زمان مطالعه : ۲ دقیقه

 رشد بیت کوین (Bitcoin) تا قیمت های بالای ۵۵ هزار دلار، ارزش بازار این رمز ارز را به بالای ۱ تریلیون دلار رسانده است، امری که تحقق آن برای آمازون و گوگل دهه‌ها به طول انجامیده است.

طی روزهای اخیر، ارزش کلی بازار بیت کوین به بالاتر از سطح ۱ تریلیون دلار رسیده است. این نقطه عطف کمتر از یک سال پس از سقوط سقف بازار آن به زیر ۱۰۰ میلیارد دلار در پنجشنبه سیاه رخ داد و حرکت به سوی یک سقف قیمتی جدید در حالی اتفاق افتاده که قیمت بیت کوین در گذر از ۵۶۰۰۰ دلار است.

این رویداد برای کسانی که در بازارهای مالی کار می‌کنند بسیار پر اهمیت است زیرا فقط تعداد انگشت شماری از دارایی‌ها در تاریخ به این موفقیت رسیده‌اند. در حالی که داستان بیت کوین تنها به عنوان یک ماجراجویی صرف در سال ۲۰۰۹ آغاز شد، تنها ۱۲ سال طول کشید تا با ارزش بازار ۱ تریلیون دلار به یک دارایی جهانی تبدیل شود.

آمازون (Amazon) در ژوئیه ۱۹۹۴ به عنوان بازار آنلاین کتاب تاسیس شد. امروزه این شرکت غول پیکر عظیم از زمینه های گسترده ای همچون تولیدات سینمایی و تلویزیونی، اسباب بازی، سوپرمارکت، تجارت الکترونیکی و هوش مصنوعی سود می برد. در ژوئن ۱۹۹۶، آمازون ۸ میلیون دلار درآمد کسب نمود اما در همان سال این شرکت ۵.۸ میلیون دلار ضرر کرد. هر سهم آمازون در بورس در ماه مه ۱۹۹۷ حدود ۱۲ تا ۱۴ دلار قیمت اولیه داشت اما در قیمت ۱۸ دلار تسویه شد که ارزش این شرکت را به ۴۳۸ میلیون دلار رساند.

برای آمازون رسیدن به ارزش بازار ۱ تریلیون دلار ۲۷ سال طول کشید. در همین حال، مایکروسافت (Microsoft) که در آوریل ۱۹۷۵ تاسیس شد، ۴۵ سال بعد (ژوئن ۲۰۱۹) از مرز یک تریلیون دلار عبور کرد. گوگل (Google) در سپتامبر ۱۹۹۸ راه اندازی شد و ۲۲ سال بعد (ژانویه ۲۰۲۰) از مرز ۱ تریلیون دلار عبور کرد.

بیت کوین در میان ۸ دارایی برتر جهان

علاوه بر بیت کوین، فقط هفت دارایی قابل معامله وجود دارد که ارزش بازار آنها بیش از ۱ تریلیون دلار است. به طور طبیعی، طلا و نقره در این لیست قرار دارند زیرا مترادف و پشتیبانی برای پول‌های کاغذی هستند و بیش از ۴۰۰۰ سال است به عنوان کالاهای ارزشمند معامله می شوند.

با وجود اینکه طلا دیگر به عنوان سکه و پول عادی برای داد و ستد در بازار استفاده نمی شود، همچنان به طور گسترده توسط بانک های مرکزی، صندوق های سرمایه گذاری و سرمایه گذاران خرد مورد معامله قرار می گیرد.

فلزات گران بها از مزیت تولید و عرضه نسبتاً ثابت برخوردار هستند، نکته ای که توانایی های بسیاری از شرکت ها برای تولید سود از آن‌ها را ممکن می‌سازد؛ اما به نظر می‌رسد مسیر بیت کوین برای تبدیل‌شدن به یک دارایی چند تریلیون دلاری بسیار آسان‌تر از سهام طلا، نقره یا فناوری باشد؛ زیرا هنوز سرمایه‌هایی مانند پول‌های سرگردان در بازار املاک و مستغلات آمریکای شمالی وجود دارند که صاحبان آنها دیگر ترجیح می‌دهند به سوی ارزهای دیجیتال حرکت کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید