آپدیت جدید بلاکچین اتریوم چه زمان خواهد بود؟ - مجله رمزینکس
۴ مرداد ۱۴۰۳ اخبار
  1. کد مخفی ویدیو تپ سواپ امروز پنجشنبه ۴ مرداد به همراه آموزش وارد کردن
  2. کلید امروز مینی گیم همستر کامبت پنجنشبه ۴ مرداد + آموزش ویدئویی

بروزرسانی پراگ-الکترا (پکترا) اتریوم: ارتقای کلیدی برای بلاکچین پیشرو

لوگوهای ۳ بعدی اتریوم و دایره‌های آبی و زرد در پس‌زمینه
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۳

بروزرسانی پراگ-الکترا (پکترا) اتریوم، یک ارتقای دوگانه محسوب می‌شود که بر بهینه‌سازی هر دو لایه اجرایی (پراگ) و اجماعی (الکترا) شبکه تمرکز دارد. این ارتقا که برای راه اندازی در اوایل سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده است، به دنبال به‌روزرسانی موفق دنکن در مارس ۲۰۲۴ است که با هدف کاهش کارمزد تراکنش برای راه‌حل‌های لایه ۲ و بهبود مقیاس‌پذیری کلی اتریوم صورت گرفت.

جزئیات فنی ارتقای پکترا

ارتقای پکترا یک نقطه عطف کلیدی در نقشه راه توسعه اتریوم محسوب می‌شود و شامل مجموعه پیشنهادات بهبود اتریوم (EIP) است:

  • EIP-3074: این EIP که در آوریل ۲۰۲۴ تایید شد، هدف بهبود کیف پول‌های اتریوم را با امکان دسته‌بندی تراکنش‌ها و امضای آن‌ها در یک مرحله دنبال می‌کند. این قابلیت، کارایی کیف پول‌های ارز دیجیتال را به سطح بالاتری ارتقا داده و آن‌ها را بیشتر شبیه قراردادهای هوشمند می‌کند.
  • EIP-7251: این EIP، حد مجاز استیکینگ برای اعتبارسنج‌ها را از ۳۲ اتر (ETH) به ۲,۰۴۸ ETH افزایش می‌دهد. این تغییر، با هدف کاهش سرعت پیوستن اعتبارسنج‌های جدید به شبکه و در نتیجه، بهبود بالقوه کارایی و ثبات شبکه طراحی شده است.
  • نمونه‌گیری دسترسی به داده همتا (PeerDAS): این EIP با تکیه بر «قطعه داده»های معرفی‌شده در EIP-4844، به دنبال مقیاس‌پذیری رول‌آپ‌ها و بهینه‌سازی ذخیره‌سازی داده‌های تراکنش در شبکه‌های لایه ۲ است.
  • فرمت شیء ماشین مجازی اتریوم (EOF): این EIP شامل بهبودهایی برای ارتقای امنیت قراردادهای هوشمند و تجربه توسعه‌دهندگان برای ماشین مجازی اتریوم (EVM) در هر دو لایه ۱ و ۲ است.

بحث‌های فنی در خصوص جایگزینی EIP-3074 با EIP-7702، یک نوع تراکنش جدید برای بهبود سازگاری با انتزاع حساب، و همچنین بررسی یک وصله برای EIP-2935 جهت مدیریت بهتر هش‌های بلوک‌های تاریخی، همچنان در میان توسعه‌دهندگان جریان دارد.

مزایای کلیدی ارتقای پکترا

  • افزایش حد مجاز استیکینگ (EIP-7251): با افزایش حداکثر موجودی موثر برای اعتبارسنج‌ها به ۲,۰۴۸ ETH، این EIP به ارائه‌دهندگان استیکینگ این امکان را می‌دهد تا استیک خود را در تعداد کمتری اعتبارسنج ادغام کنند. این امر فشار ارتباطی شبکه را کاهش داده و در نهایت منجر به بهبود کارایی و ثبات کلی شبکه می‌شود.
  • بهبودهای PeerDAS/Rollup: این قابلیت با گسترش قابلیت «قطعه داده‌ها»، به دنبال افزایش فضای بلاک و کاهش کارمزد تراکنش در شبکه‌های لایه ۲ و بهینه‌سازی ذخیره‌سازی داده خارج از زنجیره است.
  • بهبودهای EVM: انتظار می‌رود بهبودهای EOF نوآوری و ارتقای تجربه کاربر، تجربه توسعه‌دهنده و عملکرد را در هر دو لایه ۱ و ۲ به همراه داشته باشد.

نتیجه‌گیری

بروزرسانی پراگ-الکترا (پکترا) گام مهمی در تکامل اتریوم به عنوان یک بلاکچین پیشرو است. این ارتقا بر بهبود عملکرد کیف پول، افزایش محدودیت استیکینگ، بهینه‌سازی ذخیره‌سازی داده و ارتقای امنیت قراردادهای هوشمند تمرکز دارد. این تغییرات نقشی حیاتی در حفظ مقیاس‌پذیری، امنیت و تجربه کلی کاربر برای شبکه اتریوم ایفا خواهند کرد.

منبع: Cointelegraph

5/5 - (1 امتیاز)
هومن شالچی
درباره هومن شالچی
فارغ‌التحصیل رشته‌ی MBA گرایش مارکتینگ از دانشگاه خوارزمی تهران. بیش از ۷ سال سابقه‌ی کار در زمینه‌ی توسعه‌ی کسب و کار، دیجیتال مارکتینگ و سئو و تولید محتوا. علاقه‌مند و فعال در حوزه کریپتو و دیگر حوزه‌های سرمایه‌گذاری و دنبال‌کننده ترندهای روز بازار رمزارز مانند آلت‌کوین‌ها و میم‌کوین‌ها.
درباره هومن شالچی بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که نظر می دهید

بنر نصب اپ