بسیاری از این ارزهای دیجیتالی از ویژگی ها و کدهایی استفاده می کنند که مفهوم اولیه ساتوشی بودند. برخی دیگر برای بهبود مدل بیت کوین تلاش می کنند. در بعضی مواقع، توسعه دهندگان تغییرات مختلفی را ایجاد می کند که بر اساس همان مفهوم و برنامه اساسی است اما نسبت به نسخه اصلی آن متمایز است. در این شرایط، بلاک چین بیت کوین متحمل فرآیندی به نام فورک یا انشعاب (Fork) شده و از طریق آن خود بلاک چین به دو قسمت مجزا تقسیم می شود. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی و چرای فورک و همچنین هارد فورک بیت کوین کسب کنید.

فورک چیست؟

بسیاری از این ارزهای دیجیتالی از ویژگی ها و کدهایی استفاده می کنند که مفهوم اولیه ساتوشی بودند. برخی دیگر برای بهبود مدل بیت کوین تلاش می کنند. در بعضی مواقع، توسعه دهندگان تغییرات مختلفی را ایجاد می کند که بر اساس همان مفهوم و برنامه اساسی است اما نسبت به نسخه اصلی آن متمایز است. در این شرایط، بلاک چین بیت کوین متحمل فرآیندی به نام فورک یا انشعاب (Fork) شده و از طریق آن خود بلاک چین به دو قسمت مجزا تقسیم می شود. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی و چرای فورک و همچنین هارد فورک بیت کوین کسب کنید.

انواع فورک کدامند؟

فورک دو نوع دارد:

  • هارد فورک
  • سافت فورک

هارد فورک چیست؟

هارد فورک به تکنولوژی بلاک چین مرتبط است. تغییرات رادیکالی در پروتکل رمزارزها است که باعث ایجاد بلاک‌های نامعتبر قبلی و معاملات معتبر ( یا بالعکس) می شود. به دلیل مشکلاتی که  در استفاده از هارد فورک وجود دارد برای استفاده از آن در رمزارزها، همه‌ی کاربران باید نرم افزار پروتکل خود را به روزرسانی کنند.

به عبارت دیگر، هارد فورک یک واگرایی ثابتی از نسخه‌ی قبلی بلاک چین است و فرم‌هایی که در حال اجرای نسخه‌های قبلی هستند؛ دیگر توسط نسخه‌ی جدید پذیرفته نمی شوند.

اساس ایجاد یک فورک در بلاک چین بدین صورت است که ابتدا یک مسیر جدیدی را در بلاک چین ایجاد کنیم و بعد از آن، بلاک چین را به روزرسانی کنیم و در نهایت مسیرهای دیگر در طول مسیرهای قدیمی ادامه پیدا می کنند.

به طور کلی بعد از مدت کوتاهی، کسانی که در بلاک چین قدیمی هستند متوجه خواهند شد که این نسخه از این بلاک چین قدیمی و نامعتبر می باشد در نتیجه باید بلاک چین خود را به روزرسانی کنند.

هارد فورک می تواند برای رفع خطرات امنیتی موجود در نسخه‌های قدیمی به نرم افزار اضافه شوند و عملکرد جدید یا معاملات معکوسی را به آن‌ها اضافه کند (در یک مورد، هارد فورک از هک شدن سازمان مستقل و غیرمتمرکز DAO از طریق معکوس کردن بلاک چین اتریوم، جلوگیری کند).

  کندل استیک یا نمودار شمعی ژاپنی چیست و انواع آن کدامند؟

هارد فورک شامل مسیرهای تقسیم بندی شده‌ی بلاک چین است و از طریق معاملات نامعتبر که به وسیله‌ی فرم‌هایی که هنوز به نسخه جدید نرم افزار پروتکل ارتقاء داده نشده‌اند، تایید شده است.

به دنبال هک شدن سازمان غیرمتمرکز DAO، اعضای انجمن اتریوم به اتفاق یکدیگر به استفاده از هارد فورک در بلاک چین خود رای دادند؛ تا به وسیله‌ی آن معاملاتی که در آن میلیون‌ها دلار اتریوم دزدیده شده بود را بازگردانند. آن‌ها توانستند از طریق هارد فورک، توکن‌های سازمان DAO را به هر یک از دارندگانش بازگردانی کنند.

این طرح پیشنهادی دقیقا تاریخ معامله‌های شبکه را مشخص نکرده است. بلکه یک قرارداد هوشمندی برای پول‌های مرتبط به سازمان DAO ایجاد کرده است که تنها فقط صاحبان اصلی این پول‌ها بتوانند از آن برداشت کنند. دارندگان توکن در این سازمان تنها توانایی برداشت یک تا صد اتریوم را دارند.

سافت فورک چیست؟

سافت فورک نیز به تکنولوژی بلاک چین مرتبط است و باعث ایجاد تغییراتی در پروتکل نرم افزار می باشد. بنابراین، هاردفورک و سافت فورک دقیقا یک چیز هستند؛ زمانی که کدهای موجود در رمزارزها تغییر می کنند یا اینکه زمانی یک نسخه جدید ایجاد شده و نسخه‌ی قبلی منسوخ می شود.

با این تفاوت که کاربر با استفاده از سافت فروک تنها می تواند بلاک چین باقی مانده‌ی خود را به روزرسانی کند. هم هارد فورک و هم سافت فورک توانایی شبکه‌های تقسیم بندی شده در بلاک چین را دارند؛
با این تفاوت که هارد فورک می تواند دو بلاک چین و سافت فورک یک بلاک چین ایجاد کند. در هاردفورک یک انشعاب جدید ایجاد می شود ولی در هارد فورک انشعاب جدید حاصل نمی شود.

هاردفورک بیت کوین چیست ؟

از طریق فرایند فورک بلاک چین بیت کوین، ارزهای دیجیتالی مختلفی با نام های مشابه بیت کوین ایجاد شدند که برخی از آنها عبارتند از بیت کوین کش، بیت کوین گلد و سایر موارد. برای یک سرمایه گذار مبتدی در بازار ارزهای دیجیتالی، درک تفاوت بین این ارزهای دیجیتالی و مشخص کردن انواع فورک های مختلف روی یک جدول زمانی دشوار است. در ادامه به برخی از مهم ترین هارد فورک های بیت کوین اشاره شده است.

جنسیس بلاک

در سال ۲۰۰۹، اندکی پس از انتشار بیت کوین، ساتوشی اولین بلوک در بیت کوین را استخراج کرد. به این فرآیند جنسیس بلاک گفته می شود، زیرا این امر نمایانگر پایه گذاری ارزهای دیجیتالی است.

ساتوشی در اوایل این روند توانست تغییرات بیشماری در شبکه بیت کوین ایجاد کند؛ این مسئله به طور فزاینده ای دشوار شده است و پایگاه کاربر بیت کوین با حاشیه فوق العاده ای روبرو شده است.

این واقعیت که هیچ کس یا گروهی قادر به تعیین زمان و چگونگی بروزرسانی بیت کوین نیست، به همین ترتیب روند بروزرسانی سیستم را پیچیده تر کرده است. در سال های پس از جنسیس بلاک (Genesis Block) چندین هارد فورک به وجود آمد که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است.

  گس (gas) یا گس فی یا هزینه گس در اتریوم چیست و چرا مهم است؟ هر آنچه که باید بدانید!

در طی یک هارد فورک، نرم افزاری پیاده سازی بیت کوین و مراحل استخراج آن به روز می شود. هنگامی که یک کاربر نرم افزار خود را به روز کرد، آن نسخه کلیه مبادلات از نرم افزارهای قدیمی را ریجکت می کند. از این رو با هارد فورک یک بلاک چین به طور موثری شاخه جدیدی از بلاک چین ایجاد می شود.

با این حال، آن دسته از کاربرانی که نرم افزار را به روز نکردند، روند پردازش معاملات را ادامه می دهند، به این معنی که یک مجموعه موازی از معاملات در دو زنجیره مختلف انجام می شود.

بیت کوین ایکس تی

بیت کوین XT یکی از اولین هارد فورک های قابل توجه بیت کوین بود. این نرم افزار در اواخر سال ۲۰۱۴ توسط مایک هارن به منظور گنجاندن چندین ویژگی جدید به ویژگی های بیت کوین، راه اندازی شد.

در حالی که نسخه قبلی بیت کوین حداکثر هفت معاملات در هر ثانیه را امکان پذیر می کرد، بیت کوین XT با هدف ۲۴ مبادله در ثانیه انجام ایجاد شد. برای تحقق این هدف، پیشنهاد مایک هارن افزایش اندازه بلوک از ۱ مگابایت به ۸ مگابایت بود. بیت کوین XT از نظر فنی هنوز هم در دسترس است، اما به طور کلی از جذابیت آن کاسته شده است.

بیت کوین کلاسیک

هنگامی که جذابیت و علاقه کاربران نسبت به بیت کوین ایکس تی کاهش یافت، برخی از اعضای جامعه بیت کوین همچنان علاقه به  افزایش اندازه بلاک بودند. از این رو، گروهی از توسعه دهندگان Bitcoin Classic را در اوایل سال ۲۰۱۶ راه اندازی کردند.

برخلاف بیت کوین ایکس تی، که اندازه بلوک را به ۸ مگابایت افزایش داد، بیت کوین کلاسیک اندازه هر بلاک را تنها به ۲ مگابایت افزایش داد. مانند بیت کوین XT، بیت کوین کلاسیک هم نیز هنوز وجود دارد، اما علاقه استفاده از این ارز دیجیتالی در جامعه بزرگتر رمزنگاری به طور کلی کاهش یافته است. با اینکه برخی از توسعه دهندگان به شدت از این هاردفورک بیت کوین پشتیبانی می کنند.

بیت کوین آنلیمیتد

توسعه دهندگان این ارز دیجیتالی، کد مورد نظر را منتشر کردند اما نوع فورک را مشخص نکردند. بیت کوین آنلیمیتد (Unlimited) با اجازه دادن به ماینرها در تصمیم گیری در مورد اندازه بلوک ها، گره ها و ماینرها اندازه بلوک های مورد قبول خود را تا ۱۶ مگابایت محدود می کند. بیت کوین آنلیمیتد (Unlimited) هم نتوانست جذابیت طولانی مدتی در بازار داشته باشد.

Segregated Witness

پیتر ووئل، توسعه دهنده بیت کوین، ایده Segregated Witness  را در اواخر سال ۲۰۱۵ ارائه کرد. SegWit به منظور کاهش اندازه هر مبادله بیت کوین و افزایش تعداد مبادلات آن به طور همزمان ایجاد شد. SegWit از لحاظ فنی یک فورک نرم بود. با این حال، ممکن است پس از طرح اولیه، به سریعتر انجام شدن هارد فورک کمک کرده باشد.

  آموزش جامع استیک ترون در بایننس، کیف پول تراست والت و اتمیک و ترون لینک

بیت کوین کش

در پاسخ به SegWit، برخی از توسعه دهندگان و کاربران بیت کوین تصمیم گرفتند که برای جلوگیری از بروزرسانی های پروتکل ایجاد شده، یک هارد فورک راه اندازی کنند، بیت کوین کش نتیجه این چنگال سخت بود. این بیت کوین در اوت سال ۲۰۱۷، از اصلی ترین بلاک چین جدا شد.

بیت کوین کش موفق ترین فورک بیت کوین به شمار می رود. از این نوشتار، بیت کوین کش چهارمین ارز دیجیتالی بزرگ محسوب می شود که بخشی از آن به دلیل حمایت بسیاری از چهره های برجسته در جامعه ارزهای دیجیتالی می باشد. جهت خرید بیت کوین کش می توانید از طریق این لینک اقدام کنید.

بیت کوین گولد

بیت کوین گلد یک هاردفورک بیت کوین است و چند ماه پس از بیت کوین کش در اکتبر سال ۲۰۱۷ ایجاد شد. سازندگان این هارد فورک با هدف بازگرداندن عملکرد استخراج با واحدهای اساسی پردازش گرافیک (GPU)، این ارز را ایجاد کردند. یکی از ویژگی های منحصر به فرد بیت کوین گلد، “post-mine” بود، فرایندی که تیم توسعه پس از وقوع فورک، با استفاده از آن تنوانستند ۱۰۰،۰۰۰ سکه کسب کنند.

SegWit2x

۸ نوامبر ۲۰۱۷، تیم SegWit2x اعلام کرد که هارد فورک برنامه ریزی شده آنها به دلیل اختلاف نظر میان پشتیبان قبلی پروژه لغو شده است.

از کجا بیت کوین بخریم؟

صرافی ارز دیجیتال رمزینکس با پشتیبانی کردن از بهترین ارزهای دیجیتال و کارمزد معاملاتی مناسب به ارائه خدمات به کاربران می پردازد. با طی کردن چند مرحله ساده از جمله ثبت و نام و احراز هویت می توانید به طور مستقیم یا با وارد شدن به بازار معاملاتی همتا به همتا به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازید.

بعد از ثبت نام و احراز هویت هم می توانید با مراجعه به وب سایت صرافی رمزینکس و هم با دانلود و نصب برنامه و اپلیکیشن رمزینکس در گوشی های هوشمند خود به خرید و فروش ارز دیجیتال مشغول شوید. برای رصد قیمت لحظه ای انواع ارزهای دیجیتال به صفحه قیمت لحظه ای ارز دیجیتال مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در خصوص قوانین و مقررات خرید و فروش ارزهای دیجیتال در رمزینکس می توانید به صفحه سوالات متداول درباره رمزینکس مراجعه کنید.

سخن آخر

بنابراین هاردفورک تغییرات موجود در پروتکل رمزارزها است و برای استفاده از آن در رمزارزها باید به روزرسانی شوند. هارد فورک جدیدی که در اوایل آگوست ارائه شد، بیت کوین کش (BCH) نام دارد. بیت کوین دارای دو هارد فورک تصادفی است در صورتی که که آلت کوین دارای یک هاردفورک از قبل تعیین شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید