در این مقاله قصد داریم تا در مورد کاربردهای مختلف بلاکچین به غیر از استفاده در ارزهای دیجیتالی صحبت کنیم. بلاکچین یک لیست از رکوردها به نام بلاک است که با استفاده از رمزنگاری به یکدیگر متصل شده اند. بلاکچین یک فناوری جدید است که در آن اطلاعات مختلف به صورت بلاک‌ طبقه بندی می‌شوند. این اینترنت مدرن با مهمترین دارایی های شما که می توانید حتی آنها را لمس کنید، سرو کار دارد. این سیستم بلاکچین غیرمتمرکز قصد دارد زندگی شما را از طریق مبادله تجاری یا مدیریت دارایی، کنترل و مدیریت کند. در ادامه با رمزینکس همراه باشید تا با کاربردهای بلاکچین در صنایع مختلف آشنا شوید.

کاربردهای بلاکچین

در ادامه به كاربردهاي بلاكچين برای بهبود فرآیندهای موجود یا ايجاد فناوری های جدید اشاره شده است:

خدمات مالی

سیستم های سنتی معمولاً دست و پا گیر بوده و مستعد خطا می باشند و به طرز حیرت انگیزی کند هستند. واسطه ها برای حل روند اختلافات مورد نیاز برای این سیستم ها استفاده می شوند. به طور طبیعی هزینه و زمان استفاده از این واسط ها بسیار زیاد بوده و از این رو کار کردن با این سیستم ها همواره مشکل زا می باشد. استفاده از شبکه ی بلاکچین بسیار ارزان تر، شفاف تر و مؤثر تر  می باشد و از این رو تعجب آور نیست که تعداد فزاینده ای از خدمات مالی از این سیستم برای معرفی نوآوری هایی همچون سهام و قراردادهای هوشمند استفاده می شود.

كاربردهاي بلاكچين

مراقبت های بهداشتی

مؤسسات بهداشت و درمان همواره از ناتوانی در امنيت به اشتراک گذاری داده ها رنج می برند. آنها معتقدند كه بهبود سيستم به اشتراك گذاري داده، در تشخیص صحیح و ارائه خدمات مقرون به صرفه موثر است. استفاده از فناوری بلاكچين در  مراكر درماني و بهداشتي می تواند به اين مراكز و سایر طرف های زنجیره مراقبت های بهداشتی اجازه دهد تا دسترسی به شبکه های خود را بدون به خطر انداختن امنیت و یکپارچگی داده ها به اشتراک بگذارند.

براي رفع اين مشكل استارتاپ Gem به تازگي، شبکه بلاكچيني به نام شبکه بهداشت و درمان Gem را برای شرکت های جهانی در سراسر زنجیره مراقبت های بهداشتی راه اندازی کرده است. (Gem از بلاكچين اتريوم برای ایجاد زیرساخت های ایمن و تبادل داده هاي جهانی در اين فضا استفاده می کند).

راي گيري

انتخابات نیاز به تأیید هویت رأی دهندگان، ثبت سوابق و شمارش معتبر و تعیین برنده دارد. در آینده، ابزارهای بلاكچين می توانند به عنوان یک زیرساخت اساسی برای رای گیری، ردیابی و شمارش آرا استفاده شوند و مانع از بازشماری، حذف آرا، تغيير آرا و به طور كلي تقلب در راي گيري شوند.

به تازگي شركت Agora یک روش مبتنی بر بلاكچين را برای رای گیری دیجیتالی ایجاد کرده است. هدف این فناوری جلوگیری از تقلب در طول انتخابات با استفاده از یک رکورد سفارشی بلاكچين است.

آموزش و آکادمی

يكي ديگر از كاربردهاي بلاكچين در صنعت آموزشي و آكادمي است. مدارک تحصیلی باید به صورت جهانی شناخته و تأیید شوند. در مدارس و محیط دانشگاه، تأیید مدارک تحصیلی تا حد زیادی به صورت دستی انجام مي شود.

بکارگیری راه حل های بلاكچين در مراكز آموزشي می تواند روش های تأیید را ساده تر كرده و از این طریق کلاهبرداری و تقلب اعتبارات آموزشی را کاهش دهد.

به عنوان مثال، Sony Global Education با همکاری IBM یک بستر آموزشی جدیدي را ایجاد کرده است که از بلاكچين برای ایمن سازی و به اشتراک گذاری سوابق دانشجویی استفاده می کند.

غذا و نوشيدني

فناوری بلاكچين می تواند به تولید کنندگان و توزیع کنندگان کمک کند تا از اشتباهات خود جلوگیری کنند. بلاكچين به عنوان یک دفترچه غیر متمرکز که داده ها را ثبت، ذخیره و پیگیری می کند، راهی برای نظارت بر زنجیره تأمین مواد غذایی و ردیابی  مواد  آلوده به شمار مي رود. این روند برای بررسي مواد غذایی مفید است  و می تواند از ارسال انواع خوراكي هاي مضر به توزیع کنندگان جلوگیری کند. مصرف کننده گان، می توانند با استفاده از اين كاربرد بلاكچين، به آنچه خريداري كرده و مي خورند، اعتماد نمايند.

كاربردهاي بلاكچين

حمل و نقل عمومی

رشد شهرها بر بسیاری از سیستم های حمل و نقل فشار آورده و استفاده از آنها را  پر هزينه و ناكارآمد كرده است.

بکارگیری فناوری بلاكچين در صنعت حمل و نقل عمومي می تواند به شهرداري ها کمک کند تا چگونگی استفاده ساکنانشان را از گزینه های حمل و نقل عمومی بهتر درک کنند. به عنوان مثال، DOVU مستقر در انگلیس به کاربران اجازه می دهد تا داده های رفت و آمد و حمل و نقل خود، از جمله نحوه استفاده از اتوبوس، قطار، دوچرخه و حتی مسیرهای پیاده روی خود را از طریق یک برنامه پشتیبانی شده توسط بلاكچين به اشتراک بگذارند و سپس توكن هاي ارزهاي ديجيتالي پاداش بگيرند.

به طور كلي بلاكچين به تمامي صنايع و شركت ها كمك مي كند تا سیستم هايي کاربردی تر و روان تر ايجاد کنند. اين فناوري نو پا همچنين به شفافيت و رديابي داده ها نيز كمك مي كند.

 • alireza

  بنظر شما بلاک چین میتونه صنعت بیت کوین رو تا اخر نگهداره ؟

 • علی اصغر صفایی زاده

  مقالتون خیلی خوبه فقط کاش بیشتر توضیح میداد در رابطه با خوده بلاک چین بازم ممنون از مطالب خوبتون

 • رضا صدیق

  مطالب سایتتون خیلی خوبه فقط تو شبکه های اجتماعی هم بذارید

 • محمد امین

  من هنوز مفهوم خوده بلاک چین رو نمیتونم درک کنم !!!1