زمان مطالعه : ۱۷ دقیقه

بیت کوین چیست ، سؤالی است که با جستجو کردن آن در فضای وب، گوگل شما را به این صفحه هدایت کرده‌است! به همین خاطر، ما وظیفه خود می‌دانیم که به تمامی سوالات شما در رابطه با این ارز دیجیتال پاسخ داده و ابهامات ذهنیتان را در خصوص این ارز رمزپایه از بین ببریم. پس اگر به دنبال بهترین آموزش بیت کوین هستید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین، یک سری پروتکل رمزنگاری شده‌است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به مراکز واسط نظیر بانک، قادر به انجام اموری نظیر خرید آنلاین با بیت کوین ، انتقال ارز و … باشند. این پول الکترونیکی، اولین نسخه پولی است که ما از آن به عنوان کریپوکارنسی (cryptocurrency)، رمز ارز، ارز رمزپایه یا ارز رمزنگاری یاد می‌کنیم.

نکته قابل توجهی که تقریباً همه در مورد این ارز رمزنگاری می‌دانند این است که با پول فیات (پول فیزیکی مانند دلار، ریال و …) متفاوت بوده و تنها به صورت الکترونیکی قابل استفاده است؛ بنابراین Bitcoin مانند سایر ارزهای رایج چاپ نشده و با استفاده از برخی از نرم‌افزارها و کامپیوترهای مخصوص، تولید می‌شود.

خالق بیت کوین کیست؟

بعد از سؤال بیت کوین چیست، خالق بیت کوین کیست، یکی از پرتکرارترین سوالاتی است که مردم در سراسر جهان به دنبال پاسخ آن هستند.

ایده ارز دیجیتال اولین بار توسط فردی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، یک توسعه دهنده نرم‌افزار در سال ۲۰۰۸ مطرح شد. او این ارز را به عنوان یک سیستم پرداخت الکترونیکی معرفی کرد که با استفاده از آن، افراد در سراسر جهان می‌توانند بدون نیاز به سیستم‌های واسط، مراودات مالی داشته باشند.

اما اگر به دنبال پاسخ دقیقی در رابطه با این سؤال هستید، باید بگوییم که هویت واقعی خالق بیت کوین تا کنون مشخص نشده‌است؛ بنابراین به جستجو ادامه ندهید.

به قول یکی از بنیان‌گذاران آتریوم، دانستن هویت واقعی خالق بیت کوین، تغییری در شرایط این ارز دیجیتال ایجاد نمی‌کند. چرا که از زمان معرفی این ارز تا کنون، با وجود تمام نوساناتی که پشت سر گذاشته‌است، هنوز هم به عنوان یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود.

بر اساس تحقیقاتی که این بنیان‌گذار تا کنون انجام داده‌است، خالق بیت کوین فردی با تحصیلات آکادمیک با ۶۰ الی ۷۰ سال سن است. چرا که با بررسی کدهای این ارز دیجیتال، به راحتی می‌توان متوجه شد که این پروژه توسط فردی با تحصیلات دانشگاهی مدیریت شده نه یک فرد حرفه ای در زمینه برنامه‌نویسی!

خالق بیت کوین کیست؟ : آموزش بیت کوین

تفاوت پول فیات و بیت کوین چیست؟

برای آنکه به پاسخ سوالاتتان را در رابطه با بیت کوین چیست بگیرید، بهتر است که آموزش بیت کوین را با بررسی تفاوت‌های این ارز دیجیتال با پول فیات یا همان پول فیزیکی شروع کنیم.

همان‌طور که گفته شد، مشابه با ارزهای فیات، از بیت کوین هم می‌توان برای نقل و انتقالات مالی استفاده کرد؛ بنابراین این مورد را شاید بتوان تنها شباهت این دو نوع ارز در نظر گرفت.

اما بپردازیم به تفاوت پول فیات و بیت کوین:

بیت کوین یک ارز غیر متمرکز است

مهمترین ویژگی Bitcoin، قابلیت غیرمتمرکز بودن آن است. به عبارت دیگر، هیچ مؤسسه یا مرکز دولتی قابلیت کنترل این ارز به صورت مستقیم را ندارد. بلکه این ارز رمزپایه توسط خود مردم با استفاده از کد متن بازی که در اختیارشان قرار گرفته‌است، کنترل می‌شود.

با استفاده از پروتکل‌های هوشمندی که برای این ارز در نظر گرفته شده‌است، به راحتی می‌توان از کپی کردن ارز و استفاده چندین باره از آن، جلوگیری کرد. کاری که در سیستم مالی سنتی به عهده بانک‌ها است.

منابع بیت کوین محدود است

چاپ پول توسط دولت‌ها، زمانی که اقتصاد با مشکلات زیادی رو به رو است، اولین راه حلی است که به ذهن دولتمردان می‌رسد. در حالی که این رویکرد، نه تنها کمکی به بهبود اقتصاد نکرده، بلکه در دراز مدت منجر به کاهش ارزش ارز می‌شود.

اما در رابطه با بیت کوین، چنین نگرانی وجود ندارد. به‌طور کلی، ۲۱ میلیون بیت کوین در سراسر جهان برای استخراج وجود دارد. نکته جالب توجه این است که هرچه که تعداد بیشتری از این کوین‌ها توسط ماینرها، استخراج شود، زمان و انرژی بیشتری برای استخراج بیت کوین‌های باقی مانده نیاز است!

بنابراین با یک حساب کتاب ساده، می‌توان متوجه شد که اگر به مرور زمان، تقاضا زیاد شود در حالی که میزان عرضه ثابت است، قیمت بیت کوین در سال‌های آتی افزایش چشمگیری خواهد داشت.

عدم نیاز به تأیید هویت برای انتقال بیت کوین

در کلیه سیستم‌های مالی سنتی، مانند پی پال و …، برای انتقال ارز نیاز به احراز هویت است. در حالی که برای انتقال بیت کوین نیازی به احراز هویت فرد فرستنده نیست. به بیان دیگر، شبکه برای انجام انتقال تنها به بررسی اطلاعات تراکنش و اعتبار و موجودی حساب فرد می‌پردازد.

چرا که در عمل، هر فرد توسط آدرس کیف پولش شناخته و ردیابی می‌شود؛ بنابراین برخلاف تصور بسیاری از افراد، این ارز به راحتی قابل ردیابی است. چرا که شبکه به صورت کاملاً شفاف کار کرده و نحوه انجام هر معامله به سادگی برای همه کاربران، قابل مشاهده است.

پس از بیت کوین نمی‌توانی برای اهداف تروریستی، پولشویی یا نظیر آن استفاده کرد.

تراکنش بیت کوین غیرقابل برگشت است

تراکنش‌هایی که به واسط بیت کوین انجام می‌شوند، برخلاف تراکنش‌های ارز فیات، قابل برگشت نیستند. چرا که هیچ مرکز واسطی روی ثبت تراکنش‌ها نظارت ندارد!

بنابراین در صورتی که درخواست انجام تراکنشی در شبکه بیت کوین ثبت شده و ۱ ساعت از آن بگذرد، امکان اصلاح آن وجود ندارد!

شاید این خبر در نگاه اول ناراحت‌کننده به نظر برسد. اما اگر کمی دقیق تر به پیامد آن فکر کنیم، به راحتی می‌توان متوجه شد که هیچ تراکنشی در شبکه بیت کوین دستکاری نمی‌شود.

هر بیت کوین قابلیت تقسیم به واحدهای کوچکتر را دارد

برخلاف ارزهای فیات، bitcoin را می‌توان تا یک ساتوشی، که ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است، معامله کرد؛ بنابراین گردش مالی هرچند کم، با بیت کوین قابل انجام است.

هدف بیت کوین چیست؟

با توجه تفاوت‌های بیان شده در رابطه با بیت کوین و ارز فیات، هدف بیت کوین را می‌توان ایجاد یک سیستم پرداخت و انتقال ارز امن در نظر گرفت. چرا که همان‌طور که گفته شد، مدیریت منابع این ارز به عهده خود مردم بوده و هیچ‌یک از ارگان‌های دولتی در آن دخیل نیستند. از طرف دیگر، پروتکل‌های امنیتی که برای این ارز در نظر گرفته شده، باعث می‌شود که ردیابی ارز به راحتی قابل انجام بوده و هیچ تراکنشی دو بار انجام نشود! در نتیجه برخلاف تصور بسیاری از افراد از این ارز نمی‌توان برای امور خلاف قانون مانند پولشویی و … استفاده کرد.

چگونه بیت کوین بخرم؟

بعد از دریافت پاسخ سؤال بیت کوین چیست، نوبت به پاسخ سؤال نحوه خرید بیت کوین می‌رسد.

قبل از آنکه نحوه خرید بیت کوین که یکی از مهمترین سوالات در مبحث آموزش بیت کوین است بپردازیم، پیشنهاد می‌کنیم که اگر در ابتدای مسیر سرمایه‌گذاری در بیت کوین هستید، همه سرمایه تان را صرف این ارز دیجیتال نکنید. چرا که شما نحوه معامله با بیت کوین را نمی‌دانید و احتمالاً در رابطه با بهترین زمان خرید و فروش آن هم آشنایی کاملی ندارید؛ بنابراین در صورتی که قصد خرید بیت کوین را دارید، پیشنهاد می‌کنیم با مبالغ کم شروع کنید.

برای خرید Bitcoin می‌توانید از خدمات رمزینکس استفاده کنید. در صورتی که در رابطه با شرایط خرید و احراز هویت سؤالی دارید، می‌توانید از طریق شماره … با ما در تماس باشید.

مرحله اول: انتخاب کیف پول بیت کوین

مشابه با سایر ارزهای فیزیکی، برای سرمایه‌گذاری و خرید این ارز هم به یک کیف پول نیاز دارید. خوشبختانه به دلیل محبوبیت این ارز در میان مردم، کیف پول‌های متنوعی برای آن ایجاد که هریک دارای مزایا و معایب منحصر به خود هستند. در ادامه نگاهی به انواع این کیف پول‌ها خواهیم داشت.

انتخاب کیف پول بیت کوین یکی از مهمترین نکاتی است که در آموزش بیت کوین به آن پرداخته می‌شود. چرا که اگر فضای مناسبی را برای نگهداری این ارز انتخاب نکرده یا رمز عبور آن را فراموش کنید، دیگر قادر به استفاده از سرمایه تان نخواهید بود.

مرحله دوم: افتتاح حساب در صرافی ارز دیجیتال

در صورتی که قصد خرید و فروش بیت کوین را دارید، باید در یکی از انواع صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کنید. خوشبختانه یا متأسفانه، تعداد مراکزی که به عنوان صرافی ارز دیجیتال در حال فعالیت هستند، روز به روز در حال افزایش است. اما اینکه کدام یک را باید انتخاب کرد، به تصمیم نهایی خودتان بستگی دارد؛ بنابراین قبل از انتخاب نهایی، در این مورد تحقیق بسیار کرده تا از مزایا و معایب صرافی خارجی و ایرانی به‌طور کامل آگاه شوید. در حال حاضر صرافی‌های Bitfinex , Coinbase , Bitstamp و Poloniex به عنوان بهترین صرافی‌های خارجی در حال فعالیت بوده و سهم زیادی از معاملاتی که توسط بیت کوین انجام می‌شوند را به خود اختصاص داده‌اند.

برای ثبت نام در هریک از این صرافی‌ها، برای مقابله با پولشویی و ایجاد شفافیت کافی برای کاربران، نیاز به احراز هویت است. همین مسئله باعث می‌شود که کار با صرافی‌های خارجی برای کاربران ایرانی مشکل باشد. به همین جهت، توصیه می‌شود که برای خرید و فروش بیت کوین، از صرافی‌های ایرانی، مانند رمزینکس استفاده کنید.

راهنمای جانبی:

دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین، یکی دیگر از روش‌های خرید بیت کوین است که به دلیل تحریم‌ها علیه ایران، در ایران قابل استفاده نیست. با استفاده از این دستگاه، شما می‌توانید از طریق پرداخت پول نقد، کیف پولتان را شارژ کرده و بیت کوین خریداری کنید.

بیشتر بخوانید: اپلیکیشن های دریافت بیت کوین رایگان

چه چیزهایی با بیت کوین می‌توان خرید؟

با توجه به محبوبیت روزافزون این ارز رمزپایه در میان مردم، به تعداد فروشگاهایی که از این ارز به عنوان یک روش پرداخت پشتیبانی می‌کنند، اضافه شد. البته در حال حاضر هیچ‌یک از فروشگاه‌های ایرانی از این روش پرداخت پشتیبانی نمی‌کنند. اما موسسه‌های معتبری نظیر مایکروسافت، این امکان را برای کاربران خود فراهم کرده که با استفاده از بیت کوین، محصول مورد نیازشان را خریداری کنند.

سایر فروشگاه‌های پذیرنده بیت کوین عبارت هستند از:

*         Bjork و Imogen Heep برای خرید موسیقی

*         Expedia , CheapAir و Surf Air برای رزرو بلیط و هتل

*         APMEX و JM Bullion برای خرید شمش طلا

روش‌های نگهداری بیت کوین چیست؟

همان‌طور که در بخش «چگونه بیت کوین بخرم؟» گفتیم، قبل از خرید بیت کوین باید یک کیف پول مناسب برای نگهداری از آن داشته باشید. البته منظور از کیف پول، بسیار متفاوت از کیف پولی است که شما در دنیای واقعی از آن استفاده می‌کنید. به عبارت دیگر، کیف پول ارز دیجیتال تنها آدرس کیف پول اختصاصی شما را نگهداری می‌کند. آدرسی که شما از طریق آن می‌توانید به موجودی حسابتان دسترسی داشته باشید.

در ادامه آموزش بیت کوین، نگاه مختصری به هریک از انواع کیف پول بیت کوین خواهیم داشت. شما با مراجعه به مقاله هریک از کیف پول‌های معرفی شده، اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب خواهید کرد.

روش‌های نگهداری بیت کوین چیست؟ : بیت کوین چیست

کیف پول‌های الکترونیکی

کیف پول‌های الکترونیکی به کیف پول‌هایی گفته می‌شود که به صورت یک نرم‌افزار دانلود شده یا روی فضای ابری میزبانی می‌شوند.

در حال نرم‌افزاری شما فقط یک برنامه را دانلود و نصب می‌کنید؛ که معمولاً هم روی کامپیوتر و هم تلفن‌های هوشمند، قابل استفاده است.

در حالی که کیف پول مبتنی بر ابر، دارای یک رابط کاربری بسیار ساده بوده و توسط یک کمپانی ثالث مدیریت می‌شود. در نتیجه اطلاعات کیف پول شما، نظیر آدرس خصوصی در اختیار این کمپانی قرار خواهد گرفت.

کیف پول نرم‌ افزاری

کیف پول نرم‌ افزاری همان‌طور که از نامش مشخص است، به کیف پولی گفته می‌شود که روی کامپیوترها نصب می‌شود و مسئولیت حفاظت از آدرس خصوصی را به عهده خودتان قرار می‌دهد.

مشکل اصلی این نوع کیف پول این است که اگر به هر دلیلی سیستم شما از کار بیافتد یا به سرقت رفته و شما رمز خصوصیتان را جای مطمئنی ذخیره نکرده باشید، احتمال اینکه دیگر قادر به استفاده از بیت کوین نباشید، وجود دارد.

کیف پول نرم‌افزار اصلی پروتکل Bitcoin Core است. برنامه ای که با نصب و استفاده از آن، شبکه بیت کوین اجرا می‌شود؛ بنابراین همان‌طور که احتمالاً حدس می‌زنید، اجرای این نرم‌افزار نیاز به حافظه زیادی، حدود ۱۴۵ گیگ دارد. چرا که همه معاملات، از زمان ظهور بیت کوین تا کنون را باید هنگام اجرا، بارگیری کند.

اما کیف پولی که این روزها بسیاری از آن استفاده می‌کنند، کیف پول SPV یا سبک است. چرا که هنگام اجرا، تنها داده‌های که در زمان حال به آنها نیاز دارد را بارگیری می‌کند. محبوب‌ترین این کیف پول‌ها عبارت هستند از Electrum , Exodus و Jaxx.

کیف پول آنلاین

کیف پول آنلاین یا مبتنی بر ابر، یکی دیگر از انواع کیف پول بیت کوین است که به راحتی می‌توان از طریق هر دستگاهی، دسترسی داشت. تمامی این نوع کیف پول‌ها کاربری بسیار ساده ای دارند. اما به دلیل امنیت بسیار پایینی که دارند، برای نگهداری طولانی مدت بیت کوین، توصیه نمی‌شوند. چرا که با استفاده از آنها، شما رمز خصوصیتان را در اختیار شرکتی قرار می‌دهید که مسئولیت میزبانی را به عهده دارد. رایج‌ترین این نوع کیف پول‌ها عبارت هستند از: Coinbase و Blockchain

کیف پول موبایلی

کیف پول موبایلی بیت کوین، درست مانند سایر برنامه‌هایی هستند که روی تلفن همراه شما نصب می‌شوند. همین کاربری ساده موجب محبوبیت آن در میان افرادی شده‌است که قصد خرید بیت کوین را دارند. خصوصاً کسانی که قصد سرمایه‌گذاری بلند مدت نداشته و از بیت کوین برای خرید و فروش و انتقال ارز به صورت مکرر استفاده می‌کنند.

معمولاً بسیاری از کیف پول‌های نرم‌افزاری که در دستکتاپ استفاده می‌شوند، دارای نسخه موبایلی هم هستند که محبوب ترینشان عبارت هستند از: Coinbase و Blockchain و Bread.

بیشتر بخوانید: بهترین کیف پول های اندروید در سال ۲۰۱۹

کیف پول‌های سخت‌ افزاری

کیف پول سخت‌ افزاری را می‌توان امن‌ترین نوع کیف پول برای نگهداری طولانی مدت بیت کوین در نظر گرفت. چرا که تنها برای انجام معاملات به وب متصل شده و عموماً آفلاین بوده و در نتیجه احتمال هک آن بسیار کم است.

با این وجود، اگر کیف پول به سرقت رفته یا آن را گم کنید، دیگر به موجودی ذخیره شده در آن دسترسی نخواهید داشت. Trezor , Keepkey و Ledger و Case از جمله بهترین کیف پول‌های سخت‌ افزاری هستند.

بیشتر بخوانید: کیف پول لجر نانو اس

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی یکی از انواع کیف پول آفلاین است، چرا که هیچ زمان به اینترنت متصل نمی‌شود. آدرس خصوصی و عمومی روی این کیف پول چاپ شده و برای نگهداری طولانی مدت بیت کوین یا هدیه دادن به کسی توصیه می‌شود.

البته لازم است ذکر شود که احتمال گم شدن یا کم رنگ شدن رمزهای چاپ شده روی این کیف پول، بسیار زیاد است.

آیا کیف پول‌های بیت کوین امن هستند؟

امن بودن یا نبودن کیف پول‌ها، یکی از پرتکرارترین سوالات در آموزش بیت کوین است. اما متأسفانه پاسخ دقیقی برای آن وجود ندارد. چرا که همه چیز به نوع کیف پول و نحوه نگهداری و استفاده شما از آن بستگی دارد.

کیف پول‌های سخت‌افزاری به دلیل امنیت ذاتی که دارند، معمولاً مورد استفاده سرمایه گذاران قرار می‌گیرند. اما همان‌طور که گفته شد، اگر در جای درستی نگهداری نشوند، احتمال از دست رفتن سرمایه شما وجود دارد.

کیف پول‌های آنلاین به دلیل آنکه رمز خصوصی را نزد خود نگه می‌دارند، معمولاً برای نگهداری طولانی مدت توصیه نمی‌شوند. به همین خاطر بسیاری از سرمایه گذاران از این دو نوع کیف پول به صورت همزمان استفاده می‌کنند. یعنی هنگام خرید بیت کوین از صرافی آن را به کیف پول آنلاین خود انتقال داده و سپس مقداری که برای سرمایه‌گذاری در نظر دارند را به کیف پول سخت افزاریشان انتقال می‌دهند؛ بنابراین فرقی نمی‌کند که شما از چه کیف پولی استفاده می‌کنید؛ چرا که قسمت عمده امنیت آن به روش نگهداری شما از کیف پول بستگی دارد.

چگونه بیت کوین بفروشیم؟

بسیاری از افراد بعد از آنکه پاسخ سؤال بیت کوین چیست را دریافت کردند، تصمیم می‌گیرند وارد دنیای خرید و فروش بیت کوین شوند. به‌طور کلی تمام تمام صرافی‌ها هم شرایط خرید و هم فروش بیت کوین را برای کاربران خود فراهم می‌کنند؛ مانند Coinbase , Kraken , Bitstamp , Poloniex. هریک پروتکل و قوانین منحصر به خود را دارند. به عنوان مثال برای ثبت نام در برخی نیاز به احراز هویت نیست، برخی دیگر برای انجام تراکنش‌های بیت کوین حداقل و حداکثر مقدار تعیین می‌کنند و …. در این صرافی‌ها معمولاً شما می‌توانید جفت ارز رمزپایه را به یکدیگر تبدیل کنید. به عنوان مثال بیت کوین/ آتریوم و برعکس، بیت کوین/تتر و برعکس/ بیت کوین/ لایت کوین و برعکس و …

روش دیگر، ثبت نام در سیستم‌های فروش مستقیم است. در این سیستم‌ها شما به عنوان یک فروشنده ثبت نام کرده و رقم پیشنهادیتان را به همراه شماره تماس قرار می‌دهید. خریداران با مشاهده پیشنهاد شما در صورت تمایل با شما ارتباط برقرار می‌کنند. برخی از این سامانه‌های فروش مستقیم بیت کوین عبارت هستند از: LocalBitcoins , BitQuick , Bittylicious و BitBargain.

در نهایت روش آخر برای فروش بیت کوین، فروش مستقیم به افراد است. در این صورت شما به صورت مستقیم با فرد خریدار در ارتباط خواهید بود. در نتیجه مسئولیت اینکه معامله با موفقیت انجام شود یا نه به‌طور کامل به عهده خودتان است.

چگونه بیت کوین بفروشیم؟ : بیت کوین چیست

نرخ هش بیت کوین چیست؟

هش یک معادله ریاضی پیچیده‌است که باعث کاهش هر مقدار متن یا داده به رشته‌های ۶۴ کاراکتری می‌شود. نرخ هش تصادفی نیست و هر بار داده‌ای در اختیار تابع آن قرار می‌گیرد، معادل همان داده یک رشته ۶۴ کاراکتری صادر می‌شود.

به عنوان مثال کل این مقاله را می‌توان وارد تابع هش کرد و به ازای آن یک کد ۶۴ کاراکتری دریافت کرد. اما در صورتی که یک کاما در متن تغییر کند و مجدداً وارد تابع هش شود، یک کد دیگر، متفاوت از کد قبلی صادر می‌شود.

با استفاده از همین نرخ هش، بلاکچین به راحتی متوجه می‌شود که تراکنشی دستکاری شده‌است یا نه!

تراکنش‌های بیت کوین چگونه انجام می‌شوند؟

نحوه انجام تراکنش‌های بیت کوین، شاید یکی از پیچیده‌ترین موضوعات در آموزش بیت کوین باشد. اما در ادامه با ذکر یک مثال، سعی می‌کنیم مشابه با سؤال بیت کوین چیست، پاسخ روشنی به این سؤال بدهیم.

«تصور کنید فردی قصد انتقال بیت کوین به فرد دیگری دارد. قبل از اینکه انتقال انجام شود، درخواست فرستنده توسط نودهای شبکه بیت کوین، می‌شود. چرا که باید مطمئن شد مقدار بیت کوین مورد نظر در حساب فرد وجود داشته و قبلاً به فرد دیگری انتقال داده نشده‌است. در صورت تأیید، درخواست انتقال وارد بلوک بعدی شده و به این صورت بلاکچین یا زنجیره بلاک‌ها شکل می‌گیرد. بعد از ثبت درخواست در یکی از بلاک‌ها، دیگر امکان کنسل کردن یا دستکاری درخواست، وجود ندارد. چرا که در این صورت تمامی بلاک‌ها باید از نو، وارد زنجیره شده و اصلاح شوند.»

همان‌طور که گفته شد، کیف پول بیت کوین در واقع آدرس بیت کوین که شامل تاریخچه تراکنش‌های انجام شده و میزان موجودی است را نگهداری می‌کند. این آدرس، رشته‌ای طولانی از ۳۴ حرف و شماره است که همچنین به عنوان “کلید عمومی (public key)” شناخته می‌شود. همان‌طور که از نام این آدرس مشخص است، آدرس عمومی برای همگان قابل رویت است. اما جای نگرانی نیست، چرا که برای هر آدرس عمومی یک آدرس خصوصی، شامل ۶۴ حرف و شماره وجود دارد. این آدرس بسیار خصوصی است و به هیچ عنوان نباید در اختیار دیگران قرار گیرد.

زیرا برای انجام هر تراکنشی نیاز به استفاده از این آدرس، جهت تأیید یا امضای تراکنش است؛ بنابراین شما باید این کلید را در اختیار نرم‌افزار یا برنامه ای قرار دهید که قصد استفاده از آن برای انتقال بیت کوین را دارید. با استفاده از این آدرس، شبکه اعتبار سنجی شما را انجام می‌دهد.

در صورتی که صحت تراکنش توسط شبکه تأیید شود، به این معناست که مالکیت شما و همچنین عدم ارسال ارز به غیر تأیید شده‌است. این تأیید، بعد از همخوانی آدرس عمومی و خصوصی که توسط شما وارد شده‌است، توسط شبکه صادر می‌شود.

شاید این سؤال برای شما مطرح شود که شبکه از کجا متوجه می‌شود که این ارز قبلاً برای کس دیگری صادر نشده‌است؟ پاسخ سؤال در شفافیت عملکرد بیت کوین است. در این شبکه، همه تراکنش‌های انجام شده توسط آدرس عمومی، ثبت شده و قابل ردیابی هستند؛ بنابراین شبکه به لیست تمام تراکنش‌هایی که توسط شما انجام شده، دسترسی دارد.

هر بلوک، نرخ هش را به عنوان بخشی از داده‌های خود، دارا است؛ بنابراین، اگر یک بخش کوچک از بلوک قبلی با مشکل مواجه شد، باید هش بلوک فعلی تغییر کند (به یاد داشته باشید که یک تغییر کوچک در ورودی تابع هش باعث تغییر در خروجی می‌شود) بنابراین اگر می‌خواهید در بلوک قبلی چیزی را تغییر دهید، باید در بلوک فعلی نیز چیزی (= هش) را تغییر دهید، زیرا داده‌ای که در حال حاضر وارد شده دیگر صحیح نیست.

همین ویژگی باعث می‌شود که بیت کوین قابل هک نباشد. چرا که تغییر هر بلاک از بلاکچین تقریباً غیرممکن است!

استخراج بیت کوین چگونه است؟

زمانی که اسم «استخراج بیت کوین» به گوش ما می‌خورد، تصویری از سکه‌های خارج شده از معادن در ذهنمان نقش می‌گیرد. اما همان‌طور که در پاسخ به سؤال بیت کوین چیست، بیان کردیم؛ بیت کوین یک ارز فیزیکی نیست و به صورت الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس چرا روش بدست آوردن آن را استخراج می‌نامیم؟

دلیل این نامگذاری، نحوه عملکرد پروتکل‌های بیت کوین است. همان‌طور که گفته شد، تراکنش‌های بیت کوین باید تأیید و وریفای شوند. این کار توسط معدنچیان انجام می‌شود. نکته مهم این است که پاداش این معدنچیان به صورت بیت کوین به آنها پرداخت می‌شود که در واقع همان استخراج بیت کوین است.

بیشتر بخوانید: اپلیکیشن های استخراج ارزهای دیجیتالی

استخراج بیت کوین چگونه است؟

مفهوم گره در استخراج بیت کوین چیست؟

گره یک کامپیوتر قدرتمند است که نرم‌افزار بیت کوین را اجرا می‌کند و با شرکت در چرخه اطلاعات به اجرای بیت کوین کمک می‌کند. برای ایجاد یک گره، شما تنها به یک کامپیوتر به همراه یک پورت باز نیاز دارید. (البته فراموش نکنید که شبکه برای ثبت اطلاعات جدید، به بارگیری ۱۴۵ گیگابایت اطلاعات نیاز دارد. در واقع این گره‌ها، مسئولیت انتقال اطلاعات را در سراسر شبکه به عهده دارند.

برخی از این گره‌ها، توسط سایر گره‌ها استخراج می‌شوند. به این نوع گره، ماینر گفته می‌شود. اما این کار چگونه انجام می‌شود؟ با حل معادلات پیچیده‌ای که بخشی از معادلات کلی بیت کوین هستند! این معادله چه زمانی حل می‌شود؟

زمانی که عدد بدست آمده حاصل از حل معادله، با سایر داده‌های موجود در بلاک ترکیب شده و سپس از یک تابع هش عبور کند. عبارتی که از تابع هش حاصل می‌شود، باید در یک محدوده خاصی قرار گرفته باشد! بله درست فکر می‌کنید، روند استخراج بیت کوین، پیچیده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد!

معادلات استخراج بیت کوین چگونه حل می‌شوند؟

همان‌طور که گفته شد، خروجی تابع هش، غیرقابل پیش‌بینی است. در نتیجه تنها راهی که برای حل این معادلات باقی می‌ماند، حدس زدن تصادفی است. این حد اولیه با اطلاعات موجود در بلاک ترکیب شده و یک نرخ هش ایجاد می‌شود. هش حاصل باید با تعدادی صفر از پیش تعیین شده آغاز شود. هیچ راهی برای دانستن اینکه کدام شماره جواب صحیح خواهد بود، وجود ندارد؛ زیرا دو عدد صحیح متوالی نتایج متفاوتی خواهند داشت.

به محض آنکه یک ماینر جواب صحیح را بدست آورد، پیروزی او در کل شبکه اعلام شده و مابقی ماینرها کار خود را روی آن بلاک ادامه نداده و سراغ بلاک دیگری برای استخراج می‌روند. به عنوان پاداش، ماینر پیروز مقداری بیت کوین جدید کسب می‌کند.

آیا استخراج بیت کوین مقرون به صرفه است؟

اما سؤالی که برای بسیاری مطرح می‌شود این است که آیا استخراج بیت کوین از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است؟

در نگاه اول ممکن است به نظر برسد که استخراج بیت کوین به راحتی شما را به یک سرمایه‌گذار تبدیل می‌کند. اما اگر نگاه دقیق تری به تجهیزات مور نیاز برای استخراج بیت کوین داشته باشیم، می‌توان متوجه شد که هزینه خرید دستگاه ماینر و برق مصرفی، بسیار زیاد است.

چرا که هرچه که مدت زمان بیشتری از ظهور بیت کوین می‌گذرد، پاداش استخراج آن کمتر می‌شود. (در سال ۲۰۲۰ الی ۲۰۲۱، نرخ پاداش بیت کوین به ۱ می‌رسد!) بنابراین با توجه به هزینه‌های کنونی، استخراج بهترین گزینه برای بدست آوردن بیت کوین نیست.

علاوه بر این، مدت زمان مورد نیاز برای استخراج هر بلاک، چیزی حدود ۱۰۱ دقیقه است! بنابراین در صورتی که شما در این مدت زمان موفق به حل معادلات پیچیده شوید که برنده اید، در غیر این صورت هزینه و زمان خود را هدر داده‌اید.

استخر بیت کوین چیست؟

اگر قصد استخراج بیت کوین دارید، حتماً این سؤال برایتان مطرح شده که بهتر است که صورت انفرادی کار کنید یا به یکی از استخرهای بیت کوین بپیوندید؟

در حالت کلی، زمانی که شما برای استخراج به یک استخر می‌پیوندید، شانس شما برای استخراج یک بلوک بیشتر می‌شود؛ و درصورتی که موفق شوید، جایزه دریافتی بین تمام افراد شرکت کننده تقسیم می‌شود. اما اگر به صورت انفرادی اقدام کنید، شانس شما برای استخراج کمتر خواهد شد، اما اگر موفق به استخراج شوید، تمام پاداش برای خودتان خواهد بود.

در صورتی که قصد دارید به یک استخر بپیوندید، اطمینان حاصل کنید که قدرت هش ریت اعضای استخر، بیش از ۵۰ درصد نباشد. چرا که در این صورت احتمال انهدام کلی استخر وجود دارد. در اوایل سال ۲۰۱۴، بسیاری ابراز نگرانی کردند که استخر بیت کوین GHash.io در حال نزدیک شدن به این آستانه است و از معدنچیان خواسته شده استخر را ترک کنند.

بیشتر بخوانید: بهترین استخر استخراج بیت کوین

مدت زمان انجام تراکنش بیت کوین چقدر است؟

زمانی که بیت کوین به عنوان یک ارز رمزنگاری شده کار خود را شروع کرد، سؤالی که برای بسیاری مطرح شد این بود که مزیت‌های این ارز نسبت به ارز فیات چیست.

اولین موردی که توجه بسیاری را به خود جلب کرد، مدت زمان مورد نیاز برای انجام هر تراکنش توسط بیت کوین است. با توجه به اینکه زمان مورد نیاز برای استخراج هر بلوک، حدود ۱۰ دقیقه است، می‌توان انتظار داشت که مدت زمان زیادی برای انجام هر تراکنش نیاز است.

دلیل این مشکل هم به طراحی و کدنویسی بیت کوین بازمی‌گردد. در طراحی اولیه ای که توسط ساتوشی ارائه شد، به منظور جلوگیری از ایجاد اسپم در شبکه، سایز هر بلوک را ۱MB در نظر گرفت.

راه حل اولی که برای رفع این مشکل به ذهنها رسید، افزایش سایز هر بلوک است؛ که البته با مخالفت توسعه دهندگان کد این ارز رو به رو شد. چرا که با افزایش سایز هر بلوک، روند استخراج دچار اختلال بزرگی می‌شد. به این خاطر که تنها نودهای قوی قادر به اجرای بلاکچین با سایز بزرگتر بوده و رقابت از بین رفته و در نهایت خاصیت غیر متمرکز بودن بیت کوین از بین می‌رود.

در سال ۲۰۱۵، راه حل جالبی توسط یک برنامه‌نویس به نام Pieter Wiulle ارائه شد که با تغییر روند ذخیره اطلاعات در بلاک‌ها، بدون نیاز به افزایش سایز هر بلاک، سرعت انجام تراکنش‌ها افزایش پیدا می‌کرد.

در سال ۲۰۱۷، رویکردی به نام SegWit معرفی شد که با حذف اطلاعات از تراکنش‌ها، منجر به افزایش سایز بلاک در بلاکچین می‌شود. مجدداً در سال ۲۰۱۷، همزمان با کنفرانس اجماع CoinDesk در نیویورک، رویکرد جدیدی آشکار شد به نام Segwit2X معرفی شد. این ایده که توسط بسیاری از بزرگترین مبادلات این بخش مورد حمایت قرار گرفته‌است، SegWit را با افزایش اندازه بلوک به ۲MB ترکیب کرد، و به‌طور مؤثر موجب افزایش ظرفیت معاملات SegWit با ضریب ۸ ضرب شده‌است.

شبکه لایتنینگ یا رعد و برق بیت کوین چیست؟ (Bitcoin’s Lightning Network)

شبکه لایتنینگ یا Bitcoin’s Lightning Network راه حل مؤثر دیگری برای مشکل مقیاس پذیری بیت کوین است، به گونه ای که در آن نیازی به افزایش سایز بلوک‌ها نیست. شبکه لایتنینگ به صورت یک لایه اضافی روی شبکه بلاکچین قرار می‌گیرد و این امکان را فراهم می‌کند که تراکنش‌ها بین دو نفر، بدون آنکه کل شبکه درگیر شوند، انجام شود.

شبکه لایتنینگ چگونه کار می‌کند؟

برای انجام تراکنش از طریق این شبکه، نیاز است که طرفین معامله یک کیف پول با قابلیت دو امضا ایجاد کنند. این کیف پول که حاوی مقداری بیت کوین است دارای یک آدرس است که در بلاکچین ذخیره شده و مقدمات کانال پرداخت را مهیا می‌کند.

دو طرف هم‌اکنون قادر به انجام تعداد نامحدودی از معاملات هستند بدون اینکه به اطلاعات ذخیره شده در blockchain دست بزنند. با انجام هر تراکنش، دو طرف ترازنامه ای را امضا و تأیید می‌کنند که نشان می‌دهد، چه مقدار از بیت کوین باقی مانده در کیف پول به طرفین تعلق دارد.

وقتی معامله انجام شد، کانال پرداخت بسته شده و نتیجه حاصل از ترازنامه در بلاکچین ذخیره می‌شود. در صورت بروز اختلاف، هر دو طرف می‌توانند از آخرین نسخه ترازنامه امضا شده، برای بازیابی سهم خود از کیف پول استفاده کنند.

اما با توجه به اینکه امنیت در سطح امنیت بلاکچین در این شبکه وجود ندارد، بهتر است که از این روش تنها برای معامله‌های خرد استفاده شود.

این فناوری در ابتدا تنها برای بیت کوین توسعه داده شد اما در حال حاضر در حال توسعه برای سایر رمز ارزها مانند لایت کوین، اتر، زی کش، استلار و … است.

4 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید