دش (DASH) در حال حاضر یکی از رمز ارزهای برتر در بازار ارزهای دیجیتال است و طرفداران خاص خود را دارد و همین موضوع استخراج آ نرا برای بسیاری از کاربران جذاب می‌کند. روش‌های مختلفی به منظور استخراج ارز دیجیتال دش وجود دارد. استخراج ابری، استخراج با کارت گرافیک، استخراج از طریق استخر استخراج و یا استفاده از ماینر ای‌سیک (ASIC) هر یک می‌توانند مزایا خود را داشته باشند. در ادامه در این مقاله از صرافی ارز دیجیتال رمزینکس استخراج دش مرحله به مرحله آموزش داده شده است.

استخراج دش (DASH)

دش برای اولین بار در ژانویه ۲۰۱۴ منتشر شد. این ارز دیجیتال از زمان معرفی رشد چشمگیری پیدا کرده است. اولویت‌های تیم توسعه دهنده دش تمرکز بر حریم خصوصی، تمرکززدایی و کاهش زمان تأیید تراکنش‌ها است.

این ویژگی‌ها در کنار هم باعث شده‌اند دش به یکی از مناسب‌ترین آلت کوین‌های امروزی تبدیل شود. دش موفق شده است برخی مشکلات مرتبط با بیت کوین را با افزایش حریم خصوصی مالی، کاهش زمان انجام تراکنش‌ها و همچنین استقرار یک سیستم حاکمیت و تأمین مالی غیرمتمرکز حل کند.

اینکه در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال در جهان است نشانگر این است که دش در مدت زمان کوتاهی چه مسیری طولانی را طی کرده است.

قابل درک است که افراد بیشتری به دنبال راه‌هایی برای سرمایه‌گذاری در این ارز هستند تا بتوانند از افزایش قیمت نجومی آن بهره‌مند شوند. یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در دش از طریق استخراج آن است. در نتیجه، هدف این مقاله ارائه راهنمای جامعی برای استخراج دش است تا بتوانید در مسیر درست کار خود را شروع کنید.

دش، مانند بیت کوین، روی بلاکچین اجرا می‌شود و این بدان معناست که امنیت آن بر اساس یک اجماع تأمین می‌شود. در نتیجه، برای استخراج دش باید معماهای پیچیده ریاضی را با استفاده از ابر رایانه‌ها و نرم‌افزارهای اختصاصی حل کنید، پس از آن یک اثبات کار (PoW) را به شبکه‌ای از افراد نشان می‌دهید که باید با راه حل ارائه شده موافقت کنند.

اگر همه آنها تأیید کنند که پاسخ شما واقعاً درست است، بلوکی که تولید کرده‌اید به بلاک چین اضافه می‌شود و شما به عنوان پاداش کوین‌های دش دریافت خواهید کرد.

دش از الگوریتم X11 استفاده می‌کند و این باعث تمایز آن با بیت کوین می‌شود که برای استخراج از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌کند. سخت‌افزار مورد استفاده در استخراج دش ماینر Antminer D3 است. استخراج هر بلوک دش به طور متوسط ​​حدود دو و نیم دقیقه طول می‌کشد.

چرا استخراج دش (DASH) خوب است؟

دش تقریباً مشابه هر رمز ارز دیگری است. اما چند نکته وجود دارد که باعث تمایز دش از رمز ارزهای دیگر می‌شود. در زیر با برخی از ویژگی‌های ذکر شده برای دش آشنا می‌شوید. قبل از سرمایه‌گذاری روی دش حتماً با این ویژگی‌ها آشنا شوید.

 1. الگوریتم هش گذاری X11، امکان استفاده از سی پی یو/ کارت گرافیک/ دستگاه ای‌سیک برای استخراج.
 2. زمان لازم برای استخراج هر بلوک معادل ۲/۶ دقیقه با بلوک‌هایی به اندازه ۲ مگابایت که مشابه ۵۶ تراکنش در ثانیه است.
 3. نرخ کاهش ۷/۱۴ درصدی پاداش استخراج هر بلوک در سال.
 4. الگوریتم سازگار با دارک وب است.
 5. کل عرضه کوین بین ۱۷/۷۴ تا ۱۸/۹۲ میلیون واحد
 6. شبکه نود اصلی درجه دوم غیر متمرکز
 7. ویژگی PrivateSend دش را به یکی از خصوصی‌ترین گزینه‌ها برای انجام تراکنش تبدیل کرده است.
 8. با InstantSend می‌توان تراکنش‌های فوری انجام داد.
 9. صاحبان نودهای اصلی می‌توانند به سرنوشت و آینده این ارز رأی دهند.

الگوریتم X11  چیست؟

الگوریتم X11  یک الگوریتم هش گذاری زنجیره‌ای است که از ۱۱ تابع هش گذاری مختلف برای ایمن سازی شبکه استفاده می‌کند. الگوریتم‌های Blake، BMW، Groestl، JH، Keccak، Skein، Luffa، Cubehash، Shavite، Simd و Echo به ترتیب استفاده شده و یکی پس از دیگری تا آخرین تابع تکرار می‌شوند.

این کار باعث تولید یک مقدار هش نهایی می‌شود که در صورت برآورده کردن شرط سختی شبکه به بلاکچین ارسال می‌شود. الگوریتم X11 توسط اوان دافیلد برای بهبود امنیت بلاکچین طراحی شده است. منطق این الگوریتم این است که اگر یکی از الگوریتم‌ها به خطر بیفتد ۱۰ الگوریتم دیگر برای ادامه محافظت از شبکه وجود دارد.

دلیل دوم طراحی X11  ایجاد مشکل در ساخت ای‌سیک‌های استخراج بود (گرچه می‌دانیم اکنون این امکان وجود دارد). برای مدت ۲ سال استخراج دش با استفاده از رایانه معمولی از طریق سی پی یو و کارت گرافیک امکان پذیر بود. با این حال دیگر این روش استخراج منسوخ شده است زیرا سازندگان تراشه‌ها راه‌هایی برای ساخت دستگاه‌های ای‌سیک X11 پیدا کرده‌اند.

  فارم ماینینگ یا مزرعه استخراج ارز دیجیتال چیست؟

روش‌های استخراج دش

چندین روش استخراج برای دش وجود دارد که در ادامه هر یک از آن‌ها تشریح شده‌اند.

استخراج دش با استفاده از دستگاه ماینر ای‌سیک (ASIC)

ای‌سیک‌ها ابر رایانه‌هایی هستند که استخراج‌کنندگان دش از آنها برای حل معماهای ریاضی مرتبط با فرآیند استخراج استفاده می‌کنند. این سیستم‌ها به استخراج‌کنندگان کمک می‌کنند تا مشکلات رمزنگاری شده مربوط به استخراج دش را حل کنند. از جمله این رایانه‌های تخصصی می‌توان به ASIC X11 Baikal Mini Miner، ACIS Pinidia X11 Miner DR-1،iBelink DM384M X11 ASIC وASIC Baikal A900 X11  اشاره کرد.

استخراج ابری دش

برای استخراج ابری دش باید با پیوستن به یک سرور ارائه دهنده، قدرت پردازش رایانه‌های مختلف را در یک استخر روی هم بریزید. در این حالت، فرآیند استخراج از یک مرکز داده مرکزی انجام می‌شود. بنابراین در این مورد مهم‌ترین نگرانی شما نحوه یافتن ارائه دهنده مناسب است. برخی از این ارائه دهندگان استخراج شامل Minergate، HashFlare، Genesis Mining، NiceHash.com  و غیره است. در مقاله «معرفی بهترین و معتبرترین سایت‌های کلود ماینینگ (استخراج ابری) در سال ۲۰۲۱» بهترین سایت های استخراج ابری معرفی شده اند.

استخراج دش با کارت گرافیک

استخراج دش با استفاده از پردازنده‌های گرافیکی در روزهای ابتدایی معرفی دش بسیار محبوب بود. اما سودآوری این روش از زمان معرفی دستگاه‌های ای‌سیک از بین رفته است. با شروع تحقیقات در مورد بهترین سخت‌افزارها برای استخراج دش ممکن است با گزینه‌های سی پی یو و کارت گرافیک روبرو شوید. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله «قویترین و بهترین کارت گرافیک های ماینینگ سال ۲۰۲۱ کدام اند؟» مراجعه کنید.

در استخراج به وسیله پردازنده سی پی یو اساساً از سی پی یو رایانه برای انجام استخراج اثبات کار استفاده می‌شود. استخراج به وسیله پردازنده گرافیکی به معنی استفاده از کارت گرافیک برای استخراج ارز است. برای محاسبه الگوریتم هش گذاری رمز ارزها می‌توان از پردازنده کارت گرافیکی استفاده کرد. به طور معمول، پردازنده گرافیکی کارایی بیشتری نسبت به پردازنده سی پی یو دارد، اما تیم توسعه دش به استخراج‌کنندگان هشدار داده است که «استخراج از طریق سی پی یو و پردازنده گرافیکی دیگر مقرون به صرفه نیست.»

بسیاری از استخراج‌کنندگان برای استخراج دش از دستگاه‌های ای‌سیک استفاده می‌کنند که در مقایسه با سی پی یو و کارت گرافیک قدرتمندتر است و هش ریت بیشتری دارد. این فناوری در مقایسه با گزینه‌های دیگر گران‌تر است اما به کمک آن می‌توانید یک ریگ استخراج سریع‌تر داشته باشید بنابراین ارزش آن را دارد که بر روی آن سرمایه‌گذاری کنید.

استخراج استخر دش

روش دیگری برای استخراج دش پیوستن به استخرهای استخراج است که در آن می‌توانید با استخراج سودآوری داشته باشید. این روش برای افرادی که به تنهایی توانایی تهیه سخت‌افزار و نرم‌افزار را ندارند توصیه می‌شود. برخی از استخرهای قابل اعتماد که استخراج کنندگان دش را می‌پذیرد شامل Zpool، Minergate، Coinmine و Supernova است. در مقاله «استخر استخراج یا ماینینگ پول (Mining Pool) چیست و چگونه کار می‌کند؟» به طور کامل در خصوص استخرهای استخراج صحبت شده است.

اگر می‌خواهید از این طریق دش استخراج کنید بسیار مهم است که کوین‌های خود را در پلتفرم‌های استخراج رها نکنید. همیشه درآمدتان را به یک کیف پول دش منتقل کنید. همانطور که قبلاً ذکر شد دش از الگوریتم‌های X11 استفاده می‌کند که باعث امنیت بیشتر آن می‌شود. معتبرترین ماینرهای ای‌سیک که می‌توانید برای استخراج دش استفاده کنید Bitmain Antminer D3 و iBeLink DMG22 هستند. ما در  این راهنما درمورد ماینر Antminer D3 صحبت می‌کنیم.

انوع استخراج با استخر دش

دو روش اصلی برای استخراج دش از طریق استخرها وجود دارد که در زیر بیشتر به آن‌ها پرداخته شده است.

استخراج در استخر (کار گروهی)
 • همکاری با دیگران برای استخراج و تقسیم پاداش دریافتی با آنها
 • دریافت پاداش به ازای هر سهم به صورت ساعتی یا روزانه
 • کمتر تصادفی / وابسته به شانس است
 • استخرها مقداری کارمزد می‌گیرند (بسته به استخر ۰/۵ تا ۳ درصد)
استخراج انفرادی
 • شما کل پاداش استخراج بلوک (۳/۱۱ دش برای هر بلوک) را دریافت می‌کنید و هیچ کارمزدی به استخر نمی‌دهید.
 • بسته به احتمال و تصادفی؛ ممکن است روزها یا ماه‌ها هیچ پاداشی دریافت نکنید.
 • اگر هش ریت پایین باشد عملی نیست؛ سال‌ها طول می‌کشد تا یک پردازنده گرافیکی به تنهایی یک بلوک را استخراج کند.
  آموزش استخراج بیت کوین، بهترین روش استخراج و دستگاه کدام است؟

به طور کلی، استخراج از طریق استخر برای اکثر استخراج کنندگان بهترین روش است. دلیل این امر این است که استخر به جای دادن پاداش‌های بزرگ اما تصادفی یک جریان ثابتی از درآمد روزانه را برای استخراج‌کننده ایجاد می‌کند. بنابراین در این روش استخراج‌کنندگان می‌توانند سود و زیان خود را بهتر محاسبه کنند.

فهرست بهترین استخرهای استخراج دش

هنگام انتخاب استخر استخراج دش باید ۲ عامل را در نظر گرفت: موقعیت استخر و سهم بازار آن. اولویت اصلی مکان استخر خواهد بود؛ در واقع هرچه استخر از نظر جغرافیایی به شما نزدیک‌تر باشد بهتر است.

دلیل این امر این است که گاهی اوقات به دلیل تأخیر شبکه سهام استخراج شده ممکن است «منقضی» یا stale باشد؛ این در صورتی است که بلوک‌های جدید ایجاد شده و بلوک‌های قدیمی را منسوخ کنند.

همچنین بهتر است بدانید که سرورهای چینی پشت دیوار آتش بزرگ چین قرار دارند و این به این معنی است که ارتباطات این سرور ممکن است گهگاه قطع شوند. در نتیجه انتخاب سرور با تأخیر کم و موقعیت جغرافیایی نزدیک باعث افزایش بازده خواهد شد.

عامل دوم سهم بازار استخر است. هرچه سهم بازار بیشتر باشد پاداش‌های آن پایدارتر خواهد بود. این به این دلیل است که بلوک‌ها به طور مداوم توسط استخر استخراج می‌شوند و از این رو استخرها می‌توانند پاداش‌ها را به طور منظم‌تر پرداخت کنند. این عامل تأثیر تصادفی بودن ایجاد بلوک را کاهش می‌دهد.

توصیه می‌کنیم در صورت استفاده از روش استخراج در استخرهای ماینینگ استخری را انتخاب کنید که از نظر مکانی به شما نزدیک بوده و سهم بالایی از بازار داشته باشد.

استخر

سهم از بازار (درصد)

موقعیت مکانی

سیستم پاداش‌دهی

کارمزد استخر (درصد)

Antpool

۲۶

آسیا / چین

PPS (پرداخت به ازای هر سهم)

PPLNS (پرداخت به ازای n سهم آخر)

۱ تا ۴

ViaBTC

۱۷

آسیا / اتحادیه اروپا

PPS (پرداخت به ازای هر سهم)

PPLNS (پرداخت به ازای n سهم آخر)

۲ تا ۴

Coinmine.pl

۷

اتحادیه اروپا

PPLNS (پرداخت به ازای n سهم آخر)

۰ تا ۱

Dash.btc.top

۴/۷

چین

PPS (پرداخت به ازای هر سهم)

 

۰ تا ۲

Miningpoolhub.com

۱

اتحادیه اروپا

ایالات متحده آمریکا

PPS (پرداخت به ازای هر سهم)

PPLNS (پرداخت به ازای n سهم آخر)

۱

عواملی موثر بر سودآوری استخراج دش

عواملی که به سودآوری استخراج ارز دیجیتال دش کمک می‌کنند عبارتند از:

الگوریتم X11

دش  X11 به گونه‌ای طراحی شده است که استخراج ارز را نسبتاً آسان می‌کند. این الگوریتم به ایجاد مقادیر بسیار زیادی از ارز دش در ثانیه کمک می‌کند که به نوبه خود سودآوری بالایی ایجاد می‌کند. به علاوه، استخراج داش به برق زیاد نیاز ندارد.

افزایش ارزش و محبوبیت ارز دش

تراکنش‌های دش سریع و ناشناس بوده و کارمزدهای تراکنش این ارز بسیار کم است. این امر به افزایش مقبولیت آن در بین عموم مردم کمک کرده است. افزایش سودآوری فرایند استخراج موجب افزایش ارزش دش می‌شود.

سازگاری دش با دستگاه ای‌سیک

گفته می‌شود دستگاه‌های ای‌سیک دارای بالاترین هش ریت در بین سخت‌افزارهای استخراج هستند. علاوه بر این این دستگاه‌ها انرژی بسیاری کمی مصرف می‌کنند.

هزینه استخراج داش

اگرچه استخراج دش نیازمند سرمایه بسیار هنگفتی نیست اما به هر حال علاوه بر اختصاص دادن وقت باید هزینه‌هایی را نیز پرداخت کنید.

اول از همه، برای استخراج باید یک دستگاه ای‌سیک بخرید. این دستگاه بر اساس امید و آرزو کار نمی‌کند بلکه برای عملکرد نیاز به مصرف برق دارد. استفاده از دستگاه انت ماینر دی ۳ (Antminer D3) به ۹۳۰ وات برق نیاز است و این یکی از ای‌سیک‌های کم مصرف است.

در کنار اینها، این دستگاه با شبانه روز و با حداکثر توان کار می‌کند که در نتیجه فرسوده شده و گرمایی که از آن تولید می‌شود فضای اطراف خود را به یک سونا تبدیل می‌کند. اینکه انتظار داشته باشید دستگاه ای‌سیک چندین سال برایتان کار کند واقع بینانه نیست.

آموزش استخراج دش از طریق ماینر ای‌سیک (ASIC)

برخلاف بیت کوین که از الگوریتم SHA-256 برای استخراج استفاده می‌کند، دش از الگوریتمی متفاوت به نام X11 استفاده می‌کند. در ادامه راهنمای سریع استخراج دش با دستگاه انت ماینر دی ۳ را می‌بینید.

 • مرحله ۱. انت ماینر دی ۳ را نصب کنید.
 • مرحله ۲. دستگاه را پیکربندی کنید.
 • مرحله ۳. یک کیف پول دش تهیه کنید.
 • مرحله ۴. به استخر استخراج بپیوندید و استخراج را شروع کنید.
  5 روش برای استخراج اتریوم رایگان در سال 2021، بهترین سایت کدام است؟

در ادامه استخراج ارز دیجیتال دش از طریق ماینر ای‌سیک (ASIC) مرحله به مرحله آموزش داده شده است.

نگاهی به ماینرهای ای‌سیک (ASIC)

استخراج رمز ارزها یک سرمایه‌گذاری گران است. ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا این فعالیت به سودآوری برسد چه رسد به اینکه سرمایه اولیه‌تان بازگردد. امروزه بسیاری از ارزها را می‌توان با ماینرهای ای‌سیک استخراج کرد.

ASIC مخفف Application Specific Integrated Chip به معنی مدارهای مجتمع با کاربرد خاص است. این دستگاه در اصل یک رایانه است که فقط برای استخراج الگوریتم خاصی طراحی شده است. این طراحی باعث افزایش چشمگیر کارایی آن، البته فقط در این مورد خاص، می‌شود.

سوالی که ممکن است در اینجا برای برخی از مردم پیش بیاید این است که: چرا به جای این ماینرها فقط ارز نخریم و از نوسانات قیمت آن سود کسب کنیم؟ پاسخ ساده این است که ماینرهای ای‌سیک به مرور پتانسیل سودآوری بالایی دارند و کوین‌های استخراج شده بیشتری را وارد جریان می‌کنند.

با این وجود ماینرهای ای‌سیک به طور معمول طول عمر نسبتاً کوتاهی دارند. این به دلیل تاثیری است که ماینرهای ای‌سیک پس از ورود به بازار بر روی کوین‌ها یا الگوریم‌ها دارند. ماینرها پس از انتشار تأثیر چنان چشمگیری بر روی شبکه دارند که پس از مدت کوتاهی دشواری استخراج را به اوج رسانده و در نتیجه موجب کاهش شدید میزان پاداش استخراج می‌شوند.

این اثر بیشتر در بازارهای نزولی احساس می‌شود که ارزش رمز ارز سقوط کرده و روشن نگه داشتن دستگاه ماینر برای بسیاری از استخراج‌کنندگان صرفه اقتصادی ندارد. از طرف دیگر، این افت سودآوری ممکن است با افزایش ارزش ارزها جبران شود، بنابراین دستگاه ای‌سیک به استخراج‌کنندگان این امکان را می‌دهد که به مرور زمان درامد حتی بیشتری داشته باشند.

دستگاه انت ماینر دی ۳ ساخت بیت مِین (Bitmain’s Antminer D3)

هنگامی که دستگاه‌های دی ۳ در تابستان ۲۰۱۷ توسط استخراج‌کنندگان خریداری شدند در هر روز ۱۵۰ تا ۱۷۰ دلار سودآوری داشتند. ما به صورت محافظه‌کارانه تخمین زدیم که این رقم دو سوم کاهش می‌یابد (به حدود ۵۰ دلار در روز) که هنوز هم بسیار سودآور بود. با این وجود ما تاثیری که این ای‌سیک‌ها روی دش و سایر کوین‌های X11 می‌گذاشتند را به شدت دست کم گرفتیم.

پس از مدتی، استخراج‌کنندگان متوجه شدند که سودآوری این دستگاه به حدود ۵ دلار در روز رسیده است. این کاهش چشمگیری در مقایسه با سودآوری این دستگاه در زمان معرفی بود.

راه اندازی انت ماینر دی ۳

مرحله ۱. جعبه بسته‌بندی دستگاه را باز کرده و همه قطعات را به هم متصل کنید

 • همه ۱۰ اتصال PCI-e (3 قطعه در هر صفحه هش‌گذاری و یک قطعه در کنترل کننده)
 • کابل اترنت از دستگاه دی ۳ به روتر
 • سیم برق
مرحله 2 - رابط کاربر انت ماینر دی 3

پس از وصل شدن سیم برق ماینر باید به طور خودکار روشن شود.

مرحله 1. جعبه بسته‌بندی دستگاه را باز کرده و همه قطعات را به هم متصل کنید

مرحله ۲ – رابط کاربر انت ماینر دی ۳

 1. ابزار رایگان Advance IP scanner را دانلود کنید.
 2. این ابزار را نصب و اجرا کنید.
 3. اسکن را برای شناسایی دستگاه‌های موجود در شبکه خود راه‌اندازی کنید (دکمه «Scan» را بزنید).
 4. پس از اتمام اسکن، گزینه «Antminer» را پیدا کنید و آدرس IP را یادداشت کنید. (به عنوان مثال: IP – 192.68.0.8)
 5. اگر AntMiner پیدا نشد اسکن را متوقف کنید، فایروال ویندوز را خاموش کنید و دوباره اسکن را شروع کنید.
 6. پس از یافتن آی پی Antminer آن را کپی و در نوار آدرس مرورگر خود پِیست کنید.
 7. از «root» به عنوان نام کاربری و رمز عبور استفاده کنید.
 8. اگر در مرحله ۵ مجبور شدید فایروال ویندوزتان را خاموش کنید دوباره آن را روشن کنید.

در کل نحوه کار به این صورت است:

استخراج دش و سایر آلت کوین‌هایX11

در این بخش با نحوه عضویت در Multipool و استخراج آلت کوین‌های X11  (از جمله دش) به صورت مستقیم آشنا خواهید شد.

نکته: قبل از ادامه کار حتماً یک کیف پول مناسب کوین‌های X11 که می‌خواهید استخراج کنید تهیه کنید. ما در این راهنما استخراج دش، مانیتری یونیت (MUE) و کنبیز کوین (CANN) را نشان می‌دهیم.

 • در Multipool ثبت نام کرده و وارد حسابتان شوید.
 • به مسیر Account > Balances بروید.
 • آدرس‌های کیف پول آلت کوین‌هایی که استخراج می‌کنید را وارد کنید.
آدرس‌های کیف پول آلت کوین‌هایی که استخراج می‌کنید را وارد کنید.
 • به مسیر Account > Workers بروید. بر روی «Add Worker» کلیک کنید و نام کاری خود را وارد کنید.
استخراج دش و سایر آلت کوین‌هایX11
 • بر روی «Home» کلیک کنید و به پایین بروید تا آدرس URL سرور ارز موردنظرتان را پیدا کنید. سرور URL را کپی کنید:
استخراج دش و سایر آلت کوین‌هایX11
 • به صفحه Antminer Miner Configuration خود برگردید و آدرس URL و نام کاری خود را پِیست کنید. رمز عبور باید «x» باشد.
استخراج دش و سایر آلت کوین‌هایX11
 • در گوشه پایین سمت راست «Save & Apply» را بزنید تا فرایند استخراج آلت کوین‌های X11 شروع شود.

سخن آخر

استخراج ارز دیجیتال دش به روش‌های مختلفی ممکن است اما خب شاید بسته به شرایط همه آن‌ها مناسب شما نباشند. استخراج از طریق ماینرهای ای‌سیک (ASIC) و کارت گرافیک، سودآوری خود را اثبات کرده‌اند که در بالا نیز در خصوص آن‌ها صحبت شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید