در تعامل است و بسته به تفسیر داده های بازار، سفارشات را از طرف شما خریداری می کنند یا می فروشند.

رباتها با نظارت بر تغییر قیمت و واکنش های بازار، بر اساس مجموعه ای از قوانین از پیش تعریف شده و از پیش برنامه ریزی شده، تصمیمات مهمی در مورد مبادلات می گیرند. به طور معمول، یک ربات مبادلاتی اقدامات بازار، مانند حجم، سفارشات، قیمت و زمان را مورد تحلیل قرار می دهد، اگرچه آنها معمولاً متناسب با سلیقه و ترجیحات شخصی خود برنامه ریزی می شوند.

رباتهای مبادله گر سالهاست که در بازارهای مختلف مالی متداول مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، این نوع از ربات ها به طور معمول در دسترس سرمایه گذاران ​​نبودند؛ چرا که در ازای استفاده از آنها، فرد لازم به پرداخت مبلغ قابل توجهی هزینه داشت.

به عنوان مثال، Bloomberg terminal اغلب بیش از ۱۰ دلار هزینه برای سرمایه گذار دارد. اما با توجه به ماهیت شفاف بلاک چین، صرافی های ارزهای دیجیتالی تمایل دارند، مشتریان دسترسی مستقیمی به بازار داشته باشند و از این رو این امکان را برای کاربران فراهم می کنند تا سفارشات الکترونیکی را مورد تحلیل و بررسی قرار دهند. در بازارهای مالی معمولی با توجه به اینکه بسیاری از افراد بیت کوین را به صورت انفعالی معامله می کنند و بنابراین قادر به اختصاص زمان زیادی برای تحلیل بازار نیستند، هدف این است که ربات های بیت کوین به کاربران امکان می دهد مبادلات کارآمدتری داشته باشند.

انواع استراتژی های ربات معامله گر

اگرچه بازار ارزهای دیجیتالی نسبت به سایر بازارهای مالی از طول عمر کوتاه تری برخوردار است، اما به دلیل ماهیت دیجیتالی بازار و ادغام تجارت الگوریتمی این فناوری در استفاده از خدمات مختلف مانند ربات های معامله گر همواره پیش رو بوده است. ربات های معامله گر در این بازار، اجازه می دهد تا سرمایه گذاران بتوانند به طیف گسترده ای از استراتژی های تجاری دسترسی پیدا کنند. برخی از محبوب ترین ربات های معامله گر در ادامه ارائه شده است:

Arbitrage

در اوایل مبادلات ارزهای دیجیتالی یکی از استراتژی های اصلی که معامله گران برای سودآوری استفاده می کردند، Arbitrage بود. Arbitrage به معنی خرید دارایی در یک بازار و سپس فروش آن در بازار دیگر با قیمت بالاتر است به منظور کسب سود حاصل از اختلاف خرید و فروش است. از آنجا که بازار مبادلات ارزهای دیجیتالی غیرمتمرکز است، اغلب اختلاف قیمت های زیادی بین قیمت های ارائه شده در صرافی های مختلف وجود دارد. از این رو کسب سود از طریق Arbitrage در این بازار امکان پذیر می باشد.

اگرچه در حال حاضر قیمت های اعلام شده در صرافی ها اختلاف بسیار کمی دارد، اما هنوز هم گاهی اوقات به ربات های معامله گر می توانند به کاربران در استفاده بیشتر از این تفاوت ها کمک کنند. علاوه بر این، معامله گران می توانند از Arbitrage در قراردادهای آتی و استراتژی های معاملاتی خود با بهره گیری از هرگونه اختلاف که بین یک قرارداد آتی و دارایی اصلی آن وجود داشته باشد و با در نظر گرفتن قراردادهای آتی که در صرافی های مختلف مورد معامله قرار می گیرند، استفاده کرد.

ربات معامله گر

Market Making

رباتهای معامله گر همچنین می توانند به سرمایه گذاران اجازه دهند از استراتژی ساخت بازار استفاده کنند. این استراتژی “تلاش برای خرید و فروش مداوم قیمت ها در انواع ارزهای دیجیتال نقطه ای و قراردادهای مشتقات ارزهای دیجیتال” را در تلاش برای “جذب دامنه قیمت خرید و فروش” انجام می دهد.

به منظور انجام استراتژی های ایجاد بازار، شامل سفارشات خرید و فروش محدود، نوسان قیمت ها، ربات معاملاتی بطور خودکار و پیوسته سفارشات محدودی را قرار می دهد تا از سود آن افزایش یابد.

اگرچه این امر ممکن است در دوره های خاصی سودآور باشد، اما رقابت شدید پیرامون این استراتژی می تواند منجر به عدم سودآوری آن بخصوص در محیط های با نقدینگی کم شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید