زمان مطالعه : ۳ دقیقه

در حدود ۱۰ سال گذشته، بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتالی در دنیا به وجود آمد و روز به روز مورد استقبال افراد بیشتری قرار گرفت. با محبوبیت بیت کوین و شناخته شدن آن در بین مردم، ارزهای دیگری نظیر لایت کوین نیز در این بازار به وجود آمده و عرضه شدند. لایت کوین به عنوان نقره ارزهای دیجیتالی و یکی از با ارزش ترین ارزها پس از بیت کوین نیز شناخته می شود. در ادامه ی این مقاله با رمزینکس همراه باشید تا از تفاوت میان بیت کوین و لایت کوین مطلع شوید.

لایت کوین

لایت کوین همانند سایر ارزهای رمزنگاری دیگر، یکی از روش های پرداخت دیجیتالی است که از تکنولوژی بلاکچین برای انتقال و فروش سکه ها استفاده می کند. این ارز دیجیتالی در سال ۲۰۱۱ توسط مهندس سابق گوگل Charlie Lee به عنوان یک ارز نظیر به نظیر ایجاد شد. لایت کوین از شبکه­ی بلاکچین متفاوتی نسبت به بیت کوین استفاده می کند که باعث می شود سرعت مبادلات در آن سریع تر انجام شود و در یک بازه ی زمانی ثابت حجم تراکنش ها چندین برابر بیشتر از بیت کوین شود.

تفاوت میان بیت کوین و لایت کوین

بیت کوین

بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتالی در دنیا در سال ۲۰۰۹ توسط Satoshi Nakamoto ایجاد و عرضه شد. این ارز دیجیتالی به عنوان یک ارز جایگزین برای ارزهای فیات طراحی شده و از فناوری بلاکچین به منظور افزایش امنیت در معاملات از طریق شبکه استفاده می کند.

بیت کوین به عنوان یکی از پیشگامان اساسی صنعت ارزهای دیجیتالی به ماینرها اجازه می دهد تا با استفاده از فرآیند استخراج، سکه های جدیدی را به شبکه­ی عمومی بلاکچین بیفزایند. این ارز دیجیتالی همچون سهام موجود در بازار همانند Dow Jones Industrial Average یا S&P 500 قابل خریداری می باشد.

تفاوت میان بیت کوین و لایت کوین

بیت کوین و لایت کوین هر دو به عنوان ارزهای دیجیتالی دارای یک سختار اساسی مشابه و مبتنی بر شبکه­ ی رمزنگاری می باشند که به صورت غیر متمرکز عرضه می شوند.  اما با این حال دارای تفاوت های زیادی هستند که در ادامه ی مطلب به تمامی آن ها اشاره شده است:

الگوریتم و نحوه ی استخراج

یکی از تفاوت های اصلی میان ارزهای دیجیتالی بیت کوین و لایت کوین، الگوریتم های رمزنگاری متفاوت proof-of-work می باشند. بیت کوین از الگوریتم قدیمی SHA-256 و لایت کوین از الگوریتم Scrypt استفاده می کند که همین امر باعث عملکرد متفاوتی در سرعت آنها می شود. سرعت تایید مبادلات در بیت کوین تقریبا ۱۰ دقیقه و سرعت انجام تراکنش ها در لایت کوین ۲.۵ دقیقه است، بنابراین سرعت الگوریتم مورد استفاده در لایت کوین  ۴ برابر سریع تر از بیت کوین است.

بیت کوین و لایت کوین هر دو از الگوریتم های توان محاسباتی جهت پردازش تراکنش ها استفاده می کنند که توسط ماینرها تایید می شود و سکه دریافت می کنند، اما تفاوت اصلی در استخراج این ارزها سرعت انجام تراکنش ها،  قدرت پردازش و پیچیدگی آن در بین این دو الگوریتم است.

محدودیت عرضه

بیت کوین و لایت کوین هر دو دارای محدودیت در عرضه ی سکه و اختصاص بلاک در طول فرآیند استخراج می باشند. محدودیت سکه ی بیت کوین ۲۱ و لایت کوین ۸۴ میلیون سکه است. به عبارت دیگر زمانی که این ارزها به محدودیت های ذکر شده برسند، هیچ ارز جدیدی در سیستم منتشر نمی شود. از این رو ظرفیت استخراج لایت کوین ۴ برابر بیشتر از بیت کوین می باشد.

تفاوت میان بیت کوین و لایت کوین

ارزش و پذیرش بازار

چهارمین تفاوت میان بیت کوین و لایت کوین ارزش و پذیرش آنها در بازار است. در ابتدای سال ۲۰۱۸ میزان فروش بیت کوین حدود ۱۰۹ و لایت کوین ۳.۰۵ میلارد دلار بوده که از جمله دلایل آن می توان به اعتماد بیشتر مردم به بیت کوین و شناخته تر شدن آن در این بازار اشاره کرد.

در حال حاضر شرکت های بسیاری در دنیا از جمله KFC، Expedia.com، Playboy و غیره… بیت کوین را به عنوان هزینه­ ی پرداخت به جای ارزهای فیات می پذیرند، اما در مقابل شرکت های کمتری در دنیا وجود دارند که لایت کوین را به عنوان هزینه ی پرداختی خود قبول کنند.

در حال حاضر محبوبیت ارزهای دیجیتالی به دلیل غیر متمرکز بودن آنها، شفافیت معاملات، امنیت بیشتر، پرداخت راحت تر و از همه مهمتر غیر قابل دستکاری بودن آنها افزایش یافته است. اما تصمیم گیری در مورد انتخاب ارزها و سرمایه گذاری روی آنها یکی از مشکلات و مسائل مهم در این حوزه است. بیت و لایت کوین از جمله معتبر ترین و با ارزش ترین ارزهای دیجیتالی در این بازار هستند که با توجه به توضیحات ذکر شده در بالا هر یک دارای مزیت ها و معایبی می باشند. تفاوت میان بیت کوین و لایت کوین باعث شده تا کاربران به صورت جدی تری به نقره ی ارزهای دیجیتالی (لایت کوین) توجه کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید