زمان مطالعه : ۹ دقیقه

سرمایه گذاری در بیت کوین را می‌توان یکی از چالش‌های همگان در نظر گرفت. چرا که در این شرایط اقتصادی پیچیده ایران و جهان، حفظ سرمایه اولیه و چندین برابر کردن آن به یکی از دغدغه‌های اصلی تبدیل شده است.

اما بیت کوین یکی انواع ارز دیجیتال است که از زمان ظهورش از سال ۲۰۰۹ تا کنون، قیمت آن از ۰.۰۱ الی ۲۰ هزار دلار، افزایش پیدا کرده است. جالب است بدانید با وجود تمام فراز و نشیب‌هایی که این ارز رمزنگار پشت سر گذاشته است، اگر در طی این سال‌ها ۱ بیت کوین خریداری کرده بودید، ۹ الی ۲۸ درصد سود ماهانه می‌کردید! البته روش های کسب درآمد از بیت کوین بسیار متنوع است و تنها محدود به خرید و فروش بیت کوین نمی شود.

اما با توجه به شرایط اقتصادی سال ۲۰۲۰، آیا سرمایه گذاری در بیت کوین کار عاقلانه‌ای است؟ آیا برای خرید بیت کوین زمان مناسبی است یا باید مدتی صبر کرد؟ اگر شما هم به دنبال پاسخ این سؤالات هستید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: هاوینگ بیت کوین ۲۰۲۰

معرفی مختصر و کوتاه بیت کوین

احتمالاً همه شما پاسخ سؤال بیت کوین چیست را می‌دانید. اما بهتر است قبل از آنکه به بررسی تخصصی دلایل سرمایه گذاری در بیت کوین بپردازیم، بهتر است نگاهی کوتاه و مختصر به این ارز رمزنگاری شده داشته باشیم.

همانطور که حتماً می‌دانید، قبل از آنکه بیت کوین به شکل امروزی بر پایه بلاکچین شروع به کار کند، برای انتقال پول از شخص ثالث مانند یک بانک و یا صرافی‌ها استفاده می شد.

اما در حال حاضر و با ظهور ارزهای دیجیتال، شما برای انجام هرگونه خرید و یا انتقال ارز از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر از جهان، می‌توانید به صورت مستقل و بدون نیاز به نهادهای واسطه مانند بانک‌ها عمل کنید. به همین خاطر است که سیستم مالی ارزهای دیجیتال را غیر متمرکز نامیده می‌شود. برای اولین بار در تاریخ، ما صاحب ارزی هستیم که دولت‌ها نمیتوانند بر آن نظارت کنند.

۹ دلیل برای سرمایه گذاری در بیت کوین

با توجه به اینکه مجموعه رمزینکس در زمینه خرید و فروش بیت کوین در حال فعالیت است و همواره پاسخگوی سؤالات شما عزیزان در رابطه با زمان خرید بیت کوین می‌باشد ، در ادامه قصد داریم ۹ دلیل برای خرید بیت کوین و ۴ دلیل برای نخریدن آن در اختیارتان قرار دهیم. تصمیم نهایی به عهده خودتان است!

قوانین بیت کوین دائمی است

با وجود آنکه برخی از افراد تصور می‌کنند که ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین از هیچ قانون مشخصی پیروی نمی‌کنند، اما جالب است بدانید که قوانینی که در خصوص بیت کوین تعیین شده‌اند، همگی دائمی است. به عنوان مثال تعداد کل بیت کوین‌ها هیچ زمان از ۲۱ میلیون کوین بیشتر نمی‌شود.

قوانین بیت کوین دائمی است

این قانون در تمامی کشورهای جهان باید رعایت شود. پس ایده چاپ کردن پول جدید بدون پشتوانه که در برخی از دولت‌ها به وفور دیده می‌شود، در ساختار این ارز هیچ جایی ندارد.

بیشتر بخوانید: پشتوانه بیت کوین چیست؟

محدودیت مقدار بیت کوین های موجود در سراسر جهان

یکی از مواردی که باعث افزایش روز افزون قیمت بیت کوین در طی این سال‌ها شده است، محدودیت تعداد بیت کوین‌هاست. همانطور که در قسمت قبل بیان شد، از این ارز دیجیتال تنها ۲۱ میلیون کوین در جهان وجود دارد.

جالب است بدانید که اگر قرار باشد این تعداد ارز به صورت مساوی میان افراد جهان تقسیم شود، به هرکس ۰.۰۰۲۳ BTC خواهد رسید!

پس اگر شما بیش از ۰.۰۰۲۳ بیت کوین داشته باشید، در آینده‌ای نه چندان دور بیش از اکثریت جمعیت کره زمین بیت کوین خواهید داشت! پس شاید خوب باشه که برای شروع ۰.۰۰۲۳ بیت کوین خریداری کنین که به قیمت امروز معادل ۱۸.۵ دلار میباشد.

نکته دیگر این است که ارزش کل منابع طلا در دنیا هم اکنون معادل ۶ تریلیون دلار میباشد!! اگر فرض کنیم که بیت کوین قرار است نقش طلا را در ارزهای دیجیتال و آینده اقتصاد دنیا بازی کند، ارزش هر بیت کوین معادل  ۳۴۰۰۰۰ دلار خواهد شد. اگر قرار باشد این اتفاق بیافتد باید هرچه زودتر روی بیت کوین سرمایه گذاری کنیم!

عملکرد بیت کوین نسبت به سایر ارزهای فیات شفاف‌تر است

اگرچه از زمان ظهور این ارز تا کنون، دولت‌ها مخالفت زیادی با آن داشته‌اند؛ اما جالب است بدانید که عملکرد این ارز نسبت به سایر ارزهای موجود بسیار شفاف‌تر است. سایر ارزهای فیات (پول های کاغذی) توسط مراکز دولت همواره به چاپ رسیده و در میان مردم توزیع می‌شوند. بدون آنکه هیچ‌گونه سیاست مالی در خصوص آینده وجود داشته باشد. اما ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین نه تنها به این صورت عمل نکرده بلکه به صورت غیر متمرکز و بدون نیاز به حضور هیچ‌گونه شخص ثالث، قابل استفاده هستند.

همچنین اگرچه در شبکه بیت‌کوین نام اشخاص مشخص نمیشود(مگر اینکه خودشان اعلام کنند)، اما تمامی انتقالات بیت‌کوین ذخیره میشود و در نتیجه به نوعی میتوان گفت از سیستم‌های بانکی فعلی شفاف‌تر است.

محدودیت و سانسوری در دنیای بیت کوین وجود ندارد

در بسیاری از کشورهای خارجی نظیر چین، برزیل، روسیه و … محدودیت‌های زیادی برای خرید ارزهای خارجی مانند دلار تعیین شده است. اما هیچ یک از این محدودیت‌ها برای بیت کوین قابل اجرا نیست. چرا که بیت کوین به صورت غیر متمرکز کار کرده و امکان کنترل آن توسط مراکز دولتی وجود ندارد.

کارمزد بیت کوین کم است

اگر تجربه انتقال ارز به کشورهای خارجی را داشته باشید، حتماً می‌دانید که این فرآیند نه تنها زمان‌بر است، بلکه گاها بسیار گران است. به طور معمول در صورتی که قصد انتقال ارز با سیستم‌های مالی دولتی را داشته باشید، باید در حدود ۳.۵ الی ۱۰ درصد کارمزد پرداخت کنید.

بیت کوین نیز برای انجام امور مالی خود مقداری کارمزد دریافت می کند که در برخی موارد به دلیل آنکه از بلاکچین برای تضمین امنیت استفاده می کند، این هزینه زیاد است. اما با این وجود در مقایسه با سیستم‌های مالی دولتی، این هزینه بسیار کمتر است (در سال ۲۰۱۹ هزینه انتقال با بیت کوین در حدود ۳.۵ دلار بود، این مقدار به حجم پولی که میخواهد جابه‌جا شود تقریبا هیچ وابستگی ای ندارد) .

خب به نظر شما این دلیلی بر سرمایه گذاری روی بیت کوین میباشد؟ اگر شما هم مثل من فکر میکنین که خدمات بانک ها گران و کند است و در مقابل آن بستر بلاکچین راه حل مناسبی برای حل این موضوع میباشد، پس وقت سرمایه گذاری روی رمز ارزها است!

چهارچوب و قوانین عملکرد بیت کوین رو به بهبود است

اگر اخبار بیت کوین را دنبال کرده باشید، قطعاً می‌دانید که این ارز تا سال ۲۰۱۰ قوانین خاصی نداشت. به همین دلیل بسیاری از دولت‌ها استفاده از این ارز را ممنوع اعلام کردند. اما از آنجایی که مردم خیلی سریع رو به خرید و فروش بیت کوین و انجام امور ارزی از طریق آن آورند، سازمان SEC قوانین جهت بهبود عملکرد کلی این ارز ارائه کرد.

گرچه این قوانین هنوز کامل نشده‌اند، اما با توجه به روند رو به رشدی که دارند، می‌توان انتظار اتفاق‌های مثبت در مورد قوانین بیت کوین را داشت.

پتانسیل سود بسیار زیاد بیت کوین!

با وجود اینکه در سال‌های اخیر بیت کوین نوسانات قیمتی زیادی تجربه کرده است، اما اگر نگاه کلی به روند تغییر ارزش آن داشته باشیم، می‌توان گفت که همواره با افزایش قیمت همراه بوده است.

به عنوان مثال اگر کسی در سال ۲۰۰۹، تنها ۵۰دلار در بیت کوین سرمایه گذاری کرده باشد، در سال ۲۰۱۷ سرمایه او به ۱۰۰ میلیون دلار رسیده است!

بنابراین می‌توان گفت که الگوی رفتاری افزایش قیمت بیت کوین تا اندازه‌ای شبیه به بازار مسکن است. احتمال اینکه طی ۱۰ الی ۲۰ سال با سود زیادی همراه باشد، وجود دارد.

با سرمایه گذاری در بیت کوین ریسک دارایی های خود را کاهش دهید

با توجه به اینکه تغییرات قیمت بیت کوین وابستگی کمی به قیمت دلار، طلا، و دیگر دارایی ها دارد، با خرید بیت کوین ریسک سرمایه گذاری خود را کاهش میدهید(به اصطلاح ریسک خود را Hedge کنید)! اگر اوضاع اقتصاد دنیا و یا طلا بهم بریزد، دارایی بیت کوین شما ارزش خود را از دست نمی‌دهد.

۴ دلیل برای آنکه بیت کوین نخرید

حال که با اصلی‌ترین دلایل خرید بیت کوین و سرمایه گذاری در آشنا شدید، بهتر است با ۴ دلیل نخریدن بیت کوین نیز آشنا شوید:

احتمال منسوخ شدن بیت کوین به دلیل مشکل در فناوری بلاکچین وجود دارد

همانطور که گفته شد عملکرد این ارز به هیچ‌چیزی وابسته نیست، به جز فناوری و بلاکچین! هک بیت کوین یکی از مشکل‌ترین کارهایی است که تا کنون بسیاری از هکرها از پس آن برنیامده‌اند. اما اگر قدرت کامیپوترها به اندازه‌ای افزایش پیدا کند که این توانایی را پیدا کنند، چه اتفاقی برای سرمایه افراد و ذخایر بیت کوین خواهد افتاد؟

بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده، احتمال آنکه تا سال ۲۰۲۷ یک کامپیوتر کوانتومی با قدرت پردازش بالا بتواند کلید عمومی و خصوصی (Public and Private Key) بیت کوین را پیدا کرده و آن را هک کند، وجود دارد.

بیت کوین بهترین روش برای انتقال ارز نیست

گرچه کارمزد بیت کوین نسبت به سایر روش‌ها کمتر است، اما قطعاً برای هر خرید و انتقال ارزی توصیه نمی‌شود. چرا که گاها هزینه انتقال و خرید با بیت کوین از مبلغ کلی بیشتر می‌شود.

قدمت بیت کوین بسیار کم است

بازار بورس دارای قدمتی ۳۰۰ ساله است. در حالی که بیت کوین فعالیت رسمی خود را حدود ۱۰ سال است که شروع کرده است! همین قدمت کم و نقص عملکردی این ارز باعث شده است که صرافی‌ها هک شوند، کلیدها به سرقت روند، مردم رمزهای خصوصی خود را فراموش کرده و برای همیشه سرمایه خود را از دست بدهند.

هرچند که این مشکلات به مرور زمان تا حد زیادی رفع شده‌اند، اما هنوز مراحل زیادی مانده تا بیت کوین برای حرفه‌ای‌تر شدن، پشت سر بگذارد.

پذیرفته نشدن بیت کویت توسط دولت‌ها

پذیرفته نشدن بیت کویت توسط دولت‌ها یکی از مواردی است که در قیمت نهایی این ارز تأثیرگذار است. به عنوان  مثال زمانی که دولت چین استخراج این ارز را ممنوع اعلام کرد، با ۲ درصد افت ارزش مواجه شد.

هرچند که ممنوعیت استخراج بیت کوین به معنای از بین رفتن آن نیست. چرا که هنوز هم افراد می‌توانند با استفاده از صرافی‌های مختلف اقدام به خرید و فروش این ارز کنند. پس می‌توان گفت بیت کوین زمانی به طور کامل غیر قابل استفاده می‌شود که دولت‌ها کنترل تمامی کامپیوترهای فعال در سطح جهان را بگیرند.

استفاده از بیت کوین برای انجام امور غیر قانونی

با توجه به اینکه امکان ردیابی بیت کوین توسط دولت‌ها وجود ندارد، از این ارز می‌توان برای انجام امور قانونی خصوصاً در دارک وب استفاده کرد. که همین مسئله موجب نگرانی بسیاری از افراد و مخالفت دولت‌ها شده است.

سؤالات رایج در مورد خرید بیت کوین

سرمایه گذاری در بیت کوین یا طلا؟

سرمایه گذاری در طلا یکی از روش‌های قدیمی بسیاری از افراد، از جمله ایرانیان است. اما با توجه به اینکه بسیاری معتقد هستند که بیت کوین طلای دیجیتال است، این سؤال مطرح می‌شود که سرمایه گذاری در بیت کوین بهتر است یا طلا؟

همانطور که گفته شد، منابع اولیه بیت کوین محدود هستند. اما در رابطه با طلا، هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد. در واقع به محض آنکه یک معدن طلا در نقطه‌ای از جهان کشف شود، با توجه به اینکه عرضه زیاد می‌شود، قیمت نهایی آن کاهش پیدا می کند.

با این وجود تمامی این مطالب فرضیات است و هیچ قطعیتی در رابطه با اینکه به وقوع بپیوندد یا نه وجود ندارد. بنابراین پاسخ دقیقی هم برای این سؤال وجود نداشته و تصمیم‌گیری نهایی به عهده خودتان است.

بهترین زمان خرید بیت کوین

کی بیت کوین بخرم یکی از سؤالاتی است که بسیاری از شما عزیزان از مشاوران ما داشته‌اید. به طور کلی هیچ زمان ایده آلی برای خرید بیت کوین وجود ندارد، مگر آنکه شما با روش‌های تحلیل تکنیکال بیت کوین آشنایی داشته باشید. در این صورت می‌توانید زمان احتمالی افزایش قیمت و یا افت آن را تشخیص داده و در بهترین زمان خرید کنید. زمان‌هایی که ما برای خرید پیشنهاد می‌کنیم:

  • قبل از به روز رسانی سیستم بلاکچین
  • قبل از نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین یا HALVING
  • زمانی که ارزش آن به اندازه کافی افت کرده است
  • زمانی که تعداد افرادی که خرید می‌کنند، کم است.

آیا هنوز هم سرمایه گذاری در بیت کوین با سود همراه است؟

مشابه با سایر بازارهای سرمایه گذاری، هیچ پاسخ دقیقی برای این سؤال وجود ندارد. همه چیز به روش نگهداری شما از سرمایه و همچنین زمانی که برای خرید و فروش انتخاب می‌کنید بستگی دارد. به طور کلی هنگام سرمایه گذاری در این ارز به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • فعال سازی امنیت ۲ مرحله ای
  • خرید بیت کوین از صرافی‌های معتبر
  • عدم نگهداری از ارز در سایت‌های اکسچنج
  • استفاده از کیف پول سخت افزاری بیت کوین

خرید بیت کوین به چه کسانی توصیه می‌شود؟

بسیاری از سلبریتی ها این ارز را برای سرمایه گذاری انتخاب می‌کنند. اما نیازی نیست که شما هم برای سرمایه گذاری در بیت کوین یک سلبریتی و یا سرمایه‌دار بزرگ باشید! هرکسی می‌تواند در این ارز سرمایه گذاری کرده و سرمایه خود را به موقع چند برابر کند.

چقدر بیت کوین بخریم؟

در صورتی که در این زمینه مبتدی هستید، پیشنهاد می‌کنیم برای شروع مقدار کمی خریداری کرده و به مرور در صورتی که از نتیجه راضی بودید، مقدار را افزایش دهید. البته لازم به ذکر است که هر صرافی حداقل مقداری برای خرید تعیین کرده است. اما می‌توان گفت تقریباً هیچ محدودیتی برای حداکثر مقدار خرید وجود ندارد.

بیت کوین بخرم یا اتریوم؟

این پرسش هم یکی دیگر از پرتکرارترین سؤالاتی است که از ما شده است. اساس عملکرد بیت کوین و اتریوم متفاوت از هم است. از اتریم برای اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیر متمرکز (dApps) استفاده می‌شود. در حالی که از بیت کوین برای انجام معاملات تجاری به صورت رمزنگاری شده استفاده می‌گردد.

بیشتر بخوانید: اتریوم چیست؟

به همین خاطر بیت کوین را طلای دنیای دیجیتال و اتریوم را رایانه جدید جهان می‌نامند. بنابراین می‌توان گفت در کنار سرمایه گذاری در بیت کوین بهتر است به خرید اتریوم هم فکر کنید.

آیا علاوه بر بیت کوین باید در سایر ارزهای دیجیتال هم سرمایه گذاری کرد؟

به طور کلی بهتر است که سرمایه خود را در چند بازار مختلف تقسیم کنید تا در صورتی که در یکی با ضرر روبه‌رو شدید، تمام سرمایه خود را از دست ندهید. برای اینکه از سایر ارزهایی که برای سرمایه گذاری مناسب هستند مطلع شوید، به Coinmarketcap نگاهی بیندازید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید