زمان مطالعه : ۲ دقیقه

در سال ۲۰۲۰ چه تفاوت‌هایی بین عملکرد قیمت طلا و بیت کوین وجود داشت؟ ابتدا لازم به ذکر است که نوسان متوسط طلا از گذشته تا به امروز را نمی‌توان به هیچ وجه با نوسانات گاهاً عجیب و غریب بیت کوین مقایسه کرد.

مثلاً با بررسی کردن روند قیمت طلا در پنج سال گذشته متوجه می‌شویم که قیمت این فلز گران‌بها یک افزایش کلی ۷۷ درصدی را تجربه کرده است در حالی که این افزایش برای بیت کوین رقم باورنکردنی ۶۳۸۸ درصد بوده است.

بنابراین مقایسه‌ی مستقیم بین درصد رشد این دو دارایی منصفانه نیست. ارزش طلا در ثبات آن و بیت‌کوین در نوسان قیمت آن است. با این حال می‌توانیم،‌ مثلاً، عملکرد نسبی این دو را با عملکرد سال‌های گذشته‌تان مقایسه کنیم.

در طول سال ۲۰۲۰ ارزش طلا ۲۴ درصد افزایش یافت. این افزایش برای طلا،‌ به ویژه در مقایسه با افزایش‌های سال‌های قبل، رقم چشمگیری محسوب می‌شود.

در واقع طلا در سال ۲۰۱۹ نیز رشد مشابهی را تجربه کرد اما قیمت آن در سال قبل‌تر ۴ درصد کاهش یافت. در سوی دیگر،‌ قیمت این فلز ارزشمند ۱۳ درصد و در ۲۰۱۶ حدود ۸ درصد افزایش یافت. در نتیجه روند سالانه‌ی تغییر قیمت طلا در پنج سال گذشته به ترتیب ۸+، ۱۳+، ۴-، ۲۴+، و ۲۴+ بوده است.

آمار بالا، به استتثنای سال ۲۰۱۸، حاکی از یک روند نسبتاً پایدار است. اما در سوی مقابل شرایط بیت‌کوین کاملاً متفاوت بوده است.

رشد قیمت بیت‌کوین در ۲۰۲۰ به رقم خیره‌کننده‌ی ۲۸۸ درصد رسید. این یعنی قیمت بیت‌کوین در یک سال تقریباً چهار برابر رشد قیمت طلا در پنج سال گذشته افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید: پیش بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۲ تا سال ۲۰۲۵ و ۲۰۳۰

رشد قیمت بیت‌کوین در سال گذشته معادل ۷۸ درصد بود اما سال ۲۰۱۸ با از دست رفتن ۷۵ درصد از ارزش این ارز دیجیتال همراه بود. در حقیقت آخرین حباب بزرگی که در اواخر سال ۲۰۱۷ شکل گرفته بود در هجدم دسامبر ۲۰۱۸ تخلیه شد.

بنابراین افزایش قیمت سال ۲۰۱۷ معادل رقم سرسام‌آور ۱۵۰۰ درصد بود، در حالی‌که این افزایش در سال قبل آن ۱۳۱ درصد بود. در نتیجه افزایش قیمت سالانه بیت‌کوین در پنج سال گذشته ۱۳۱+، ۱۵۰۰+، ۷۵-، ۷۸+، ۲۸۸+ درصد بوده است.

بیت کوین در مقابل طلا: مقایسه‌ عملکرد سالانه

با مقایسه‌ی ترتیب افزایش ارزش بیت‌کوین با طلا مشخص می‌شود که هر دو در سال ۲۰۱۸ کاهش ارزش را تجربه کرده‌اند. اما این تنها شباهت میان عملکرد بیت‌کوین و طلا است.

آنچه جالب توجه است عملکرد خیره‌کننده‌ی بیت‌کوین در سال ۲۰۲۰، و به ویژه در سال ۲۰۱۷، در مقایسه با متوسط رشد سال‌های دیگر است. مشخصاً در حالی که طلا عملکرد مشابهی در ۲۰۲۰ و ۲۰۱۹ داشت، بیت‌کوین عملکرد بسیار بهتری داشت.

بیشتر بخوانید: آیا بیت کوین جایگزینی برای طلا خواهد شد؟

درست است که افزایش قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۲۰ در واقع سقوط ارزش آن در ۲۰۱۸ را جبران کرد و به سطوح قیمتی اواخر ۲۰۱۷ رسید، اما با توجه به رشد چشمگیر این ارز در ۲۰۱۷ به هیچ وجه نمی‌توان عملکرد ۲۰۲۰ را صرفاً به حساب جبران کردن ریزش قیمت‌های قبلی گذاشت.

در سوی مقابل مسیر تغییرات طلا،‌ با وجود تغییرات مثبت و منفی مشابه، تفاوت فاحشی با تغییرات بیت‌کوین داشته اشت. به هر حال سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ کمی از سال ۲۰۱۷ بهتر بوده و کاهش‌های سال ۲۰۱۸ بسیار جزئی بوده‌ است.

به عبارت دیگر، قیمت طلا در ۲۰۲۰ کاملاً قابل قبول اما به هنجار بود، اما قیمت بیت‌کوین عالی بود، اگرچه بهترین سال خود را تجربه نکرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید