زمان مطالعه : ۳ دقیقه

قیمت بیت کوین (BTC) در طی یک هفته گذشته به طرز غیر منتظره ای کاهش داشت! به طوریکه میزان قیمت آن نزدیک به ۲،۰۰۰ دلار در طی ۵ روز گذشته ریزش کرد. یکشنبه گذشته بیت کوین با ارزش ۸،۷۲۷ دلار در بازار ارزهای دیجیتالی داد و ستد می شد اما این قیمت تا روز جمعه به ۶۷۷۶ دلار کاهش پیدا کرد. آیا با کاهش ۲۲ درصدی ارز بیت کوین در طی فقط ۵ روز، می توان انتظار داشت که ارزش این ارز دیجیتالی محبوب به قیمت یک هفته پیش برگردد یا باید شاهد روند نزولی آن بود؟ در ادامه نگاهی به روند حرکت بیت کوین و تحلیل آن توسط سایت های خارجی می پردازیم تا از روند بازگشت یا ادامه روند نزولی آن مطلع گردیم.

قیمت بیت کوین

چرا بیت کوین سقوط کرد؟

در حال حاضر، بسیاری از تحلیلگران، این افت را به کلاهبرداری Plus Token (کیف پول ارز دیجیتالی) نسبت می دهند که به عنوان نهنگ شناخته شده بود و ۷۰۰۰ BTC را در Huobi جابجا کرد و با فروش تعداد زیادی بیت کوین باعث تسریع در روند سقوط بیت کوین شد. برخی دیگر اظهار داشتند که FUD یا همان fear, uncertainty and doubt در اخبار اخیر چین مبنی بر بسته شدن صرافی های ارزهای دیجیتال به طور مستقیم بر قیمت کریپتو تأثیر گذاشته است. با این حال تشخیص اینکه آیا نوسانات قیمت فعلی کاملاً طبیعی است یا نه، دشوار است و نمی توان به طور قطع نظر داد که افت شدید قیمت بیت کوین به چه دلیلی اتفاق افتاده است.

با این حال افرادی که تجربه ی حضور با سابقه ای در بازار ارزهای دیجیتالی دارند، می دانند که FUD ناشی از چین یک کاتالیزور واقعی برای عملکرد منفی و کاهش قیمت است. در ادامه به روند حرکت بیت کوین در نمودارها و شاخص ها پرداخته شده است.

نمودارها و شاخص های قیمت بیت کوین

نشانگر باند بولینگر در نمودار ماهانه بیت کوین متغییر است اما نمایشگر سطح پشتیبانی در نقطه ۶،۹۰۰ دلاری است و ممکن است به سطح میانی و نقطه پشتیبانی ۲۲ اکتبر حرکت کند. این روند را می توان به این صورت تحلیل کرد که قیمت میانگین متحرک را شکسته است، بنابراین مرحله بعدی حرکت به سمت پایین باند های بولینگر می باشد که در این مورد حدود قیمت ۲،۵۴۷ دلار است. از طرف دیگر، می توان نتیجه گرفت که قیمت از میانگین متحرک عبور کرده اما همچنان بین میانگین متحرک و مقاومت در حال حرکت است.

برخی از خوانندگان ممکن است این تحلیل را به عنوان معامله hopium تفسیر کنند اما باید نگاهی دقیق به واقعیت ها بیندازید. همین یک ماه پیش قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت  از ۷ هزار و ۵۰۰ دلار به ۱۰ هزار دلار رسید و تا آنجا که از نمودار ماهانه مربوط می شود، هیچ چیز غیر عادی نبود. افزایش قیمت ۴۲ درصدی اساساً فقط در یک روز، آیا بار دیگر هم این روند اتفاق خواهد افتاد؟

یکی از شاخص هایی که در حال حاضر بین بازار گاوها و خرس ها ایستاده است، oving average convergence divergence یا MACD است. فقط یک هفته تا بسته شدن نمودارهای کندل باقی مانده است و اگر فشار فروش برای بیت کوین همچنان افزایش یابد، به نظر می رسد MACD تا ژانویه از روند نزولی پیش بینی شده نیز عبور کند.

در حال حاضر MACD پس از تغییر مسیر در ۱۴ اکتبر، همچنان باز است. اگر بیت کوین حرکت صعودی خود را حفظ کرده بود، در این زمان در حال صعود بود.

اهداف قیمت بیت کوین

هفته پیش رو بسیار جالب خواهد بود. همانطور که در نمودار هفتگی در باند بولینگر مشاهده می شود، بیت کوین در حال حاضر در نقطه حمایت ۷.۵۰۰ دلاری است. این بدان معنی است که هفته آینده نمودار شمعی در محدوده کمی باز خواهد شد. با نگاهی به روند نزولی احتمال کاهش دوباره قیمت بیت کوین نیز وجود دارد و بیت کوین خیلی کم مانع از سقوط آن به محدوده ۲.۵۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار از دیدگاه فنی می شود. اگر سطح نقطه حمایتی بیت کوین حفظ نشود، امکان بازگشت بیت کوین به نقطه  ۳۰۰۰ وجود دارد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید