زمان مطالعه : ۴ دقیقه

در صورتیکه به تازگی به بازار ارزهای دیجیتالی وارد شده اید، شاید اولین سوالی که در ذهنتان خطور کرده، این باشد که پشتوانه بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتالی چیست؟ اصلا آیا بیت کوین ارز دیجیتالی قابل اطمینانی است؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که بیت کوین هم درست مانند بسیاری از ارزهای امروزی توسط طلا یا دیگر فلزات گرانبها پشتیبانی نمی شود. از این رو ارزش بیت کوین از باور مشترک ما ناشی می شود. این دقیقا همان طرز تفکری است که در مورد ارزهای فیات مانند دلار آمریکا، پوند انگلیس و یورو اتحادیه اروپا و تقریباً هر ارز مدرن دیگر نیز داریم. در صورتیکه همچنان ابهاماتی هم در ذهنتان نسبت به این باور مشترک دارید، در ادامه این مقاله با رمزینکس همراه شوید.

پشتوانه ارز به چه معناست؟

از نظر تاریخی، تا تاریخ ۱۵ اوت سال ۱۹۷۱، بیشتر ارزها توسط یک کالای ارزشمند، معمولاً طلا یا نقره پشتیبانی می شدند. در حقیقتا، قبل از اختراع پول کاغذی، بیشتر ارزهای قابل مبادله از فلزات گرانبها ساخته می شدند. علاوه بر این، پس از جنگ جهانی دوم و تا سال ۱۹۷۱ هم نیز بسیاری از کشورهای جهان تحت توافق برتون وودز فعالیت می کردند و ارزهای ملی مورد استفاده ی آنها توسط طلا پشتیبانی می شد.

با این وجود، در اواخر دهه ۱۹۶۰، گسل های جدی در سیستم های مالی جهان ظاهر شد. بزرگترین ایرادی که وجود داشت این بود که دلار آمریکا خیلی قوی بود و همین امر باعث ایجاد اختلال در تجارت بین المللی شد. به همین دلیل، دولت ها تصمیم به کنار گذاشتن توافق نامه و استفاده از ارزهای “فیات” به جای آن گرفتند. ارز فیات یک ارز متغییر است که توسط هیچ کالای با ارزشی پشتیبانی نمی شود.

بیت کوین

بیت کوین ارزی کارآمد برای مبادله مالی از طریق اینترنت است که توسط یک شبکه غیرمتمرکز با مجموعه ای از قوانین شفاف کنترل می شود و بدین ترتیب می تواند جایگزین مناسبی برای پول فیات تحت کنترل بانک مرکزی باشد.

این ارز دیجیتالی یک شبکه اجماع است که یک سیستم پرداخت جدید و یک پول کاملاً دیجیتالی را ایجاد کرده است. این نخستین شبکه غیرمتمرکز پرداخت همتا به همتا است که توسط کاربران آن و بدون داشتن هیچ مرجع مرکز یا واسطی ارزشمند می شود. از دید کاربران، بیت کوین تقریباً شبیه پول اینترنتی است.

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی دیگر مانند ارزهای فیات دلار و یورو، بدون پشتوانه می باشند و از این رو ارزش آنها قابل تغییر است و توسط بازار تعیین می شود. به همین منظور بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می توانند گزینه ای محبوب برای پول های فیات باشند؛ چرا که توسط یک قدرت مرکزی مورد کنترل قرار نمی گیرند، به صورت مستقل و آزاد در بازار وجود دارند و از همه مهم تر توسط دستگاه های مخصوص یا gpu توسط کاربران قابل استخراج می باشند.

 

چه کسی شبکه بیت کوین را کنترل می کند؟

حقیقتا هیچ کس صاحب شبکه بیت کوین نیست دقیقاً همانند فناوری ایمیل. بیت کوین توسط همه کاربران آن در سراسر جهان کنترل می شود. در حالی که توسعه دهندگان در حال بهبود نرم افزارهای خود هستند، باز هم قادر به تغییر پروتکل بیت کوین نمی باشند؛ چرا که کاربران به صورت آزادانه قادر به انتخاب نرم افزار و ورژن آن می باشند. بیت کوین با یک اجماع کامل بین همه کاربران می تواند به درستی کار کند. بنابراین، همه کاربران و توسعه دهندگان انگیزه کافی برای محافظت از این اجماع را دارند.

پشتوانه بیت کوین چیست؟

از پایان توافق برتون وودز،  ایده پشتوانه کالاهای ارزشمند برای ارزهای مورد استفاده کشورها تغییر کرد و در عوض، درک عمومی و سیاست های اقتصادی مهم است. پول دارای ارزش است زیرا ما معتقدیم که ارزش دارد. بسیاری از دولت ها و جوامع دریافتند که ارز فیات با دوام ترین و در عین حال کمترین احتمال فساد و مشکلات اقتصادی یا از بین رفتن ارزش را در طول زمان دارد. این سیستم نه تنها برای ارزهای فیات بلکه برای بیت کوین هم صادق است.

با این تفاوت که ارزهای دیجیتالی توسط دولت بیمه نمی شوند، به این معنا که ارزهای دیجیتالی همانند پول در حساب بانکی از حمایت های مشابه برخوردار نمی باشند. اگر ارزهای دیجیتالی خود را در یک کیف پول دیجیتالی که توسط یک شرکت تهیه شده است ذخیره کنید و شرکت دیگر به همکاری ادامه ندهد یا سیستم هک شود، ممکن است دولت نتواند قدمی برای کمک به شما بردارد. با این حال پشتوانه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی طرز تفکر مردم است و به دلیل آزادی بیشتری که به مردم می دهد در سال های اخیر با محبوبیت بیشتری روبرو شده است.

مزایای بیت کوین

بسیاری از مردم فکر می کنند که بیت کوین بیشتر از یک ارز واقعی برای سرمایه گذاری است. این طرز تفکر به این دلیل است که قیمت بیت کوین تمایل به نوسان چشمگیری دارد. ارزش کلیه ارزهای فیات نیز به طرز چشمگیری قابل تغییر است. این حتی در مورد ارزهای تحت حمایت دولت هم نیز صادق است. به عنوان مثال، پوند انگلیس طی چند هفته گذشته پس از رأی گیری Brexit، مقدار زیادی از ارزش خود را از دست داده است.

در برخی از موارد پول ملی کشورها به دلایلی همچون سو مدیریت، چاپ بیش از اندازه اسکناس و تحریم کاهش پیدا می کند و کشور دچار تورم می شود. با گسترش این تورم، پول ملی کشور به سرعت ارزش خود را از دست می دهد. در صورتیکه بیت کوین به صورت آزادانه توسط کاربران استخراج می شود و با معیارهایی همچون پاداش و سختی شبکه کنترل می شود.

بیت کوین مجاز است آزادانه در بازار معامله شود، علاوه بر این، از آنجا که عرضه این ارز دیجیتالی محدود است و از قبل تنظیم شده است، مذاکرات مربوط به تعیین سیاست گذاری برای  آن امکان پذیر نیست. بنابراین بیت کوین به هیچ کالایی وابسته نیست و به برداشت ما از ارزش آن و خبرهای حواشی، مانند اکثر ارزهای مدرن، مرتبط است. در آخر باید بگوییم که ارز P2P مسلماً یک ارز مطمئن تر از ارزهای فیات تحت حمایت دولت است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید