زمان مطالعه : ۴ دقیقه

در سال های اخیر سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتالی بسیار زیاد شده است. بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتالی موجود در دنیا سهم بیشتری از این بازار داشته است اما به دلیل سرعت پایین تراکنش های شبکه ای این ارز دیجیتالی بسیاری از افراد، سرمایه های خود را در ارزهای دیجیتالی دیگری نظیر اتریوم،‌لایت کوین و ترون سرمایه گذاری کردند. از این رو بیت کوین در سال ۲۰۱۷ شبکه خود را گسترش داد و بیت کوین کش را به منظور تسریع در سرعت تراکنش ها معرفی کرد. در ادامه با رمزینکس همراه باشید تا با تفاوت های میان بیت کوین و بیت کوین کش بیشتر آشنا شوید.

بیت کوین

بیت کوین یک ارز دیجیتالی است که در سال ۲۰۰۹ توسط Satoshi Nakamoto ساخته شد. هدف از ساخت این ارز دیجیتالی معاملات بدون واسطه و بانک است. این ارز دیجیتالی برای خرید انواع وسایل آنلاین و به تازگی غیر آنلاین مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ به شدت بالا رفت و به هزاران دلار رسید.

بیت کوین و بیت کوین کش

بیشتر بدانید:

در ژوئیه سال ۲۰۱۷ شرکت ها و استخرهای استخراج بیت کوین ۸۰ تا ۹۰ درصد از قدرت محاسبه بیت کوین را برای استفاده از فناوری شناخته شده segregated witness به نام SegWit2x صرف کردند. SegWit2x مقدار داده‌های را که باید در هر بلاک داده مورد تایید قرار گیرد را با حذف داده‌های signature از بلاک داده هایی که نیاز به پردازش دارد و کوچکتر کردن فضای بلاک، در یک بلاک پیشرفته به یکدیگر متصل می کند.

داده های signature تخمین زده می شود که تقریبا تا حداکثر ۶۵ درصد از داده های پردازش شده در هر بلاک را تشکیل می دهند.

بحث در مورد تغییر اندازه بلاک ها و افزایش ۱ تا ۲ مگابایتی آنها در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ شده اما بالاخره در سال ۲۰۱۹ این تغییر انجام گرفت و میزان آن به متوسط ۱.۳۰۵ مگا بایت افزایش یافت. اندازه بلوک بزرگتر از نظر بهبود مقیاس پذیری به بحث بیتکوین کمک می کند.

تحقیقاتی که در سپتامبر سال ۲۰۱۷، روی مبادلات BitMex انجام گرفت نشان داد که پیاده سازی SegWit در این ارز دیجیتالی به افزایش اندازه بلاک کمک کرده است.  در اواخر سال ۲۰۱۷، دانشمندان Bitcoin Unlimited نشان دادند که اولین بلوک ۱ گیگابایتی جهان، ۱۰۰۰ برابر بزرگتر از اندازه طبیعی آن است.

بیت کوین کش

بیت کوین کش توسط ماینرهای بیت کوین و توسعه دهنده های آن ایجاد شد. ماینرها در پذیرش و استفاده از تکنولوژی  segregated witness در ارز دیجیتالی بیت کوین تردید داشتند؛ چرا که آنها تصور می کردند که SegWit2x قادر به حل مشکلات اساسی در زمینه‌ی مقیاس پذیری نیست. بنابراین در سال ۲۰۱۷ برخی از ماینرها و توسعه دهنده‌گان، فورک سخت را معرفی و توسعه دادند و از این طریق توانستند یک ارز دیجیتالی جدید به نام بیت کوین کش را به وجود آورند.

در بیت کوین کش سایز بلاک ها به ۸ مگابیت جهت تسریع عملکرد فرآیندها، تنظیم سطح سختی زنجیره ها و سرعت تایید تراکنش، بدون در نظر گرفتن تعداد ماینرها افزایش یافته است. اما این افزایش سرعت باعث نگرانی در مورد امنیت بیت کوین کش شده است.

تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش

این دو ارز دیجیتالی هر یک مزایا و معایبی دارند که در ادامه مطلب به آنها اشاره شده است.

بیت کوین و بیت کوین کش

نام جدید

کلمه‌ی کش در بیت کوین کش تصادفی نیست، بلکه سازندگان آن قصد دارند که در آینده این ارز تبدیل به نوع جدیدی از پول نقد شود.

مزیت

سایز بلاک ها در بیت کوین کش ۸ مگابیت است، بنابراین تعداد معاملات بیشتری در زمان کوتاه تری انجام خواهد شد.

بیت کوین دارای استخراهای استخراج زیادی است و هیچ کس قادر به ترکیب بیش از ۵۱ درصد از آنها با یکدیگر نیست. در حالیکه بیت کوین کش بسیار متمرکز عمل می کند و در حال حاضر تنها ۳ استخر استخراج بیت کوین کش در دنیا وجود دارد که بیش از ۵۱ درصد از عملکرد آنها با یکدیگر ترکیب شده اند. این می تواند یک وضعیت خطرناک باشد؛ چرا که آینده این ارز دیجیتالی به این ۳ منبع متکی است.

بیشتر بدانید:

تفاوت های فنی

توسعه دهندگان بیت کوین کش از نقاط ضعف آن آگاهی دارند و بنابراین تنظیمات جدیدی را برای بستن این شکاف و ایجاد یک ارز بهینه تر در نظر گرفته اند. در ادامه به چند تفاوت فنی در بیت کوین و بیت کوین کش اشاره شده است.

  • Replay and Wipeout Protection : بیت کوین کش از الگوریتم های هش متفاوتی نسبت به بیت کوین استفاده می کند. بنابراین پاسخ بین زنجیره بلاک این دو ارز امکان پذیر نیست.
  • On-chain scalability: تکنولوژی بیت کوین کش تعداد بلاک ها را به ۸ مگابایت افزایش داده و در آینده امکان افزایش بیشتر آنها نیز وجود خواهد داشت.
  • New transaction signatures: بیت کوین کش دارای امضای تراکنش متفاوتی برای تایید است.
  • Emergency Difficulty Adjustment: بیت کوین کش الگوریتم جدیدی را برای تغییر تعداد ماینرها در عملکرد زنجیره طبیعی ایجاد کرده که ثبات بیشتری به این ارز می بخشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید