استخراج بیت کوین چند سالی است که پیوسته در حال جذب کاربران خاص خود است. استخراج یا ماینینگ ارز دیجیتال بیت کوین چند رویکرد مختلف دارد که بازدهی هر یک از آن‌ها به چند فاکتور از جمله قدرت دستگاه استخراج بستی دارد. در این مقاله از رمزینکس به آموزش جامع شروع استخراج بیت کوین و متعاقباً معرفی بهترین دستگاه و نرم افزارهای استخراج و نکات مهم در خصوص استخراج بیت کوین در ایران خواهیم پرداخت.

استخراج (mining) بیت کوین چیست؟

همانطور که شاید بدانید استخراج بیت کوین شامل فرایند تأیید تراکنش‌های بیت کوین و ایجاد بیت کوین جدید است. افرادی که بیت کوین را استخراج می‌کنند به استخراج کننده (miner) بیت کوین نام دارند. البته منظور ما از «افراد» در واقع کامپیوترها هستند که توسط افراد اداره می‌شود.

این کامپیوتر‌ها (که آن‌ها را «نود» می‌نامیم) باید بسیار قدرتمند باشند، چرا که در استخراج بیت کوین به شدت از قدرت پردازش کامپیوتر استفاده می‌شود. کامپیوترها نرم‌افزاری را اجرا می‌کنند که آن‌ها را بلاکچین بیت کوین متصل می‌کند و معماهای ریاضی را حل می‌کنند.

هنگامی‌که این مسائل ریاضی حل شوند داده‌های تراکنشی جدید تأیید شده و بر روی بلاکچین بیت کوین ذخیره می‌شوند. بنابراین استخراج کنندگان بیت کوین به جای بانک‌ها و شرکت‌های کارت اعتباری تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند؛ یعنی هیچ شخص ثالثی برای انجام این کار نیاز نیست جالب است، مگر نه؟

قبل از اینکه وارد بحث استخراج بیت کوین شویم، ویدیوی زیر در خصوص استخراج ارزهای دیجیتال را ببینید، مطمئنا با درک بهتری به سراغ ادامه مقاله خواهید رفت.

در صورتی که تازه کار هستید و اطلاعات کاملی در خصوص چگونگی کارکرد بیت کوین ندارید، حتما نگاهی به مقاله «بیت کوین چیست؟» بیندازید.

الزامات ابتدایی برای استخراج بیت کوین شامل:

الزامات ابتدایی برای استخراج بیت کوین شامل:
الزامات ابتدایی برای استخراج بیت کوین

شاید با خودتان فکر کنید که چرا این استخراج کننده‌ها این قدر تلاش می‌کنند؟ مگر انجام این فرایند بسیار پرهزینه نیست؟ به عبارت ساده، آنها این کار را در ازای دریافت پاداش به صورت بیت کوین انجام می‌دهند.

درست است، به استخراج کنندگان پاداش‌های در قالب بیت کوین پرداخت می‌شود. بیت کوین جدید تنها به این روش ایجاد می‌تواند ایجاد شود!

توجه: برای ایجاد هر بلوک تقریباً ۱۰ دقیقه زمان نیاز است. اگر قدرت و منابع بیشتری به استخراج بیت کوین اختصاص داده شود و زمان مورد نیاز برای استخراج یک بلوک به زیر ۱۰ دقیقه برسد، دشواری استخراج بیت کوین افزایش خواهد یافت تا میانگین زمان استخراج هر بلوک دوباره به ۱۰ دقیقه باز گردد.

در حال حاضر بیش از ۱۸ میلیون بیت کوین وجود دارد که استخراج شده است و پاداش استخراج یک بلوک کامل ۶/۲۵ بیت کوین است. به یاد داشته باشید که تنها ۲۱ میلیون بیت کوین را می‌توان در مجموع استخراج کرد؛ وقتی تمام ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شود دیگر هیچ بیت کوین جدیدی را نمی‌توان ایجاد کرد!

استخراج بیت کوین چگونه است؟

در ادامه می‌خواهیم در مورد بلوک‌ها و تکنولوژی به کار رفته در استخراج بیت کوین صحبت کنیم. می‌دانید که بیت کوین از بلاکچین استفاده می‌کند، درست است؟ خب، اصطلاح بلوک یا بلاک از این فناوری برگرفته شده است.

بلوک و فناوری بلاکچین چیست؟

بسیاری از تراکنش‌های بیت کوین در یک زمان اتفاق می‌افتد. تراکنش‌هایی که در یک زمان اتفاق می‌افتد در یک گروه قرار می‌گیرد؛ این گروه‌ها «بلوک» نامیده می‌شوند. آنچه که استخراج کنندگان بیت کوین باید تأیید کنند این گروه‌ها / بلوک‌ها است – آنها به جای تأیید جداگانه تراکنش‌ها آنها را به صورت گروهی تأیید می‌کنند.

بلوک‌ها پس از تأیید شدن به زنجیره‌ای از بلوک‌ها اضافه می‌شوند که قبلاً تأیید شده است. به همین دلیل فناوری دخیل در بیت کوین را بلاکچین می‌نامند! در مقاله «بلاکچین چیست و چگونه کار می کند؟» به طور کامل به بررسی این فناوری پرداخته شده است.

پس از مطالعه گام به گام مراحل استخراج بیت کوین در ادامه درک مفاهیم بالا برایتان آسان‌تر خواهد شد.

بیت کوین چگونه استخراج می‌شود؟

فرایند استخراج بیت کوین را به زبان ساده و با مثال میتوان در چند مرحله زیر خلاصه کرد.

مرحله ۱

تصور کنید می‌خواهید تختخواب بخرید و مبلغ آن را با بیت کوین پرداخت کنید. اگر هزینه تخت ۳۰۰ دلار باشد به تقریباً ۰/۰۰۶۲۵ بیت کوین (با توجه به قیمت بیت کوین در زمان نوشتن این مقاله) نیاز خواهید داشت. هم‌زمان با شما که تخت را می‌خرید افراد دیگری هم در سراسر جهان وسایل یا خدمات مختلفی را با بیت کوین می‌خرند.

مرحله ۲

نودهای استخراج بیت کوین (کامپیوترها) از این تراکنش‌هایی که در حال انجام شدن هستند آگاه می‌شوند.

مرحله ۳

حالا استخراج کننده بیت کوین باید تراکنش شما را تأیید کند. تا زمانی که تراکنشتان توسط استخراج کننده تأیید نشود نخواهید توانست تختخوابتان را تحویل بگیرید.

اما تأیید تراکنش به چه معناست و چگونه انجام می‌شود؟

 • استخراج کنندگان بیت کوین نرم‌افزار استخراج بیت کوین را که مسائل ریاضی را حل می‌کند اجرا می‌کنند یک کامپیوتر را در حال تکمیل کردن یک پازل بسیار سخت تصور کنید! مسئله یا پازلی که آنها باید حل کنند در هر بلوک از تراکنش‌ها تغییر می‌کند.
 • استخراج کنندگان زیادی به صورت هم‌زمان سعی می‌کنند مسئله ریاضیاتی را حل کنند اما اولین استخراج کننده‌ای بتواند مسئله را حل کند می‌تواند پاداش خود را به شکل بیت کوین جدید دریافت کند؛ درست مانند یک مسابقه!
 • استخراج کنندگان بیت کوین داده‌های تمام تراکنش‌های گذشته بیت کوین را که تا به حال اتفاق افتاده است نگه می‌دارند. محل نگهداری این داده‌ها را می‌توانیم پایگاه داده تراکنش‌های قدیمی بنامیم.
 • اما تراکنش استخراج بیت کوین چیست؟ هنگامی که بیت کوین ارسال می‌کنید استخراج کنندگان بیت کوین قبل از تأیید آن، پایگاه داده تراکنش‌های قدیمی را بررسی می‌کنند. آنها با این کار بررسی می‌کنند که آیا این بیت کوین را در تراکنش‌های قدیمی خرج نکرده‌اید.
 • استخراج کننده‌ها همچنین موجودی حسابتان را بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند که به اندازه کافی بیت کوین دارید. مثلاً در مثال تخت مبلغ تراکنش ۰/۰۰۶۲۵ بیت کوین بود. استخراج کنندگان بیت کوین قبل از تأیید این تراکنش بررسی می‌کنند که آیا این مقدار بیت کوین دارید یا خیر. اگر حداقل ۰/۰۰۶۲۵ بیت کوین نداشته باشید تراکنشتان تأیید نمی‌شود و نمی‌توانید تخت را بخرید.

خیلی خب، برگردیم به خریدن تخت یا همان فرایند استخراج بیت کوین:

مرحله ۴

اولین استخراج کننده‌ای که مسئله را حل کند (مثلاً محمد) باید به سایر نودها اعلام کند که مسئله را حل کرده است. سپس استخراج کنندگان دیگر درست بودن راه‌حلی که محمد برای مسئله ارائه کرده است را بررسی می‌کنند.

مرحله ۵

هنگامی‌که ۵۱ درصد از استخراج کنندگان دیگر توافق کنند که راه‌حل محمد درست بوده است تراکنش شما تأیید شده و مقدار ۰/۰۰۶۲۵ بیت کوین به فروشنده ارسال می‌شود.

توجه: حداقل زمان برای تأیید شدن یک تراکنش ۱۰ دقیقه است. اما با توجه به تعداد در حال افزایش تراکنش‌های بیت این زمان ممکن است به ۳۵ تا ۴۰ دقیقه هم افزایش پیدا کند.

مرحله ۶

استخراج کننده بیت کوین تأیید کردن بلوک / گروهی را که تراکنش شما در آن قرار دارد به پایان می‌رساند. حالا تراکنش کامل شده است و می‌توانید تختخوابتان را تحویل بگیرید!

یکی از مزایای استخراج بیت کوین این است که کسی که تصمیم می‌گیرد استخراج کننده شود نیازی به حل کردن شخصی مسئله یا داشتن علم ریاضی ندارد. آنها فقط به سخت‌افزار استخراج بیت کوین (یک کامپیوتر قدرتمند) و نرم‌افزار استخراج نیاز دارند.

همان‌طور که می‌بینید درک کردن چگونگی استخراج بیت کوین چندان دشوار نیست. با این تفاسیر سؤال بزرگ بعدی شاید برایتان پیش بیاید این است که «چگونه می‌توان بیت کوین استخراج کرد؟» برای یافتن پاسخ لطفاً ادامه مطلب را مطالعه کنید.

کاربران چگونه از فضای کارت گرافیکی  و سی پی یو (CPU) برای استخراج بیت کوین استفاده می‌کنند؟

به طور خلاصه آنها این کار را از طریق یک مکانیسم اجماع و اقتصادی به نام اثبات کار یا PoW انجام می‌دهند.

اثبات کار (POW) چیست و چگونه کار می‌کند؟

اثبات کار یک مکانیسم اجماع است که با هدف جلوگیری از حمله به شبکه بلاکچین، سوء استفاده، و آسیب پذیری شبکه طراحی شده است. برای اطلاعات بیشتر به مقاله «اثبات کار چیست؟» مراجعه کنید.

اثبات کار این کار را با استفاده از بازیگران شبکه که محاسبات ریاضیاتی («پازل هش») را برای تأیید تراکنش‌ها و اطلاعات در بلاکچین انجام می‌دهند عملی می‌کند. این پازل‌های هش همان «بلوک‌ها» یا مجموعه معادلات ریاضی را تشکیل می‌دهند.

  معرفی بهترین نرم افزارهای استخراج اتریوم در سال 2021

استخراج کنندگان در ازای حل کردن بلوک‌ها و منتشر کردن تکمیل فرایند استخراج در شبکه پاداش‌هایی به صورت رمز ارز (مثلاً بیت کوین، بیت کوین کش، اتریوم) دریافت می‌کنند.

طبیعتاً هر چه یک شبکه بیشتر گسترش پیدا کند و اطلاعات و کاربران بیشتری بپذیرد ماهیت معادلات ریاضی و بلوک‌ها تغییر کرده و حل کردن آنها به صورت نمایی سخت‌تر می‌شود.

این تغییرات در نهایت باعث می‌شود برای استخراج و حل کردن موفق معادلات به قدرت هش‌گذاری بیشتری نیاز باشد (در ادامه بیشتر در این مورد صحبت خواهیم کرد).

دلیل افزایش دشواری در استخراج به منظور جبران کردن قانون مور (Moore’s Law) و مهار کردن تورم است (همراه با هاوینگ -نصف شدن- پاداش، که اخیراً در مورد لایت‌ کوین اتفاق افتاد، که در آن پاداش بلوک از ۲۵ لایت کوین به ۱۲/۵ لایت کوین کاهش یافت.)

اثبات کار را می‌توان به یک مسابقه سودوکو تشبیه کرد که در آن افراد برای حل کردن محاسبات و معادلات ریاضی در سریع‌ترین زمان با هم رقابت می‌کنند.

مزایای استخراج اثبات کار

 • اجماع در شبکه و بین استخراج کنندگان،
 • تمرکززدایی شبکه،
 • ثبت درست «بلوک‌ها» در بلاکچین، و
 • انکار حمله و هرزنامه‌ها در شبکه.

معایب استخراج اثبات کار

استخراج یک رمز ارز بالغ مانند بیت کوین از طریق مکانیسم اثبات کار به انرژی فوق‌العاده‌ای نیاز دارد؛ در واقع برق فعلی مورد استفاده استخراج کنندگان بیت کوین بیش از کل مصرف انرژی بسیاری از کشورهای کوچک است.

منتقدان بیت کوین استخراج را روشی پرهزینه دانسته و معتقدند به محیط زیست آسیب می‌رساند. با این حال گزارشی که سال گذشته منتشر شد نشان می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد از بیت کوین با استفاده از انرژی سبز استخراج می‌شود.

بلاکچین‌های اثبات کار همیشه هم امن نیستند. امنیت آنها به تعداد استخراج کننده‌هایی بستگی دارد که تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند. اگر استخراج کننده کافی برای محافظت از شبکه وجود نداشته باشد ممکن است کل بلاکچین در معرض خطر حمله ۵۱ درصدی قرار بگیرد که در آن استخراج کنندگان خاصی کنترل کل بلاکچین را در اختیار گرفته و به میل خود در آن تغییر ایجاد می‌کنند.

در نهایت تهیه کردن سخت‌افزار رقابتی برای بهره‌مند شدن از شانس دریافت پاداش هزینه‌های بسیار کلانی برای کاربر ایجاد می‌کند سخت‌افزاری که کاربر امروز تهیه می‌کند ممکن است پس از چند ماه قدیمی شده و بازدهی سرمایه وی به شدت تحت تأثیر قرار بگیرد.

نگاهی دقیق‌تر به استخراج بیت کوین از طریق اثبات کار

استخراج کنندگان از طریق مکانیسم اثبات کار با منابع محاسباتی خود هش‌ها و بلوک‌ها را حل کرده و در نهایت درستی تراکنش‌ها و اطلاعات شبکه را تأیید می‌کنند و به صورت هم‌زمان ماهیت غیرمتمرکز شبکه را تضمین می‌کنند (هیچ شخص ثالث مرکزی و مورد اعتمادی بر اتفاقات بلاکچین کنترل ندارد)؛ در واقع استخراج کنندگان چرخ دنده‌هایی هستند که شبکه را به حرکت می‌اندازند.

چند نمونه از «پازل‌های ریاضی» و توابعی که استخراج کنندگان بیت کوین حل می‌کنند در زیر آمده است:

 • دنباله‌های هش،
 • پازل‌های طبقه بندی شده (از جمله پازل‌های مبتنی بر دیفی هلمن)
 • هش‌های مبتنی بر درخت مرکل
 • تجزیه اعداد طبیعی،
 • امضا موارد دیگر.

شبکه بیت کوین از روش اثبات کار به عنوان مکانیسم اجماع خود استفاده می‌کند، پس بیایید با چگونگی استخراج بیت کوین آشنا شویم.

انواع روش های استخراج بیت کوین

حالا که دقیقاً می‌دانید که چرا باید بیت کوین استخراج کنید وقت آن است با روش‌های استخراج بیت کوین آشنا شویم. سه روش برای استخراج بیت کوین وجود دارد:

انواع روش استخراج بیت کوین
انواع روش استخراج بیت کوین

ابتداً کمی بیشتر با روش‌های بالا آشنا خواهیم شد، سپس وارد جزئیات چگونه استخراج کردن خواهیم شد.

استخراج بیت کوین از طریق استخر

پیوستن به یک استخر و همکاری با کاربران دیگر برای استخراج کردن بیت کوین ساده‌ترین، سریع‌ترین، و مطمئن‌ترین روش برای تضمین سودآوری فعالیت‌های استخراج است. در این روش شما به اشتراک گذاری منابعتان با استخراج کنندگان دیگر بیت کوین استخراج کرده و پاداش کسب شده را در میان اعضای استخر تقسیم می‌کنید.

با پیوستن به یک استخر شما هر فرد دیگری در استخر) موافقت می‌کنید که تمام پاداش‌های بیت کوین را با دیگر اعضای استخر تقسیم کنید. این بدان معنی است که شما پرداخت‌های کوچک‌تر اما منظم دریافت خواهید کرد. در مقاله «استخر استخراج یا ماینینگ پول (Mining Pool) چیست و چگونه کار می‌کند؟» به طور کامل به این مفهوم پرداخته شده است.

با این حال همه استخرها یکسان نیستند. در هنگام انتخاب استخر باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • اندازه استخر
 • حداقل پرداخت
 • کارمزدهای دریافتی توسط استخر.

اندازه استخر

اندازه استخر یکی از موارد مهم در انتخاب استخر استخراج است؛ در واقع هر چه تعداد استخراج کنندگان حاضر در یک استخر بیشتر باشد احتمال دریافت پاداش توسط آن استخر بیشتر می‌شود. اما از طرف دیگر به دلیل تقسیم شدن پاداش میان اعضای بیشتر، مقدار پاداشی که به هر استخراج کننده می‌رسد کمتر خواهد بود.

بزرگ‌ترین استخرهای استخراج

پیوستن به استخرهای بزرگ استخراج رمز ارزها معمولاً گزینه راحتی برای مبتدیانی است که نمی‌دانند چگونه بیت کوین استخراج کنند. دلیل آن هم این است که آنها به صورت مرتب و در فواصل زمانی کوتاه پاداش دریافت می‌کنند و مجبور نیستند پول زیادی بابت مصرف زیاد برق پرداخت کنند. در مقاله «بهترین استخر استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱» به معرفی بهترین استخرهای استخراج بیت کوین پرداخته شده است.

حداقل پرداخت

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که باید در نظر گرفت حداقل پرداختی که استخر اجازه برداشت آن را می‌دهد. منظور از حداقل پرداخت کمترین مقدار بیت کوینی است که امکان برداشت کردن آن از استخر برای شما وجود دارد.

اگر به تازگی وارد دنیای استخراج رمز ارزها شده‌اید بهتر است به استخری بپیوندید که امکان پرداخت حداقل مبالغ را به شما بدهد. به این ترتیب می‌توانید در مدت زمان کوتاه‌تر از سودآور بودن فعالیت استخراجتان مطمئن شوید.

هیچ کس دوست ندارد با مصرف حجم زیادی از برق گران‌بها تنها چند صد دلار بیت کوین به دست آورد و در پایان متوجه شود که استخری که در آن استخراج می‌کرد ناپدید شده یا انتشار اخبار ناامیدکننده در دنیای رمز ارزها باعث ریزش شدید قیمت بیت کوین شود.

کارمزد استخر

هر استخر هزینه‌ای در ازای سازماندهی تمام فعالیت‌های استخر از استخراج کنندگان دریافت می‌کند. این کارمزد معمولاً درصدی از سود شماست و همیشه به صورت خودکار از بیت کوینی که استخراج می‌کنید کسر می‌شود. بنابراین لازم نیست نگران پرداخت کردن هیچ گونه هزینه‌ای باشید.

البته ناگفته پیداست که هر چه کارمزد کمتری پرداخت کنید سودآوری‌تان بیشتر خواهد بود.

کارمزدهای معمولی چیزی بین ۱ تا حدود ۳ درصد است. البته استخرهایی با کارمزد صفر نیز وجود دارند، اما هنوز نمی‌توان به آنها اعتماد کرد. مگر این که فرد مطمئنی را بشناسید که استخر استخراج رایگان به شما معرفی کند، در غیر این صورت بهتر است از استخری استفاده کنید که شناخته شده و قابل اعتماد است.

مدیریت کردن استخرهای استخراج بسیار پرهزینه است. گردانندگان استخر باید هزینه سیستم‌های کامپیوتری و فضای مرکز داده را پرداخت کنند. همچنین مدیریت استخر یک کار تمام وقت برای برخی از کارکنان استخر خواهد بود. بنابراین پرداخت کارمزد در حدود ۱ درصد منصفانه است اما شاید بهتر باشد زیر بار کارمزدهای بیشتر از ۳ درصد نروید.

استخراج به تنهایی

یکی از روش‌های استخراج بیت کوین، استخراج به تنهایی است. شاید فکر کنید این بهترین روش استخراج است. بدیهی است که در این روش مجبور نخواهید بود پاداش استخراجتان را با هزاران استخراج کننده دیگر تقسیم کنید. همچنین اگر بخواهید برای مدت طولانی استخراج کنید پرداخت کردن ۱ درصد از تمام درآمدتان به مدیران استخر ممکن است بسیار گران تمام شود.

استخراج بیت کوین به تنهایی به این معنی است که لازم نیست سود خود را با تعداد زیادی از افراد دیگر به اشتراک بگذارید. با این حال، این روش همچنین به این معنی است که نمی‌توانید از سود هزاران استخراج کننده دیگر نیز بهره‌مند شوید. هر فرد تنها در صورتی پاداش می‌گیرد که خودش مسئله هش را حل کند.

این یعنی شما نه تنها باید با تمام استخراج کننده‌های تنهای دیگر بلکه با تمام استخرهای ماینینگ نیز رقابت کنید. حتی اگر قدرت محاسباتی بیشتری نسبت به تمام استخراج کنندگان فعال در تمام استخرها داشته باشد، قطعاً باز هم در مقابل استخرها حرفی برای گفتن نخواهید داشت.

با این حال اگر سرمایه زیادی داشته باشید می‌توانید یک مزرعه استخراج سودآور را به تنهایی راه‌اندازی کنید. برای این کار باید صدها (یا شاید هزاران) دستگاه اِی‌سیک (application-specific circuit chips) خریداری کنید. برای تهیه تراشه‌های استخراج پربازده باید حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار هزینه کنید.

مشکلات استخراج کننده‌های انفرادی

اجرای صدها تراشه کامپیوتری برق زیادی نیاز خواهد داشت. در حال حاضر بهترین روش استخراج بیت کوین استفاده از ماینر تی ۱ دراگون مینت (DragonMint) است. مصرف برق این دستگاه ۱۶۰۰ وات است. این رقم را، مثلاً، در ۱۰۰ ضرب کنید و تا ببینید هر ماه قبض برقتان چقدر خواهد شد!

  ریگ ماینینگ چیست؟ آموزش ساخت ریگ استخراج از صفر تا صد

اما این پایان کار نیست! کار کردن صدها تراشه کامپیوتری گرمای شدیدی تولید می‌کند. کافی است به لپ‌تاپتان فکر کنید که پس از چند ساعت کار کردن با آن چقدر گرم می‌شود. لپ‌تاپ به طور متوسط در حدود ۶۰ وات برق مصرف می‌کند که حدود ۲۶ برابر کمتر از یک دستگاه دراگون مینت است. حالا تصور کنید ۱۰۰ دستگاه از این ماینرهای پرمصرف به صورت هم‌زمان در یک اتاق کوچک کار کنند. این محیط قطعاً به تهویه مناسب نیاز دارد. باز هم هزینه برق بیشتر!

یکی از نگرانی‌هایی که در مسیر آشنا شدن با استخراج برایتان رخ خواهد داد سر و صدای تولید شده توسط دستگاه‌ها است. با وجود ویز ویز مداوم صدها قطعه کامپیوتری در کنار تجهیزات خنک کننده در مقیاس صنعتی که شبانه روز در حال کار کردن هستند عملیات استخراج انفرادی صدای کر کننده‌ای تولید می‌کند.

اگر به مکان راه‌اندازی بیشتر تاسیسات استخراج نگاه کنید متوجه یک الگوی مشترک در میان آنها می‌شوید. استخراج کنندگان به دنبال مکان‌های دارای آب و هوای خنک (کاهش نیاز به تهویه)، برق ارزان (کاهش هزینه برق)، و روستایی دورافتاده (دارای فضای کافی برای عملیات بزرگ که باعث آزار ساکنان نشود) هستند. در حال حاضر مکان‌های محبوب برای استخراج بیت کوین کشورهای ایسلند، مناطق روستایی کانادا، و کشور روسیه است.

استخراج ابری بیت کوین

شاید از خودتان بپرسید که چرا کسی باید سرمایه زیادی را صرف تهیه تجهیزات گران قیمت استخراج کرده و آن‌ها را به دیگران اجاره دهد. دلیل این کار ساده است. این افراد می‌خواهند سود سرمایه‌گذاری خود را تضمین کنند و آن را تحت تأثیر نوسان‌های قیمت بیت کوین قرار ندهند.

شاید این روش عجیب به نظر برسد اما افرادی هستند که استخراج کردن بیت کوین از این روش را ترجیح می‌دهند در ادامه مزایا و معایب استخراج ابری را بررسی خواهیم کرد.

مزایای استخراج ابری

شما مسئول تجهیزات نیستید. اگر قطعه‌ای بشکند، اغلب مجبور نخواهید بود آن را جایگزین یا تعمیر کنید (با این حال، همیشه مفاد قرارداد با شرکت استخراج کننده ابری را به دقت بخوانید. ممکن است شرکت در قرارداد خود شما را ملزم به جبران کردن خسارت وارد شده به تجهیزاتشان کند).

شما می‌توانید بدون صرف کردن هزاران یا میلیون‌ها دلار برای خرید تجهیزات استخراج به سادگی بیت کوین استخراج کنید. این همچنین به این معنی است که لازم نیست نگران گرما یا صدای تولید شده توسط ماینرها در خانه خودتان یا هر جای دیگری باشید.

مزیت آخر این روش این است که لازم نیست چیزی در مورد استخراج رمز ارزها بدانید. اگر می‌خواهید از روش استخراج ابری استفاده کنید شاید حتی نیاز به خواندن این راهنما نداشته باشید.

معایب استخراج ابری

شما باید قبل از شروع هزینه اجاره دستگاه را پرداخت کنید. اگر قیمت بیت کوین به طور قابل توجهی کاهش یابد، ممکن است تا زمان افزایش مجدد قیمت در یک قرارداد زیان‌ده گیر کنید. تمام ریسک این کار را شما بر عهده می‌گیرید در حالی که سود شرکت اجاره دهنده دستگاه استخراج تضمین شده است.

شما نمی‌توانید نرم‌افزار یا سخت‌افزار استخراجی که اجازه کرده‌اید را ارتقا یا تغییر دهید.

شرکت‌های استخراج ابری هدف خوبی برای هکرها هستند. در ژوئیه ۲۰۱۷ شرکت جنسیس ماینینگ هک شد و هکرها بیت کوین را از کیف پول داغ این شرکت به یک کیف پول خارجی منتقل کردند.

آموزش استخراج بیت کوین

بعد از آشنایی با مراحل و چگونگی استخراج ارز دیجیتال بیت کوین در ادامه به آموزش عملی شروع استخراج بیت کوین خواهیم پرداخت.

۱.      دریافت سخت‌افزار استخراج بیت کوین

اولین گام برای شروع استخراج بیت کوین خرید سخت‌افزار استخراج است. انتخاب سخت‌افزار مناسب برای موفق شدن در عملیات استخراج بسیار مهم است. اما بهترین سخت‌افزار استخراج بیت کوین چیست؟

هنگامی‌که استخراج بیت کوین برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ آغاز شد می‌شد با استفاده از کامپیوترهای معمولی که در خانه هر کسی پیدا می‌شود بیت کوین استخراج کرد! در واقع سی پی یو این کامپیوترها قدرت کافی برای حل سریع مسائل ریاضی را داشت.

با افزایش محبوبیت بیت کوین استخراج کنندگان نیز به کامپیوترهای قدرتمندتر روی آوردند. آن‌ها برای استخراج از پردازنده‌های گرافیکی (کارت گرافیک) سریع‌تر استفاده می‌کردند که می‌توانست معادلات را سریع‌تر حل کند و برنده مسابقه دریافت پاداش می‌شدند.

توجه: کامپیوترهای خانگی معمولی – حتی کامپیوترهای دارای قدرت پردازش بسیار بالا بر اساس استانداردهای امروزی – هیچ شانسی در اکوسیستم استخراج مدرن بیت کوین نخواهند داشت.

فکر می‌کنید وقتی بیت کوین محبوب‌تر شد چه اتفاقی افتاد؟ استخراج کنندگان هم سریع‌تر از قبل شدند. آن‌ها به جای استفاده از سی پی یو و کارت گرافیک شروع به استفاده از سخت‌افزار تخصصی استخراج بیت کوین به نام ای‌سیک کردند. در چنین شرایطی هر کسی که می‌خواست در استخراج بیت کوین موفق شود می‌بایست دستگاه ای‌سیک تهیه می‌کرد.

ای‌سیک‌های که با هدف استخراج طراحی می‌شوند بسیار قدرتمند و سریع هستند. آنها هیچ قابلیت دیگری به جر استخراج ندارند.

اگر می‌خواهید دستگاه ای‌سیک بخرید ابتداً دستگاه‌های مختلف را بر اساس معیارهای زیر با هم مقایسه کنید:

 • قیمت،
 • هش ریت (این عدد نشان دهنده قدرت ای‌سیک است و هر چه بیشتر باشد به معنای سریع‌تر بودن ای‌سیک است)،
 • مصرف برق (هر چه این عدد کمتر باشد دستگاه برق کمتری استفاده می‌کند)

جدول مقایسه سخت‌افزار استخراج

در زیر، من شامل یک جدول مقایسه از شش قطعه از سخت‌افزار استخراج بیت کوین من در این راهنما پوشش داده شده است. این باید به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که قرار است بهترین واحد برای عملیات استخراج خود را.

در جدول زیر مشخصات ۶ سخت‌افزار استخراج بیت کوین را که در این مقاله بررسی کرده‌ایم مشاهده می‌کنید.

 

شرکت

قیمت

هش ریت

مصرف برق

DragonMint T1

هالونگ ماینینگ

۲۷۲۹ دلار

۱۶ تراهِش بر ثانیه

۱۴۸۰ وات

Antminer T9+

بیت مین

۵۵۰ تا ۶۰۰ دلار

۱۰/۵ تراهِش بر ثانیه

۱۳۳۲ وات

Antminer R4

بیت مین

۱۷۰۰ دلار

۸/۶ تراهِش بر ثانیه

۸۴۵ وات

Avalon6

کانان کریتیو

۶۵۰ دلار

۳/۵ تراهِش بر ثانیه

۱۰۵۰ وات

Antminer S9

بیت مین

۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار

۱۴ تراهِش بر ثانیه

۱۳۷۲ وات

M3X

پانگولین

۱۰۰۰ دلار

۱۲ تا ۱۳ تراهِش بر ثانیه

۲۱۰۰ وات

 1. پیوستن به استخر استخراج بیت کوین

دو روش برای شروع کردن استخراج بیت کوین وجود دارد. روش اول استخراج به تنهایی است و دیگری پیوستن به گروهی از استخراج کنندگان دیگر بیت کوین است – به این گروه‌ها استخر استخراج گفته می‌شود.

اما استخر استخراج بیت کوین چیست؟ استخرهای استخراج بیت کوین را مزارع بزرگ بیت کوین در نظر بگیرید. در این روش تعداد زیادی از استخراج کنندگان قدرت پردازش سخت‌افزار استخراج خود را روی هم می‌ریزند و یک واحد بسیار قدرتمند تشکیل می‌دهند. آن‌ها باید پاداش بیت کوین استخراج شده را در میان اعضای استخر تقسیم کنند.

فرض کنید یکی از اعضای یک استخر استخراج بیت کوین هستید. قدرت پردازش کامپیوترتان معادل ۲ درصد از کل قدرت استخر استخراج است. اگر استخر شما برنده مسابقه تأیید کردن یک بلوک شود شما ۲ درصد از پاداش تعلق گرفته به استخر را دریافت خواهید کرد.

اگر به تازگی وارد حوزه استخراج شده‌اید بهتر است کارتان را با استخراج از طریق مزرعه (پیوستن به استخر استخراج) شروع کنید. استخرهای متعددی وجود دارند که می‌توانید یکی را انتخاب کنید. اما در انتخابتان مراقب باشید و تنها استخرهای شناخته شده با شهرت خوب را انتخاب کنید. البته این استخرها کارمزد دریافت می‌کنند اما این کارمزد به طور معمول بسیار کم (۱ تا ۳ درصد) درآمدتان از استخر خواهد بود.

در زیر با چند مورد از استخرهای استخراج قابل اعتماد آشنا می‌شوید:

 • اسلاش پول (Slushpool): کارمزد ۲ درصد
 • پول بیت کوین دات کام (Pool.BTC.com): کارمزد ۲ تا ۳ درصد
 • کانوپول (Kanopool): کارمزد ۰/۹ درصد (کمترین!)
 1. دانلود نرم‌افزار استخراج بیت کوین

بدون داشتن نرم‌افزار استخراج داشتن حتی بهترین سخت‌افزار استخراج جهان بی‌فایده خواهد بود. در مقاله «۲۱ مورد از بهترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱» به معرفی بهترین این نرم افزارها پرداخته شده است.

نرم‌افزار استخراج برای دسترسی به شبکه بیت کوین و «پایگاه داده تراکنش‌های قدیمی» ضروری است. همچنین برای پیوستن به استخر استخراج به این نرم‌افزار نیاز است.

انواع مختلفی از نرم‌افزارهای استخراج بیت وجود دارد. این نرم‌افزار به منظور اجرا بر روی سیستم‌های عامل مختلف مانند مک، ویندوز و لینوکس طراحی شده است. برخی از محبوب‌ترین نرم‌افزارهایی که قابلیت استخراج با دستگاه‌های ای‌سیک را دارند عبارت‌اند از:

سی جی ماینر (CG miner)

 • در دسترس برای ویندوز، لینوکس و مک،
 • قابل استفاده برای کارت گرافیک/ ای‌سیک،
 • دانلود رایگان
  سختی استخراج بیت کوین یا سختی شبکه چیست و چه تأثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال دارد؟

بیت مینتر (BitMinter)

 • در دسترس برای ویندوز، لینوکس و مک،
 • قابل استفاده برای کارت گرافیک/ ای‌سیک،
 • دانلود رایگان

جدول مقایسه نرم‌افزار استخراج بیت کوین

در جدول زیر مشخصات پنج نرم‌افزار استخراج بیت کوین را مشاهده می‌کنید. با توجه به این مشخصات می‌توانید به راحتی این نرم‌افزارها را با هم مقایسه کنید.

ایزی ماینر

سی جی ماینر

مولتی ماینر

بیت مینتر

زبان برنامه نویسی

نامشخص

سی

سی پلاس

اسکالا

استخر مرتبط

نامشخص

سی کی پول

نامشخص

بیت مینتر

سیستم عامل

ویندوز، لینوکس

ویندوز، لینوکس، مک ایکس

ویندوز، مک ایکس، لینوکس

ویندوز، مک، لینوکس

دستگاه‌های پشتیبانی شده

ای‌سیک، اف پی جی اِی

سی پی یو، کارت گرافیک، ای‌سیک، اف پی جی اِی

سی پی یو، ای‌سیک، اف پی جی اِی

کارت گرافیک، ای‌سیک، اف پی جی اِی

هزینه

رایگان

رایگان

رایگان (۱ درصد کمک مالی اختیاری)

دانلود رایگان، ۱ درصد برای استفاده از استخر بیت مینتر

رابط گرافیکی

بله

نه

بله

بله

منبع باز

بله

بله

بله

بله

 1. ایجاد کیف پول بیت کوین

پس از آن که سخت‌افزار استخراج بیت کوین را راه‌اندازی و نرم‌افزار مناسب را دانلود کردید، و به یک استخر استخراج پیوستید می‌توانید استخراج بیت کوین را شروع کنید. اما اگر قرار باشد پاداش‌هایی که دریافت خواهید کرد به شکل بیت کوین باشد آیا به این فکر کرده‌اید که آن را کجا باید ذخیره و نگهداری کنید؟

بر خلاف پول سنتی بیت کوین را نمی‌توان در حساب بانکی ذخیره کرد. در عوض، آن را باید در کیف پول بیت کوین ذخیره کنید! اما کیف پول بیت کوین چیست؟

در هنگام انتخاب کیف پول باید بسیار مراقب باشید وگرنه ممکن است دارایی بیت کوین خود را از دست بدهید. سرمایه‌های زیادی به دلیل هک شدن کیف‌های پول افراد به سرقت رفته است. قبل از استفاده کردن از کیف پول بیت کوین باید بدانید که:

 1. بیت کوین ارز دیجیتال است
 2. امنیت بیت کوین به اندازه امنیت پول کاغذی مهم است
 3. قیمت بیت کوین پرنوسان است و ممکن است خیلی سریع افزایش یا کاهش یابد
 4. در دنیای بیت کوین آدرس بیت کوین هویت کاربر است.
 5. هر کسی می‌تواند در شبکه جزئیات تراکنش بیت کوین هر آدرسی را ببیند. اما هویت واقعی کاربر تنها در موارد خاص فاش می‌شود
 6. کاربر نمی‌تواند تراکنش انجام شده را به عقب برگرداند اما در صورت اشتباه کردن گیرنده می‌تواند وجه را به او بازگرداند.
 7. استفاده از بیت کوین کاربر را از پرداخت مالیات معاف نمی‌کند.
 8. از کیف پولتان نسخه پشتیبان تهیه کنید و آن را در محل امنی نگه دارید. اگر کیف پولتان را از دست دهید یا اتفاقی برای آن بیفتد تمام تراکنش‌های خود را از دست داده و بیت کوینتان را از دست خواهید داد.

سه نوع کیف پول تحت وب (آنلاین)، نرم‌افزاری و سخت‌افزاری وجود دارد.

کیف پول تحت وب و کیف پول نرم‌افزاری همیشه به اینترنت متصل هستند. برای استفاده از کیف پول تحت وب و دسترسی به آن به سایت مخصوص کیف پول بروید. برای استفاده از کیف پول نرم‌افزاری و دسترسی به آن باید نرم‌افزار آن را نصب کنید.

استفاده از کیف پول تحت وب توصیه نمی‌شود زیرا کمترین ایمنی را در میان کیف‌های پول دارد. اگر می‌خواهید از کیف پول نرم‌افزاری استفاده کنید کیف پول اکسودوس (Exodus) را به شما توصیه می‌کنیم.

 کیف‌های پول سخت‌افزاری امن‌تر از سایر گزینه‌ها هستند زیرا به اینترنت متصل نمی‌شوند. این کیف‌ها ابزارهای فیزیکی واقعی هستند که می‌توانید بیت کوین خود را روی آنها ذخیره کنید؛ کیف پول سخت‌افزاری را می‌توان از طریق کابل یو اس بی به کامپیوتر متصل کرد.

در زیر فهرست سه کیف پول سخت‌افزاری محبوب را می‌بینید:

ترزور (Trezor)

 • قیمت: ۱۱۰ دلار
 • ویژگی‌های امنیتی عالی، از جمله کابل یو اس بی ایمن در مقابل ویروس (+)
 • قابلیت اتصال به حساب‌های دراپ‌باکس (+)
 • عدم پشتیبانی از رمز ارزهای دیگر به جز بیت کوین

لجر نانو اس (Ledger Nano S)

 • قیمت: ۱۱۶ دلار
 • استفاده آسان (+)
 • قابلیت ذخیره بیش از ۱۰ رمز ارز مختلف و توکن‌های ERC-20 (+)

کیپ‌کی (Keepkey)

 • قیمت: ۴۹ دلار
 • کاربر پسند (+)
 • طراحی زیبا (+)
 • بسیار جدید و ثابت نشده (-)

در مقاله «بهترین کیف پول های بیت کوین در سال ۲۰۲۱» به معرفی بهترین کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری بیت کوین پرداخته شده است.

استخراج بیت کوین چقدر هزینه دارد؟

دو مورد از هزینه‌های اصلی مربوط به استخراج بیت کوین شامل موارد زیر است:

 • هزینه‌های سخت‌افزاری/کامپیوتری: حتی افراد تازه‌کار هم باید چیزی حدود ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار صرف تهیه سخت‌افزار استخراج بیت کوین کنند و اگر کسی بخواهد تجهیزات بهتر تهیه کند باید مبالغ بسیار بیشتری هزینه کند.
 • هزینه برق: استخراج بیت کوین از برق زیادی استفاده می‌کند. بهای برق در محل زندگی استخراج کنندگان می‌تواند تفاوت زیادی در هزینه استخراج بیت کوین ایجاد کند. اگر برق منطقه‌ای بیش از حد گران باشد ممکن است استخراج بیت کوین در آنجا حتی زیان‌ده باشد.

اگر کسی بخواهد از طریق استخر اقدام به استخراج کند باید کارمزد استخر (حدود ۱ تا ۳ درصد) را نیز به هزینه‌هایش اضافه کند.

سوددهی استخراج بیت کوین چقدر است؟

ساده‌ترین راه برای حساب کردن مقدار سود استخراج استفاده کردن از ماشین حساب آنلاین است. ماشین حساب‌های مختلفی برای محاسبه سود استخراج بیت کوین در اینترنت وجود دارد. یکی از آنها ماشین حساب استخراج کریپتوکامپر (CryptoCompare) است.

برای استفاده از این ماشین حساب باید اطلاعات زیر را در آن وارد کنید:

 • قدرت هشینگ – قدرت سخت‌افزارتان (که در قسمت مشخصات سخت‌افزار آن ذکر شده است
 • مصرف برق – میزان برقی که سخت‌افزارتان استفاده می‌کند (که در قسمت مشخصات سخت‌افزار ذکر شده است)،
 • بهای هر کیلو وات بر ساعت برق (به دلار) – مبلغی که به ازای مصرف هر کیلو وات برق باید پرداخت کنید هزینه برق خود را (اگر واحد پولتان دلار آمریکا نیست می‌توانید با مبدل گوگل آن را به دلار تبدیل کنید)، و
 • کارمزد استخر – کارمزد استخری که در آن استخراج می‌کنید.

استخراج بهتر است یا ترید؟

این سوال بسیاری است و پاسخ به آن به فاکتورهای زیادی بستگی دارد که بسیاری از آن ها به هیچ وجه در حیطه اختیارات شما نیست که قیمت رمز ارز مورد نظر یکی از آن ها است. برای پاسخ بهتر به این پرسش حتما نگاهی به مقاله «استخراج یا ترید: کدام یک بهتر است؟» بیندازید.

نحوه محاسبه سود مورد انتظار از استخراج بیت کوین

اگر می‌خواهید از سودی که باید به دست بیاورید آگاه شوید باید از یک ماشین حساب استفاده کنید. برای این کار:

 • نرم‌افزار استخراج خود را باز کرده و عملکرد آن را بر اساس مگاهش بر ثانیه (Mh/s) بررسی کنید.
 • ماشین حساب سودآوری استخراج را باز کنید.
 • قدرت هشینگ استخراج فعلی خود را وارد کنید.
 • مصرف برق دستگاه یا دستگاه‌هایتان را وارد کنید.
 • بهای برق را به صورت کیلو وات در ساعت وارد کنید. این اطلاعات را می‌توانید از شرکت برق منطقه‌ای به دست بیاورید.
 • کارمزد استخری که در آن استخراج می‌کنید را وارد کنید.

در مثال زیر سودآوری استخراج یک دستگاه DragonMint T1 در استخر استخراج Slush نشان داده شده است. بهای برق نیز نرخ متوسط در انگلستان است.

همان‌طور که می‌بینید، استخراج بیت کوین در بریتانیا سودآور نیست. حتی در صورت استفاده از کارآمدترین ماینرهای موجود در بازار، قیمت بالای برق در این کشور باعث می‌شود که روزانه ۲/۴۵ دلار ضرر کنید. با در نظر گرفتن قیمت خود دستگاه می‌توان به سادگی متوجه شد که چنین استخراجی بسیار گران و زیان‌ده است.

زمانی که برای استخراج بیت کوین نیاز است به دستگاهی که استفاده می‌کنید بستگی دارد. با استفاده از سخت‌افزار پیشرفته بالا تقریباً سه سال و نیم طول می‌کشد تا یک بیت کوین استخراج کنید.

البته این زمان بر اساس میزان دشواری فعلی استخراج تخمین زده شده است. با افزایش فعالیت استخراج کنندگان در شبکه، دشواری استخراج نیز افزایش یافته و مقدار پاداش استخراج کمتر می‌شود.

جایگزین استخراج چیست؟

سودآور بودن یا نبودن استخراج بیت کوین به عوامل زیادی بستگی دارد که از حوزه اختیارات شما خارج است. روش دیگری برای کسب سود از بیت خوین ترید یا سرمایه گذرای بلند مدت است.

صرافی رمزینکس با پشتیبانی کردن از بهترین ارزهای دیجیتال و صد البته بیت کوین و کارمزد معاملاتی مناسب به ارائه خدمات به کاربران می پردازد. با طی کردن چند مرحله ساده از جمله ثبت و نام و احراز هویت می توانید به طور مستقیم یا با وارد شدن به بازار معاملاتی همتا به همتا به خرید و فروش بیت کوین بپردازید.

بعد از ثبت نام و احراز هویت هم می‌توانید با مراجعه به وب سایت صرافی رمزینکس و هم با دانلود و نصب برنامه و اپلیکیشن رمزینکس در گوشی‌های هوشمند خود به خرید و فروش بیت کوین مشغول شوید.

پرسش های متداول

آیا استخراج بیت کوین به صرفه است؟

پاسخ به این سؤال از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در حالی که این کار شاید برای شما سودآور باشد ممکن است برای دیگری این طور نباشد.

پاداش استخراج بیت کوین چیست؟

مقدار فعلی بیت کوینی که استخراج کنندگان در ازای استخراج هر بلوک پاداش می‌گیرند ۶/۲۵ بیت کوین است. این بدان معناست که اولین استخراج کننده‌ای که مسئله ریاضی یک بلوک را حل کند (تراکنش را تأیید کند) ۶/۲۵ بیت کوین پاداش می‌گیرد.

این عدد هر ۴ سال یک بار نصف می‌شود و به این اتفاق هاوینگ گفته می‌شود.

اما استخراج کردن یک بیت کوین چقدر طول می‌کشد؟ با توجه به این که استخراج یک بلوک ۱۰ دقیقه طول می‌کشد هر ۴۸ ثانیه یک بیت کوین استخراج می‌شود.

استخراج بیت کوین چقدر سخت است؟

هرچه تعداد استخراج کنندگان بیت کوین بیشتر شود دشواری استخراج هم بیشتر می‌شود. این بدان معناست که استخراج کنندگان / استخرهای استخراجی که سخت‌افزار قدرتمندتر دارند برنده خواهند شد. همچنین، افزایش دشواری استخراج به این معنی است که برای به دست آوردن پاداش استخراج باید سخت‌افزار پیشرفته‌تر و گران‌تر داشت.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید