در یک روند ناگهانی و با سقوط ارزش بیت‌کوین و طی یک زنجیره ارزش اغلب رمز ارز ها سقوط ناگهانی را تجربه کردند. در نتیجه این سقوط، بیت کوین پایین‌ترین قیمت خود از نوامبر گذشته را تجربه کرد و اتریوم با سقوط قیمت عجیب در حال حاضر رتبه دوم خود از لحاظ مارکت کپ را به ریپل واگذار کرده است.
همچنین ارزش کل بازار نیز با سقوط ناگهانی مواجه شده و به زیر 200 میلیارد دلار رسید. این کاهش قیمت‌ها در حالی اتفاق افتاد که تعدادی از تحلیلگران افزایش قیمت را پیش‌بینی می‌کردند. در مورد این کاهش قیمت تحلیل‌های مختلفی وجود دارد ولی آنچه مسلم است اغلب این تحلیل‌ها بعد از آغاز سقوط قیمت منتشر شدند و کمتر کمکی به پیش‌بینی قیمت می‌کردند.
البته در این مورد استثناهایی نیز وجود دارد و از جمله یک تحلیلگر عرب در TradingView این اتفاق را در ماه سپتامبر پیش‌بینی کرده بود. از جمله تحلیل‌های منتشر شده می‌توان به افزایش قیمت جهانی طلا و خروج سرمایه از بازار رمز ارز ها برای به دست آوردن سود از بازار فلزات اشاره کرد. شایان ذکر است اغلب تحلیلگران اقتصادی از ماه قبل بازار مناسبی را برای فلزات از جمله طلا و مس در سال 2019 پیش‌بینی می‌کنند. علت دیگر، کاهش سود استخراج ارزهای رمزنگاری شده و به تبع آن خروج ماینرها از بازار و کاهش نرخ هش شبکه است که در نمودارها قابل مشاهده است. همچنین ممکن است تعدادی از ماینرها که مدت‌ها انتظار افزایش قیمت و به دست آوردن درآمد از فروش جایزه نوشتن بلاک را می‌کشیده‌اند با طولانی شدن روند ثبات بازار اقدام به تبدیل مقدار بزرگی از رمز ارز ها به پول نقد کرده باشند اما این اتفاق حداقل در صرافی‌ها اتفاق نیفتاده است و مهم‌ترین اتفاق روز قبل خروج 1000 بیت‌کوین از یک کیف پول بود که به نظر نمی‌رسد حجم کافی برای چنین تغییری در بازار را داشته باشد.
اما آنچه بیشتر منطقی به نظر می‌رسد این است که این کاهش قیمت در نتیجه جنگ بین دو شاخه متفاوت فورک بیتکوین کش باشد این جنگ که در روزهای اخیر شدت بیشتری گرفته است بین طرفداران و پشتیبانان و همچنین تیم‌های توسعه دو شاخه Bitcoin cash SV و Bitcoin cash ABC است. از جمله ادعا شده است که کریگ رایت (Craig Wright)، حاضر است جنگ هش ریت (Hash rate) ، در برابر فورک دیگر را به سمت حمله 51 درصدی یا باطل کردن بلوک‌ها و در نتیجه آن وارد شدن ضرر مالی بسیار بزرگ به پشتیبانان فورک ABC و صرافی‌های پشتیبان و استفاده کنندگان آن بکشاند.
همچینین احتمال دارد که در نتیجه این جنگ یکی از طرف‌ها اقدام به تبدیل مقدار بزرگی از بیت‌کوین به استیبل کوین و یا پول نقد برای خرید هش ریت کرده باشد که در نتیجه این اقدام و با کاهش قیمت ارزها هم تعداد بیشتری از ماینرها تمایل به فروش خدمات خود به این طرف پیدا کرده و هم منابع خرید این هش ریت تامین می‌شود. همچنین راجر ور اعلام کرده است در حمایت از فورک Bitcoin ABC برای یک روز قدرت ماینینگ bitcoin.com را به این شاخه اختصاص خواهد داد.

در حال حاضر نظری وجود ندارد.