زمان مطالعه : ۴ دقیقه

در اوایل سال ۲۰۰۹، توسعه دهنده اسرار آمیز ارز دیجیتالی (یا تیمی از توسعه دهندگان) که تحت نام مستعار Satoshi Nakamoto کار می کرد، اولین ارز دیجیتالی دنیا به نام بیت کوین را معرفی کرد. از آن زمان، بیت کوین نه تنها جذابیت گسترده ای را در سراسر جهان به خود جلب کرده بلکه الهام بخش ابداع صدها ارز دیجیتال دیگر نیز می باشد. بسیاری از این ارزهای دیجیتالی از ویژگی ها و کدهایی استفاده می کنند که مفهوم اولیه ساتوشی بودند. برخی دیگر برای بهبود مدل بیت کوین تلاش می کنند. در بعضی مواقع، توسعه دهندگان تغییرات مختلفی را ایجاد می کند که بر اساس همان مفهوم و برنامه اساسی است اما نسبت به نسخه اصلی آن متمایز است. در این شرایط، بلاک چین بیت کوین متحمل فرآیندی به نام Forking شده و از طریق آن خود بلاک چین به دو قسمت مجزا تقسیم می شود. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد هاردفورک بیت کوین کسب کنید.

هاردفورک بیت کوین

هاردفورک بیت کوین

از طریق فرایند Forking بلاک چین بیت کوین، ارزهای دیجیتالی مختلفی با نام های مشابه بیت کوین ایجاد شدند که برخی از آنها عبارتند از بیت کوین کش، بیت کوین گلد و سایر موارد. برای یک سرمایه گذار مبتدی در بازار ارزهای دیجیتالی، درک تفاوت بین این ارزهای دیجیتالی و مشخص کردن انواع فورک های مختلف روی یک جدول زمانی دشوار است. در ادامه به برخی از مهم ترین هارد فورک های بیت کوین اشاره شده است.

 

Genesis Block

در سال ۲۰۰۹، اندکی پس از انتشار بیت کوین، Satoshi اولین بلوک در بیت کوین را استخراج کرد. به این فرآیند جنسیس بلاک گفته می شود، زیرا این امر نمایانگر پایه گذاری ارزهای دیجیتالی است. Satoshi در اوایل این روند توانست تغییرات بیشماری در شبکه بیت کوین ایجاد کند؛ این مسئله به طور فزاینده ای دشوار شده است و پایگاه کاربر بیت کوین با حاشیه فوق العاده ای روبرو شده است. این واقعیت که هیچ کس یا گروهی قادر به تعیین زمان و چگونگی بروزرسانی بیت کوین نیست، به همین ترتیب روند بروزرسانی سیستم را پیچیده تر کرده است. در سال های پس از Genesis Block چندین هارد فورک به وجود آمد که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است.

در طی یک هارد فورک، نرم افزاری پیاده سازی بیت کوین و مراحل استخراج آن به روز می شود. هنگامی که یک کاربر نرم افزار خود را به روز کرد، آن نسخه کلیه مبادلات از نرم افزارهای قدیمی را ریجکت می کند. از این رو با هارد فورک یک بلاک چین به طور موثری شاخه جدیدی از بلاک چین ایجاد می شود. با این حال، آن دسته از کاربرانی که نرم افزار را به روز نکردند، روند پردازش معاملات را ادامه می دهند، به این معنی که یک مجموعه موازی از معاملات در دو زنجیره مختلف انجام می شود.

Bitcoin XT

بیت کوین XT یکی از اولین هارد فورک های قابل توجه بیت کوین بود. این نرم افزار در اواخر سال ۲۰۱۴ توسط مایک هارن به منظور گنجاندن چندین ویژگی جدید به ویژگی های بیت کوین، راه اندازی شد. در حالی که نسخه قبلی بیت کوین حداکثر هفت معاملات در هر ثانیه را امکان پذیر می کرد، بیت کوین XT با هدف ۲۴ مبادله در ثانیه انجام ایجاد شد. برای تحقق این هدف، پیشنهاد مایک هارن افزایش اندازه بلوک از ۱ مگابایت به ۸ مگابایت بود. بیت کوین XT از نظر فنی هنوز هم در دسترس است، اما به طور کلی از جذابیت آن کاسته شده است.

Bitcoin Classic

هنگامی که جذابیت و علاقه کاربران نسبت به Bitcoin XT کاهش یافت، برخی از اعضای جامعه بیت کوین همچنان علاقه به  افزایش اندازه بلاک بودند. از این رو، گروهی از توسعه دهندگان Bitcoin Classic را در اوایل سال ۲۰۱۶ راه اندازی کردند. برخلاف Bitcoin XT، که اندازه بلوک را به ۸ مگابایت افزایش داد، Classic اندازه هر بلاک را تنها به ۲ مگابایت افزایش داد. مانند بیت کوین XT، بیت کوین کلاسیک هم نیز هنوز وجود دارد، اما علاقه استفاده از این ارز دیجیتالی در جامعه بزرگتر رمزنگاری به طور کلی کاهش یافته است. با اینکه برخی از توسعه دهندگان به شدت از این هاردفورک بیت کوین پشتیبانی می کنند.

Bitcoin Unlimited

توسعه دهندگان این ارز دیجیتالی، کد مورد نظر را منتشر کردند اما نوع فورک را مشخص نکردند. Bitcoin Unlimited با اجازه دادن به ماینرها در تصمیم گیری در مورد اندازه بلوک ها، گره ها و ماینرها اندازه بلوک های مورد قبول خود را تا ۱۶ مگابایت محدود می کند. Bitcoin Unlimited هم نتوانست جذابیت طولانی مدتی در بازار داشته باشد.

Segregated Witness

پیتر ووئل، توسعه دهنده بیت کوین، ایده Segregated Witness  یا SegWit را در اواخر سال ۲۰۱۵ ارائه کرد. SegWit به منظور کاهش اندازه هر مبادله بیت کوین و افزایش تعداد مبادلات آن به طور همزمان ایجاد شد. SegWit از لحاظ فنی یک فورک نرم بود. با این حال، ممکن است پس از طرح اولیه، به سریعتر انجام شدن هارد فورک کمک کرده باشد.

Bitcoin Cash

در پاسخ به SegWit، برخی از توسعه دهندگان و کاربران بیت کوین تصمیم گرفتند که برای جلوگیری از بروزرسانی های پروتکل ایجاد شده، یک هارد فورک راه اندازی کنند، بیت کوین کش نتیجه این چنگال سخت بود. این بیت کوین در اوت سال ۲۰۱۷، از اصلی ترین بلاک چین جدا شد.

بیت کوین کش موفق ترین فورک بیت کوین به شمار می رود. از این نوشتار، بیت کوین کش چهارمین ارز دیجیتالی بزرگ محسوب می شود که بخشی از آن به دلیل حمایت بسیاری از چهره های برجسته در جامعه ارزهای دیجیتالی می باشد.

Bitcoin Gold

بیت کوین گلد یک هاردفورک بیت کوین است و چند ماه پس از بیت کوین کش در اکتبر سال ۲۰۱۷ ایجاد شد. سازندگان این هارد فورک با هدف بازگرداندن عملکرد استخراج با واحدهای اساسی پردازش گرافیک (GPU)، این ارز را ایجاد کردند. یکی از ویژگی های منحصر به فرد بیت کوین گلد، “post-mine” بود، فرایندی که تیم توسعه پس از وقوع فورک، با استفاده از آن تنوانستند ۱۰۰،۰۰۰ سکه کسب کنند.

هاردفورک بیت کوین

SegWit2x

۸ نوامبر ۲۰۱۷، تیم SegWit2x اعلام کرد که هارد فورک برنامه ریزی شده آنها به دلیل اختلاف نظر میان پشتیبان قبلی پروژه لغو شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید