بیت کوین چگونه کار می‌کند؟ بررسی کارکرد شبکه بیت کوین

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟ صفر تا ۱۰۰ شیوه کار بیت کوین

یک سکه بیت کوین ایستاده با نمایی از نمودار در پشت سرش
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۳

بیت کوین بزرگترین و مشهورترین ارز دیجیتال بازار است که به منظور ایجاد یک روش پرداخت جدید و ارائه یک سیستم مالی با سازوکاری نوین در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. بیت کوین در حال حاضر پیشتاز و رهبر دنیای کریپتوکارنسی است و پس از اولین حضورش در دنیا، بسیاری از توسعه‌دهندگان را ترغیب به ایجاد ارزهای دیجیتال دیگر با قابلیت‌های متنوع کرد. با وجود تمام تفاسیر فوق، بیت کوین چگونه کار می‌کند؟ در این مقاله از رمزینکس به شرح و بررسی شیوه کار بیت کوین از صفر تا ۱۰۰ پرداخته‌ایم. 

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟ روش کارکرد سیستم بیت کوین چیست؟

برای اینکه بتوان شیوه کار بیت کوین را درک کرد، باید از پایه‌ترین مفاهیم حوزه بلاکچین شروع کنیم. بیت کوین در بستر بلاکچین کار می‌کند؛ بلاکچین یک تکنولوژی نوین بوده که داده‌های به‌خصوصی را در فضایی به نام بلاک ذخیره می‌کند. هر بلاک، حجم مشخصی دارد که پس از پر شدن، با یک شناسه به‌خصوص (که هش نام دارد و در ادامه به آن خواهیم پرداخت) به بلاک قبلی متصل می‌شود. به همین منوال، زنجیره‌ای از بلاک‌ها تشکیل خواهد شد که به آن بلاکچین می‌گویند.

بیت کوین برای اولین بار، فناوری بلاکچین را به‌طور رسمی به دنیا معرفی و شیوه کارکرد آن را به نمایش گذاشت. بلاکچین با استفاده از یک مفهوم نوین، توانسته تا به حال امنیتی مثال‌زدنی برای ارزهای دیجیتال فراهم کند و این امنیت تاثیر به‌سزایی در قیمت لحظه ای بیت کوین داشته است. با توجه به این مفاهیم، در ادامه به روش کارکرد سیستم بیت کوین از ابتدا می‌پردازیم.

استخراج بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

یک سکه بیت کوین در زیر ذغال‌ها به نشانی از استخراج آن دارد.
استخراج بیت کوین در حال حاضر، بسیار دشوار است.

یکی شیوه های کار بیت کوین، استخراج و پاداش‌دهی است. همان ابتدا که بیت کوین به دنیا عرضه شد، واژه استخراج برای اولین بر سر زبان‌ها افتاد. استخراج در معنای عام خود، به معنای بدست آوردن فلزات گرانبها مانند طلا، نفت، نقره یا هر شئ ارزشمند دیگر از معادن است. دقیقا ساتوشی ناکاموتو با گذاشتن نام استخراج بر فرایند بدست آوردن بیت کوین، هدفی مشابه را دنبال کرده است؛ یعنی بیت کوین را یک شئ ارزشمند نمایش داده است. حال در استخراج بیت کوین چه رخ می‌دهد؟

هر ماینر (استخراج‌کننده) با استفاده از دستگاهی به‌خصوص، با صرف انرژی برق، اقدام به شروع فرایند استخراج می‌کند. در این فرایند، دستگاه ماینر با حدس یک عدد تصادفی و انجام محاسبات پیچیده ریاضی، به یک ورودی می‌رسد. این عدد، وارد تابع هش بیت کوین می‌شود. به‌طور خلاصه تابع هش بیت کوین یک فرمول ریاضی است که با تولید یک خروجی منحصر‌به‌فرد و غیرقابل بازگشت، امنیت شبکه را تامین می‌کند. تابع هش بیت کوین SHA-۲۵۶ نام دارد که یک کلمه با ۲۵۶ کاراکتر تولید و یک بلاک را به شبکه اضافه می‌کند. این عدد هش، روی بلاک به عنوان شناسه می‌نشیند از جایی که به شدت تصادفی و ترکیب حروف و اعداد است، عملا هک شبکه را غیرممکن می‌سازد.

حال هر ماینر با یافتن این ورودی یا هش به‌خصوص، می‌تواند یک بلاک جدید به شبکه اضافه کند. اضافه کردن هر بلاک، پاداشی به همراه دارد. این پاداش در قالب بیت کوین به کاربران تعلق می‌گیرد. 

تراکنش بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

یک سکه بیت کوین ایستاده در ماین کوین‌هایی که روز زمین هستند.
امنیت شبکه بیت کوین توسط رمزنگاری تامین می‌شود.

یکی دیگر از روش های کار بیت کوین، از طریق تراکنش‌های شبکه است. شبکه بلاکچین، با شعار تمرکززدایی، بیت کوین را در مسیر جنگ با بانک‌ها و موسسات مالی متمرکز همراهی می‌کند. اما منظور از تمرکززدایی چیست؟ بانک‌ها تمام اطلاعات شخصی و خصوصی کاربران را خود را از نام پدر و شماره شناسنامه گرفته تا رمز کارت‌های اعتباری را در اختیار دارند. در این روش، هرگونه سرقت و کلاهبرداری به راحتی انجام شدنی است.

اما دنیای بلاکچین، تفاوتی مثال‌زدنی را با بیت کوین ایجاد کرد. در دنیای ارزهای دیجیتال و بلاکچین، هویت هیچ یک از افراد حاضر در شبکه مشخص نیست! این افراد تنها با آدرس کیف پول شناخته می‌شوند. به عقیده ساتوشی ناکاموتو و خالقان بلاکچین، نیازی به هویت افراد برای داشتن تراکنش نیست! چرا که تنها چیزی که اهمیت دارد، موجودی حساب آن‌ها است. اما این موجودی توسط چه کسانی بررسی می‌شود؟

در شبکه بیت کوین (به طور کلی در هر بلاکچین) افرادی در قالب نود (node) یا گره وجود دارند. هر کدام از این افراد، دفتری دیجیتال از تمام وقایع شبکه در اختیار دارند. برای مثال گره‌ها می‌دانند که اخیرا آدرس «الف» ۳ بیت کوین به موجودی قبلی خود که ۱۸ بیت کوین بوده، اضافه کرده است. تمام این وقایع، در دفاتر دیجیتال این افراد ثبت می‌شود. به این ترتیب، هیچ تغییر یا کلاهبرداری رخ نخواهد داد؛ زیرا تمام این گره‌ها اطلاعاتی یکسان در اختیار داشته و هر تراکنش نامعقولی را رد می‌کنند. اما انجام این تراکنش‌ها در بیت کوین چگونه است؟

با مثالی ساده، از ابتدا تا انتهای یک تراکنش را شرح خواهیم داد. فرض کنید علی با ۲۰ بیت کوین در کیف پول خود و رضا با ۱۲ بیت کوین در ولت خود، قصد انجام تراکنشی را دارند. علی در ابتدا قصد دارد ۴ بیت کوین برای رضا ارسال کند. درخواست علی به شبکه ارسال می‌شود. در این لحظه گره‌ها با بررسی دفاتر خود، موجودی علی را چک می‌کنند که آیا علی دارایی لازم برای ارسال ۴ بیت کوین را دارد یا نه. پس از تایید گره‌ها، بیت کوین‌ها به حساب رضا می‌نشینند. حال اگر علی بخواهد ۲۵ بیت کوین انتقال دهد چطور؟ نودها با بررسی حساب علی متوجه می‌شوند که علی امکان ارسال این حجم بیت کوین را ندارد و تراکنش را رد می‌کنند. 

اما تایید اینکه تراکنش توسط خود دارنده ولت صورت می‌گیرد و نه توسط یک کلاهبردار، توسط نودها چطور تشخیص داده می‌شود؟ در فناوری بلاکچین دو مفهوم مهم «کلید خصوصی» و «کلید عمومی» وجود دارد. کلید عمومی همان آدرس کیف پول است که برای انجام تراکنش و انتقال دارایی در اختیار افراد قرار می‌گیرد. از طرفی کلید خصوصی نوعی امضا برای افراد است که برای انجام تراکنش به آن نیاز دارید. در واقع تایید هویت شما برای انجام تراکنش، از طریق صحت‌سنجی همین کلید خصوصی رخ می‌دهد. کلید خصوصی حکم امضای چک را در دنیای بلاکچین دارد.

جمع‌بندی

بیت کوین با ظهور خود، تمام معادلات دنیای مالی را به‌هم زد. با ارائه یک راهکار نوین در نحوه انجام تراکنش‌ها و تبادل و حفظ ارزش، توانسته بازاری با حجم روزانه ۳۵ میلیارد داشته باشد. افراد بسیاری در حال حاضر برای سرمایه‌گذاری و انجام تبادلات مالی خود، از بیت کوین استفاده می‌کنند. پس برای اینکه بتوان همگام با این نکنولوژی نوین به جلو حرکت کرد، باید دانست که بیت کوین چگونه کار می‌کند.

بیت کوین به منظور حفظ امنیت از بلاکچین استفاده می‌کندو بلاکچین هم برای تمرکززدایی و تامین امنیت دارایی‌ها، از رمزنگاری با استفاده از تابع هش بهره ‌می‌برد. هر تراکنش در بیت کوین باید توسط گره‌ها تایید و اعتبارسنجی شود. بلاک‌های شبکه بیت کوین با هش به‌خصوصی که توسط تابع هش تولید شده، نامگذاری شده و عملا سرقت و دستکاری دارایی‌ها به صفر می‌رسد. 

سوالات متداول

قیمت بیت کوین به تومان چقدر است؟

برای دانستن قیمت بیت کوین امروز، به قسمت قیمت ارزهای دیجیتال در سایت رمزینکس مراجعه کنید.

آیا بیت کوین رایگان وجود دارد؟

قبل از اینکه بیت کوین به چنین شهرتی دست پیدا کند، کاربران به دلیل انجام اموری بازی‌هایی خاص (مانند همستر کمبات)، بیت کوین رایگان به عنوان پاداش دریافت می‌کردند.

منابع: investopedia | bitcoin

4.8/5 - (5 امتیاز)
درباره اشکان ریاحی
شوق نوشتن، هیجان بازارهای مالی، خوی کنجکاوانه و عشق به ترجمه از من یک تولیدکننده محتوا تخصصی در حوزه بازارهای مالی ساخته که با تجربه ۸ سال حضور فعال به عنوان تریدر، مترجم و نویسنده در تلاشم تا نوین‌ترین اتفاقات دنیای کریپتوکارنسی را در اختیار مردم عزیز کشورم قرار بدم.
درباره اشکان ریاحی بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر می دهید

بنر نصب اپ