زمان مطالعه : ۲ دقیقه

در این مطلب میخواهیم با مفهوم ICO که یک مفهوم جدید در عصر حاضر بوده و با ورود تکنولوژی بلاکچین شکل گرفته است با زبانی بسیار ساده و قابل فهم برای همه آشنا شویم.

ICO مخفف عبارت Initial Coin offering می‌باشد و بهترین ترجمه برای آن «پیشنهاد و یا عرضه اولیه سکه» است. عرضه اولیه کوین را میتوان با همان «عرضه اولیه» که در بورس سهام روی می‌دهد و در آن سهام یک شرکت تازه وارد به حوزه بورس توسط Initial public offering) IPO) به سرمایه‌گذاران فروخته می‌شود مشابه دانست. ICO یک روش غیر قانون‌گذاری‌شده و تنظیم‌گری نشده (unregulated)(یعنی قانون جامع و مشخص و خاصی توسط دولت ها هنوز برای آن تصویب نشده است) برای جذب سرمایه از طریق منتشر کردن و فروش یک ارز رمز نگاری جدید می‌باشد چرا که در حال حاضر در بسیاری از کشورها قانون خاص و مشخصی برای ICO ها وجود ندارد و نیاز نیست ویژگی و یا شرایط خاصی داشته باشند.

برای توسعه و افزایش سرمایه در یک شرکت اگر صاحبان آن سرمایه لازم را برای تزریق به پروژه نداشته باشند  ویا این که این شرکت نخواهد و یا نتواند در بورس سهامش را عرضه کند و همچنین نخواهد (ویا نتواند) زیر بار قرض و وام از بانک برود، یک راه مناسب استفاده از این تکنولوژی جدید برای جذب سرمایه می‌باشد.(در نگاه کلی راه‌های مختلف تامین سرمایه قبل از عصر بلاکچین برای یک شرکت ۱. ورود سرمایه توسط صاحبان شرکت یا ایده ۲.عرضه در بورس ۳. وام گرفتن بوده است) به عبارت دیگر ico یک روش جدید است که عمدتا توسط استارتاپ‌ها برای جذب سرمایه استفاده می‌شود و یک راه برای میانبر زدن پروسه‌ها و فرآیند‌های دقیق، سخت و منظم که در جذب سرمایه از Venture Capitalists) VC)، بورس و یا بانک‌ها وجود دارد به حساب می آید.

هر ICO دارای یک یا چندین کمپین می‌باشد که در آن درصدی از تعداد ارز رمزنگاری Cryptocurrency مورد نظر به حامیان اولیه  Early backers یا همان سرمایه گذاران در ازای پول‌های قانونی(همچون دلار و یورو) و یا سایر ارزهای رمزنگاری شده (که در حال حاضر اغلب اتریوم و بیت کوین استفاده می‌شوند) فروخته می‌شود. اگر سرمایه جذب شده در زمان مشخص به اندازه تعیین شده باشد، برای کامل سازی پروژه و یا آغاز طرح جدید و مرحله بعد پروژه از آن استفاده می‌شود، در غیر این صورت (یعنی زمانی که سرمایه جذب شده توسط ICO حداقل لازم را نداشته باشد) پول‌های گرفته شده معمولا به حامیان backers برگردانده می‌شود و عملا ICO  ناموفق بوده است.

وقتی که یک استارتاپ بخواهد ارزی رمزنگاری شده را جهت جذب سرمایه منتشر کند روال مرسوم آن است که یک White paper‌ ساخته و آن را در دسترس همه مردم قرار می‌دهد(عمدتا از طریق سایت منحصر به فرد خودش) و از این طریق ایده و پروژه مورد نظر خود را به سرمایه گذاران معرفی می‌کنند. در مطالب بعدی‌ با مشخصات جزیی تر White paper‌‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید