لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟ شباهت و تفاوت بیت کوین با لایت کوین در چیست؟

لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟ شباهت و تفاوت بیت کوین با لایت کوین در چیست؟

متوسط

20:27

15 دقیقه


لایت کوین در کنار بیت کوین دو ارز دیجیتال قدیمی دنیای رمزارزها به شمار می‌روند. همین موضوع باعث شده است که بسیاری در خصوص برتری یکی از این دو به دیگری صحبت به میان آورند. اما به نظر شما جدایی از اینها لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟ اصلاً تفاوت بیت کوین با لایت کوین در چیست؟ در ادامه مفصل به این موضوع پرداخته شده است.

تاریخچه کوتاهی از لایت کوین و بیت کوین

در نوامبر ۲۰۰۸ مقاله‌ای با عنوان «بیت کوین: یک سیستم پول الکترونیکی همتا به همتا» توسط کدنویس مرموزی به نام ساتوشی ناکاموتو نوشته شد؛ به همین سادگی ارزهای دیجیتال متولد شدند.

بیت کوین اولین ارز دیجیتال واقعی بود که نوید آینده‌ای بدون بانک را می‌داد. آینده‌ای که در آن مردم می‌توانستند سریع و با خیال راحت برای یکدیگر و به سراسر جهان پول ارسال کنند. در مقاله «بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟» مفهوم بیت کوین به زبان ساده شرح داده شده است.

در فوریه ۲۰۱۱ هر بیت کوین ۱ دلار ارزش داشت. تا ماه ژوئن ارزش هر بیت کوین به ۳۱ دلار رسید. طی چند سال بعدی بیت کوین محبوبیت بیشتری پیدا کرد اما همه از نحوه کار آن راضی نبودند.

چارلی لی معتقد بود عملکرد بیت کوین را می‌شد ارتقا داد. او تصمیم گرفت برخی از قوانین بیت کوین را تغییر دهد. لی می‌خواست بیت کوین را سریع‌تر و استفاده از آن را ارزان‌تر کند. ایده‌های وی باعث اختلاف نظر بین کاربران بیت کوین شد.

در دنیای ارزهای دیجیتال اختلاف نظر بین کاربران در مورد قوانین یک ارز را فورک می‌نامند. اگر اختلاف نظر به اندازه کافی بزرگ باشد ممکن است رمز ارز به دو قسمت تقسیم شود. به این انشعاب گرفتن فورک سخت می‌گویند.

در ۷ نوامبر ۲۰۱۱ بیت کوین به دو قسمت تقسیم شد. هارد فورک باعث ایجاد کوین جدیدی به نام لایت کوین شد. دو سال بعد ارزش تمام لایت کوین موجود در جهان به ۱ میلیارد دلار رسید. برای اطلاعات بیشتر به مقاله «لایت کوین چیست؟» مراجعه کنید.

در حال حاضر هر دو کوین بسیار محبوب هستند. پاسخ دادن به سؤالاتی مانند اینکه کدام یک از دو رمز ارز بهتری است یا اینکه آیا امکان دارد یکی جای دیگری را بگیرد بسیار سخت است.

برای پاسخ به این سؤال‌ها باید بیت کوین و لایت کوین را از جوانب مختلف مقایسه کرد. در زیر جدول تفاوت‌های اصلی بین این دو کوین آورده شده است.

  بیت کوین لایت کوین
تاریخ ایجاد سوم ژانویه ۲۰۰۹ هفتم نوامبر ۲۰۱۷
خالق ساتوشی ناکاموتو چارلی لی
میانگین زمان انجام تراکنش ۱۰ دقیقه ۲/۵ دقیقه
پاداش به ازای استخراج هر بلوک ۱۲/۵ بیت کوین ۲۵ لایت کوین
حداکثر عرضه ۲۱ میلیون ۸۴ میلیون
ارزش بازار به دلار ۶۱۰ میلیارد ۹ میلیارد

تفاوت اصلی بیت کوین و لایت کوین

اگر از اطلاعات بالا سر در نمی‌آورید نگران نباشید. با خواندن کامل این راهنما می‌توانید تفاوت‌های بین لایت کوین و بیت کوین را درک کنید. در پایان این راهنما خواهید توانست به این سؤال که آیا لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟ پاسخ دهید.

اولین تفاوت لایت کوین با بیت کوین این است که چارلی لی لایت کوین را با هدف بهبود نحوه عملکرد بیت کوین ایجاد کرد. در ادامه تفاوت‌های دیگر این دو رمز ارز را بررسی خواهیم کرد.

دور اول! تفاوت فناوری بیت کوین و لایت کوین

فناوری از مهمترین فاکتورهایی است که در پاسخ به پرسش لایت کوین بهتر است یا بیت کوین باید مد نظر قرار داد. نکته ویژه در مورد فناوری بیت کوین بلاکچین آن است. بلاکچین یک تاریخچه بزرگ دیجیتالی از معاملات است. این تاریخچه در شبکه‌ای از هزاران رایانه به نام گره یا نود ذخیره می‌شود.

کاربران می‌توانند برای یکدیگر به سراسر دنیا پول ارسال کنند. آنها مجبور نیستند از بانک استفاده کنند یا نگران کارمزدهای زیاد و نرخ ارز نیستند. برای درک نحوه عملکرد رمز ارزها به مثال زیر توجه کنید.

اگر آرش بخواهد ۱۰ بیت کوین برای اشکان ارسال کند این معامله باید تأیید شود. تأیید به این معنی است که شبکه قبل از اینکه اجازه ارسال وجه را بدهد باید بررسی کند که آرش حداقل ۱۰ بیت کوین دارد. اگر بیش از نیمی از گره‌های شبکه توافق کنند که این معامله قانونی است معامله انجام شده و به بلاکچین اضافه می‌شود.

تراکنش‌ها قبل از افزوده شدن به بلاکچین در گروه‌هایی قرار می‌گیرند که بلوک نامیده می‌شوند. گره‌هایی که بلوک‌ها را تأیید می‌کنند در ازای فعالیتشان پاداش می‌گیرند. این پاداش در واقع مقداری از همان رمز ارز است که به تازگی ایجاد شده است. مقدار پاداش در بلاکچین بیت کوین ۱۲/۵ بیت کوین جدید است. این فرایند استخراج یا ماینینگ نامیده می‌شود زیرا تا حدودی شبیه حفاری برای استخراج طلا است!

  ریپل چیست؟ ارز دیجیتال Ripple چه آینده‌ای پیش رو دارد؟ مزایا و معایب

برای آشنایی بیشتر با فناوری بلاکچین حتما نگاهی به مقاله «بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند و چه کاربردهایی دارد؟ به زبان ساده» مراجعه کنید.

استخراج بیت کوین فرایند پر هزینه‌ای است. برای انجام این کار به یک کامپیوتر قدرتمند نیاز است و در این فرایند برق زیادی مصرف می‌شود. این فرایند بسیار کند نیز است. هر بلوک جدید حدود ده دقیقه طول می‌کشد تا به بلاکچین اضافه شود. اینجاست که چارلی لی و لایت کوین وارد می‌شوند.

قوانین حاکم بر نحوه استخراج بیت کوین الگوریتم SHA-256 نامیده می‌شود. این قوانین بود که چارلی لی می‌خواست تغییر دهد. قوانین جدیدی که او ایجاد کرده اسکریپت (Scrypt) نامیده می‌شود. استخراج کردن بر اساس الگوریتم اسکریپت ۴ برابر سریع‌تر از الگوریتم SHA-256 است و به برق بسیار کمتری نیاز دارد.

هر بلوک تراکنش جدید فقط ۲/۵ دقیقه طول می‌کشد تا به بلاکچین لایت کوین اضافه شود. پاداش هر بلوک تأیید شده ۲۵ لایت کوین جدید است.

طرفداران بیت کوین معتقدند که الگوریتم SHA-256 ایمن‌تر از اسکریپت است. دلیل آنها این است که  SHA-256 بیشتر طول می‌کشد و بنابراین خطاها را بهتر تشخیص دهد. آنها تصور می‌کنند که اسکریپت روند تأیید تراکنش‌ها را با سرعت بیشتر و دقت کمتر انجام می‌دهد.

با این حال طرفداران لایت کوین معتقدند تغییراتی که چارلی لی در قوانین بیت کوین ایجاد کرده بسیار بهتر است زیرا باعث شده لایت کوین به یک پلتفرم ارزان‌تر و سریع‌تر تبدیل شود. لازم به ذکر است که هیچ کدام از بلاکچین‌ها تا به حال هک نشده‌اند.

به نظر شما کدام رمز ارز فناوری بهتری دارد؟ شاید در این زمینه باید به لایت کوین رأی بدهیم. در ادامه لایت کوین و بیت کوین را از نظر بازده سرمایه‌گذاری مقایسه می‌کنیم.

دور دوم! تفاوت سرمایه‌گذاری بیت کوین و لایت کوین

سوددهی عامل تعیین کننده در بهتر بودن لایت کوین یا بیت کوین خواهد بود. سرمایه‌گذاران از معامله کردن رمز ارزها بسیار هیجان زده هستند و بعضی از آنها سودهای خوبی به دست می‌آورند. در جدول زیر تغییرات قیمت لایت کوین و بیت کوین در پنج سال گذشته را مشاهده می‌کنید.

تاریخ ۱ بیت کوین (به دلار) ۱ لایت کوین (به دلار)
۱۶ ژوئن ۲۰۱۳ ۱۰۰ ۲
۱۵ دسامبر ۲۰۱۳ ۸۵۰ ۲۹
۱۵ ژوئن ۲۰۱۴ ۵۶۸ ۱۰
۱۴ دسامبر ۲۰۱۴ ۳۴۸ ۳/۵
۱۴ ژوئن ۲۰۱۵ ۲۳۳ ۲
۱۳ دسامبر ۲۰۱۵ ۴۳۴ ۳/۶
۱۹ ژوئن ۲۰۱۶ ۷۵۲ ۵/۵
۱۸ دسامبر ۲۰۱۶ ۷۹۲ ۳/۷
۱۸ ژوئن ۲۰۱۷ ۲۶۲۱ ۴۵
۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ ۱۹۵۲۹ ۳۱۹
۱۸ مارس ۲۰۱۸ ۷۷۲۱ ۱۴۸

تاریخه قیمت بیت کوین در مقابل لایت کوین

همان‌طور که مشاهده می‌کنید هر دو کوین در اواخر سال ۲۰۱۷ به بالاترین ارزش خود تا قبل از رالی صعودی اواخر سال ۲۰۲۰ تا اوایل ۲۰۲۱ رسیدند. برخی از منتقدان معتقدند در شرایط اوج گیری قیمت سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال انتخاب عاقلانه‌ای نیست. آنها بر این باورند که محبوبیت بیت کوین و لایت کوین بخشی از حباب سرمایه‌گذاری است.

در حباب سرمایه‌گذاری، قیمت محصول بسیار بالاتر از ارزش واقعی آن است. وقتی حباب قیمت «می‌ترکد»، قیمت محصول خیلی سریع پایین می‌آید!

طرفداران رمز ارزها فکر معتقدند که این کوین‌ها به دلیل استفاده‌های زیادی که در دنیای واقعی دارند همچنان محبوب خواهند بود. فراموش نکنید که این فناوری بلاکچین هنوز پدیده جدیدی است و کمتر کسی می‌داند چقدر می‌تواند در آینده مهم شود.

آینده همه ارزهای دیجیتال نامشخص است. هیچ کس نمی‌داند کدام رمز ارز ارزشمند و کدام یک کم ارزش‌تر است. به نظر شما کدام یک از این دو رمز ارز پتانسیل رشد بیشتری را در آینده خواهد داشت، بیت کوین یا لایت کوین؟

دور سوم! ذخیره ارزش بیت کوین در مقابل لایت کوین

اگر چیزی با ارزش باشد می‌توان از آن برای خرید کالا و خدمات استفاده کرد. ذخیره ارزش چیزی است که نه تنها ارزشمند است بلکه ارزشمند باقی می‌ماند. شناخته شده‌ترین ذخیره ارزش در جهان طلا است. صدها سال است که طلا در هر کشور کره زمین با ارزش بوده است، به همین دلیل آن را فلز گران‌بها می‌نامند.

ارزها نیز می‌توانند ذخیره ارزش باشند. ارزهای کشورهای قدرتمند، مانند ایالات متحده آمریکا، ذخایر ارزش بهتری نسبت به کشورهای ضعیف و با ثبات کمتر مانند سوریه هستند. اما ارزهای دیجیتال چطور؟

ارزهای دیجیتال هنوز جدید هستند. هیچ کدام از آنها مانند طلا ذخیره ارزش نیستند. با این حال، آنها توانایی تبدیل شدن به ذخیره ارزش را دارند.

طلا ذخیره ارزش فوق‌العاده‌ای است زیرا بسیار گران‌بها است و فقط مقدار محدودی از آن در جهان وجود دارد. طلا خاصیت ضد تورمی دارد؛ یعنی ارزش آن زیاد بالا و پایین نمی‌رود و قابل پیش بینی و قابل اعتماد است.

این مسئله در مورد بیت کوین و لایت کوین نیز می‌تواند صادق باشد. منابع هر دو رمز ارز محدود است. فقط ۲۱ میلیون بیت کوین ۸۴ میلیون لایت کوین وجود دارد. این بدان معنی است که هر دو می‌توانند به ذخایر ارزش مناسبی تبدیل شوند.

  ارز دیجیتال پای نتورک یا PI چیست؟ آیا pi network کلاهبرداری است؟

بیت کوین قدیمی‌ترین و معتبرترین ارز دیجیتال جهان است. بیت کوین همچنین اولین رمز ارزی است که به حداکثر عرضه خود می‌رسد. سه چهارم کل بیت کوین قبلاً استخراج شده است. این یعنی ارزش آن باید دقیقاً مانند طلا در آینده نزدیک قابل پیش بینی و قابل اعتماد شود!

به نظر می‌رسد بیت کوین قبل از لایت کوین به یک ذخیره ارزش طولانی مدت تبدیل خواهد شد. در نتیجه بیت کوین از این نظر برنده است!

ارزهای دیجیتال فقط ذخیره ارزش نیستند. شما قرار است بتوانید با رمز ارزها وسایل مورد نیازتان را بخرید. در بخش بعدی می‌خواهیم ببینیم کدام رمز ارز نقش خود به عنوان پول رایج را بهتر ایفا می‌کند.

دور چهارم! بیت کوین و لایت کوین به عنوان پول

از دیگر موارد تفاوت میان بیت کوین و لایت کوین است. رمز ارزها هنوز جای جیب افراد را نگرفته‌اند. شما نمی‌توانید به سوپرمارکت محله‌تان بروید و با لایت کوین پول خریدهایتان را پرداخت کنید. هرچند ممکن است به زودی یک روز این اتفاق میسر شود …

شرکت‌های شناخته شده زیادی وجود دارند که بیت کوین را به عنوان وسیله پرداخت قبول می‌کنند. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به کی‌اف‌سی کانادا، اکسپیدیا دات کام، و اوکی کیوپید اشاره کرد.

کمتر شرکتی وجود دارد که لایت کوین را به عنوان وسیله پرداخت بپذیرد. اگرچه شرکت اوبر در بخشی از طرح‌های آزمایشی خود در جمهوری چک لایت کوین را به عنوان وسیله پرداخت قبول کرده است.

پس آیا می‌توان گفت بیت کوین در این رقابت پیروز شده است؟ شاید نه. اگرچه لایت کوین به اندازه بیت کوین محبوب نیست اما فناوری آن ممکن است آن را به ارز بهتری برای پرداخت تبدیل کند. سرعت انجام تراکنش‌های لایت کوین چهار برابر سرعت بیت کوین است. شاید مشاغل و مشتریان این برتری لایت کوین را ترجیح داده و به جای بیت کوین از لایت کوین استفاده کنند.

آیا این اتفاق خواهد افتاد؟ طرفداران لایت کوین اغلب می‌گویند که سریع انجام شدن تراکنش‌های لایت کوین آن را به یک ارز سریع‌تر تبدیل می‌کند. اگر بخواهید در مغازه‌ای به وسیله بیت کوین پرداخت کنید باید ۱۰ دقیقه در صندوق منتظر بمانید! دلیل این انتظار طولانی این که است که بلاکچین بیت کوین ۱۰ دقیقه طول می‌کشد تا تراکنش را بررسی کند.

اما پرداخت با بیت کوین دقیقاً این طور نیست. هنگامی که در یک فروشگاه صورت‌حسابتان را با بیت کوین پرداخت می‌کنید فروشگاه معتبر بودن تراکنشتان از نظر تنها چند گره در سیستم بلاکچین را بررسی می‌کند و ده دقیقه کامل منتظر نمی‌ماند تا بلاکچین تراکنش را تأیید کند.

فروشگاه با گرفتن تتأییداز چند گره می‌تواند تقریباً مطمئن باشد که بیت کوین کافی برای پرداخت دارید. این تراکنش تأیید صفر نامیده می‌شود.

این کار دقیقاً مانند خرج کردن پول با کارت بانکی عادی است. فرض کنید امروز با کارت بانکی‌تان یک کت می‌خرید. اگرچه پس از کشیدن کارت پول تا فردا به حساب فروشنده واریز نمی‌شود اما او با گرفتن تأییدیه از دستگاه کارت خوان بلافاصه کت را تحویل شما می‌دهد زیرا مطمئن شده است که در حسابتان به اندازه کافی پول دارید.

بیت کوین محبوبیت بیشتری دارد و در مکان‌های بیشتری به عنوان وسیله پرداخت پذیرفته می‌شود. بیت کوین همچنین دارای قابلیت تراکنش‌های تأیید صفر است تا خرید سریع‌تر انجام شود. با عرض پوزش از طرفداران لایت کوین در این مرحله هم بیت کوین برنده می‌شود!

درباره فناوری بیت کوین و لایت کوین و آمار و ارقام مربوط به آنها زیاد صحبت‌های کرده‌ایم. نباید به راحتی فراموش کنیم که چرا ارزهای دیجیتال شروع به کار کرده‌اند. رمز ارزها در ابتدا برای کمک به مردم اختراع شد. سازندگان آنها می‌خواستند قدرت را از بانک‌ها و دولت‌ها بگیرند و آن را به مردم جهان بازگردانند.

اما از میان بیت کوین و لایت کوین کدام یک دموکراتیک‌تر یا مردمی‌تر است؟

دور پنجم! تفاوت استخراج لایت کوین و بیت کوین

تفاوت اصلی لایت کوین و بیت کوین نحوه استخراج این رمز ارزها است. همان‌طور که قبلاً گفتیم استخراج بیت کوین دشوارتر و گران‌تر از استخراج لایت کوین است. بنابراین برای کسب درآمد از استخراج بیت کوین به یک کامپیوتر بسیار قدرتمند نیاز است.

بیشتر افراد از رایانه‌های خاصی استفاده می‌کنند که برای استخراج بیت کوین طراحی شده‌اند. به این دستگاه‌ها ای‌سیک (ASIC) گفته می‌شود. با رشد ارزش بیت کوین استخراج این رمز ارز به یک صنعت مستقل تبدیل شده است. مکان‌های بسیار بزرگی به مزارع استخراج بیت کوین تبدیل شده‌اند. این بدان معناست که بیت کوین جدید استخراجی به دست افراد کمتری می‌رسد.

خطر این رویه در این است که بخش زیادی از کل عرضه بیت کوین در اختیار تعداد کمی از افراد و شرکت‌ها قرار خواهد گرفت. هدف اولیه ارزهای دیجیتال این بود که با پول فیات تفاوت داشته باشند. این ارزها برای گسترش ثروت به طور مساوی ایجاد شده‌اند.

همچنین می‌توان ادعا کرد که میزان بالای انرژی مورد استفاده برای استخراج بیت کوین برای محیط زیست مضر است.

چارلی لی هنگام ایجاد لایت کوین همه اینها را می‌دانست. لایت کوین را می‌توان با استفاده از رایانه‌های معمولی استخراج کرد. از ماینرهای ای‌سیک نمی‌توان برای استخراج لایت کوین استفاده کرد در نتیجه کوین‌های جدید استخراج شده به دست طیف گسترده‌تری از کاربران می‌رسد.

  ارز دیجیتال وینک (WIN) چیست؟ معرفی اولین پلتفرم گیمینگ روی ترون

لایت کوین مردمی‌تر از بیت کوین است زیرا افراد بیشتری می‌توانند از آن برخوردار شوند. برنده این دور از رقابت لایت کوین است.

قبل از انتخاب برنده نهایی بیایید نگاهی به اقدامات و برنامه‌های جدید بیت کوین و لایت کوین بیندازیم …

دور ششم! توسعه بیت کوین و لایت کوین

توسعه از فاکتورهای مهمی است که در پاسخ به پرسش لایت کوین بهتر است یا بیت کوین باید مد نظر قرار داد. بیت کوین در مقابل لایت کوین هر دو می‌خواهند زمان انجام تراکنش‌ها را کاهش دهند.

هر دو برای انجام این کار یک طرح یکسان دارند که شبکه لایتنینگ نامیده می‌شود. شبکه لایتنینگ روشی برای تأیید تراکنش‌ها در خارج از بلاکچین اصلی است. در نتیجه ماینرها کار کمتری برای انجام دادن خواهند داشت و کل سیستم سریع‌تر کار می‌کند.

شبکه لایتنینگ به کاربران این امکان را می‌دهد تا مینی شبکه‌های خود را راه‌اندازی کنند. به این شبکه‌ها کانال‌های پرداخت گفته می‌شود. تراکنش‌هایی که در این شبکه‌ها اتفاق می‌افتد براساس قوانینی تحت عنوان قراردادهای هوشمند انجام می‌شوند. در مقاله «قرارداد هوشمند چیست؟» به طور مفصل به این مفهوم پرداخته شده است.

قرارداد هوشمند مجموعه شرایطی است که باید قبل از انجام تراکنش رعایت شود.

امید است که هزاران یا حتی میلیون‌ها تراکنش از این طریق انجام شود. با استفاده از این سیستم همچنین مبادله کردن بین پلتفرم‌ها امکان‌پذیر می‌شود. این یعنی می‌توان بدون نیاز به صرافی‌های دیجیتال بیت کوین را با لایت کوین و بالعکس مبادله کرد.

این امکان بسیار عالی است زیرا صرافی‌های دیجیتال برای تبدیل رمز ارزها به یکدیگر کارمزدی از کاربران می‌گیرند و به اندازه بلاکچین‌ها امنیت ندارند.

در شبکه لایتنینگ اگر بخواهید لایت کوین را به بیت کوین تبدیل کنید کافی است یک کانال پرداخت با یک کاربر در شبکه بیت کوین راه اندازی کنید. به این نوع تراکنش مبادله اتمی گفته می‌شود. این مبادله تا زمانی که هر دو کاربر ارز کافی داشته باشند قابل انجام است اما اگر یک کاربر ارز کافی نداشته باشد مبادله اتفاق نمی‌افتد.

بیت کوین و لایت کوین هر دو شروع به استفاده از شبکه لایتنینگ کرده‌اند. با این حال برخی فکر می‌کنند که روی آوردن بیت کوین به شبکه لایتنینگ به معنای پایان عمر لایت کوین خواهد بود. آنها معتقدند که با سریع‌تر شدن زمان انجام تراکنش‌های بیت کوین استفاده از لایت کوین بی‌معنی می‌شود.

اما لزوماً این اتفاق نمی‌افتد. انتظار می‌رود راه‌اندازی شبکه لایتنینگ باعث نزدیک شدن دو پلتفرم بیت کوین و لایت کوین به یکدیگر شود. چارلی لی شبکه لایتنینگ را پلی بین دو جاده توصیف کرده است.

او گفته که جاده بیت کوین پر از ماشین است و ترافیک در آن به آرامی‌حرکت می‌کند اما جاده لایت کوین تقریباً خالی است. پل شبکه لایتنینگ حرکت بین دو جاده را برای اتومبیل‌ها آسان می‌کند.

در مقاله «شبکه لایتنینگ (Lightning) بیت کوین چیست؟» به طور مفصل به این مفهوم پرداخته شده است.

کدام رمز ارز برنده این دور از رقابت است؟ نظر دادن در این باره بسیار زود است. شاید بتوان گفت هر دو ممکن است در این مرحله برنده شوند.

اکنون هر آنچه را که باید در مورد تفاوت‌های بیت کوین و لایت کوین بدانید می‌دانید. آیا می‌توانید بگویید کدام یک بهتر است؟

در شش دور رقابت هیجان انگیز، لایت کوین در دو دور و بیت کوین در دو دوره پیروز شدند. با این حال این فقط نظر شخصی نویسنده است و نظرات شخصی این واقعیت را تغییر نمی‌دهد که هنوز بزرگ‌ترین نام در دنیای رمز ارزها بیت کوین است.

برخی فکر می‌کنند بیت کوین تنها رمز ارزی است که ارزش استفاده دارد. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید بهتر است بدانید که بیت کوین نمی‌تواند به همه دنیا خدمات بدهد.

گفته می‌شود که بیت کوین فقط می‌تواند از حدود ۵۰۰ میلیون کاربر، یعنی حدود ۱۵ درصد از جمعیت جهان، پشتیبانی کند. در بازار جای فعالیت برای رمز ارزهای دیگر هم وجود دارد. از میان این کوین‌های دیگر لایت کوین یکی از بهترین‌ها است.

بیت کوین و لایت کوین اغلب با طلا و نقره مقایسه می‌شوند. اما آنها بیشتر شبیه نوشابه عادی و نوشابه رژیمی هستند. بعضی از افراد نوشابه عادی را دوست دارند و عده‌ای دیگر عاشق طعم عالی نوشابه هستند اما با قند کمتر. نوشابه عادی و رژیمی را در سوپرمارکت‌های سراسر جهان می‌توان یافت. آنها در کنار یکدیگر هستند و احتمالاً همیشه نیز خواهند بود.

نکات کلیدی

  • بیت کوین و لایت کوین هر دو ارزهای دیجیتال هستند. بیت کوین که از سال ۲۰۰۹ به وجود آمد برند غالب است. لایت کوین دو سال بعد ایجاد شد و یکی از رقبای برجسته آن است.
  • در تاریخ ۸ جولای ۲۰۲۱ ارزش بازار بیت کوین ۶۱۰ میلیارد دلار و ارزش بازار لایت کوین ۹ میلیارد دلار است.
  • لایت کوین می‌تواند تعداد کوین بیشتری نسبت به بیت کوین تولید کند و سرعت انجام تراکنش‌های آن بیشتر است اما این عوامل صرفاً مزایای روانی برای سرمایه‌گذار بوده و بر ارزش یا کاربرد رمز ارز تأثیر نمی‌گذارد.
  • بیت کوین و لایت کوین از الگوریتم‌های رمزنگاری کاملاً متفاوتی استفاده می‌کنند؛ بیت کوین از الگوریتم قدیمیSHA-256 استفاده می‌کند و لایت کوین از الگوریتم جدیدتری به نام اسکریپت استفاده می‌کند.

سخن آخر

اینکه لایت کوین بهتر است یا بیت کوین به فاکتورهای زیادی بستگی خواهد داشت. تفاوت زیادی میان بیت کوین و لایت کوین وجود دارد. چیزی که نباید فراموش کرد سلطه بیت کوین بر بازار است. لایت کون هم چند ویژگی ممتاز خوب از جمله سرعت بالا دارد.

به نظر شما کدام برای سرمایه گذاری بهتر است؟