بازار خرسی و گاوی چیست و چگونه در بازار خرسی و گاوی ارزدیجیتال باید معامله کرد؟

بازار خرسی و گاوی چیست و چگونه در بازار خرسی و گاوی ارزدیجیتال باید معامله کرد؟

متوسط

07:13

15 دقیقه


اگر تا به حال در حوزه ارز دیجیتال معامله انجام داده باشید احتمالاً اصطلاح «بازار خرسی» (Bear market) و «بازار گاوی» (Bull market) به گوشتان خورده است. حق دارید که با شنیدن اصطلاحات بازار خرسی و بازار گاوی احساس سردرگمی کنید! آخه خرس و گاو چه ارتباطی با رمز ارزها دارند؟ واقعیت این است که بازارهای گاوی یا صعودی و خرسی یا نزولی تأثیرات فوق‌العاده‌ای بر ذهنیت سرمایه‌گذاران دارند. اما در ابتدا باید با تعریف این بازارها آشنا شویم و چگونگی تشخیص دادن این دو را از هم یاد بگیریم. بعد از آن به چند مثال و استراتژی معامله و ترید در بازارهای خرسی و گاوی و تفاوت این دو خواهیم پرداخت.

بازار خرسی ارز دیجیتال چیست؟

زمانی که در بازار روند نزولی قابل‌توجهی طی یک دوره نسبتاً کوتاه‌مدت وجود داشته باشد اصطلاحاً می‌گویند که بازار «خرسی» شده است. این اتفاق زمانی می‌افتد که قیمت‌ها به سرعت شروع به کاهش می‌کنند.

برخی معتقدند که در صورتی می‌توان یک بازار را «بازار خرس» تلقی کرد که ۲۰ درصد افت در ۶۰ روز (یا بیشتر) داشته باشد. این رقم ۲۰ درصد عمدتاً به‌صورت تصادفی انتخاب شده است و روندها بعضی اوقات چندان واضح نیستند. برای تشخیص الگوهای نزولی که کمتر آشکار هستند بسیاری از تحلیلگران از ابزارها و سیستم‌های متعددی استفاده می‌کنند.

بازارهای خرسی اغلب به دلیل کندی اقتصاد ایجاد می‌شوند؛ اقتصادی که دارای اشتغال کم، درآمد کم، سودآوری یا به طور کلی بهره‌وری ضعیف است.

بازار گاوی ارز دیجیتال چیست؟

بازارهای گاوی نقطه مقابل بازارهای خرسی است. این بازارها دارای روند صعودی در دوره‌های کوتاه مدت هستند. بازارهای گاوی اغلب در میان سرمایه گذاران احساس خوش بینی ایجاد می‌کنند زیرا افزایش قیمت باعث افزایش انتظارات آنها می‌شود.

در دوره بازار گاوی سرمایه‌گذاران از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار هستند زیرا اغلب انتظار دارند نتایج مطلوب فعلی برای مدت طولانی ادامه یابد (با وجود این‌که پیش‌بینی مداوم روندها دشوار است).

اصطلاح گاو و خرس در ارزهای دیجیتال

اگرچه این دو اصطلاح (گاوی و خرسی) عمدتاً در بازارهای سنتی استفاده می‌شد، اما به بازار رمزارزها نیز راه پیدا کرده‌اند. با این حال، بازارهای ارزهای دیجیتال در مقایسه با بازارهای سنتی کوچک‌تر و ناپایدارتر هستند به همین دلیل مشاهده یک بازار خرسی یا گاوی در دنیای رمزارزها قابل توجه و گسترده‌تر است.

درک کردن معنی این اصطلاحات بسیار ساده است. خرسی یعنی روند نزولی، و گاوی یعنی روند صعودی. اما شاید این سؤال برایتان مطرح شود که چرا این بازارها را این‌گونه نام‌گذاری کرده‌اند.

هر دو حیوان خرس و گاو نمایانگر قدرت هستند، اما چرا از خرس برای روند نزولی در حالی که از گاو برای روندهای رو به بالا استفاده می‌شود؟ برای این سؤال دو پاسخ وجود دارد که هر کدام به نوعی علت این نام‌گذاری‌ها را توجیه می‌کنند.

توجیه اول یک توضیح تاریخی است. در زمان‌های قدیم بازرگانان دلال‌های داشتند که پوست خرس می‌فروختند. در آن زمانی این واسطه‌ها در مورد قیمت‌های آینده این پوست‌ها گمانه‌زنی می‌کردند و امیدوار بودند که شکارچی‌ها آن را به قیمت کمتری به آنها بفروشند (عمدتاً به امید افت قیمت). این واسطه‌ها بعداً به «خرس» معروف شدند و این اصطلاح برای اشاره به رکود چیزی که این «خرس‌ها» دوست داشتند در بازار ماندگار شد.

از طرف دیگر و با توجه به این که در مسابقاتی مرگبار خرس‌ها را در مقابل گاوهای نر قرار می‌دادند تصور می‌شد که گاوها کاملاً در نقطه مقابل خرس‌ها قرار دارند. در نتیجه گذشتگان گاوها را متضاد خرس‌ها می‌دانستند و اصطلاح گاوی برای اشاره به روند صعودی ماندگار شد.

توضیح دوم به نحوه حمله هر کدام از این دو حیوان اشاره دارد. خرس‌ها در هنگام حمله طعمه را با پنجه‌های خود را به پایین می‌کشند، در حالی که گاوها قربانی را با شاخ خود را به سمت بالا پرتاب می‌کنند در نتیجه خرس‌ها با حرکت رو به پایین و گاوها با حرکت رو به بالا شناخته می‌شوند.

چند مثال برای بازار خرسی

بسیاری از سرمایه‌گذاران معتقدند که بیت کوین از زمان آغاز معاملات در یک روند صعودی کلان قرار داشته است. آیا این بدان معنی است که در بازارهای صعودی نمی‌توان انتظار داشت بازارهای نزولی را تجربه کرد؟

  ترید ارز دیجیتال چیست؟ هر آنچه که باید در مورد تریدینگ بدانید!

خیر این طور نیست. بعد از افزایش قیمت بیت کوین به حدود ۲۰۰۰۰ دلار در دسامبر ۲۰۱۷ بازار شاهد یک ریزش وحشتناک بود. و قبل از بازار خرسی ۲۰۱۸ بیت کوین افت ۸۶ درصدی قیمت را در سال ۲۰۱۴ تجربه کرد.

در ژوئیه سال ۲۰۲۰ قیمت بیت کوین محدوده بازار خرسی قبلی در حدود ۳۰۰۰ دلار را دوباره امتحان کرد اما هرگز موفق به شکستن آن شد. اگر این سطح حمایت شکسته می‌شد با اطمینان بیشتری استدلال کرد که بازار چند ساله خرسی بیت کوین هنوز در جریان است.

از آنجا که آن سطح شکسته نشده است می‌توان استدلال کرد که ریزش قیمت به دنبال ترس از همه‌گیری کووید ۱۹ صرفاً امتحان مجدد دامنه بوده است. با این وجود هیچ قطعیتی در تحلیل فنی وجود ندارد و هر نظری که تحلیلگران ارائه می‌کنند بر اساس احتمالات است.

نمونه‌های برجسته دیگر از بازارهای خرسی مربوط به بازار سهام است. رکود بزرگ، بحران مالی ۲۰۰۸ یا سقوط بازار سهام سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا همگی نمونه‌های قابل توجهی از بازارهای خرسی هستند.

این رویدادها خسارت‌های زیادی به وال استریت وارد کرده و قیمت سهام را در سراسر ایالات متحده آمریکا تحت تأثیر قرار داده است. شاخص‌های بازار مانند نزدک ۱۰۰ (Nasdaq 100)، میانگین صنعتی داو جونز (Dow Jones Industrial Average) یا اس اند پی ۵۰۰ (S&P 500) ممکن است در دوره‌هایی این چنینی شاهد افت شدید قیمت باشند.

تفاوت میان بازار خرسی و بازار گاوی در چیست؟

تفاوت بازار خرسی و بازار گاوی در چیست؟

تفاوت میان دو بازار خرسی و بازار گاوی نسبتاً ساده است. در بازار گاوی قیمت‌ها در حال افزایش است، در حالی که در بازار خرسی قیمت‌ها کاهشی است.

از تفاوت‌های قابل توجه میان این دو روند ممکن است این باشد که در بازارهای نزولی ممکن است دوره تثبیت قیمت طولانی‌تر باشد و، برای مثال، روندهای خنثی را شاهد باشیم. در چنین شرایطی نوسانات بازار کاملاً کم است و معاملات کمی در بازار انجام می‌شود.

اگرچه ممکن است همین مورد در بازارهای گاوی نیز دیده شود اما این نوع رفتار معمولاً بیشتر در بازارهای خرسی اتفاق می‌افتد. به هر حال، کاهش قیمت برای مدت طولانی اتفاق خوشایندی برای اکثر سرمایه‌گذاران نیست.

نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که آیا در وهله اول امکان ورود به پوزیشن شورت (فروش استقراضی) بر روی یک دارایی وجود دارد یا خیر. اگر امکان شورت کردن یک دارایی در بازار مارجین (Margin) یا مشتقات (Derivatives) وجود نداشته باشد معامله‌گران تنها می‌توانند دارایی مدنظر را در مقابل پول نقد یا استیبل‌کوین‌ها معامله کنند.

این اتفاق ممکن است منجر به طولانی‌تر شدن روند نزولی شده که در آن میل به خرید بسیار کم است و بازار در اصطلاح وارد فاز خنثی یا حرکت جانبی می‌شود.

بسیار در بازارهای خرسی و گاوی برای راحتی بیشتر به استفاده از ربات‌های معامله‌گر روی می‌آورند. این ربات‌های استفاده‌های زیادی دارند که در مقاله «ربات تریدر ارز دیجیتال چیست؟ معرفی بهترین ربات ترید کریپو + آموزش ساخت» کامل معرفی شده اند.

نحوه معامله کردن و ترید در بازار گاوی

به نظر شما چگونه می‌توان در بازارهای گاوی پرنوسان رمز ارزها سود بیشتری کسب کرد؟ در ادامه چند استراتژی ترید و معامله در این خصوص آورده شده است.

البته قبل از هر چیزی باید با انواع روش‌های ترید و معامله در بازارهای ارز دیجیتال آشنایی لازم را داشته باشید، از این رو حتماً مقاله «هر آنچه که باید در مورد ترید ارز دیجیتال بدانید! ترید چیست و چگونه است؟» را مطالعه کنید.

ورود به پوزیشن‌های لانگ (خرید) طولانی مدت در معاملات مارجین

اگر با معاملات مارجین آشنا نیستید می‌توانید با مطالعه کردن در مورد آن اطلاعات به دست بیاورید و مقاله «معاملات مارجین چیست؟» را مطالعه کنید. در معاملات مارجین می‌توانید از دارایی‌‌های موجود خود به عنوان وثیقه برای گرفتن وام به منظور ورود به پوزیشن‌های معاملاتی استفاده کنید.

در برخی صرافی‌ها می‌توانید وارد پوزیشن‌هایی با لورِج (اهرم) تا حداکثر ۳/۳۳ برابری شوید! این بدان معناست که اگر ۱۰۰۰ دلار دارایی به عنوان وثیقه داشته باشید، می‌توانید به مقدار ۳۳۳۳ دلار از یک رمز ارز خاص را خریداری کنید.

با این حال باید بسیار مراقب قیمت لیکویدیشن باشید (اگر پوزیشن‌هایتان وارد ضرر شود صرافی می‌تواند آن‌ها را ببندد و دارایی‌هایتان را از شما بگیرد).

برخی از معامله‌گران ترجیح می‌دهند از اتر به عنوان وثیقه در معاملات مارجین استفاده کنند زیرا معتقدند این رمز ارز بیشترین ثبات قیمت را داشته و گزینه خوبی برای اجتناب از لیکویید شدن صورت ریزش قیمت بسیار مناسب است.

  آموزش مفهوم لانگ و شورت، تفاوت معاملات Long و Short در چیست؟

اما چه کوین‌هایی برای ورود کردن به پوزیشن لانگ مناسب است؟

در حال حاضر و با توجه به صعودی بودن بازار نوع کوین هیچ اهمیتی ندارد. اما اساساً، ریسک شما هنگام استفاده از لورج افزایش می‌یابد بنابراین بهتر است از کوین‌های پرخطر اجتناب کنید و به دنبال کوین‌های با حجم معاملات بالاتر یا ارزش بازار بیشتر باشید.

برخی از معامله‌گران معمولاً بسته به انتظاراتشان از مومنتوم بازار، چند روز تا چند هفته در پوزیشن‌های لانگ می‌مانند. به خاطر داشته باشید که از آن جا که روزانه قیمت‌ها را زیر نظر دارید در صورت خنثی شدن حرکت قیمت بهتر است سودتان را ذخیره کرده و از بازار خارج شوید.

اگر احساس می‌کنید بازار صعودی است می‌توانید پوزیشن‌های خود را باز نگه دارید (دارایی‌ای را که در پوزیشن مارجین در اختیار داشتید به جای آن که بفروشید و سود نقدی آن را دریافت کنید بخرید).

این روش بسیار خوبی برای ترید و معامله کردن و در نهایت سود بردن از افزایش قیمت یک دارایی در بازار گاوی است که در آن لحظه پول کافی برای خرید آن نداشتید. معاملات مارجین مزایای دیوانه کننده‌ای دارند.

شورت کردن کوین‌ها در بالاترین قیمت

سه قیمت بالای تاریخی بلافاصله افت سریع قیمت را تجربه کردند. در چنین شرایطی می‌توانستید با فروش این کوین‌ها در طی چند ساعت پس از رسیدن قیمت به اوج حدود ۱۰ درصد سود کنید.

این یک استراتژی آشکار است. وقتی قیمت یک کوین به اوج می‌رسد معمولاً دوباره کمی پایین می‌آید و به صورت خنثی عمل می‌کند. مسئله دشوار یافتن کوین مناسب برای فروش است.

بهتر است کوین‌های با ارزش بازار کمتر را انتخاب کنید زیرا نوسانات بیشتری دارند و ممکن است در طی چند ساعت سریع‌تر و بیشتر نوسان کنند. اما کوینی که انتخاب می‌کنید نباید آن‌قدر هم کوچک باشد که به دلیل قیمت بسیار که توجه سرمایه‌گذاران جدید را به خود جلب کند.

در چنین شرایطی ورود سرمایه این معامله‌گران ممکن است باعث افزایش مجدد قیمت شده و نتوان به سادگی زمان رسیدن قیمت به اوج را تشخیص داد. معامله‌گران معمولاً با توجه به رویدادهای خبری و تحلیل دقیقه به دقیقه بر روی نمودارها وارد پوزیشن شورت می‌شوند.

برخی از معامله‌گران در یافتن کوین‌های مناسب برای شورت کردن از یک روش سودمند استفاده می‌کنند (کدام کوین امروزه کمترین سود را نسبت به رقبا فراهم دارد؟). به شما توصیه می‌کنید به محض این که به اهداف قیمتی‌تان رسیدید از پوزیشن معاملاتی‌تان خارج شوید و ریسک ضرر را به حداقل برسانید.

در بازارهای صعودی حریص نباشید. حتی می‌توانید به ۲ تا ۳ درصد سود در موقعیت‌های شورت قانع‌اند. اگر جسارت آن را دارید که بیشتر در بازار بمانید برایتان آرزوی موفقیت می‌کنیم!

پورتفولیوی رمز ارزهای پر ریسک (معروف به شیتفولیو)

اگر سرمایه‌گذار ریسک پذیری هستید می‌توانید یک پورتفولیو متشکل از رمز ارزهای پر ریسکی ایجاد کنید که شرکت سازنده آنها هنوز هیچ محصولی تولید نکرده است و صرفاً بر اساس حرف و حدیث و جو سازی‌ها به کار خود ادامه می‌دهند.

با توجه به مومنتوم فعلی رمز ارزها، تأیید شدن یکی از این کوین‌ها توسط یک شخصیت محبوب یا انتشار اخبار مثبت درباره آن می‌تواند قیمت کوین را به شدت افزایش دهد. این بهترین میان‌بر برای ثروتمند شدن سریع است، اکثر این توکن‌ها به جایی نمی‌رسند و هیچ ارزشی طولانی مدت برای جامعه ندارند.

نحوه معامله کردن و ترید در بازار خرسی

به نظر شما چگونه می‌توان در یک بازار خرسی و نزولی ترید و معامله کرد؟ بهترین راه برای کسب سود در بازارهای خرسی چیست؟ بسیاری در این بازارها به هودل کردن ارزهای دیجیتال خود روی می‌آورند. اگر با این روش آشنایی ندارید پس حتماً به مقاله «هودل (HODL) چیست؟ اصطلاح هودل کردن در ارزهای دیجیتال چگونه است؟» نیم نگاهی بیندازید.

در ادامه چند استراتژی مناسب در این خصوص تشریح شده است.

شورتینگ یا فروش استقراضی (Shorting)

شورتینگ یا شورت کردن عملاً در نقطه مقابل خریدن یک دارایی قرار دارد و معامله‌گر با این کار امیدوار است قیمت دارایی فروخته شده کاهش پیدا کند.

در فرایند شورت معامله‌گر از صرافی مقدار مدنظر از کوین مشخصی را قرض می‌گیرد و به قیمت آن لحظه می‌فروشد. او پس از بستن پوزیشن کوتاه خود باید همان تعداد کوین را با قیمت فعلی بخرد و به صرافی بازگرداند؛ بنابراین شرایط مطلوب در فروش استقراضی برای معامله‌گر این است دارایی خود را به قیمت بالایی فروخته و بعد از مدتی آن را به قیمت پایین‌تری خریداری کند.

  آموزش کار با صرافی بایننس (صفر تا صد ثبت نام، ترید، انتقال و ...)

این تکنیک معمولاً برای محافظت از پورتفولیو در مقابل ریسک و پوشش خطر استفاده می‌شود، اما همچنین می‌تواند ابزار مؤثری برای کسب درآمد در بازارهای نزولی طولانی مدت نیز باشد.

شورت کردن ممکن است خطراتی را نیز به همراه داشته باشد زیرا امکان دارد به دلیل بالا رفتن بی‌رویه قیمت دارایی مورد معامله ضررهای جبران ناپذیری را تجربه کنید. در پوزیشن‌های خرید به دلیل محدودیت قیمت در پایین رفتن ضرر معامله‌گر نیز حدود مشخصی دارد.

معامله نوسانی یا سوئینگ تریدینگ

در معاملات نوسانی (Swing Trading) معامله‌گر به جای توجه به روند بزرگ‌تر و کلی‌تر، تلاش می‌کند از نوسان‌های کوتاه مدت یک کوین بهره ببرد. این روش برای ترید در بازارهای خرسی بسیار کارآمد است.

در یک کانال صعودی یا نزولی تأیید شده از حرکت قیمت قله‌ها و دره‌های کوچکی در قیمت وجود دارد که قیمت در آن جهت حرکت می‌کند. در چنین شرایطی معامله‌گران باتجربه می‌توانند از روندهای کوتاه مدت درآمد کسب کنند، به این ترتیب که در بازار نزولی یک دارایی را در قیمت پایین خریده و در قیمت‌های بالاتر بفروشند.

در این سناریو نوسانات قیمت در هنگام افت بازار بهترین شرایط برای معامله‌گران را فراهم می‌کند زیرا نقاط ورود و خروج بیشتری بر روی نمودار نمایان می‌شود.

برای موفقیت در معاملات نوسانی باید با اشکال مختلف تحلیل فنی مانند شکل گیری الگو و نمودارهایی مانند آر اس آی (RSI) آشنا شوید. این روش معاملاتی تنها برای افرادی که تحمل ریسک بالا و تجربه طولانی داشته و از تحلیل فنی برای تحلیل حرکات کوتاه مدت استفاده می‌کنند توصیه می‌شود.

ارزهای دیجیتال دارای درآمد منفعل

اگر تحمل ریسک کمتری دارید و نمی‌خواهید از روش‌های معاملاتی پیشرفته‌تر استفاده کنید بهترین گزینه بعدی برای شما نگه داشتن رمز ارزهایی است که صرف نظر از فعالیت بازار برای‌تان درآمد منفعل ایجاد می‌کنند.

کوین‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند درآمد منفعل ایجاد کنند، اما دو نوع اصلی آنها کوین‌های استیکینگ و کوین‌های صرافی است. کوین‌های استیک شده (سهام گذاری شده) در ازای مدیریت کردن شبکه به دارنده خود پاداش مشخصی در قالب همان کوین و بر اساس تعداد کوین‌های استیک شده می‌دهند.

استیکینگ از روش‌های ترید ارزهای دیجیتال است. در صورتی که آشنایی با این روش ترید ندارید، پیشنهاد می‌شود حتماً به مقاله «استیکینگ ارز دیجیتال چیست و چرا سود دارد؟ آموزش استیکینگ» نگاهی بیندازید.

بازدهی سالانه بیشتر ارزهای دیجیتال (رمز ارز) استیک شده چیزی حدود ۵ تا ۱۰ درصد است. برخی از کوین‌های اثبات سهام، مانند کوین اثبات سهام محول شده آرک (Ark) بازدهی بیشتری نسبت به نسخه‌های دیگر کوین‌های غیرمتمرکز استیکینگ دارند. در مقاله «بهترین ارز دیجیتال برای استیکینگ در سال ۲۰۲۱ کدام است؟» به معرفی بهترین رمزارزها برای استیکینگ پرداخته شده است.

داشتن کوین‌های صرافی در صرافی‌های مزایای خاصی از جمله کاهش کارمزد برای سرمایه گذار دارد و برخی از آنها مانند کوین صرافی کوکوین (KuCoin) درصدی از کارمزدهای تراکنش دریافتی از کاربران را در میان دارندگان این کوین تقسیم می‌کنند. علاوه بر این صرافی، در مقاله «بهترین صرافی و کیف پول برای استیکینگ در سال ۲۰۲۱» چند صرافی و کیف پول مناسب برای استیکینگ پرداخته شده است.

درصد بازدهی این کوین‌ها مستقیماً به حجم معاملات بستگی دارد و حجم ممکن است نوسان‌های زیادی داشته باشد، بنابراین ارائه آمار تقریبی بسیار دشوار است. بازدهی کوین‌های استیکینگ بسیار با ثبات‌تر و مشابه سود سهام است، در حالی که بازدهی کوین‌های صرافی به دلیل وابسته بودن آن به میزان موفقیت یک صرافی تا حدود زیادی غیرقابل پیش بینی است.

از کجا ارز دیجیتال بخریم؟

صرافی رمزینکس با پشتیبانی کردن از بهترین ارزهای دیجیتال و کارمزد معاملاتی مناسب به ارائه خدمات به کاربران می پردازد. با طی کردن چند مرحله ساده از جمله ثبت و نام و احراز هویت می توانید به طور مستقیم یا با وارد شدن به بازار معاملاتی همتا به همتا به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازید.

بعد از ثبت نام و احراز هویت هم می توانید با مراجعه به وب سایت صرافی رمزینکس و هم با دانلود و نصب برنامه و اپلیکیشن رمزینکس در گوشی های هوشمند خود به خرید و فروش ارز دیجیتال مشغول شوید.

برای رصد قیمت لحظه ای انواع ارزهای دیجیتال به صفحه قیمت لحظه ای ارز دیجیتال مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در خصوص قوانین و مقررات خرید و فروش ارزهای دیجیتال در رمزینکس می توانید به صفحه سوالات متداول درباره رمزینکس مراجعه کنید.

راهنمای ابزار رایگان تریدینگ ویو (TradingView) به زبان ساده برای تحلیل تکنیکال

راهنمای ابزار رایگان تریدینگ ویو (TradingView) به زبان ساده برای تحلیل تکنیکال

19 دقیقه پیش


یک تیر و دو نشان با رمزینکس

یک تیر و دو نشان با رمزینکس

19:41


معاملات اهرمی و مارجین (مارجین تریدینگ) در بایننس چیست؟

معاملات اهرمی و مارجین (مارجین تریدینگ) در بایننس چیست؟

22:24


گس (gas) یا گس فی یا هزینه گس در اتریوم چیست و چرا مهم است؟ هر آنچه که باید بدانید!

گس (gas) یا گس فی یا هزینه گس در اتریوم چیست و چرا مهم است؟ هر آنچه که باید بدانید!

00:48


اندیکاتور باند بولینگر (Bollinger Bands) در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال چیست و چگونه از آن سیگنال خرید یا فروش بگیریم؟

اندیکاتور باند بولینگر (Bollinger Bands) در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال چیست و چگونه از آن سیگنال خرید یا فروش بگیریم؟

02:14


تفاوت فیوچرز با مارجین چیست و کدام یک بهتر است؟

تفاوت فیوچرز با مارجین چیست و کدام یک بهتر است؟

31 دقیقه پیش


الگوی کندل استیک مرد دار آویز (Hanging Man) چیست و چگونه از آن باید سیگنال فروش گرفت؟

الگوی کندل استیک مرد دار آویز (Hanging Man) چیست و چگونه از آن باید سیگنال فروش گرفت؟

00:20


الگوی کندل استیک هارامی (Harami) چیست؟ چگونه بر اساس هارامی صعوی و نزولی ترید کنیم؟

الگوی کندل استیک هارامی (Harami) چیست؟ چگونه بر اساس هارامی صعوی و نزولی ترید کنیم؟

17:10


راهنمای جامع آموزش متاتریدر ۵ از نصب و راه اندازی تا واریز و ترید

راهنمای جامع آموزش متاتریدر ۵ از نصب و راه اندازی تا واریز و ترید

01:47


وایت پیپر چیست و چرا مهم است؟ چگونه وایت پیپر خوب را از بد تشخیص دهیم؟

وایت پیپر چیست و چرا مهم است؟ چگونه وایت پیپر خوب را از بد تشخیص دهیم؟

22:06


چگونه با کمترین کارمزد ارز دیجیتال بخریم و انتقال دهیم؟ کدام صرافی ایرانی کارمزد کمتری دارد؟

چگونه با کمترین کارمزد ارز دیجیتال بخریم و انتقال دهیم؟ کدام صرافی ایرانی کارمزد کمتری دارد؟

01:56


راهنمای جامع تگ یا ممو در کیف پول تراست والت، اتمیک، اکسودوس و کوینومی

راهنمای جامع تگ یا ممو در کیف پول تراست والت، اتمیک، اکسودوس و کوینومی

1401/04/22