زمان مطالعه : ۶ دقیقه

انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری فارغ از اینکه چقدر در مورد انواع ارز دیجیتال تحقیقات انجام می‌دهید، گزینه‌های پیش رو به قدری زیاد هستند که در عرض چند ساعت در دریای پهناور ارزهای دیجیتال و رمز ارزها گم خواهید شد. در ادامه این مقاله از رمزینکس توضیح خواهیم داد که چگونه بهترین ارز دیجیتال را برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم؟

  فرایند انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

 اگر قصد سرمایه گذاری در انواع ارز دیجیتال را دارید، در این مطلب از رمزینکس با ما همراه باشید تا برخی از نکات کلیدی که برای گشت و گذار در دنیای ارزهای دیجیتال حیاتی هستند را به شما آموزش دهیم.

چقدر ریسک پذیر هستید؟

در این لحظه که در حال نوشتن این مطالب هستیم، بیش از چند هزار ارز دیجیتال مختلف در گردش هستند که با ثبات‌ترین آن‌ها رمز ارز بیت کوین (BTC) است. سرمایه گذاری در بیت کوین به عنوان قدیمی‌ترین رمز ارز بازار، سرمایه گذاری نسبتاً مطمئنی است.

خصوصاً که قیمت فعلی بیت کوین، بسیار پایین‌تر از دوران اوج آن (۲۰ هزار دلار به ازای هر بیت کوین در سال ۲۰۰۹) است. تمام رمز ارزهای دیگر به عنوان آلت کوین (altcoins) شناخته می‌شوند و مواردی مثل اتریوم (Ethereum-ETH)، لایت کوین (Litecoin-LTC) و ریپل (Ripple-XRP) جزو بهترین گزینه‌های بازار برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال هستند.

پیشنهاد می‌کنیم سبد رنگارنگی از انواع ارزهای دیجیتال را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید؛ بدین صورت که رمز ارزهای پر ریسک، توسط ارزهای دیجیتال مطمئن و ثابت حمایت شوند تا از ریسک سرمایه گذاری شما کاسته شود.

استیبل کوین (Stablecoins) اصطلاحی است که به گونه‌ای از سرمایه گذاری پایدار اطلاق می‌شود. استیبل کوین‌ها راهی عالی برای نگهداری پول بین معاملات یا قرار دادن پول در صرافی‌های ارز دیجیتال هستند. استیبل کوین‌ها مشابه ارزهای فیات طراحی شده‌اند و نوسانات قیمت را به حداقل می‌رسانند.

درباره ارز دیجیتال مورد نظر خود تحقیق کنید

تحقیق و مطالعه از اصول پایه مهم در انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری است. اگرچه خواندن نظرات و گوش دادن به سخنان نمایندگان شرکت مهم است، اما پیشنهاد می‌کنیم برای محکم کاری و سبک و سنگین کردن کفه‌های ترازو، آستین‌هایتان را بالا زده و خودتان تحقیقات گسترده‌ای روی شرکت مورد نظر انجام دهید.

طی تحقیقات و بررسی‌هایی که انجام می‌دهید، تنها به بررسی به قیمت ارز دیجیتال اکتفا نکنید؛ تمامی نمودارهای قبلی ارز مد نظر خود را مشاهده کنید و توجه ویژه‌ای به محدودیت بازار و گردش ارز داشته باشید.

در نظر داشته باشید که به دنبال ارزهای نسبتاً با ثبات بگردید و همچنین با روند عملکرد و تاریخچه کامل یک آلت کوین آشنایی پیدا کنید. ممکن است ارز مد نظر در مرحله‌ای از رشد قرار دارد و این رشد برای مدت طولانی ادامه داشته باشد.

همیشه این احتمال وجود دارد که ارز مورد نظر شما به تازگی یک قله بزرگ یا یک اصلاح اساسی را پشت سر گذاشته باشد که در هنگام سرمایه گذاری توجه به این موارد ضروری است. از سرمایه گذاری روی ارزهایی که بعد از رسیدن به سقف، با افت چشمگیری در بازار روبرو شده‌اند خودداری کنید، چرا که مشخصاً تقاضا برای آن‌ها کاهش یافته است.

همچنین باید تا آنجا که ممکن است درباره شرکت ارائه دهنده ارز و اینکه هدف آن حل چه مشکلی است تحقیق کنید. به دنبال شرکت‌هایی با تکنولوژی نوآورانه بگردید که اهداف و مفاهیمی که دنبال می‌کنند را به بهترین نحو ممکن تشریح می‌کنند.

دقت داشته باشید که شرکت مد نظر لقمه‌های بزرگ‌تر از دهان خودش برندارد و ادعاهایی که می‌کند، با واقعیت و سطح پتانسیل شرکت همخوانی داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که در مورد مدیریت شرکت، عملکرد مدیر عامل و همچنین داشتن کادری مجرب، اطلاعات کافی به دست آورید.

برای انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری، عرضه اولیه‌ها را دنبال کنید

دنبال کردن عرضه‌های اولیه یک استراتزی کارآمد در انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری است. طی عرضه‌های اولیه نه تنها رمز ارزهای جدیدی به بازار اقتصاد وارد می‌شوند، بلکه در جریان فروش این ارزها سرمایه نسبتاً زیادی برای شرکت تولید کننده رمز ارز فراهم می‌آورند که شرکت می‌تواند از این سرمایه در جهت پیشرفت و بهسازی رمز ارز جدید خود استفاده نماید.

در صورتی که در بازار سهام معامله کرده باشید، به خوبی با مفهوم عرضه اولیه سهام آشنایی دارید و می‌توان گفت عرضه اولیه ارزهای دیجیتال هم چیزی مشابه همان است.

با توجه به این که برای کدام شرکت آینده‌ای روشن پیش بینی می‌کنید، در زمان عرضه اولیه، ارز ارائه شده را با پایین‌ترین قیمت ممکن خریداری می‌کنید و پس از آن هرچقدر عملکرد شرکت بهتر باشد میزان سود شما بالاتر خواهد بود.

از آنجایی که ارزهایی که عرضه اولیه می‌شوند را نمی‌توانید از نظر تاریخچه و عملکرد قبلی بسنجید، باید به دنبال تاریخچه شرکتی باشید که ارز را ساخته است. در این حالت سطح موفقیت شرکت در سایر زمینه‌هایی که در آن فعال بوده و اطمینان از داشتن تیم پشتیبانی کار کشته یکی از نقاط قوت بسیار مهم محسوب می‌شود.

مشخصاً شما در عرضه‌های اولیه ارز کمترین قیمت ممکن را برای خرید پرداخت می‌کنید و در صورتی که سرمایه خود را روی ارز خوب و کارشناسی شده‌ای بگذارید، در مدت زمان کوتاهی سودهای بسیار خوبی به جیب خواهید زد.

سعی کنید از خریدهایی که انجام می‌دهید درس بگیرید تا در آینده از سرمایه گذاری روی شرکت‌های ضعیف با بنیان سست خودداری کنید.

برای انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری، عرضه اولیه‌ها را دنبال کنید

صرافی‌های کمتر شناخته شده را پیدا کنید

در صورتی که عرضه اولیه‌ای را از دست دادید، می‌توانید برای خرید ارز مد نظر خود به صرافی‌های رمز ارز و ارزهای دیجیتال مراجعه کنید. در غالب موارد صرافی‌های بزرگ تنها چند نوع محدود و کاملاً معتبر از رمز ارزها را خرید و فروش می‌کنند و اگر به دنبال ارز جدید و کمیابی هستید، باید دنبال صرافی‌هایی بگردید که علی رغم عملکرد خوب، از چشم بقیه دور مانده‌اند.

ممکن است گه گاهی در صرافی‌های کوچک و ناشناخته فرصت‌های سرمایه گذاری بسیار خوبی را پیدا کنید که هیچ گاه در صرافی‌های بزرگ مشابه آن‌ها به چشمتان نخورده!

موردی که باید در مورد آن محتاطانه عمل کنید، قابل اعتماد بودن صرافی است. در نظر داشته باشید که در مورد اعتبار صرافی به خوبی تحقیق کنید چرا که غیر قابل اعتماد بودن صرافی، تمام سرمایه شما را در معرض ریسک بسیار بزرگی قرار می‌دهد.

اخبار شرکت‌ها را دنبال کنید

در بیشتر مواقع شرکت‌ها تمامی اطلاعات مربوط به مشارکت با سایر کمپانی‌ها، طرح‌های در دست احداث و موارد مشابه را در صفحات وب سایت و شبکه‌های مجازی خود منتشر می‌کنند.

با پیگیری دقیق این صفحات و اخبار، می‌توانید قبل از اینکه اکثر مردم نام آن‌ها را بشنوند، از تاریخ انجام تغییرات مطلع شده و معاملات خود را در بهترین زمان ممکن انجام دهید؛ حال چه ارزهای خود را قبل از افت قیمت بفروشید یا قبل از بالا رفتن قیمت‌ها، مقدار زیادی رمز ارز یا ارز دیجیتال خریداری کنید.

این استراتژی نیازمند وقت و انرژی بسیاری است، اما خرید و فروش ارز بر اساس این وقایع و اخبار مهم می‌تواند سودهای کوتاه مدت شما را افزایش دهد.

تقریباً همیشه بعد از اخبار موثق، جهش قیمت رخ می‌دهد و اگر شما از قبل برای این اتفاق آماده بوده باشید، عملاً می‌توانید آینده را پیش بینی کنید. به محض شنیدن چنین اخباری آماده خرید یا فروش ارز باشید!

سیاست و قانون گذاری، جزء جدایی ناپذیر اقتصاد هستند

برای انتخاب بهترین ارز دیجیتال جهت سرمایه گذاری حتماً قوانین و سیاست‌های مرتبط را بررسی کنید. فارغ از اینکه چقدر در مدیریت پرتفوی و دارایی‌هایی که دارید موفق عمل کرده‌اید، بی توجهی به سیاست و وضع قوانین جدید، می‌تواند کار دستتان بدهد.

برای جلوگیری از متضرر شدن و داشتن یک سرمایه گذاری مطمئن، یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهید، اطلاع از سیاست گذاری‌ها و قوانین کشوری است که ارزی که شما خریده‌اید را عرضه می‌کند؛ حال چه ساکن این کشور باشید یا یک کشور خارجی باشد.

با دقت بر روی پرتفوی خود نظارت کنید

پس از انتخاب و سرمایه گذاری روی رمز ارز، همه اخبار مربوط به شرکت عرضه کننده ارز دیجیتال و عملکرد خود ارز دیجیتال را دنبال کنید.

با ادامه دادن به همان تحقیقاتی که قبل از سرمایه گذاری انجام داده‌اید، می‌توانید در صورت لزوم نسبت به فروش دارایی خود اقدام یا بهترین زمان را برای خرید و افزایش دارایی انتخاب کنید.

از کجا ارز دیجیتال بخریم و بفروشیم؟

مورد مهمی دیگری که باید در خصوص شروع به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به آن توجه کرد، محل مناسب برای شروع است. بعد از انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذرای باید انتخاب کنیم که زا کجا آن را بخریم.

صرافی‌های خارجی و صرافی‌های داخلی دو گزینه اصلی هستند. البته می‌توان به غیر از صرافی، از طریق دیگری هم می‌توان وارد این دنیا شد که مطمئناً امنیت لازم را ندارند و اصلاً توصیه نمی‌شود. از طرفی هم خرید از طریق صرافی‌های خارجی به توجه به تحریم بودن و تبدیل ارز که آن هم کارمزدهایی در پی دارد، گزینه چندان به‌صرفه‌ای نیست.

بهترین گزینه صرافی‌های داخلی هستند. رمزینکس به عنوان یکی از قدیم‌ترین صرافی‌های داخلی با ارائه خدمات متنوع خیال شما را از جنبه‌های مختلفی راحت می‌کند. اپلیکیشن موبایل رمزینکس به شما امکان می‌دهد که در هر کجا و هر زمان به ساده‌ترین شکل ممکن به خرید و فروش ارز دیجیتال مشغول شوید.

در رمزینکس میتوانید هم به طرو مستقیم وارد بازار همتا به همتا شوید و با کاربران به تبادل ارز دیجیتال بپردازید و یا تمامی خرید و فروش های خود را به طور مستقیم با رمزینکس به سرانجام برسانید.

سخن آخر

اگرچه کووید ۱۹ باعث شده چرخ اقتصاد کمی آهسته‌تر بچرخد و روند بازارهای جهانی چندان برای سهامداران دل چسب نیست، همچنان که در شرف وارد شدن به سال ۲۰۲۱ هستیم، سرمایه گذاران ریسک پذیر بازار رمز ارزها را به عرصه تاخت و تاز خود تبدیل کرده و به عنوان جایگزینی برای بازارهای سنتی سهام، وارد عرصه خرید و فروش رمز ارزها شده‌اند.

به نظر می‌رسد جذابیت رمز ارزها و ارزهای دیجیتال، در نتیجه مشکلاتی باشد که گریبان گیر اقتصاد سنتی شده است. ارزهای دیجیتال در حال جبران افت قیمت‌های ماه اسفند و فروردین سال ۱۳۹۸ هستند و به گفته تحلیل گران این زمینه، در چند ماه آینده و سال ۲۰۲۱ میلادی شاهد رشد قیمتی بسیار خوب آن‌ها خواهیم بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید