زمان مطالعه : ۴ دقیقه

در این مقاله قصد داریم تا در مورد کاربردهای مختلف بلاکچین به غیر از استفاده در ارزهای دیجیتالی صحبت کنیم. بلاکچین یک لیست از رکوردها به نام بلاک است که با استفاده از رمزنگاری به یکدیگر متصل شده اند. بلاکچین یک فناوری جدید است که در آن اطلاعات مختلف به صورت بلاک‌ طبقه بندی می‌شوند. این اینترنت مدرن با مهمترین دارایی های شما که می توانید حتی آنها را لمس کنید، سرو کار دارد. این سیستم بلاکچین غیرمتمرکز قصد دارد زندگی شما را از طریق مبادله تجاری یا مدیریت دارایی، کنترل و مدیریت کند. در ادامه با رمزینکس همراه باشید تا با کاربردهای بلاکچین در صنایع مختلف آشنا شوید.

کاربردهای بلاکچین

در ادامه به کاربردهای بلاکچین برای بهبود فرآیندهای موجود یا ایجاد فناوری های جدید اشاره شده است:

خدمات مالی

سیستم های سنتی معمولاً دست و پا گیر بوده و مستعد خطا می باشند و به طرز حیرت انگیزی کند هستند. واسطه ها برای حل روند اختلافات مورد نیاز برای این سیستم ها استفاده می شوند. به طور طبیعی هزینه و زمان استفاده از این واسط ها بسیار زیاد بوده و از این رو کار کردن با این سیستم ها همواره مشکل زا می باشد. استفاده از شبکه ی بلاکچین بسیار ارزان تر، شفاف تر و مؤثر تر  می باشد و از این رو تعجب آور نیست که تعداد فزاینده ای از خدمات مالی از این سیستم برای معرفی نوآوری هایی همچون سهام و قراردادهای هوشمند استفاده می شود.

کاربردهای بلاکچین

مراقبت های بهداشتی

مؤسسات بهداشت و درمان همواره از ناتوانی در امنیت به اشتراک گذاری داده ها رنج می برند. آنها معتقدند که بهبود سیستم به اشتراک گذاری داده، در تشخیص صحیح و ارائه خدمات مقرون به صرفه موثر است. استفاده از فناوری بلاکچین در  مراکر درمانی و بهداشتی می تواند به این مراکز و سایر طرف های زنجیره مراقبت های بهداشتی اجازه دهد تا دسترسی به شبکه های خود را بدون به خطر انداختن امنیت و یکپارچگی داده ها به اشتراک بگذارند.

برای رفع این مشکل استارتاپ Gem به تازگی، شبکه بلاکچینی به نام شبکه بهداشت و درمان Gem را برای شرکت های جهانی در سراسر زنجیره مراقبت های بهداشتی راه اندازی کرده است. (Gem از بلاکچین اتریوم برای ایجاد زیرساخت های ایمن و تبادل داده های جهانی در این فضا استفاده می کند).

رای گیری

انتخابات نیاز به تأیید هویت رأی دهندگان، ثبت سوابق و شمارش معتبر و تعیین برنده دارد. در آینده، ابزارهای بلاکچین می توانند به عنوان یک زیرساخت اساسی برای رای گیری، ردیابی و شمارش آرا استفاده شوند و مانع از بازشماری، حذف آرا، تغییر آرا و به طور کلی تقلب در رای گیری شوند.

به تازگی شرکت Agora یک روش مبتنی بر بلاکچین را برای رای گیری دیجیتالی ایجاد کرده است. هدف این فناوری جلوگیری از تقلب در طول انتخابات با استفاده از یک رکورد سفارشی بلاکچین است.

آموزش و آکادمی

یکی دیگر از کاربردهای بلاکچین در صنعت آموزشی و آکادمی است. مدارک تحصیلی باید به صورت جهانی شناخته و تأیید شوند. در مدارس و محیط دانشگاه، تأیید مدارک تحصیلی تا حد زیادی به صورت دستی انجام می شود.

بکارگیری راه حل های بلاکچین در مراکز آموزشی می تواند روش های تأیید را ساده تر کرده و از این طریق کلاهبرداری و تقلب اعتبارات آموزشی را کاهش دهد.

به عنوان مثال، Sony Global Education با همکاری IBM یک بستر آموزشی جدیدی را ایجاد کرده است که از بلاکچین برای ایمن سازی و به اشتراک گذاری سوابق دانشجویی استفاده می کند.

غذا و نوشیدنی

فناوری بلاکچین می تواند به تولید کنندگان و توزیع کنندگان کمک کند تا از اشتباهات خود جلوگیری کنند. بلاکچین به عنوان یک دفترچه غیر متمرکز که داده ها را ثبت، ذخیره و پیگیری می کند، راهی برای نظارت بر زنجیره تأمین مواد غذایی و ردیابی  مواد  آلوده به شمار می رود. این روند برای بررسی مواد غذایی مفید است  و می تواند از ارسال انواع خوراکی های مضر به توزیع کنندگان جلوگیری کند. مصرف کننده گان، می توانند با استفاده از این کاربرد بلاکچین، به آنچه خریداری کرده و می خورند، اعتماد نمایند.

کاربردهای بلاکچین

حمل و نقل عمومی

رشد شهرها بر بسیاری از سیستم های حمل و نقل فشار آورده و استفاده از آنها را  پر هزینه و ناکارآمد کرده است.

بکارگیری فناوری بلاکچین در صنعت حمل و نقل عمومی می تواند به شهرداری ها کمک کند تا چگونگی استفاده ساکنانشان را از گزینه های حمل و نقل عمومی بهتر درک کنند. به عنوان مثال، DOVU مستقر در انگلیس به کاربران اجازه می دهد تا داده های رفت و آمد و حمل و نقل خود، از جمله نحوه استفاده از اتوبوس، قطار، دوچرخه و حتی مسیرهای پیاده روی خود را از طریق یک برنامه پشتیبانی شده توسط بلاکچین به اشتراک بگذارند و سپس توکن های ارزهای دیجیتالی پاداش بگیرند.

به طور کلی بلاکچین به تمامی صنایع و شرکت ها کمک می کند تا سیستم هایی کاربردی تر و روان تر ایجاد کنند. این فناوری نو پا همچنین به شفافیت و ردیابی داده ها نیز کمک می کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید