الگوی کندل استیک ابر سیاه پوشاننده (Dark Cloud Cover) یکی دیگر از الگویی‌های کندل استیک در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال است که می‌توان نشانه‌ای خوب بر بازار خرسی (نزولی) و یک سیگنال فروش باشد. در این مقاله از صرافی ارز دیجیتال رمزینکس، الگوی شمعی ابر سیاه پوشاننده ظاهر این الگو، اجزای تشکیل دهنده آن، نحوه خواندن آن و چندین مثال از این الگو را به شما آموزش می‌دهیم.

الگوی شمعی ابر سیاه پوشاننده چیست؟

همانطور که در مقاله «کندل استیک یا نمودار شمعی ژاپنی چیست و انواع آن کدامند؟» نیز عنوان شد، این الگوی شمعی از الگوی های حاکی از بازار نزولی است. الگوی کندل استیک ابر سیاه پوشاننده (Dark Cloud Cover) یک الگوی کندل استیک نزولی بازگشتی مشابه الگوی پوشاننده نزولی است.

اجزای تشکیل دهنده ابر سیاه پوشاننده چیست؟

الگوی کندل استیک ابر سیاه پوشاننده (Dark Cloud Cover) دو جزء تشکیل دهنده دارد:

  • یک کندل صعودی (روز ۱) و
  • یک کندل نزولی (روز ۲)
نمودار ۱: ابر سیاه پوشاننده (الگوی ۲ روزه)

الگوی شمعی ابر سیاه پوشاننده زمانی تشکیل می‌شود که یک کندل نزولی در روز ۲ پایین‌تر از میانه کندل روز ۱ بسته می‌شود (به نمودار ۱ در بالا نگاه کنید).

به علاوه، قیمت در روز ۲ یک گپ در بالاتر از کندل قبلی تشکیل می‌دهد تا شکاف ایجاد شده را پر کند و با پایین آمدن تا نزدیکی قیمت باز شدن کندل صعودی روز قبل بسته می‌شود.

رد شدن گپ بالا به خودی خود یک نشانه نزولی بودن بازار است اما بازگشت بیشتر قیمت به پایین و خنثی کردن صعود روز قبل نشانه جدی‌تری از احساسات منفی بازار است.

  دامیننس بیت کوین چیست؟ نمودار لحظه ای امروز چند است؟

گاوها نتوانسته‌اند قیمت را در بالا نگه دارند و در عین حال عرضه در حال ورود به بازار بر تقاضای موجود غلبه کرده است.

مثال الگوی شمعی ابر سیاه پوشاننده

در نمودار ۲ در زیر نمونه‌ای از الگوی کندل استیک ابر سیاه پوشاننده (Dark Cloud Cover) را نشان می‌دهد:

نمودار ۲: مثال الگوی شمعی ابر سیاه پوشاننده

سیگنال فروش احتمالی ابر سیاه پوشاننده

معامله‌گران معتقدند که صرفاً پس از دیدن شکل گیری الگوی ابر سیاه پوشاننده (روز ۱ و ۲) نباید اقدام به فروش کرد و منتظر دیدن سیگنال‌های تاییدی دیگری مانند شکستن خط روند صعودی یا سایر اندیکاتورهای تکنیکال ماند.

یکی از دلایل دریافت تایید بیشتر این است که اگرچه الگوی ابر سیاه پوشاننده یک الگوی نزولی است اما کاملاً نزولی نیست زیرا حتی پس از شکل گیری کندل روز ۲ هنوز بخشی از حرکت صعودی روز قبل حفظ شده است.

سایر الگوهای مشابه

الگوی پوشاننده نزولی را می‌توان یک الگوی نزولی‌تر دانست زیرا سود روز قبل را به طور کامل خنثی کرده و زیر کف کندل روز ۱ بسته می‌شود. معادل صعودی الگوی ابر سیاه پوشاننده الگوی نفوذی یا پیرسینگ (Piercing Pattern) است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید