زمان مطالعه : ۵ دقیقه

بیت کوین نوعی ارز دیجیتالی است که بصورت الکترونیکی ایجاد و نگهداری می شود. این ارز دیجیتالی یک ارز فیات مانند دلار، یورو یا ین که توسط بانک های مرکزی یا مقامات ایجاد و کنترل می شود، نیست. بیت کوین اولین نمونه از ارزهای دیجیتالی است که توسط مردم و مشاغل سراسر دنیا با استفاده از دستگاه های رایانه ای پیشرفته تولید می شود. این ارز دیجیتالی روشی برای پرداخت یا انتقال ارزش است که مستقل از مقامات دولتی مانند بانک های مرکزی کار می کند و از یک کیف پول الکترونیکی به کیف پول الکترونیکی دیگر منتقل می شود. نقل و انتقالات در شبکه بیت کوین بلافاصله از طریق رایانه و با هزینه کم انجام می شود. بیت کوین را نمی توان در جیب یا کیف پول های فیزیکی به صورت کیف پول های فیات نگهداری کرد، این ارز صرفاً یک وسیله تبادل مبتنی بر کامپیوتر است. بیت کوین یک دارایی ثابت است و فقط ۲۱ میلیون سکه از آن برای استخراج وجود دارد. حل الگوریتم های پیشرفته  ریاضی منجر به استخراج بیت کوین می شود. یکی از جالب ترین اختراعاتی که در کنار بیت کوین به وجود آمده است بلاک چین یا فناوری ledger (دفتر کل) توزیع شده (DLT) است. DLT در مورد عملیات سنتی و اصلاح نظام بانکی و اقتصادی برای مشاغل مالی و همچنین سایر صنایع از پتانسیل های شگفت انگیزی برخوردار است. در ادامه با رمزینکس همراه باشید تا اطلاعات کاملی در مورد ارز دیجیتال بیت کوین کسب نمایید.

 

ارز دیجیتال بیت کوین

ویژگی های تراکنش بیت کوین

در ادامه به برخی از ویژگی های مبادلاتی ارز دیجیتال بیت کوین اشاره شده است:

برگشت ناپذیر

پس از تأیید، تراکنش قابل برگشت نیست. اگر ارزهای خود را اشتباها ارسال کردید یا یک هکر آن را از کیف پول دیجیتالی شما دزدید، هیچ کس نمی تواند به شما در بازگشت آن کمک کند.

شفافیت

هیچ یک از معاملات یا حسابها به هویت های دنیای واقعی متصل نمی شوند. شما بیت کوین ها را به آدرس های به اصطلاح دریافت می کنید ، که به طور تصادفی در حدود ۳۰ کاراکتر زنجیر به نظر می رسند.

سریع و جهانی

معامله تقریباً فوراً در شبکه منتشر می شود و طی چند دقیقه تأیید می شود.

امنیت

ارزهای دیجیتالی در یک سیستم با ۲ کلید خصوصی و عمومی قرار می گیرند که فقط مالک کلید خصوصی می تواند آنها ارسال کند.

از کجا می توانیم ارز دیجیتال بیت کوین را خریداری کنیم؟

می توانید اولین بیت کوین خود را از مکان های ارائه شده در ادامه خریداری کنید:

  • صرافی های دیجیتالی که در آن شما می توانید ارزهای فیات یا توکن ها را با بیت کوین مبادله کنید. از جمله صرافی های دیجیتالی عبارتند از Coinbase و Coinsquare در ایالات متحده و کانادا، و BitBargain UK و Bittylicious در انگلستان
  • دستگاه خودپرداز بیت کوین (یا مبادله رمزنگاری) که در آن می توانید بیت کوین را با پول نقد یا دیگر توکن ها مبادله کنید.
  • سرویس طبقه بندی شده که در آن می توانید فروشنده ای پیدا کنید که به شما در مبادله بیت کوین به پول نقد کمک کند. همانند سایت LocalBitcoin.
  • فروش یک خدمت یا محصول به جای دریافت بیت کوین، همانندسایت هایی مانند Purse.

کیف پول های بیت کوین

برای دیدن نحوه عملکرد سیستم، تصور کنید شخصی به نام آلیس وجود دارد که عملکرهای ارز دیجیتال بیت کوین را امتحان می کند. او برای نگهداری از بیت کوین های خود از یک کیف پول رمزنگاری شده استفاده می کند.

سه نوع مختلف کیف پول وجود دارد که آلیس می تواند از آنها استفاده کند، این کیف پول ها عبارتند از نظارتی، نیمه نظارتی و غیر نظارتی. در ادامه به تعریف هر یک از این ۳ نوع با مثال پرداخته شده است:

Full client

این مانند سرور ایمیل مستقل است که بدون تکیه بر روی سرورهای شخص ثالث ، تمام جنبه های این فرآیند را کنترل می کند. آلیس تمام معامله خود را از ابتدا تا انتها توسط خودش کنترل می کرد. قابل درک است ، این برای مبتدیان نیست.

Lightweight client

این یک سرویس گیرنده ایمیل مستقل است که برای دسترسی به صندوق پستی به یک سرور پست الکترونیکی متصل می شود. بیت کوین های آلیس را ذخیره می کند ، اما برای دسترسی به شبکه و انجام معامله نیاز به یک سرور شخص ثالث دارد.

Web client

این بر خلاف “کلاینت کامل” است و به e-mail مربوط می شود زیرا کاملاً به یک سرور شخص ثالث متکی است. شخص ثالث جایگزین آلیس شد و کل معامله خود را انجام داد.

انواع کیف پول های مختلف در این دسته ها ۵ نوع اصی می باشند که عبارتند از: دسک تاپ، موبایل، تحت وب، کاغذی و سخت افزار.

چگونه می توانیم با بیت کوین خرید و فروش کنیم؟

ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین هیچ اثر یا نشانه ی فیزیکی مانند ارزهای فیات ندارند. از این رو دارنده ی بیت کوین تنها دارای رکوردهای تراکنش ها بین آدرس های مختلف است که در بلاکچین ذخیره می شوند.

برای دیدن نحوه کار این روند، اجازه دهید به مثال آلیس برگردیم.

فرض کنید آلیس می خواهد از ارز دیجیتال بیت کوین خود برای خرید پیتزا از باب استفاده کند. او “کلید” خصوصی خود را برای باب (دنباله ای حروف و اعداد) ارسال می کند، که حاوی منبع تراکنش سکه ها، مبلغ و آدرس کیف پول دیجیتالی باب است. باب “رمز” را با تلفن هوشمند خود اسکن می کند تا آن را رمزگشایی کند. در همین زمان، معامله آلیس برای سایر مشارکت کنندگان شبکه (به نام “گره”) در دفتر کل وی منتشر می شود و تقریباً ده دقیقه بعد، توسط یک فرآیند برخی از قوانین فنی و تجاری به نام “mining” تأیید می شود.

 

ارز دیجیتال بیت کوین

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج ماینر یا پردازش، فرآیند بیت کوین را با افزودن مزمن معاملات جدید (یا بلوک) به زنجیره و نگه داشتن آنها در صف ، ایمن نگه می دارد. بلاک ها با پایان یافتن هر معامله، کدها رمزگشایی می شوند و بیت کوین ها رد و بدل می شوند.

معدنچیان همچنین می توانند با استفاده از نرم افزار ویژه برای حل مشکلات رمزنگاری ، بیت کوین های جدیدی تولید کنند. این یک روش هوشمندانه برای صدور ارز فراهم می کند و همچنین انگیزه ای برای معدن مردم فراهم می کند.

این پاداش توسط همه افراد در شبکه توافق شده است ، اما به طور کلی ۱۲.۵ بیت کوین و همچنین هزینه های پرداخت شده توسط کاربران برای ارسال معاملات است. برای جلوگیری از تورم و کنترل سیستم ، تا سال ۲۰۴۰ چیزی بیش از تعداد ثابت ۲۱ میلیون ارز دیجیتال بیت کوین (یا BTC) در گردش وجود نخواهد داشت ، بنابراین حل این معما سخت تر می شود.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید