ادغام اتریوم بر آینده رمزارز‌ها چه تاثیری دارد؟

  مبتدی

  1401/06/29

  5 دقیقه

  ادغام اتریوم بر آینده رمزارز‌ها چه تاثیری دارد؟

  تکامل در مقیاس‌پذیری، کلید چشم‌انداز بلندمدت ارزهای دیجیتال است.

   

  هفته گذشته دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان، اتریوم، معماری اساسی حاکمیتی برای ایمن‌سازی بلاک‌چین خود را متحول کرد؛ نمایشی بی‌سابقه از توانایی پلتفرم‌های کریپتویی ایجاد‌شده برای تکامل در شرایط متغیر.

   

  این رویداد که به عنوان «ادغام» شناخته می‌شود، پنج سال در حال ساخت بود. چند ساعت پس از نیمه‌شب پنجشنبه، اتریوم بلاک‌چین خود را از اثبات کار (PoW) که توسط بیت‌کوین نیز استفاده می‌شود، به اثبات سهام (PoS) تغییر داد. مت نلسون، مدیر محصول در شرکت تحقیق و توسعه اتریوم ConsenSys، آن را با تغییر موتور خودرو در حین رانندگی در جاده مقایسه کرد.

   

  طبق گفته بنیاد اتریوم، حرکت به سمت سبک جدید بلاک‌چین، مصرف انرژی اتریوم را تا ۹۹/۹۵ درصد کاهش خواهد داد. این در صنعتی که بسیار انرژی‌بر است قابل‌توجه است. کاخ سفید در این ماه هشدار داد که رشد ارزهای دیجیتال می‌تواند رسیدن به اهداف آب‌و‌هوایی را برای ایالات متحده دشوارتر کند. به طور کلی، اخبار خوب اتریوم در زمانه سخت کریپتو منتشر شد؛ اخباری همچون کاهش قیمت رمزارز‌های برتر، سقوط وام‌دهنده بزرگ ارزهای دیجیتال و افزایش درخواست‌ها برای قانون‌گذاری.

   

  نلسون گفت: «ما می‌خواستیم به‌عنوان پرکاربردترین پلتفرم قراردادهای هوشمند، الهام‌بخش باشیم تا به بازیگران این عرصه، قانون‌گذاران و کاربران پیام بدهیم که مایل به تغییر هستیم. ما حاضریم به‌عنوان یک جامعه برای ایجاد یک ارتقاء بسیار پیچیده از نظر فنی همکاری کنیم.»

  گذار اتریوم از اثبات کار نشان می‌دهد که دنیای غیرمتمرکز کریپتو می‌تواند با رشد خود هماهنگ شود. مفهوم بلاک‌چین که زیربنای پلتفرم‌های کریپتویی مانند اتریوم است، بر اساس این ایده ساخته شده است که یک ایده بعد از پیاده‌سازی قابل تغییر نیست که طرفدارانش استدلال می‌کنند آن را شفاف و منصفانه می‌کند؛ اما اد‌غام اتریوم نشان می‌دهد که چنین معماری‌ای همچنان می‌تواند با موفقیت دستخوش تغییرات عمده شود، حتی با وجود داده‌های میلیون‌ها کاربر. اسمش را پا به سن گذاشتن کریپتو بگذارید.

   

  اثبات کار در مقابل اثبات سهام

   

  این‌طور نیست که ادغام منتقدی نداشته باشد. یک انتقاد همیشگی این است که معماری جدید اتریوم کنترل ارز را در میان تعداد نسبتا کمی از بازیگران اصلی تحکیم می‌کند.

   

  قبل از ادغام، کاربران می‌توانستند اتریوم را با استفاده از ریاضیات استخراج کنند. تحت سیستم بلاک‌چین اثبات کار، کامپیوترها برای حل مسائل پیچیده ریاضیاتی و ثبت کار خود و تأیید دسته‌ای از تراکنش‌ها در بلاک‌چین با یکدیگر رقابت می‌کنند. اولین سیستمی که به یک مشکل خاص پاسخ می‌دهد با دریافت اتر (ETH) پاداش می‌گیرد. این فرآیند به عنوان «ماینینگ» یا همان استخراج شناخته می‌شود و به برق زیادی نیاز دارد.

   

  معماری جدید بلاک‌چین اتریوم، اثبات سهام، آن کار محاسباتی را با مزایای اقتصادی خالص جایگزین می‌کند. یک «استیکر» یا شخصی که اتر (ETH) را برای سهام‌گذاری در شبکه قرار می‌دهد، پول خود را برای مدت زمان مشخصی قفل می‌کند و برای انجام این کار حق رای دریافت می‌کند.

  استیک کردن یک نود (node) کامل به ۳۲ اتر (ETH) یا حدود ۴۵ هزار دلار نیاز دارد. مردم می‌توانند توکن‌های خود را برای تأمین مالی یک نود تجمیع کنند یا حتی درصدی از یک اتریوم را استیک کنند. استخرهای نقدینگی که توسط طیف گسترده‌ای از پلتفرم‌ها و شرکت‌ها، مانند بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در ایالات متحده، کوین‌بیس، ارائه می‌شوند، محل استیک کردن این توکن‌ها هستند.

   

  در واقع، کوین‌بیس، بایننس و کراکن، برخی از بزرگترین صرافی‌های رمزارزی در جهان، ۳۰ درصد از این شبکه را در اختیار دارند و لیدو (Lido)، گروهی متشکل از ۱۸۳,۹۷۵ استیکر، بیش از ۳۰ درصد را کنترل می‌کند. منتقدان اثبات سهام نگران هستند که این امر بر خلاف ذات غیرمتمرکز رمزارز‌ها، کنترل رای را در تعداد انگشت‌شماری از بازیگران اصلی قرار می‌دهد. برای بسیاری از مردم، جذابیت اصلی رمزارز‌ها این بود که هیچ نهاد متمرکزی نمی‌تواند آن‌ها را کنترل کند.

   

  کالین هارپر، سرپرست تحقیقات و محتوا در شرکت خدمات استخراج ارزهای دیجیتال لوکسور (Luxor)، می‌گوید: «به نظر من بسیاری اثبات سهام را به‌عنوان راهی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌دانند، که اتریوم را سبزتر می‌کند. این‌ها هرگز نمی‌پذیرند که چرا در ابتدا اثبات کار به‌ وجود آمد و آن اطمینان از مقاومت در برابر سانسور و همچنین ماهیت بدون نیاز به جواز آن است که باعث می‌شود یک بلاکچین ارزش اجرا یا استفاده را داشته باشد. طرفداران اثبات سهام چشم خود را بر این موضوع می‌بندند و می‌گویند که شما می‌توانید این تضمین‌ها را بدون هزینه انرژی داشته باشید، اما من فکر نمی‌کنم این درست باشد. ناهار مجانی وجود ندارد.»

   

  مفاهیم گسترده‌تر

   

  دیگران می‌گویند که مزایای زیست محیطی ادغام را نمی‌توان نادیده گرفت. این تغییر، مصرف انرژی مرتبط با استخراج اتریوم را به شدت کاهش داد.

   

  نیک هوتز، معاون تحقیقات یک شرکت مدیریت رضایت دیجیتال به نام آرکا (Arca)، می‌گوید: «شما این ذهنیت فراگیر را در بسیاری از فضاهای مختلف مشاهده می‌کنید که بلاک‌چین، صنعتی است که از نظر تغییرات اقلیمی و محیط زیستی، مخرب و منفی است.»

   

  برخی برآوردها مصرف انرژی سالانه به دلیل استخراج بیت‌کوین را با تقاضای انرژی کل کشور آرژانتین، برابر نشان می‌دهد. سایر حامیان ادغام می‌گویند که این موضوع اهمیت دارد، زیرا نشان‌دهنده انعطاف‌پذیری در بخش رو‌به‌رشد است. مارک لوری، مدیرعامل شرکت نرم‌افزار شیپ‌یارد (Shipyard)، که برنامه‌ها و ابزارهایی را برای امور مالی غیرمتمرکز می‌سازد، می‌گوید که هرگونه تنوع در فناوری، ارزهای دیجیتال را انعطاف‌پذیرتر می‌کند.

  وی اضافه می‌کند: «من فکر می‌کنم که اثبات کار، احتمالاً برای طلای دیجیتال یعنی بیت‌کوین بهتر است، اما اثبات سهام احتمالاً برای پلتفرم‌های محاسباتی توزیع‌شده مانند اتریوم بهتر است. موارد استفاده بسیار متنوعی وجود دارد و بسیاری از آن‌ها نیاز به بالانس شدن (trade-off) در مقیاس‌پذیری، سرعت، امنیت و بسیاری از ابعاد دیگر دارند.

   

  جیمز کی، مدیرعامل و موسس شبکه آتونومی (یک پروتکل اتوماسیون غیرمتمرکز)، نیز آن را برای صنعت کریپتو، بزرگ و مثبت تلقی می‌کند.

  به عقیده وی، این یک نشانه بسیار مثبت است که فضا می‌تواند به تکامل و سازگاری ادامه دهد، حتی به اندازه بلاک‌چینی مانند اتریوم. مردم نگران این جنبه از ارزهای دیجیتال هستند، زیرا بیت‌کوین تاکنون قادر به انجام این کار نبوده است.

   

  این تنها اولین مورد از تغییرات اساسی اتریوم است، اما نلسون باور دارد که اگر مکانیزم اجماع دیگری که بهتر از اثبات سهام باشد در آینده ارائه شود، او می‌تواند شاهد تغییر تصمیم جامعه باشد.

  به گفته مارک لوری، تنها عامل ثابت در زندگی، خود تغییر است؛ بنابراین تا زمانی که جامعه قادر به گرد هم آمدن و انطباق با فناوری باشد، از نظر تئوری می‌تواند برای همیشه باقی بماند.

   

  منبع: grid.news

  ۷ راه کسب درآمد از بیت‌کوین

  ۷ راه کسب درآمد از بیت‌کوین

  1401/09/15
  بعد از FTX نوبت به crypto.com رسید!

  بعد از FTX نوبت به crypto.com رسید!

  1401/08/23
  لیکوئیدیتی چیست؟ مفهوم نقدینگی در ارز های دیجیتال

  لیکوئیدیتی چیست؟ مفهوم نقدینگی در ارز های دیجیتال

  1401/08/21
  تحلیل تکنیکال دوج‌کوین - ۱۴ آبان

  تحلیل تکنیکال دوج‌کوین - ۱۴ آبان

  1401/08/14
  ایلان ماسک چه خوابی برای توییتر و دوج‌کوین دیده است؟

  ایلان ماسک چه خوابی برای توییتر و دوج‌کوین دیده است؟

  1401/08/14
  آموزش استخراج دوج کوین (ماینینگ DOGECOIN) چگونه است؟

  آموزش استخراج دوج کوین (ماینینگ DOGECOIN) چگونه است؟

  1401/08/10
  پیش‌بینی قیمت ارز برگر

  پیش‌بینی قیمت ارز برگر

  1401/08/02
  آیا قیمت‌های لونا و لونا کلاسیک (لونک) بازیابی می‌شوند؟

  آیا قیمت‌های لونا و لونا کلاسیک (لونک) بازیابی می‌شوند؟

  1401/07/30
  فرانت رانینگ و حمله ساندویچی در ارز دیجیتال

  فرانت رانینگ و حمله ساندویچی در ارز دیجیتال

  1401/07/28
  اتحادیه اروپا چه خوابی برای استیبل‌کوین‌ها دیده است؟

  اتحادیه اروپا چه خوابی برای استیبل‌کوین‌ها دیده است؟

  1401/07/18
  پیش بینی آینده ارز لونا کلاسیک

  پیش بینی آینده ارز لونا کلاسیک

  1401/07/18
  تفاوت لونا با لونا کلاسیک چیست؟

  تفاوت لونا با لونا کلاسیک چیست؟

  1401/07/18