نهنگ (وال) را به عنوان موجودی بزرگ می شناسیم که هر چی پیدا کند را می بلعد. این اصطلاح در بازار ارزهای دیجیتال نیز صدق می کند. نهنگ در ارزهای دیجیتال به ویژه بیت کوین منظور اشخاص یا شرکت هایی هستند که مقدار زیادی از ارزهای دیجیتال را کنترل می کنند. اما اصطلاح نهنگ ارز دیجیتال چه کسانی هستند؟ چه تاثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال و بیت کوین دارند؟ با ما همراه باشد تا قبل از خرید بیت کوین با این اصطلاح دنیای ارز دیجیتال آشنا شوید.

اصطلاح نهنگ بیت کوین چیست یا کیست؟

نهنگ (whale) در بازار ارز دیجیتال (رمز ارز) به اشخاص یا نهاد‌هایی اطلاق می‌شود که مقدار زیادی ارز دیجیتال را نگه داشته یا هودل (hodl) کرده‌اند. نهنگ‌های بازار ارز دیجیتال به نهنگ‌های اقیانوس تشبیه شده‌اند که بزرگ‌ترین و قدرتمندترین موجود در داخل اقیانوس هستند و به گونه‌ای نهنگ‌های ارز‌های دیجیتال نیز بزرگ‌ترین و قوی‌ترین اشخاص در این بازار هستند، به همین دلیل به آن‌ها نهنگ گفته می‌شود.

یک نهنگ معمولاً به یک آدرس کیف پول که توسط فرد یا نهادی مدیریت می‌شود گفته می‌شود که بیش از ۱۰۰۰ بیت کوین در آن نگهداری می‌شود. علاوه بر این افرادی که در سایر ارز‌های دیجیتالی و رمز ارز‌ها مقادیر زیادی رمز ارز نگهداری می‌کنند را نیز در اصطلاح نهنگ ارز دیجیتال می‌نامیم. در مقاله «هودل (HODL) چیست؟ اصطلاح هودل کردن در ارزهای دیجیتال چگونه است؟» به طور مفصل به اصطلاح هودل پرداخته شده است.

نهنگ ارز دیجیتال چیست یا کیست؟

ارز‌های دیجیتالی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اطلاعات و هویت شخصی دارندگان آن‌ها به خوبی حفظ می‌شود و به همین دلیل دانستن اینکه هر حساب متعلق به چه شخص یا نهادی است، دشوار است.

با این حال با مشاهده اطلاعات و داده‌های بلاک چین کسانی که آدرس عمومی خود را اعلام کرده‌اند، می‌توان حداقل برخی از افرادی که مقادیر قابل توجهی از ارز‌های دیجیتال مختلف دارند را شناسایی کرد. در واقع برخی از نهنگ‌های بیت کوین بسیار شناخته شده هستند و کمتر کسی در بازار ارز‌های دیجیتالی پیدا می‌شود که آن‌ها را نشناسد.

تخمین زده می‌شود ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، خالق بیت کوین حدود ۱ میلیون بیت کوین در اختیار داشته باشد. دوقلوهای وینکلووس (The Winkelvoss twins) نیز زمانی صاحب ۱ درصد از کل بیت کوین بودند.

همچنین گفته می‌شود که صرافی‌های بزرگی مانند هیوبی (Huobi)، بایننس (Binance) و بیتفینکس (Bitfinex) نیز کیف پول‌های بیت کوین بزرگی دارند؛ البته وجوه این صرافی‌ها بیشتر به کاربران آن‌ها تعلق دارد و خرید و فروش این وجوه تأثیر زیادی بر بازار ارز دیجیتال ندارد.

نهنگ بیت کوین چیست یا کیست؟

نهنگ‌ ارز دیجیتال چه تأثیری روی قیمت بیت کوین دارند؟

طبق مطالب سایت کوین دسک (CoinDesk)، ۲۳۳۴ کیف پول وجود دارد که در هر کدام بیش از ۱۰۰۰ بیت کوین نگهداری می‌شود.

خرید و فروش بیت کوین توسط هر کدام از این نهنگ‌ها، منجر به بروز تغییرات گسترده‌ای در قیمت بیت کوین می‌شود که باعث می‌شود سرمایه‌گذاران کوچک ضرر‌های بسیاری را متحمل شوند.

در تاریخ ۸ ژانویه ۲۰۲۱، بیت کوین تمامی رکورد‌های قبلی خود را شکست و قیمت آن به ۴۱۹۸۳ دلار رسید. با این حال، چند روز بعد بازار ارز‌های دیجیتالی باری دیگر دچار افت شدید قیمت‌ها شد ولی خوشبختانه قیمت بیت کوین دوباره تا حدودی بهبود یافت و به ۳۲۱۷۰ دلار رسید.

چند ماه قبل، کوین دسک داده‌های مبادلات و معاملات صرافی اکی اکسچنج (OKEx) را بررسی کرد تا توضیحاتی احتمالی درباره اینکه چگونه نهنگ‌ها قیمت بازار ارز‌های دیجیتالی را کنترل می‌کنند، ارائه دهد.

کوین دسک اظهار می‌دارد که در هنگام صعود قیمت بیت کوین، نهنگ‌های بازار شروع به فروش سرمایه‌های کلان خود می‌کنند که در نتیجه منجر به افت قیمت‌ها شده و سرمایه‌گذاران کوچک و خرده نیز به دنبال افت قیمت شروع به فروش سرمایه خود می‌کنند.

  لیکوئید شدن چیست و چگونه چگونه از لیکویید شدن ارز دیجیتال جلوگیری کنیم؟

طبق گزارش‌های مجله تلگراف (The Telegraph)، نهنگ‌ها و سرمایه‌داران بزرگ، به راحتی می‌توانند قیمت‌ها را تغییر دهند، چرا که بازار ارز‌های دیجیتال بسیار حساس و شکننده است و هر یک از این نهنگ‌ها با سرمایه عظیم خود می‌توانند تغییرات گسترده‌ای در قیمت‌ها ایجاد کنند.

انواع نهنگ در ارز دیجیتال

در بازار ارز‌های دیجیتال انواع مختلفی از نهنگ وجود دارد که هر کدام تأثیر متفاوتی بر این بازار دارند.

صرافی‌های بزرگ

در صرافی‌های بیت کوین سکه‌های زیادی ردوبدل می‌شوند، این سکه‌ها ممکن است متعلق به هزاران یا حتی میلیون‌ها کاربر باشند.

به عنوان مثال، صرافی هیوبی در حال حاضر بزرگ‌ترین آدرس بیت کوین را با بیش از ۲۵۵۰۰۰ بیت کوین در اختیار دارد. این آدرس فضای کلد استورج (cold storage) هیوبی است و لزوماً کل بودجه در آن نگهداری نمی‌شود اما نشان می‌دهد که این صرافی بزرگ‌ترین آدرس ذخیره بیت کوین را دارد.

بعد از هیوبی، صرافی‌های بایننس، بیتفینکس و بیترکس (Bittrex)، بزرگ‌ترین آدرس بیت کوین را در اختیار دارند.

اگرچه این صرافی‌ها بیت کوین زیادی در اختیار دارند اما تعداد معاملاتی که کاربران در این صرافی انجام می‌دهند بسیار کم است یا معاملات را تنها بین آدرس‌های خود انجام می‌دهند. در هر صورت این صرافی‌ها و سرمایه گسترده آن‌ها متعلق به کاربران است و معاملات آن‌ها تأثیر چندانی بر بازار ارز‌های دیجیتال ندارد.

البته معاملات بزرگ گاهی حاکی از فعالیت‌های تجاری غیرمعمول مانند فروش گسترده یا حجم معاملات مصنوعی هستند یا حتی در برخی مواقع معاملات صرافی‌ها ممکن است نشان‌دهنده روابط ناگفته و نامعلوم بین شرکت‌ها باشد.

ثروتمندان

برخی از افراد برجسته و بنیان‌گذاران پلتفرم‌های ارز‌های دیجیتال ممکن است نهنگ‌های بازار ارز دیجیتال باشند.

بر اساس گزارش‌های بیت مکس (BitMEX) ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین نیز ممکن است یکی از نهنگ‌های بازار باشد و تخمین زده می‌شود حدود ۱ میلیون بیت کوین در آدرس خود داشته باشد. با این حال حتی اگر این بیت کوین‌ها به ناکاموتو تعلق داشته باشد، آن‌ها در چند آدرس مجزا پخش شده‌اند و یک نهنگ محسوب نمی‌شود.

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیان‌گذار پلتفرم اتریوم نیز، آدرس خود را اعلام کرده است و در حال حاضر ۳۴۵۰۰۰ اتر در اختیار دارد که یکی از بزرگ‌ترین آدرس‌های اتریوم به شمار می‌رود.

همچنین طبق برخی گزارش‌های، جد مک کالب (Jed McCaleb)، بنیان‌گذار ارز دیجیتالی ریپل (Ripple) نیز حدود ۴.۴ میلیارد ریپل را در چهار آدرس مختلف نگهداری می‌کند. با این حال نرخ فروش ریپل وی با توافق پلتفرم ریپل محدود شده است.

مانند هر سرمایه‌گذار ثروتمند دیگری، بنیان‌گذاران این پلتفرم‌ها ممکن است قسمتی از خود را بفروشند و بر بازار ارز‌های دیجیتالی تأثیر بسزایی بگذارند؛ بنابراین اقدامات و نقش آن‌ها در این بازار را نمی‌توان نادیده گرفت.

استیبل کوین‌ها

پلتفرم‌های استیبل کوین (stablecoins) بزرگی مانند تتر (Tether)، اکنون در موقعیت منحصر به فردی قرار دارند و امکان توسعه آن‌ها بسیار زیاد است. این پلتفرم‌ها به طور معمول چندین بار در روز توکن‌هایی را ایجاد کرده و سپس می‌سوزانند.

به دلیل اینکه توکن تتر به ذخیره ارزی فیات مرتبط است، این توکن باید ضرب شود و با ورود و خروج پول و ارز به ذخایر، این توکن‌ها سوزانده می‌شوند. علاوه بر این، توکن تتر روی چندین بلاک چین وجود دارد و باید هنگام حرکت بین زنجیره ها، ضرب شده و سپس سوزانده شود.

به عبارتی دیگر، به دلیل ایجاد و سوزاندن مکرر توکن‌های جدید، معاملات بزرگ در پلتفرم استیبل کوین‌ها انجام نمی‌شوند.

با این وجود مقدار توکن‌های استیبل کوین‌ها باید به طور مرتب کنترل شوند. در ژوئیه ۲۰۱۹، تتر به طور تصادفی ۵ میلیارد توکن تتر را ضرب کرد. هر چند این اتفاق اشتباهی بیش نبود اما ۵ میلیارد عددی نیست که بتوان به راحتی از آن چشم‌پوشی کرد.

فعالیت‌های غیرقانونی

فعالیت‌های مجرمانه در بستر ارز‌های دیجیتال منجر به ایجاد چندین کیف پول بزرگ شده است.

  بیت کوین کور (Bitcoin Core) چیست و چرا برای شبکه بیت کوین مهم است؟

یکی از بزرگ‌ترین آدرس‌های بیت کوین در اثر تعطیلی بازار غیرقانونی سیلک رود (Silk Road)، به وجود آمد. در سال ۲۰۱۳ سازمان اف بی ای (FBI) بودجه این سایت را توقیف کرد و آن‌ها را در یک آدرس واحد با ۱۴۴۰۰۰ بیت کوین مستقر کرد.

یکی دیگر از آدرس‌های بزرگ که با بودجه جرائم غیرمجاز ایجاد شده است، پنجمین آدرس بزرگ بیت کوین است که مبالغ سرقت رفته از صرافی مت گوکس (Mt. Gox) نیز در این آدرس قرار دارد.

فعالیت‌های غیرقانونی اخیر باعث تولید نهنگ پلاس توکن (Plus Token) شد. پلاس توکن یک طرح پانزی یا هرمی بود که اکنون هشتمین آدرس بزرگ اتریوم است و ۷۸۹۵۰۰ اتر در اختیار دارد.

نهنگ‌هایی که ارز‌های دیجیتالی خود را از فعالیت‌های غیرقانونی بدست آورده‌اند نه‌تنها قابل توقیف نیستند بلکه تأثیر بسزایی نیز در تغییر قیمت‌های بازار ارز‌های دیجیتال دارند. به عنوان مثال، وجوه سرقت رفته از صرافی بیتفینکس در سال ۲۰۱۶ و صرافی آپ بیت (UpBit) چند ماه پس از بیت فینکس، هنوز هم در دست رسیدگی هستند و ردیابی نشده‌اند.

این آدرس‌ها را نمی‌توان از بین برد اما با استفاده از بررسی‌های سایت وال الرت (WhaleAlert.io)، صرافی‌ها می‌توانند آدرس‌های مشکوک یا خطرناک را در لیست سیاه قرار دهند و بدین صورت از تعامل کاربران با این آدرس‌ها نیز جلوگیری می‌شود.

اولین دارندگان ارز‌های دیجیتال

برخی از آدرس‌های بزرگ بیت کوین به دارندگان اولیه تعلق دارد. این‌ها افرادی هستند که در اوایل انتشار بیت کوین و به لطف قیمت‌های پایین بازار توانستند مقادیر قابل توجهی ارز دیجیتالی خریداری کنند.

در حال حاضر، در میان بزرگ‌ترین آدرس‌های بیت کوین، آدرس ۲۵ و ۲۶، هر کدام حدود ۳۰۰۰۰ بیت کوین در اختیار دارند و این مقدار را از سال ۲۰۱۰ تاکنون حفظ کرده‌اند. بعد از این دو آدرس، آدرس نیز ۴۱ از سال ۲۰۱۰ تا الآن حدود ۲۰۰۰۰ بیت کوین را نگه داشته است.

این کاربران به احتمال خیلی زیاد بیت کوین خود را از طریق فرایند استخراج به دست آورده‌اند؛ البته مطمئناً انجام معاملات همتا به همتا و خرید از صرافی‌هایی مانند بیت کوین مارکت (BitcoinMarket.com) و مت گوکس نیز در حفظ چنین ارقامی نقش داشته است.

دارندگان اولیه اغلب تمایل دارند بیت کوین خود را نگه دارند و کمتر پیش می‌آید که آن‌ها را بفروشند.

چرا نهنگ‌ها تأثیر زیادی در تغییر قیمت ارزهای دیجیتال دارند؟

ارزش و قیمت ارز‌های دیجیتال اغلب توسط میزان عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. به این معنا که اگر قسمت عمده‌ای از عرضه یک سکه یا ارز دیجیتال خاصی از گردش خارج شود، این باعث افزایش قیمت سکه‌های در گردش می‌شود.

در مقابل در صورتی که تعداد زیادی سکه نیز به طور ناگهانی وارد گردش شوند، ارزش آن‌ها کاهش می‌یابد. به همین دلیل نهنگ‌ها که اساساً سرمایه زیادی در اختیار دارند، توانایی منحصر به فردی در دست‌کاری بازار ارز‌های دیجیتال به نفع خود دارند.

 به عنوان مثال، اگر یک نهنگ بخواهد سکه‌های بیشتری را با قیمتی ارزان‌تر خریداری کند، چه می‌کند؟

در این صورت تنها کاری که باید انجام دهد این است که قسمتی از سرمایه خود را بفروشد. این کار باعث می‌شود میزان سکه یا عرضه در بازار به طور ناگهانی افزایش یابد و در نتیجه قیمت سکه تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد. سپس نهنگی که سرمایه خود را فروخته به راحتی می‌تواند سکه‌های بیشتری را با قیمتی کمتر خریداری کند.

بعد از اینکه این سکه‌ها را خرید، آن‌ها را نگه داشته و میزان عرضه کاهش می‌یابد، به مرور قیمت‌ها دوباره افزایش می‌یابند و این‌گونه ارزش سکه‌هایی را که اخیراً خریداری کرده است را افزایش می‌دهد. این مثال به خوبی می‌تواند قدرتی را که نهنگ‌ها بر بازار ارز‌های دیجیتال دارند را نشان دهد.

نمونه‌ای از اقدامات یک نهنگ ارز دیجیتال

در این نمودار می‌بینیم که چگونه تنها در عرض چند دقیقه ممکن است قیمت‌ها سقوط شدیدی را تجربه ‌کنند. این سقوط قیمت‌ها توسط گروهی از نهنگ‌ها ایجاد شده است و می‌بینید که نهنگ‌ها در بازار ارز‌های دیجیتالی چقدر قدرتمند هستند و متأسفانه با گذشت زمان آن‌ها از این هم قدرتمندتر خواهند شد.

  سفارش گذار یا میکر (maker) و سفارش بردار یا تیکر (Taker) در رمزینکس چیست؟
نمونه‌ای از اقدامات یک نهنگ ارز دیجیتال

آیا همیشه باید حواسمان به نهنگ‌ها باشد؟

جواب این سؤال برای اغلب سرمایه‌گذاران منفی است. نهنگ‌ها ممکن است هر آن موج جدیدی را در بازار ارز‌های دیجیتال ایجاد کنند و منجر به افت یا صعود شدید قیمت‌ها شوند، در هر حال نهنگ‌ها هر کاری انجام دهند شما باید خونسردی خود را حفظ کنید و در صورت کاهش یا فزایش قیمت‌ها سرمایه خود را در معرض خطر قرار ندهید.

اگر شما به صورت بلندمدت سرمایه‌گذاری کنید و به رشد یا افت لحظه‌ای قیمت‌ها توجه نکنید، موج‌هایی که نهنگ‌ها ایجاد می‌کنند تأثیری بر روی سرمایه شما نخواهد گذاشت.

هنگامی که شخصی به طور درازمدت سرمایه‌گذاری می‌کند، اهدافی را برای سرمایه خود در بازه زمانی مشخصی تعیین کرده است. داشتن این هدف و پایبند بودن به آن باعث می‌شود که سرمایه‌گذار به تغییر قیمت‌ها در کوتاه‌مدت توجه نکند و در نتیجه از تصمیمات عجولانه جلوگیری می‌شود.

آیا وجود نهنگ‌ها خطر بزرگ برای بازار به همراه دارد؟

بله و خیر. به عنوان مثال در الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS)، نهنگ ارز دیجیتال اغلب رفتاری قابل پیش‌بینی و بی‌ضرر دارند. با این حال هنگامی که تعداد این نهنگ‌ها در یک پلتفرم زیاد باشد، دارندگان خرده سهام نادیده گرفته می‌شوند و اختلاف طبقاتی بزرگی شکل خواهد گرفت.

در پلتفرم‌هایی مانند بیت کوین که از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند، نهنگ‌ها به راحتی می‌توانند بر قیمت سکه تأثیر منفی بگذارند؛ مانند مثالی که کمی پیش توضیح دادیم، نهنگ‌ها اگر بخواهند سکه‌های بیشتری را به سرمایه خود اضافه کنند، قسمتی از سرمایه خود را می‌فروشند که منجر به افت شدید قیمت می‌شود و سپس با قیمتی ارزان‌تر سکه‌های بیشتری را به سرمایه خود اضافه می‌کنند.

ازجمله نهنگ‌های بیت کوین می‌توان به صندوق سرمایه‌گذاری تراست (Bitcoin Investment Trust)، پنترا کپیتال (Pantera Capital)، باینری فایننس (Binary Financial) و صندوق سرمایه‌گذاری گلوبال ادوایزورز (Global Advisors)، اشاره کرد.

از کجا نهنگ ارزهای دیجیتال را پیدا کنیم؟

خوشبختانه برای این کار افراد و سایت های زیادی مدت‌ها قبل دست به کار شده‌اند. یکی از معروف ترین این سایت‌ها، وال آلارت است. در صفحه اصلی سایت فعالیت‌های نهنگ‌ها و سایر هودل کننده‌های بزرگ ارزهای دیجیتال نمایش داده می‌شود. از طرفی می‌توانید به کانال تلگرام (@Whale_alert_io) یا به صفحه توئیتر (@Whale_alert) این سایت هم مراجعه کنید.

آیا ما هم میتوانیم یک نهنگ ارز دیجیتال باشیم؟

بله که می توانید، خواستن توانستن است اما خب برای اینکار نیاز به تلاش و سرمایه زیادی است. برای شروع خب باید یکی از انواع ارز دیجیتال را در کیف پول خود اضافه کنید و با استراتژی مناسب به پیش بروید.

صرافی ارز دیجیتال رمزینکس با پشتیبانی کردن از بهترین ارزهای دیجیتال و کارمزد معاملاتی مناسب به ارائه خدمات به کاربران می پردازد. با طی کردن چند مرحله ساده از جمله ثبت و نام و احراز هویت می توانید به طور مستقیم یا با وارد شدن به بازار معاملاتی همتا به همتا به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازید.

بعد از ثبت نام و احراز هویت هم می توانید با مراجعه به وب سایت صرافی رمزینکس و هم با دانلود و نصب برنامه و اپلیکیشن رمزینکس در گوشی های هوشمند خود به خرید و فروش ارز دیجیتال مشغول شوید. برای رصد قیمت لحظه ای انواع ارزهای دیجیتال به صفحه قیمت لحظه ای ارز دیجیتال مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در خصوص قوانین و مقررات خرید و فروش ارزهای دیجیتال در رمزینکس می توانید به صفحه سوالات متداول درباره رمزینکس مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید