زمان مطالعه : ۲ دقیقه

به گزارش سایبرتریس داده‌های مرتبط با کلاهبرداری، هک و انواع جرم‌های مرتبط با رمزارزها در ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۲۰ در مقایسه با بازه مشابه در سال ۲۰۱۹ یک کاهش ۶۰ درصد را نشان می‌دهد. این در حالی است که جرم‌های مرتب با حوزه دیفای با افزایش همراه بوده است.

در سال ۲۰۱۹، جرم، کلاهبرداری و هک‌های مرتبط با رمز ارزها نزدیک به ۴/۵ میلیارد دلار به سرمایه گذاران در این حوزه خسارت وارد کرد. آخرین داده‌ها در این زمینه که توسط شرکت سایبرتریس منتشر شده است نشان می‌دهد که این مقدار خسارت با یک کاهش ۶۰ درصد همراه بوده و در سال ۲۰۲۰ برابر با ۱/۸ میلیارد دلار بوده است. با این همه این میزان جرم و تخلفات در فضای دیفای با افزایش همراه بوده است.

سایبرتریس؛ میزان وقوع جرم در رمزارزها کاهش داشته است

مدیر اجرایی ارشد سایبرتریس، دِیو جیوانز در گفت و گویی با رویترز عنوان داشت که صرافی‌ها و شرکت‌های فعال در زمینه ارز‌های دیجیتال اقدامات امنیتی شدیدی را به منظور محافظت از خود در برابر انواع جرم و کلاهبرداری به کار گرفته‌اند. این اتفاق در حالی رخ داده است که پلاتفرم‌های رمزارزی نزدیک به یک دهه از انواع جرم و کلاهبرداری رنج می‌برده اند.

همین افزایش اقدامات امنیتی می‌تواند کاهش ۶۰ درصدی در وقوع جرم‌های مرتبط با رمزارزها از ۴/۵ میلیارد دلار به ۱/۸ میلیارد دلار را توجیه کند.

«رویکردهای امنیتی که توسط صرافی‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال به کار گرفته شده است، تفاوت‌ها را در سال ۲۰۲۰ رقم زده است. این شرکت‌های اقدامات امنیتی زیادی را به منظور تضمین امنیت سرمایه خود به کار گرفته‌اند. از این رو شاهد این میزان کاهش در وقوع جرم‌های مرتبط بوده‌ایم.»

با این همه تحلیلگران شرکت سایبرتریس در سال ۲۰۲۰ شاهد وجود یک روند قابل توجه دیگری نیز بوده‌اند.

۴ معیار اصلاح قیمت بیت کوین؛ آیا بیت کوین قبل از اصلاح به ۲۰ هزار دلار می‌رسد؟

قیمت بیت‌کوین پس از هاوینگ دو برابر شده است و تنها ۳/۴ میلیون بیت‌کوین باقی مانده است.

مدیر سیتی‌بانک؛ بیت‌کوین به طلای جدید تبدیل و قیمت آن تا دسامبر سال ۲۰۲۱ به ۳۱۸ هزار دلار می‌رسد.

بایننس یک استخر استخراج اتریوم با کارمزد ۰/۵ درصد راه اندازی کرد

اتریوم با نزدیک شدن به زمان انتشار اتریوم ۲.۰ چندین رکورد جا به جا کرد

پیش بینی قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال با برنده شدن بایدن، صعودی یا نزولی؟

هک‌های دیفای در مجموع ۲۰ درصد جرم‌های مرتبط با رمزارزها را شامل می‌شوند.

گزارش سایبرتریس عنوان می‌کند که هک و دزدی مرتبط با ارزهای دیجیتال به غیر از کلابرداری و اختلاس در سال ۲۰۲۰ تا انتهای اکتبر نزدیک به ۴۶۸ میلیون دلار خسارت وارد کرده‌اند. این میزان در مقایسه با بازه مشابه سال قبل نشان از یک افزایش ۳۰ درصدی است.

هک و کلاهبرداری‌های مرتبط با دیفای، در کل ۲۰ درصد از مقدار کل جرم‌های مرتبط با رمزارزها در سال ۲۰۲۰ را تشکیل می‌دهند.

«نزدیک به ۲۰ درصد از جرم‌ها و هک‌هایی که در حوزه رمزارزها به وقوع می‌پیوندد به طور مستقیم در ارتباط با امور مالی غیر متمرکز یا همان دیفای است.»

سایبرتریس این میزان افزایش در حملات به دیفای را به رشد سرسام آور اکوسیستم‌های مبتنی بر اتریوم نسبت داده است. در سال ۲۰۲۰ مقدار سرمایه به کار گرفته شده در پروتکل‌های دیفای به ۱۳ میلیارد دلار رسیده است.

این میزان از رشد در مقایسه با سرمایه به کار گرفته در صنعت دیفای در سال ۲۰۱۹ که چیزی در حدود ۶۸۰ میلیون دلار بود، نشان از یک رشد عجیب و غریب دارد. جیوانز عنوان داشت که هک‌های مرتبط با دیفای در سال ۲۰۱۹ بسیار کم و قابل چشم پوشی بود اما در سال ۲۰۲۰ داستان کاملاً متفاوت است:

«شرکت‌ها و افراد زیادی در وارد کردن محصولات مبتنی بر دیفای عجله به خرج داده‌اند و اقدامات امنیتی لازم را به کار نگرفته‌اند. همین موضوع باعث برزو نقاط ضعف زیادی در این حوزه شده که برای بسیاری آشکار بوده است.»

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید