بیتکوین bitcoin یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده است که به صورت غیر متمرکز برای انجام معاملات تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. در میان انواع ارزهای دیجیتالی که وجود دارد، این ارزمجازی توجه بسیاری را به خود جلب کرده است، چرا که از لحاظ امنیتی و میزان استفاده از فناوری بلاکچین نسبت به بقیه ارزهامانند اتریوم و … موفق تر عمل کرده است. بیت کوین یکی از بهترین ارزهای دیجیتالی چه از لحاظ امنیت و چه از لحاظ سرمایه گذاری است که ویژگی که باعث شده این ارز دیجیتال محبوبیت جهانی پیدا کند وابسته نبودن آن به شخص یا دولت خاصی است و این بدان معناست که هرکسی میتواند با داشتن یک کامپیوتر و موبایل بصورت آنلاین برای خود بیت کوین نگهداری کند .

بیت کوین bitcoin چیست؟

در ادبیات رایج آنلاین، “سکه های بیتکوین” به عنوان سکه های کوچک طلایی با حکاکی نشانه B نمایش داده می شوند.

همان طور که بیان شد، Bitcoin یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است که به کاربرانش این فرصت را می دهد تا بدون نیاز به حضور واسط یا شخص سوم انواع امور ارزی را به صورت بین المللی انجام دهند و با این کار کارمزد خیلی از تراکنش هایتان کاهش می یابد .و دیگر نیاز به نگرانی در مورد بلوکه شدن پول خود در حساب ها و یا بانک های خارجی نخواهید بود. 

این ارز بر اساس یک کتابخانه عمومی غیر متمرکز که blockchain نام دارد، امنیت معاملاتش را تضمین می کند. بیت کوین در سال 2009 توسط فردی با نام مستعار Satoshi Nakamoto ایجاد شد.

تفاوت بیتکوین و سایر ارز های دیجیتال چیست؟

به طور کلی زمانی که شما از سیستم های سنتی برای انجام تراکنش های مالی استفاده می کنید، باید از یک سیستم واسط برای تایید و انجام تراکنش استفاده نمایید.

به عبارت دیگر تمام درخواست های مالی که از طریق این پلتفرم ها انجام می شوند، توسط سازمان های امنیتی مورد بررسی قرار می گیرند.

در صورتی که مورد مشکوکی در آنها وجود داشته باشد، از انجام آنها جلوگیری می شود. چرا که تمامی اطلاعات مربوط به فرستنده و گیرنده در سیستم ها ثبت می گردد.

بیت کوین bitcoin چیست؟

در حالی که با استفاده از بیتکوین bitcoin هیچ اطلاعاتی در رابطه با تراکنش در سامانه ها ثبت نمی گردد.

بنابراین ارزهای دیجیتالی مانند پی پال، ویزا کارت و مسترکارت متمرکز بیت کوین، اتریوم و … غیر متمرکز هستند.

بیت کوین نیز مانند هر ارز فیزیکی دیگری مانند ریال، دلار و … برای انتقال وجه و خرید اینترنتی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

منتهی اساس عملکرد آنها الگوریتم های پیچیده و هوشمندی است که مستقل از سایر ارزها باشد.

به همین دلیل برای استفاده از ارزهای دیجیتال نیاز به کیف پول های الکترونیکی و اینترنت است.

بلاکچین Blockchain چیست؟

بیتکوین Bitcoin بر اساس تکنولوژی به نام بلاکچین ساخته شده است که توسط Satoshi Nakamoto در سال 2009 اختراع شد.

این پلتفرم از نودهای مختلفی تشکیل شده است که همگی مسئول بررسی و انجام درخواست های مالی هستند.

جالب است بدانید که تاریخچه تمامی معاملات انجام شده با استفاده از 16.4 میلیون بیتکوین در طول این سال ها در بلاکچین ثبت شده اند.

بنابراین با دسترسی به اینترنت ، با استفاده از این نودها می توانید از طریق کیف پول و اینترنت تمامی تراکنش های مالیتان را انجام دهید.

زمانی که شما می خواهید بیت کوین را برای افراد دیگری انتقال دهید، به نوعی چند بلوک جدید ایجاد می کنید.

بعد از 10 دقیقه این بلوک های جدید روی بلاکچین قرار می گیرند بدون آنکه توسط افراد غیر مورد بررسی قرار بگیرند.

بیت کوین bitcoin چیست؟

در حالت کلی 21 میلیون بیتکوین bitcoin در سطح جهان وجود دارد که 16.4 میلیون از آنها اخراج شده و توسط افراد مورد استفاده قرار می گیرند.

روز به روز روند استخراج این ارز دیجیتال مشکلتر می شود.

رقابت برای کسب آن بیشتر شده چرا که باید انرژی برقی و زمانی بیشتری برای بدست آوردن آنها صرف شود.

بر اساس تخمینی که از سوی تحلیل گران مسائل اقتصادی زده شده است، آخرین بلوک بیت کوین در سال 2140 استخراج می شود.

بیت کوین bitcoin ماینینگ یعنی چی؟

استخراج بیت کوین به فرآیندی گفته می شود که طی آن بیت کوین های جدید از طریق بلاکچین ایجاد می شوند.

بنابراین هر بار که معامله ای با این بیت کوین انجام شود، تاریخچه آن در بلاک چین ثبت می گردد.

 در حال حاضر چیزی حدود 9500 سیستم در حال تامین امنیت حساب کاربران بیت کوین هستند.

به دلیل بالا بودن تعداد این سیستم ها، تقریبا غیر ممکن است که بتوان سابقه معاملات را هک کرد و یا در تمامی نودها اطلاعات مربوط به آنها را تغییر داد.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که کلیه اطلاعات تراکنش های انجام شده توسط بیت کوین همیشه ثابت و غیر قابل تغییر هستند.

همراهان عزیز اطلاعات مربوط به بیت کوین bitcoin بسیار گسترده و وسیع است. در این مقاله شما تنها اطلاعات پایه و اولیه در رابطه با این ارز رمزنگاری شده را بدست آورید.

در مقالات بعدی شما را با انواع کیف پول و روش کسب بیت کوین آشنا می کنیم.

چگونگی خرید و فروش بیت کوین 

اولین قدم برای شروع خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال ایجاد کیف پول متناسب با ارز دیجیتال مورد نظرتان است .پس
 از ایجاد کیف پول مناسب خود میتوانید به روش های مختلفی که در ادامه مطلب گفته خواهد شد برای خرید و فروش بیت کوین شروع کنید . برای مبادله ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین 3 روش مختلف وجود دارد . یکی از بهترین و مطمئن ترین روش ها استفاده از صرافی های مجازی است که در سرتاسر دنیا وجود دارد . صرافی های مهم و معتبر جهانی همچون صرافی بایننس با حجم معاملاتی بالایی که دارد امروزه به یکی از بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتالی تبدیل شده است. نکته ای که در مورد صرافی های خارجی مطرح دنیا باید ذکر کرد احتمال بلوکه شدن پول و ارزهای دیجیتال ایرانیان است به همین منظور صرافی های داخلی معتبری همچون رمزینکس با حذف ریسک تحریمی نگهداری ارزهای دیجیتال در صرافی های بین المللی شرایط لازم و مناسبی را برای ایرانیان فراهم نموده است تا در محیطی کاملا امن و راحت به مبادله ارزهای دیجیتال خود بپردازند.
دومین روش که میتوان از آن یاد کرد معامله حضوری و مستقیم افراد است . در این روش لازم است پس از اشنایی افراد با یکدیگر نکات امنیتی لازم را رعایت کنید و برای معامله کافیست بیت کوین و یا هر ارزدیجیتالی دیگر را به کیف پول مبدا خود انتقال دهید . با توجه به معامله حضوری افراد لازم است که در مکان های مناسب عمومی و مطمئن این معاملات صورت بگیرد.
اما سومین روشی که میتوان به ان اشاره کرد استفاده از اکسچنج های معتبر داخلی با پشتیبانی از واریز های ریالی میباشد .
معاملات در اکسچنج ها بصورت مستقیم یا peer to peer  انجام میشود و کاربران در انجا میتوانند با یکدیگر و با قیمتی که مورد توافق افراد است معامله خود را انجام داده و بدون اینکه کارمزد اضافی را بخواهند پرداخت کنند و حداکثر سود لازم و کافی را کسب نمایند .
هاوینگ بیت کوین
نصف شدن پاداش استخراج  بیت کوین را که هر 4 سال اتفاق می افتد را هاوینگ بیت کوین می گویند. اولین بار ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین برای کنترل عرضه و تقاضا این ارز دیجیتال محبوب این پدیده را بوجود اورد .

اما باتوجه به اینکه میزان بیتکوین‌های قابل استخراج هر ۴ سال و بعد از استخراج هر ۲۱۰،۰۰۰ بلاک به نصف کاهش می‌یابد لذا استخراج آخرین بیتکوین تا حدود سال ۲۱۴۰ به طول خواهد انجامید.

به زبان ساده‌تر در ۲۱۰ هزار بلاک اول، پاداشی ۵۰ بیتکوینی به ازای استخراج هر بلاک به ماینرها داده میشد. این یعنی در ۴ سال اول پیدایش این رمزارز، ۱۰٫۵ میلیون بیتکوین استخراج شده است.و این روال هر 4 سال نصف می شود .