همانطور که در مقاله‌ی قبلی گفته شد اتریوم سال 2019 را با بازپسگیری رتبه ی دوم خود در میان ارزرمز ها شروع کرد و اتفاقاً بازه هایی از زمان در اکسچینج های معروف بین المللی (نظیر بایننس و بیتفاینکس) در صدر لیست رمز ارز ها به لحاظ حجم بازار قرار گرفت.

چندی پیش ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) بنیانگذار این رمز ارز اذعان کرد که میزان برق مصرفی دستگاه های ماینر اتریوم از مصرف برق کشور ایسلند بیش‌تر است فلذا اتریوم قصد دارد با تغییر بلاک‌چین پایه از الگوریتم (PoW (proof of work به الگوریتم روش ثابت (PoS(proof of state  ضمن کاهش انرژی مصرفی ، در بین خانواده‌ی رمزارز ها افزوده ای منحصر بفرد ارائه کند.

بنیانگذاز اتریوم در اظهار نظری عجیب ادعا کرد:

” به روز رسانی بعدی اتریوم که از تغییر بلاکچین پایه ناشی می‌شود باعث خواهد شد تا میزان برق مصرفی ماینینگ اتریوم به کمتر از یک درصد انرژی فعلی کاهش یابد”

ویتالیک بوترین قبلاً طی اظهاراتی عنوان کرده بود بلاک‌چین‌های آتی بر اساس الگوریتم PoS و Sharding ساخته خواهند شد.

این در حالیست که سردبیر مجله ی spectrum IEEE  جناب آقای فیرلی(Peter Fairly)  در مقاله ی اخیر خود نوشت با توجه به اینکه الگوریتم PoW  انرژی بالایی مصرف می کند ، از همان ابتدا تغییر الگوریتم بلاک چین پایه از استراتژی های ویتالیک بوده است.

اما Ethereum.2  چیست؟

در راستای کاهش مصرف انرژی ماینیگ و بالابردن سرعت انتقال شبکه ، توسعه‌دهندگان اتریوم تصمیم‌گرفتند تا راه‌حل دو بلاک‌چین(two-blockchain) را در بستر اتریوم اعمال کنند.

گفتنیست  Sharding   یک تکنیک بخش‌بندی پایگاه‌های داده است که در آن داده‌های بزرگ به بخش‌های کوچکتر، سریع‌تر و قابل پردازش تقسیم می‌شوند تا در نهایت برای روند پردازش کوتاه‌تر شود. این داده‌ها Data Shards  نامیده می‌شوند.

این راه‌حل به سرپرستی پاول هونر(Hauner) با نام «نسخه‌ی دوم اتریوم» یا «Ethereum 2.0» در ژوئن 2018  معرفی شد.  پاول هونر بنیانگذار شرکتی استرالیایی   با نام Sigma Prime   و همچنین عضور ارشد توسعه‌ی نرم‌افزار کلاینت Lighthouse  نسخه‌ی دوم اتریوم است که در حوزه‌ی امینیت سایبری و توسعه‌ی بلاک‌چین فعالیت می کند او انتظار دارد که این نرم‌افزار و دیگر نرم‌افزار‌ها در اوایل سال ۲۰۱۹ به صورت PoS بر روی شبکه‌ی آزمایشی(Testnet) راه‌اندازی شوند.امّا وبسایت Weiss rating(https://www.weissratings.com)  با انتشار پستی در توئیتر اذعان داشت این پیاده سازی و نهایی شدن الگوریتم PoS  تا پایان امسال از منظر اجرائی بعید به نظر می رسد

در حال حاضر نظری وجود ندارد.