زمان مطالعه : ۴ دقیقه

مسائل مربوط به امنیت سایبری همچنان یکی از داغترین مباحث در جریان انتخابات ریاست جمهوری است، زیرا اغلب این نگرانی ها وجود دارد که بازیگران داخلی یا خارجی می توانند نتایج انتخابات را منحرف کنند. در حالی که برخی اعتقاد دارند راه حل آن، رها کردن رای گیری الکترونیک و بازگشت به همان سیستم قدیمی رای گیری با کاغذ است (به ویژه که ماشین های رای گیری الکترونیکی آسیب پذیر هستند.) برخی امید دارند که تکنولوژی های جدید، میتوانند رای گیری را ایمن تر کنند. به نظر من تکنولوژی بلاکچین، به طور خاصی، علاقه مندان بسیاری را به خود جلب کرده است. با رمزینکس همراه باشید تا شما را با رای گیری الکترونیکی بر بستر بلاکچین آشنا کنیم.

رای گیری الکترونیکی بر بستر بلاکچین

آیا در حال حاضر از رای گیری الکترونیکی بر بستر بلاکچین استفاده میشود؟

بلاکچین های زیادی در حال حاضر وجود دارند، و تعدادی از آن ها می توانند به عنوان بسترهای ممکن برای رأی گیری خدمت کنند. Follow My Vote یک استارت آپ مبتنی بر ویرجینیا است که امیدوار است مردم را به سمت رای گیری بر بستر بلاکچین سوق دهد. این استارتاپ، پلتفرم های خود را در یک انتخاب آنلاین تقلیدی که به موازات انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده برگزار می شود ، آزمایش می کند.

همچنین یک بلاکچین مبتنی بر NYC وجود دارد که یک رویکرد ترکیبی از سیستم رای گیری مبتنی بر بلاکچین و برگه های کاغذی دارد که از یک QR برای اطمینان از یکتا بودن آرا استفاده میکند.

رای گیری الکترونیکی بر بستر بلاکچین خارج از ایالت متحده

اما ما شاهده رای گیری بیشتری بر پایه بلاکچین در خارج از ایالت متحده هستیم. برای مثال سرویس پست دولتی استرالیا، در حال حاضر از فناوری بلاکچین برای ساخت یک سیستم رای گیری که مکان رای گیری اختیاری است و قابل دستکاری نیست، استفاده میکند. در حال حاضر، این سرویس، خود را با انتخابات شرکت ها و جامعه، تست میکند. اما مدیران این پروژه امیدوارند که یک روز بتوانند انتخابات پارلمانی را به طور کامل اداره کنند.

سپرده گذاری اوراق بهادار روسیه، NSD، نیز با یک سیستم کاملا کاربردی رای گیری الکترونیکی بر بستر بلاکچین کار میکند. این تکنولوژی قبلا در جلسات سهامداران بکار میرفته است و به سایر تجارت های NSD نیز گسترش پیدا خواهد کرد.

کشور دیگری که که به دنبال توسعه تکنولوژی بلاکچین برای سیستم رای گیری است، استونی میباشد. کشوری که پیش از این با برنامه اقامتی الکترونیک خود، در فناوری سیاست پیشتاز بوده است. برنامه اقامتی الکترونیکی درواقع یک پلتفرم هویتی است که به افراد خارجی امکان تجارت و دسترسی به سرویس های دولتی را میدهد. این کشوراکنون در حال تکمیل تلاش های قبلی با یک سیستم رای گیری الکترونیکی بر بستر بلاکچین است که هم اتباع استونیایی و هم مقیم  را قادر می سازد تا در جلسات سهامداران شرکت با رأی مطمئن شرکت کنند.

رای گیری الکترونیکی بر بستر بلاکچین همچنین در خاورمیانه در بورس ابوظبی فعالیت خود را آغاز می کند که اعلام کرد که استفاده از بلاکچین را آغاز کرده تا ذینفعان بتواندد در جلسات عمومی سالانه شرکت کنند و آرا را مشاهده کنند. رای گیری بر بستر بلاکچین همچنین در دانمارک ، جایی که اتحاد لیبرال سیاسی حزب در سال ۲۰۱۴ تصمیم به استفاده از بلاکچین برای رای گیری داخلی خود گرفت، آغاز به کار کرده است.

رای گیری الکترونیکی میتواند اشکال مختلفی داشته باشد

  • استفاده از اینترنت یا یک شبکه اختصاصی
  • اجبار رای دهندگان به حضور در یک محل رای گیری یا اجازه برای رای گیری بدون نظارت
  • استفاده از دستگاه های موجود مانند تلفن های همراه و لپ تاپ یا استفاده از تجهیزات تخصصی
رای گیری الکترونیکی بر بستر بلاکچین

استفاده از رای گیری الکترونیکی بر بستر بلاکچین

اکنون ما انتخاب های بیشتری داریم. میتوانیم به مقامات مرکزی برای مدیریت انتخابات اعتماد کنیم و یا از تکنولوزی بلاک چین برای رای گیری بین شهروندان استفاده کنیم. بسیاری از کارشناسان موافق هستند که رای گیری الکترونیکی مستلزم تحولات انقلابی در سیستم های امنیتی است. بحث این است که آیا بلاکچین یک تحول یا یک توسعه رو به رشد را نشان خواهد داد؟ و یا پیامدهای آن برای آینده دموکراسی چه می تواند باشد؟

پروتوکل بلاکچین، ابزاری برای ورود به سیستم و تایید سوابق است که شفاف و بین کاربران توزیع میشود. در حالت عادی، آرا توسط یک مرجع مرکزی ثبت، مدیریت، شمارش و بررسی میشود. سیستم رای گیری الکترونیکی بر بستر بلاکچین این امکان را به رای دهندگان میدهد که با دارا بودن یک نسخه از سابقه رای گیری، موارد ذکر شده را خودشان انجام دهند. سابقه این گزارش پس از آن نمیتواند تغییر کند، زیرا سایر رای دهندگان شاهد تغییرات خواهند بود.

در سیستم رای گیری الکترونیکی بر بستر بلاکچین ، آرا غیر قانونی را نمیتوان اضافه کرد، زیرا سایر رای دهندگان میتوانند بررسی کنند که ایا آرا با قوانین مطابقت دارد یا نه(ممکن است آرا از قبل شمرده شده باشند و یا با اطلاعات هویتی هیچ رای دهنده ای مطابقت نداشته باشند.) BEV قدرت و اعتماد را از بازیگران اصلی مانند مقامات انتخاباتی دور می کند و باعث پیشرفت یک جامعه به کمک فناوری می شود.

بنابراین همانطور که خیلی از کشور ها اکنون از رای گیری بر بستر بلاکچین در موارد کوچکی استفاده میکنند امید است که روزی برای انتخابات ریاست جمهوری و … در سراسر دنیا بتوان از یک سیستم امن رای گیری بر بستر بلاکچین استفاده کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید