زمان مطالعه : ۸ دقیقه

بعد از پرداختن به این مفهوم که بلاکچین چیست و اینکه چگونه کار می کند، در این مقاله قصد داریم تا در مورد کاربردهای مختلف بلاکچین به غیر از استفاده در ارزهای دیجیتالی صحبت کنیم. بلاکچین یک لیست از رکوردها به نام بلاک است که با استفاده از رمزنگاری به یکدیگر متصل شده اند. بلاکچین یک فناوری جدید است که در آن اطلاعات مختلف به صورت بلاک‌ طبقه بندی می‌شوند. این اینترنت مدرن با مهمترین دارایی های شما که می توانید حتی آنها را لمس کنید، سرو کار دارد. این سیستم بلاکچین غیرمتمرکز قصد دارد زندگی شما را از طریق مبادله تجاری یا مدیریت دارایی، کنترل و مدیریت کند. در ادامه با رمزینکس همراه باشید تا با کاربردهای بلاکچین در صنایع مختلف آشنا شوید.

کاربردهای بلاکچین

در ادامه به کاربردهای بلاکچین برای بهبود فرآیندهای موجود یا ایجاد فناوری های جدید اشاره شده است:

بلاک چین در زنجیره‌های تأمین

زنجیره‌های تأمین مناسب در بسیاری از مشاغل موفق قرار دارند و به موارد مختلفی از جابجایی کالا از تأمین کننده گرفته تا مصرف کننده مربوط می‌شوند. هماهنگی چندین سهام دارد در یک صنعت معین همیشه دشوار بوده است. با این حال، فناوری بلاکچین می‌تواند سطح جدیدی از شفافیت را در بسیاری از صنایع فراهم کند.

اکوسیستم زنجیره تأمین با قابلیت همکاری که حول یک سیستم اطلاعاتی تغییرناپذیر می‌چرخد​​، چیزی است که بسیاری از صنایع برای استحکام و اطمینان بیشتر به آن نیاز دارند.

بلاک چین و صنعت بازی

صنعت بازی سازی به یکی از بزرگ‌ترین صنایع سرگرمی در جهان تبدیل شده است و این صنعت می‌تواند از فناوری بلاکچین بسیار بهره‌مند شود. در اصل گیمرها به توسعه‌دهندگان این بازی مدیون هستند و مجبورند قوانینی که توسعه‌دهندگان در بازی قرار داده‌اند را دنبال کند.

در بیشتر بازی‌های آنلاین، گیمرها مجبور می‌شوند به فضای سرور توسعه‌دهندگان اعتماد کرده و از مجموعه قوانین همیشه در حال تغییر آن‌ها پیروی کنند. در این زمینه، بلاکچین می‌تواند به غیرمتمرکز کردن مالکیت، مدیریت و نگهداری بازی‌های آنلاین بسیار کمک کننده باشد.

با این حال، مشکلی که در این میان وجود دارد این است که بازی‌ها نمی‌توانند خارج از عناوین کنونی و بدون مالکیت واقعی و بازارهای ثانویه وجود داشته باشند.

با تغییر بازی‌ها به سمت یک رویکرد مبتنی بر بلاکچین، بازی‌ها در دراز مدت پایدارتر می‌شوند و موارد موجود در بازی که به‌عنوان مجموعه‌های رمزنگاری صادر می‌شوند، ارزش واقعی به دست خواهند آورد.

بلاک چین و صنعت بازی

بلاک چین برای مراقبت‌های بهداشتی

ذخیره سوابق پزشکی به روشی مناسب و قابل اعتماد برای سیستم‌های بهداشتی بسیار مهم است. ذخیره تمامی این اطلاعات در سرورهای مرکزی، اطلاعات حساس را در موقعیتی آسیب پذیر قرار می‌دهد. شفافیت و امنیت قوی بلاکچین آن را به بستری ایده آل برای ذخیره سوابق پزشکی تبدیل کرده است.

امنیت سیستم‌های رمزنگاری شده از سایر سیستم‌ها بسیار قوی‌تر است و این امکان را برای بیماران فراهم می‌کند که با اطمینان خاطر و بدون نگرانی از به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی، سوابق پزشکی خود را با هر مؤسسه بهداشتی به اشتراک بگذارند.

اگر همه افرادی که اطلاعات شخصی در سیستم‌های مراقبت‌های پزشکی دارند در حال حاضر بتوانند از یک سیستم اطلاعاتی جهانی و ایمن استفاده کنند، ارسال و دریافت اطلاعات میان آن‌ها بسیار آسان‌تر خواهد بود.

حواله کردن پول با بلاکچین

ارسال پول در سطح بین‌المللی با روش و بانکداری سنتی بسیار دردسرساز است. به دلیل وجود شبکه پیچیده‌ای از واسطه‌ها، هزینه‌ها و زمان تسویه حساب است که استفاده از بانک‌های سنتی برای انجام معاملات فوری، غیرقابل اعتماد و گران است.

رمز ارزها و بلاکچین‌ها، این سیستمی که بر پایه واسطه‌های فراوان ساخته شده است را از بین می‌برند و می‌توانند انتقال سریع و ارزان به سراسر جهان را امکان‌پذیر کند. اگرچه بلاکچین عملکرد را فدای برخی خواص مطلوب خود کرده است اما طیف وسیعی از پروژه‌ها از این فناوری استفاده می‌کنند تا امکان انجام معاملات تقریباً فوری و ارزان فراهم شود.

کاربرد بلاکچین در هویت دیجیتالی

مدیریت ایمن هویت در اینترنت دغدغه بزرگی برای افرادی که در این فضا فعالیت می‌کنند به شمار می‌رود و به همین دلیل لازم است هر چه سریع‌تر راه‌حل مناسبی برای این مسئله پیدا شود.

مقدار فراوانی از اطلاعات شخصی افراد در سرورهای متمرکز ذخیره می‌شود و در بسیاری از مواقع بدون اطلاع و رضایت این افراد، اطلاعات آن‌ها توسط الگوریتم‌های یادگیری ماشینی تجزیه و تحلیل می‌شود.

فناوری بلاکچین این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که خود اطلاعات شخصی خود را مدیریت و کنترل کنند و تنها در صورت نیاز بخش کوچکی از اطلاعات خود را به اشخاص ثالث نشان دهند. این کاربرد بلاکچین و رمزنگاری کمک زیادی به افراد خواهد کرد و می‌تواند تجربه‌ای جدید و ایمن را در اینترنت و بدون از بین بردن حریم خصوصی فراهم کند.

کاربرد بلاکچین در اینترنت اشیاء

تعداد فراوانی از دستگاه‌ها هر روز به اینترنت متصل می‌شوند و این تعداد به طور چشمگیری رو به افزایش است. عده‌ای بر این باورند که ارتباط و همکاری میان این دستگاه‌ها می‌تواند به طور قابل توجهی توسط فناوری بلاکچین تقویت شود. ریزپرداخت‌های خودکار ماشین به ماشین (M2M) ممکن است اقتصاد جدیدی را متکی به یک پایگاه داده با اطمینان و توان بالا ایجاد کند.

و همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: موارد استفاده از بلاکچین در اینترنت اشیا

کاربرد بلاکچین برای دولت‌ها و حاکمیت

شبکه‌های توزیع‌شده می‌توانند انواع مختلف قوانین خود را به شکل کد کامپیوتر، تعریف و اجرا کنند؛ بنابراین آن‌چنان هم غیرقابل تصور نیست که بلاکچین ممکن است روزی توانایی از بین بردن فرایندهای مختلف حاکمیت در سطح محلی، ملی با حتی بین‌المللی داشته باشد.

علاوه بر این، بلاکچین حتی می‌تواند یکی از بزرگ‌تری مشکلاتی را که در حال حاضر محیط‌های توسعه متن‌باز با آن روبرو هستند، یعنی فقدان مکانیسم قابل اعتماد و ایمن برای توزیع بودجه را حل کند. فناوری بلاکچین به همه شرکت‌کنندگان خود خاطر نشان می‌کند که همگی می‌توانند در تصمیم‌گیری‌ها نقش داشته باشند و همچنین نمای کلی از سیاست‌های در حال اجرا را ارائه می‌دهد.

کاربرد بلاکچین برای خیریه‌ها

سازمان‌های خیریه اغلب با محدودیت‌هایی در خصوص نحوه پذیرش وجوه مواجه می‌شوند. علاوه بر این تشخیص مقصد نهایی کمک‌های مالی ممکن است در مواقعی بسیار دشوار باشد. متأسفانه این مشکلات تأثیرات منفی بر این سازمان‌ها می‌گذارد و باعث می‌شود بسیاری از حمایت از آن‌ها منصرف شوند.

کریپتو فیلانتروپی (Crypto-philanthropy) سیستمی است که به استفاده از فناوری بلاکچین برای دور زدن این محدودیت‌ها در سازمان‌های خیریه مربوط می‌شود.

این حوزه جدید در حال ظهور است و بر ویژگی‌های این فناوری برای اطمینان از شفافیت بیشتر، مشارکت جهانی و کاهش هزینه‌ها، تکیه می‌کند و می‌خواهد تأثیر خیریه‌ها را به حداکثر برساند. از جمله این سازمان‌ها می‌توان به بنیاد خیریه بلاکچین اشاره کرد.

سرمایه‌گذاری گسترده با بلاکچین

نزدیک به یک دهه است که سیستم عامل‌های سرمایه‌گذاری آنلاین، در حال پایه‌ریزی و توسعه فناوری‌های خود برای گسترش اقتصاد همتا به همتا هستند. موفقیت این سایت‌ها خود به تنهایی ثابت می‌کند که علاقه زیادی برای توسعه محصولات با سرمایه‌گذاری‌های گسترده وجود دارد.

البته با توجه به اینکه این سایت‌ها به‌عنوان واسطه‌ای برای وجوه عمل می‌کنند، ممکن است بخش قابل توجهی از وجوه را به‌عنوان کارمزد در نظر بگیرند. علاوه بر این هر یک از آن‌ها قوانین و روش‌های خاص خود را برای تسهیل توافق بین کاربران مختلف دارند.

فناوری بلاکچین و به طور دقیق‌تر قراردادهای هوشمند می‌توانند سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای را که به طور خودکار انجام می‌شوند و همچنین امنیت بیشتری دارند را در صورت تعریف شرایط توافق‌نامه‌ها در کد کامپیوتر فراهم کنند.

یکی دیگر از کاربردهای سرمایه‌گذاری گسترده با استفاده از بلاکچین، عرضه اولیه سکه (ICO) و عرضه اولیه صرافی (IEO) است. هنگام فروش توکن با این عرضه‌ها، سرمایه‌گذاران به امید موفقیت شبکه در آینده، سرمایه‌گذاری می‌کنند و بازده سرمایه خود را پس از موفقیت شبکه جمع‌آوری خواهند کرد.

کاربرد بلاکچین در سیستم فایل توزیع‌شده

توزیع فضای ذخیره‌سازی فایل در اینترنت مزایای فراوانی برای کاربران به دنبال دارد. اغلب اطلاعات ذخیره شده در کلود (cloud) به سرورهای متمرکز و ارائه‌دهندگان خدمات متکی هستند که این باعث شده این سیستم‌ها در برابر حملات و از دست دادن اطلاعات آسیب پذیرتر شوند.

در برخی موارد، ممکن است کاربران به دلیل سانسور از سرورهای متمرکز با مشکلات مختلفی از جمله دسترسی به اطلاعات شخصی خود، روبرو شوند.

از نظر کاربران، ذخیره‌سازی اطلاعات در فضای بلاکچین دقیقه مانند کلود انجام می‌شود و تفاوتی میان این دو وجود ندارد. در هر دو فضا، فایل‌ها بارگذاری و ذخیره شده و در هر زمان برای کاربر قابل دسترسی خواهد بود؛ اما در اصل این دو با هم بسیار متفاوت هستند و شباهت آن‌چنانی با هم ندارند.

هنگامی که فایلی را در قسمت ذخیره‌سازی بلاکچین بارگذاری می‌کنید، در میان چندین گره توزیع و تکثیر می‌شود، در برخی موارد هر گره بخش متفاوتی از فایل شما را ذخیره می‌کند.

این اطلاعات جزئی برای گره‌ها کاربرد چندانی ندارد اما زمانی که به این اطلاعات نیاز پیدا کنید، می‌توانید از آن‌ها بخواهید اطلاعات را برای شما بفرستند. با ترکیب این اطلاعات با هم شما خواهید توانست فایل خود را دوباره کامل کنید.

در بلاکچین فضای ذخیره‌سازی از کاربران ناشی می‌شود که فضای ذخیره‌سازی و پهنای خود را به شبکه ارائه داده‌اند. نگهداری فایل‌ها جزء قوانین شبکه به شمار می‌رود و در صورت رعایت نکردن آن‌ها، کاربر جریمه خواهد شد و به‌عنوان مجازات مبلغی از حساب او کسر می‌شود.

این نوع شبکه شباهت زیادی به شبکه بیت کوین دارد البته با این تفاوت که هدف اصلی این شبکه پشتیبانی از انتقال دارایی و پول نیست بلکه امکان ذخیره‌سازی فایل‌های غیرمتمرکز در برابر سانسور است.

بلاک چین و استفاده از آن در خدمات مالی

سیستم های سنتی معمولاً دست و پا گیر بوده و مستعد خطا می باشند و به طرز حیرت انگیزی کند هستند. واسطه ها برای حل روند اختلافات مورد نیاز برای این سیستم ها استفاده می شوند. به طور طبیعی هزینه و زمان استفاده از این واسط ها بسیار زیاد بوده و از این رو کار کردن با این سیستم ها همواره مشکل زا می باشد. استفاده از شبکه ی بلاکچین بسیار ارزان تر، شفاف تر و مؤثر تر  می باشد و از این رو تعجب آور نیست که تعداد فزاینده ای از خدمات مالی از این سیستم برای معرفی نوآوری هایی همچون سهام و قراردادهای هوشمند استفاده می شود.

کاربردهای بلاکچین

بلاک چین و رای گیری

انتخابات نیاز به تأیید هویت رأی دهندگان، ثبت سوابق و شمارش معتبر و تعیین برنده دارد. در آینده، ابزارهای بلاکچین می توانند به عنوان یک زیرساخت اساسی برای رای گیری، ردیابی و شمارش آرا استفاده شوند و مانع از بازشماری، حذف آرا، تغییر آرا و به طور کلی تقلب در رای گیری شوند.

به تازگی شرکت Agora یک روش مبتنی بر بلاکچین را برای رای گیری دیجیتالی ایجاد کرده است. هدف این فناوری جلوگیری از تقلب در طول انتخابات با استفاده از یک رکورد سفارشی بلاکچین است.

همچنین بخوانید: چگونه رای گیری در بستر بلاک چین امکان پذیر است؟

کاربرد بلاکچین در آموزش و آکادمی

یکی دیگر از کاربردهای بلاکچین در صنعت آموزشی و آکادمی است. مدارک تحصیلی باید به صورت جهانی شناخته و تأیید شوند. در مدارس و محیط دانشگاه، تأیید مدارک تحصیلی تا حد زیادی به صورت دستی انجام می شود.

بکارگیری راه حل های بلاکچین در مراکز آموزشی می تواند روش های تأیید را ساده تر کرده و از این طریق کلاهبرداری و تقلب اعتبارات آموزشی را کاهش دهد.

به عنوان مثال، Sony Global Education با همکاری IBM یک بستر آموزشی جدیدی را ایجاد کرده است که از بلاکچین برای ایمن سازی و به اشتراک گذاری سوابق دانشجویی استفاده می کند.

استفاده از بلاکچین در صنعت غذا و نوشیدنی

فناوری بلاکچین می تواند به تولید کنندگان و توزیع کنندگان کمک کند تا از اشتباهات خود جلوگیری کنند. بلاکچین به عنوان یک دفترچه غیر متمرکز که داده ها را ثبت، ذخیره و پیگیری می کند، راهی برای نظارت بر زنجیره تأمین مواد غذایی و ردیابی  مواد  آلوده به شمار می رود. این روند برای بررسی مواد غذایی مفید است  و می تواند از ارسال انواع خوراکی های مضر به توزیع کنندگان جلوگیری کند. مصرف کننده گان، می توانند با استفاده از این کاربرد بلاکچین، به آنچه خریداری کرده و می خورند، اعتماد نمایند.

کاربردهای بلاکچین

بلاک چین و کاربرد آن در حمل و نقل عمومی

رشد شهرها بر بسیاری از سیستم های حمل و نقل فشار آورده و استفاده از آنها را  پر هزینه و ناکارآمد کرده است.

بکارگیری فناوری بلاکچین در صنعت حمل و نقل عمومی می تواند به شهرداری ها کمک کند تا چگونگی استفاده ساکنانشان را از گزینه های حمل و نقل عمومی بهتر درک کنند. به عنوان مثال، DOVU مستقر در انگلیس به کاربران اجازه می دهد تا داده های رفت و آمد و حمل و نقل خود، از جمله نحوه استفاده از اتوبوس، قطار، دوچرخه و حتی مسیرهای پیاده روی خود را از طریق یک برنامه پشتیبانی شده توسط بلاکچین به اشتراک بگذارند و سپس توکن های ارزهای دیجیتالی پاداش بگیرند.

به طور کلی بلاکچین به تمامی صنایع و شرکت ها کمک می کند تا سیستم هایی کاربردی تر و روان تر ایجاد کنند. این فناوری نو پا همچنین به شفافیت و ردیابی داده ها نیز کمک می کند.

سخن آخر درباره کاربرد های بلاک چین

بلاکچین با توجه به اینده روشن و کاربردهایی که می‌تواند در صنایع مختلفی داشته باشد، روز به روز در حال جذب توجهات به خود است. در این مقاله به صنایع و مواردی که بلاک چین کاربرد دارد به زبان ساده پرداخته شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید