زمان مطالعه : ۴ دقیقه

بیتکوین اولین ارز دیجیتالی در دنیا است که امروزه محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کرده است و در میان انواع ارزهای دیجیتالی که وجود دارد، بسیاری از افراد به دنبال  کسب این ارز دیجیتالی ارزشمند می باشند. اما یکی از مهمترین مواردی که در تضمین سود بیت کوین تاثیر گذار است، امنیت در خرید و نگهداری آن می باشد. اینکه از چه سایتی خرید بیت کوین دارید یا از چه طریقی کسب می کنید و چگونه از آن نگهداری می کنید، نکته‌ای است که از بیشترین اهمیت برخوردار است. اگر شما هم به تازگی وارد دنیای ارز دیجیتال شده‌اید، در ادامه این مقاله با رمزینکس همراه باشید تا با روش های افزایش امنیت در خرید و نگهداری بیت کوین آشنا شوید.

نکات امنیتی بیت کوین

مطالعات انجام شده توسط Dell SecureWorks در سال ۲۰۱۴ نشان داد که با افزایش ارزش بیت کوین، تعداد ویروس های طراحی شده برای سرقت این ارز دیجیتالی از کیف پول های مختلف و حتی در حین فرآیند خرید افزایش خواهد یافت. در ماه های اخیر چندین بار حملات سایبری مختلفی به  کیف پول ها و حتی صرافی های ارز دیجیتالی رخ داده است؛ چرا که قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی به سرعت رو به افزایش است. علاوه بر این، تهدیدات جدیدی نظیر حملات بدافزار رمزنگاری شده نیز پدید آمده است.

علیرغم افزایش روز افزون حملات سایبری، کیف پول های ارزهای دیجیتالی همچنان به عنوان یکی از بهترین راه ها جهت تأمین امنیت بیت کوین به شمار می روند. در حالت ایده آل، کیف پول مورد استفاده  باید به صورت فیزیکی و قابل حمل باشد و اطمینان حاصل شود که سیستم  مورد نظر عاری از ویروس است.

در ادامه به انواع روش های افزایش امنیت در نگهداری و خرید بیت کوین اشاره شده است.

روش های افزایش امنیت در نگهداری و خرید بیت کوین 
۹۴۵۰۱۶۸۸۲

روش های افزایش امنیت در نگهداری و خرید بیت کوین 

در ادامه به چندین روش جهت افزایش امنیت در نگهداری و خرید بیت کوین پرداخته شده است:

ذخیره کلیدهای خصوصی به صورت آفلاین

کلیدهای خصوصی تنها روش دسترسی شما به ارزهای دیجیتالی ذخیره شده روی کیف پولتان می باشند و از این رو به هیچ وجه نباید با افراد دیگر به اشتراک گذاشته شود. برای ایمن نگه داشتن آنها، می توانید آنها را در یک محل ذخیره سازی cold  مانند رایانه بدون اتصال به اینترنت یا حتی کیف پول های سخت افزاری ذخیره کنید. این روش به شما کمک می کند تا از حملات تروجان ها یا هکرها جلوگیری کنید. کلیدهای خصوصی را همچنین می توان با خیال راحت روی یک تکه کاغذ یا کیف پول های سخت افزاری مخصوص، مشابه USB، ذخیره کرد.

امنیت سیستم کامپیوتری

همواره از بروزرسانی نرم افزار آنتی ویروس و سایر گزینه های امنیتی خود آگاه باشید. جهت جلوگیری از هک کامپیوتر باید همیشه هوشیار باشید و از وب سایت های مخرب اجتناب کنید.

استفاده از لینوکس

 

استفاده از سیستم عامل لینوکس یکی از بهترین و مطمئن ترین انتخاب های ممکن جهت انتقال بیت کوین است. لینوکس بهترین گزینه جهت جلوگیری از  حملات مبتنی بر USB است، بنابراین در صورت ممکن از این سیستم عامل جهت انتقال معاملات مرتبط با بیت کوین از طریق رایانه های آنلاین و آفلاین استفاده کنید.

روش های افزایش امنیت در نگهداری و خرید بیت کوین 

تهیه نسخه پشتیبان

به نقل از یکی از ضرب المثل های معروف، “تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید”، این امر در مورد امنیت بیت کوین نیز صدق می کند. پشتیبان گیری از کیف پول ارزهای دیجیتالی به حفظ امنیت شما کمک می کند و در صورت خرابی های سخت افزاری، تصادفات پیش بینی نشده و خطاهای انسانی، دسترسی به ارزهای دیجیتالی شما را مقدور می سازد. این راه کار همچنین به شما امکان می دهد تا کیف پول خود را در صورت به سرقت رفتن رایانه یا تلفن خود بازیابی کنید.

استفاده از خدمات Escrow

 

در زمان هایی که تمایل به خرید یا فروش بیت کوین دارید و از فردی که با آن قصد انجام مبادله دارید، مطمئن نمی باشید،  می توانید از “خدمات escrow” استفاده کنید. برای استفاده از این سرویس، شخصی که باید پرداخت را انجام دهد، در حالی که منتظر است تا کالای خریداری شده را دریافت کند، بیت کوین های خود را به سرویس escrow می فرستد. هنگامی که خریدار کالا یا ارز مورد نظر را دریافت می کند، برای نهایی کردن پرداخت، به خدمات escrow اطلاع می دهد. به این ترتیب، هم خریدار و هم فروشنده از امنیت لازم برای مبادله ارز دیجیتالی برخوردار می باشند.

استفاده از MultiSig

 

این روش یک مرحله اضافی است که عمدتا برای کاربران شرکت ایجاد شده است، اما هرکسی می تواند از آن استفاده کند. برای تکمیل معامله در بین چندین نفر، آنها باید از امضای دیجیتالی برای (MultiSig به معنی چند امضایی است) جلوگیری از  به حداقل رساندن سوء، استفاده کنند.

کیف پول های با پشتیبانی MultiSig عبارتند از:

Armory
Electrum
Coinbase
GreenAddress
Xapo

روش های دیگری نیز برای افزایش امنیت بیت کوین وجود دارد که از جمله آنها می توان به سخت افزار مخصوص و تایید ۲ مرحله ای اشاره کرد، از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید صمیمانه سپاسگزاریم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید