زمان مطالعه : ۶ دقیقه

اتریوم در اواخر هفته پیش تا ۱۲۸۵ دلار کاهش یافت. حمایت پیش بینی شده در هفته گذشته در قیمت ۱۴۰۰ دلار شکسته شد و این موضوع باعث حرکت نزولی اتریوم شد. فشار نزولی عمدتا به وسیله نقد کردن سودهای ناشی از  فروش سرمایه گذاران به طور پیش رونده ایی بیشتر شد.

مقاله پیش رو صرفا جنبه اطلاعاتی دارد و نباید مبنایی برای خرید و فروش قرار گیرد.

در همین حال، بهبود قیمت اتریوم در جریان است، با حرکت اتریوم به بالاتر از ۱۴۰۰ دلار و وجود فشار برای رسیدن به سطوح بالاتر، قیمت در ۱۴۴۰ دلار در حال نوسان است. نمودار ۴ ساعته شکل گیری یک الگوی گوه (wedge) در حال نزول را نشان می‌دهد.

این یک الگوی صعودی است که توسط دو خط روند صعودی که نقاط پایین زدگی نمودار را به هم متصل می‌کنند، شکل گرفته است. این الگو به دلیل کم شدن دامنه معاملات به سمت پایین و انقباض آن‌ها تشکیل می‌شود. برخلاف مثلث‌های متقارن، که هیچ گونه جهت گیری نزولی یا صعودی ندارند، یک الگوی گوه در حال سقوط اغلب منجر به شکست سطح بالای خود و حرکت به سمت بالا می‌شود.

یک گوه در حال نزول در یک روند نزولی مداوم شکل می‌گیرد و بسته به مدت زمان گسترش آن می‌تواند کوتاه مدت یا بلند مدت باشد. خط روند بالا (مقاومت) و خط روند پایین (حمایت) با بالغ شدن الگو، همگرا می‌شوند.

با تشکیل الگوی گوه، حجم به شدت کاهش می‌یابد و این نشان دهنده یک دوره نوسانی است، زیرا خریداران آماده به دست گرفتن کنترل بازار می‌شوند. معمولاً با شکست خط روند بالایی انتظار می‌رود یک بریک اوت (شکست قیمت) در نمودار اتفاق بیافتد.

برِک آوت (شکست قیمت) معمولاً سریع اتفاق می‌افتد و زمانی است که باید حداکثر استفاده را از الگو نمود. توجه داشته باشید که معامله گران باید برای تأیید این برک اوت (شکست قیمت) و اجتناب از روند صعودی کاذب صبر کنند.

نمودار ۴ ساعته جفت ارز اتریوم به دلار (ETH/USD)

نمودار ۴ ساعته جفت ارز اتریوم به دلار (ETHUSD)
نمودار ۴ ساعته جفت ارز اتریوم به دلار (ETH/USD)

در حال حاضر، اتریوم می‌تواند به ۲۰۰۰ دلار برسد. با این حال، سطوح مقاومتی در برابر قیمت در ۱۵۲۰ دلار، میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (SMA50) در ۱۶۰۰ دلار و میانگین متحرک ساده ۱۰۰ روزه (SMA100)  در حدود قیمت بالاتر از ۱۸۰۰ دلار، انتظار می‌روند. به طور مشابه، روند صعودی پس از جهش از منطقه کنونی که فروش در آن اشباع شده، توسط اندیکاتور شاخص قدرت نسبی (RSI) حمایت می‌شود.

سطوح روزانه اتریوم:

 • نرخ فروش لحظه ای: ۱۴۴۰ دلار
 • تغییر نسبی: ۲۰
 • درصد تغییرات: ۱/۴  درصد
 • روند: صعودی
 • نوسان: زیاد

تحلیل قیمت اتریوم (ETH)؛ ۹ اسفند

به نظر می رسد بازار بزرگترین آلتکوین جهان یعنی اتریوم (ETH) نیز تحت فشار نزولی همانند بازار بیت کوین در حال ریزش است. در زمان نگارش این مقاله، این رمز ارز طی هفته گذشته ۲۷ درصد از ارزش خود را از دست داده بود و با قیمت ۱۴۹۱ دلار معامله شد.

در واقع، اتریوم در سطحی معامله می شد که  بسیار نزدیک به حمایت خود در ۱۴۷۹ دلار بود و اگر این سطح را نیز بشکند ممکن است به قیمت های پایین تر روی نمودار خود نیز برسد.

نمودار یک ساعته اتریوم

نمودار یک ساعته اتریوم بر این واقعیت تأکید دارد که ارزش این رمز ارز به تدریج در محدوده مقاومتی ۱۵۶۹ دلار و ۱۴۱۳ دلار محدود شده است.

نمودار یک ساعته قیمت اتریوم
نمودار یک ساعته قیمت اتریوم

طی دو روز گذشته، قیمت اتریوم حدود فوق را لمس کرد و به تدریج به بازه ای در بین قیمت های ۱۴۴۹ دلار و ۱۵۱۹ دلار رسیده است. با ادامه حرکت قیمتی این رمز ارز در بازه های قیمتی فشرده تر، احتمال دارد که فشار فروش ظاهر شود که ممکن است ارزش اتریوم را روی نمودارها تا سطح حمایتی ۱۴۱۳ دلار پایین ببرد.

استدلال

واگرایی به وجود آمده روی اندیکاتور باند بولینگر (Bollinger Bands) نشان داد که بازار بی ثبات تر شده است. چنین افزایشی در نوسانات، همراه با کاهش قیمت ها، به روند نزولی در بازار کمک کرده است.

از سوی دیگر، از زمانی که نوسانگر آسام (Awesome) مثبت شده و بازار سیگنال های کندلی صعودی قوی را نشان می دهد، حرکت بازار در حال افزایش بوده است.

سطوح پر اهمیت که باید مراقب آنها بود:

 • سطح ورود: ۱۴۷۹/۳۹ دلار
 • حد ضرر: ۱۵۱۸ دلار
 • حد سود معاملات: ۱۴۱۸/۰۱ دلار
 • نسبت ریسک به پاداش معاملات: ۱/۵۶

نتیجه گیری

نمودار کوتاه مدت اتریوم در زمان انتشار این مقاله، نشان می داد که آلتکوین در یک محدوده کوچک از ۱۴۷۹ دلار تا ۱۵۱۹ دلار در حال نوسان است.

با این وجود، در کنار نشانه های صعودی در بازار و همزمان با افزایش فشار نزولی و حرکت رو به پایین در آن، اتریوم ممکن است حمایت خود را بشکند و به سمت سطح پایین تری با قیمت ۱۴۱۳ دلار حرکت کند. این اتفاق می تواند فرصتی را برای معامله گران فراهم کند تا وارد فروش این رمز ارز شوند.

تحلیل قیمت اتریوم (ETH)؛ ۴ اسفند

دیروز ۴ اسفند قیمت اتریوم با نزول به زیر ۱۸۰۰ دلار به پایین ترین قیمت خود در برابر بیت کوین رسیده است. در ادامه به تحلیل تکنیکال بیشتر قیمت ارز دیجیتال اتریوم پرداخته شده است.

جفت ارز اتریم به دلار (ETH/USD): بازگشت دوباره سرمایه گذاران به بازار

 • سطوح مقاومت کلیدی: ۱۷۶۰, ۱۶۸۱ و ۱۶۰۰ دلار
 • سطوح حمایت کلیدی: ۱۸۷۵، ۱۹۶۰ و ۲۰۰۰ دلار

قیمت اتریوم دیروز با افت شدید قیمت ۱۰ درصدی مواجه شد و به سطح ۱۷۶۰ دلار سقوط کرد. این پس از آن است که رمز ارز فوق از ابتدای سال ۲۰۲۱ در یک کانال قیمت صعودی معامله شده است. اتریم در آخر هفته فشار بیشتری را متحمل شد زیرا توانست مقاومت ۲۰۰۰ دلاری را بشکند و به مرز بالایی کانال قیمتی برسد.

متاسفانه خریداران نتوانستند کندل روزانه بالای خط مقاومت خود را با قیمت ۱۹۶۰ دلار در سطح ۱/۲۷۲ فیبوناچی ببندند و این اتفاق باعث چرخش بازار و پایین آمدن آن شد.

این جفت ارز در حال حاضر در حدود سطح حمایتی ۱۷۱۰ دلاری معامله می‌شود که در اوایل ماه سطحی مقاومتی بود. این قیمت همچنین توسط یک روند صعودی حمایت می‌شود.

پیش بینی قیمت جفت اتریوم به دلار (ETHUSD) در کوتاه مدت
پیش بینی قیمت جفت اتریوم به دلار (ETH/USD) در کوتاه مدت

پیش بینی قیمت جفت اتریوم به دلار (ETH/USD) در کوتاه مدت

با نگاه به آینده، اگر فروشندگان قیمت را به زیر ۱۷۶۰ دلار بیاورند، اولین حمایت ۱۶۸۱ دلار خواهد بود (سطح فیبوناچی ۰/۲۳۶). به دنبال آن نیز سطوح ۱۶۰۰ دلار (مرز پایین کانال قیمت)، ۱۵۰۰ دلار و ۱۴۶۵ دلار (سطح فیبوناچی ۰/۳۸۲) خواهند بود.

از طرف دیگر بر اساس تحلیل قیمت اتریوم (ETH)، اولین مقاومت پیش رو در حال حاضر ۱۸۷۵ دلار (سطح  1/414 فیبوناچی) و ۱۹۶۰ دلار (سطح  1/272 فیبوناچی) و سپس ۲۰۰۰ دلار و ۲۰۶۱ دلار (سطح ۱/۴۱۴ فیبوناچی) خواهند بود.

اندیکاتور آر اس آی (RSI) در چارت روزانه برای اولین بار از ۲۰ ژانویه به زیر خط میانی ۵۰ رفته است. این نشان می‌دهد که خریداران سعی در کنترل حرکت بازار دارند. در صورت ادامه سقوط، حرکت نزولی شدت می‌یابد و اتریوم احتمالاً به مرز پایین کانال قیمت می‌رسد.

جفت ارز اتریم به بیت کوین (ETH/BTC): قرار گرفتن اتریم در دره ماهیانه جدید

 • سطوح مقاومت کلیدی: ۰/۰۳۱۸ بیت کوین، ۰/۰۲۳ بیت کوین و ۰/۰۳۹۲ بیت کوین
 • سطوح حمایت کلیدی: ۰/۰۳۸ بیت کوین، ۰/۰۳۶ بیت کوین و ۰/۰۳۳۷ بیت کوین

بر اساس تحلیل قیمت اتریوم اتریم همچنان در برابر بیت کوین بالا و پایین می‌رود و در حال حاضر با افت شدید ۲۸ درصدی نسبت به قله ماهیانه به میزان ۰/۰۴۶ بیت کوین رسیده است. این رمز ارز در اواخر هفته گذشته به کف حمایتی ۰/۰۳۴۹ بیت کوین (سطح ۱/۲۷۲ فیبوناچی) سقوط کرد و در آخر هفته نیز با افت نزولی همراه بود.

معاملات اکنون در کف قیمت ماهانه انجام می‌شوند، در سطحی که از ۱۶ ژانویه تا کنون لمس نشده است یعنی سطح حمایتی ۰/۰۳۲۹ بیت کوین که مطابق سطح ۰/۷۸۶ فیبوناچی نیز هست.

پیش بینی قیمت جفت ارز اتریوم به بیت کوین (ETHBTC) در کوتاه مدت
پیش بینی قیمت جفت ارز اتریوم به بیت کوین (ETH/BTC) در کوتاه مدت

پیش بینی قیمت جفت ارز اتریوم به بیت کوین (ETH/BTC) در کوتاه مدت

با نگاه به آینده، اولین سطح حمایتی نزدیک به قیمت کنونی در زیر ۰/۰۳۹۲ بیت کوین و در ۰/۰۳۲ بیت کوین ( مطابق ای ام ای (EMA) 200 روزه) قرار دارند. به دنبال آنها ۰/۰۳۱۸ بیت کوین (دره دسامبر ۲۰۲۰)، ۰/۰۳ بیت کوین و ۰/۰۲۸۴ بیت کوین (دره فوریه ۲۰۲۰) سطوح حمایتی بعدی را تشکیل می‌دهند.

از طرف دیگر، اولین مقاومت در برابر سطح کنونی قیمت ۰/۰۳۳۷ بیت کوین (قله نوامبر ۲۰۲۰) است. به دنبال آن ۰/۰۳۶ بیت کوین، ۰/۰۳۶۱ بیت کوین  و ۰/۰۳۸ بیت کوین قرار دارند.

اندیکاتور آر اس آی کاملاً مورد بر اساس خواسته خریداران پیش رفته و از اوایل فوریه که به زیر خط میانی خود سقوط کرده، در آن ناحیه قرار دارد. هنوز در سطح اشباع فروش قرار دارد، که نشان می‌دهد خریداران هنوز می‌توانند قیمت این جفت ارز را پایینتر بیاورند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید