زمان مطالعه : ۸ دقیقه

سرمایه گذاری در بیت کوین بهتر است یا بورس؟ این پرسش برای همه فعالان در بازار سرمایه مطرح است. سرمایه گذارانی که در بازار بورس با مشکلاتی روبرو شده و ضرری از این بازار دیده‌اند، به دنبال جایگزینی بهتر به طور مثال بیت کوین می‌گردند. به خاطر داشته باشید که قبل از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، لازم است اهداف و میزان ریسک‌پذیری خود را به خوبی بسنجید. در این مقاله از رمزینکس به فرق میان سرمایه گذاری در بورس و سرمایه گذرای در بیت کوین می‌پردازیم و در آخر هم سعی خواهد شد به پرسش سرمایه گذرای در بیت کوین یا بورس پاسخی مناسب داده شود.

سرمایه گذاری در بورس یا بیت کوین

در مورد اینکه دارایی خود را در بورس سرمایه گذاری کنید یا بیت کوین نکاتی وجود دارد که لازم است قبل از انتخاب هر کدام با این نکات آشنایی کافی پیدا کنید.

ریسک سرمایه گذاری در بیت کوین در مقابل بورس

در کل سرمایه‌گذاری چه در بورس و چه در ارز‌های دیجیتالی، ریسک و خطرات خود را دارد. ممکن است بازار به دلیل مسائل سیاسی، اجتماعی یا جهانی افت کند، شرکت‌هایی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اید ممکن است ورشکسته شوند؛ البته در مقابل همیشه این امکان وجود دارد که بورس صعود کند و ارزش دارایی شما چند برابر شود. سنجیدن میزان ریسک بورس یا بیت کوین بسیار مهم است و باید همیشه مراقب این خطرات و ریسک‌ها باشید.

اگر آشنایی چندانی با بیت کوین ندارید، پیشنهاد می کنیم که حتما مقاله «بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟ به زبان ساده + ویدیو و اینفوگرافی» را مطالعه کنید.

کرک چیشولم (Kirk Chisholm) کارشناس و متخصص سرمایه گذاری می‌گوید هر سهامی خطرات خود را دارد. همیشه این خطر وجود دارد که بورس سقوط کند، ارزش آن کاهش یابد.

او همچنین اشاره کرد که این خطرات در همه سرمایه‌گذاری‌ها وجود دارد البته با این تفاوت که در بورس می‌توانید در مورد اینکه قیمت ممکن است با چه تغییراتی مواجه شود، تحقیق کنید یا مشاوره بگیرید.

برای آشنایی با امور مالی و سرمایه مربوط به شرکتی که در آن سرمایه گذاری کرده‌اید، می‌توانید مواردی مانند نسبت قیمت بورس شرکت و درآمد (P/E ratio) را حساب کنید.

دیوید استین (David Stein)، استراتژیست ارشد سرمایه‌گذاری سابق و مدیر پرتفوی (Portfolio) برای یک صندوق سرمایه‌گذاری، در مورد بیت کوین می‌گوید:

«بورس را می‌توان تا حدودی پیش‌بینی کرد اما بیت کوین غیر قابل پیش‌بینی است. قیمت و ارزش رمز ارز‌ها کاملاً مبتنی میزان بر عرضه و تقاضا است. همه ارز‌ها تا حد زیادی بر اساس مقداری که مردم مایل به پرداخت آن هستند بنا شده‌اند اما بیت کوین با ارز‌های دیگر متفاوت است. بر خلاف ارز‌های دیگر مانند دلار یا طلا، این بازار با توجه به اندازه کلی آن بسیار کوچک است، بنابراین بیشتر در معرض نوسانات بزرگ قرار می‌گیرد.»

چیشولم و استین هر دو بر این باورند که بیت کوین پروژه نسبتاً جدیدی است و هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است. همین باعث شده که خطری جدی بیت کوین را تهدید کند چرا که ممکن است هر زمان با سایر ارز‌های دیجیتالی جایگزین شود یا به کلی از بین برود.

تاریخچه بیت کوین در برابر تاریخچه بورس

اگرچه عملکرد آینده بورس یا بیت کوین را نمی‌توان به طور دقیق بر اساس عملکرد گذشته پیش‌بینی کرد اما بررسی نحوه عملکرد سرمایه‌گذاری‌های مختلف در طول زمان، خالی از لطف نیست. برای اطلاع بیشتر در خصوص دنیای رمزارزها می توانید به مقاله «ارز دیجیتال یا رمز ارز چیست؟ به زبان ساده» رجوع کنید.

در سال ۲۰۱۵، قیمت بیت کوین بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار برای هر سکه در نوسان بود. با این حال، در طول سال ۲۰۱۷، قیمت به طور ناگهانی افزایش یافت و در دسامبر همان سال به بالاترین قیمت خود یعنی، ۱۹۸۹۱ دلار رسید اما ناگهان در دسامبر ۲۰۱۸ به زیر ۳۵۰۰ دلار رسید. در سال ۲۰۲۰ در ماه‌های مارس و ژوئیه قیمت بیت کوین بین ۳۸۵۸ دلار و ۹۰۷۴ دلار در نوسان بود.

رشد بورس اگرچه آن‌چنان چشمگیر نبوده است، اما از سال ۲۰۱۵ پایدارتر شده است، همچنین شاخص S&P 500 در اوایل سال ۲۰۱۵ در حدود ۲۰۰۰ دلار ثابت مانده بود. در حالی که از آن زمان به بعد فراز و نشیب‌هایی در بازار بیت کوین وجود داشته است اما از ژوئیه ۲۰۲۰ شاخص S&P 500 در قیمت ۳۱۰۰ دلار ثابت مانده است.

سرمایه گذاری در بیت کوین یا بورس

شاخص داوجونز (DJIA) در اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی بین ۱۷۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ دلار ثابت بود. در دسامبر ۲۰۱۷، زمانی که قیمت بیت کوین نزدیک به ۲۰ هزار دلار بود، داوجونز حدود ۲۴۰۰۰ دلار بود. از ژوئیه سال ۲۰۲۰ تا الآن قیمت داوجونز به حدود ۲۵۰۰۰ دلار رسیده است.

چیشولم می‌گوید:

«بیت کوین از زمانی که وارد بازار شده بی‌ثبات بوده است چرا هیچ راهی برای ارزیابی آن وجود ندارد. چند سال قبل ناگهان بی هیچ دلیلی قیمت بیت کوین به ۲۰۰۰۰ دلار رسید فقط به خاطر اینکه مردم زیاد راجع به آن شنیده بودند و همه تب خرید بیت کوین گرفته بودند. سپس به ۳۰۰۰ دلار رسید و الآن تقریباً به ۱۰۰۰۰ دلار رسیده است.»

بورس با بیت کوین فرق دارد. اگرچه بورس هم ممکن است در کوتاه مدت دچار بی‌ثباتی شود و روند صعودی و نزولی داشته باشد اما اگر به صورت بلند مدت به آن نگاه کنیم متوجه می‌شویم که باثبات است و روند خود را به آرامی طی می‌کند.

چیشلوم همچنین اضافه کرد:

«انتظار می‌رود که بازار بورس دوباره تقویت شود اما چنین پیش‌بینی را نمی‌توان برای بیت کوین اظهار کرد. بورس در حال حاضر تثبیت شده است و انتظار می‌رود عملکرد خوبی داشته باشد. همچنین از نظر عملکردی که از گذشته تا الآن داشته است ثبات بیشتری در آن مشاهده می‌شود و بیشتر مورد حمایت قرار می‌گیرد.»

بورس از گذشته تا کنون حدود ۱۰ درصد بازده سالانه (۶ درصد تا ۷ درصد با حساب کردن تورم) ارائه داده است اما چنین بازدهی تا کنون از بیت کوین مشاهده نشده است.

بیت کوین برای چه کسانی مناسب است؟

کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در پروژه‌ای متفاوت می‌گردند، بیت کوین برای آن‌ها گزینه مناسبی به شمار می‌رود. در واقع تمامی رمز ارز‌ها از جمله بیت کوین جایگزین مناسبی برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌روند.

بیت کوین برای کسانی که می‌خواهد دارایی خود را در قالبی غیر از قالب‌های رایج مانند دلار سرمایه‌گذاری کنند، مناسب است و در واقع بیت کوین راهی برای ذخیره دارایی در قالبی جدید است.

در کل حتی اگر چنین احساس می‌کنید که بیت کوین برای پرتفوی شما مناسب است، نباید هدف اصلی سرمایه‌گذاری پرتفوی باشد. بیشتر تمرکز شما باید بر میزان ریسک‌پذیری و اینکه از دست دادن چه مقدار سرمایه برای شما قابل تحمل است، باشد.

چیشولم در این خصوص عنوان کرده است که:

«اگر تنها اعداد و ارقام پشت بیت کوین برای شما مهم است این را هم در نظر بگیرید که هر آن این احتمال وجود دارد که این رقم به صفر برسد یا حتی چند برابر شود؛ بنابراین تا چه میزان حاضر به از دست دادن پرتفوی خود هستید؟ به نظر من بسته به ریسک‌پذیری خود، آن را به ۱ تا ۵ درصد از پرتفوی خود محدود کنید.»

بورس برای چه کسانی مناسب است؟

بورس به احتمال زیاد برای پرتفوی اغلب مردم مناسب‌تر باشد.

استین می‌گوید:

«در بورس لازم است بیشتر تمرکز خود را بر پرتفوی بگذارید. شما بر اساس سود بازار بورس دارایی به دست می‌آورید و همچنین به دلیل برخی ویژگی‌های بازار بورس سرمایه‌گذاری در آن پایدار‌تر و ثابت‌تر است.»

علاوه بر این استین می‌گوید که حتی با در نظر گرفتن نواسانات کوتاه مدت بازار، اکثر شرکت‌ها احتمالاً در آینده روند صعودی طی خواهند کرد و این یعنی ثبات بازار بورس. با سرمایه‌گذاری در یک صندوق سرمایه‌گذاری شاخصی (Index Fund) یا صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (EFT) متشکل از بورس، این احتمال وجود دارد که در طولانی مدت سرمایه شما روند صعودی طی کند.

آیا سرمایه‌گذاری در بیت کوین سودآور است؟

مدتی قبل با کمتر از ۱۰۰۰ دلار می‌توانستید یک سکه بیت کوین بخرید اما دیگر آن دوران تمام شده و بیت کوین خیلی گران‌تر شده است؛ بنابراین با در نظر گرفتن قیمت کنونی سکه‌های بیت کوین این سؤال پیش می‌آید که آیا هنوز هم خرید بیت کوین سودآور است؟

چیشولم اظهار داشته است که:

«اگر هنوز هم به بیت کوین اعتماد دارید می‌توانید آن را به عنوان گزینه‌ای جدید برای سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید اما حتماً مراقب مقدار پرتفوی‌ای که به آن اختصاص می‌دهید، باشید.»

استین می‌گوید که من که حدود ۳ درصد سهام خودم را در رمز ارز‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌ام، به نظرم بیت کوین زمانی که متناسب با دارایی و اهداف خود در آن سرمایه‌گذاری کنید، ارزشش را خواهد داشت. بعلاوه اگر فکر می‌کنید که به دلیل محدودیت‌های موجود در تولید و همچنین پتانسیل بیت کوین، در آینده ممکن است ارزش خوبی پیدا کند، پس سرمایه‌گذاری در آن برای شما مناسب خواهد بود.

خطرات بیت کوین چیست؟

استین می‌گوید:

«هنگامی که در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنید بزرگ‌ترین خطری که ممکن است سرمایه را تهدید کند این است که دارایی شما به کلی از بین برود. جایگزینی بیت کوین با گزینه‌ای دیگر آسان است و صد‌ها گزینه برای انتخاب وجود دارد.»

بازار بورس سالیان سال است که در جهان وجود داشته است و از آن زمان تا کنون اغلب مردم دارایی‌های خود را در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند اما بیت کوین یک سرمایه‌گذاری جدید است که در اواخر سال ۲۰۰۰ به جهان معرفی شد و هنوز هم بسیاری از مردم با این بازار آشنایی ندارند.

خطر دیگری که بیت کوین را تهدید می‌کند این است که بیت کوین بر خلاف بورس تحت نظر کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) که بازار‌های اوراق بهادار را تنظیم می‌کنند، قرار نمی‌گیرد.

لازم به یادآوری است که افزایش یا کاهش قیمت در بیت کوین نسبت به بورس بی‌ثبات‌تر است. همان‌طور که اشاره کردیم ارزش رمز ارز در اواخر سال ۲۰۱۹ تقریباً به ۲۰ هزار دلار رسید، اما یک سال بعد ۸۲ درصد افت کرد. همچنین شاخص داوجونز بیشترین میزان افت را در ۱۰ سال گذشته در دوران کرونا تجربه کرد و میزان افت آن تنها از فوریه ۲۰۲۰ تا مارس همان سال ۳۶ درصد بود.

همه این عوامل باعث شده است که حالتی از بی‌اعتمادی و ترس از رمز ارز میان مردم ایجاد شود و ترجیح می‌دهند دارایی خود را در فضایی امن‌تر سرمایه‌گذاری کنند. بهتر است قبل از اینکه تصمیم بگیرید که بین بورس و بیت کوین کدام برای پرتفوی شما بهتر است، تحقیقات کافی انجام دهید و به خاطر داشته باشید که میزان ریسک‌پذیری هم عامل بسیار مهمی است.

چگونه در بیت کوین و ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری فارغ از اینکه چقدر در مورد انواع ارز دیجیتال تحقیقات انجام می‌دهید، گزینه‌های پیش رو به قدری زیاد هستند که در عرض چند ساعت در دریای پهناور ارزهای دیجیتال و رمز ارزها گم خواهید شد. در مقاله «انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در ایران چگونه ممکن است؟» به نکات و اتراتژی های مهم سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال پرداخته شده است.

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری چیست؟

افراد تازه‌کار مشکلات زیادی برای تصمیم‌گیری در مورد بهترین رمز ارز برای سرمایه گذاری در ۲۰۲۱ دارند. اگر شما هم این مشکل را دارید نگران نباشید! همه ما این موقعیت را تجربه کرده‌ایم. ما به‌خوبی می‌دانیم که یافتن یک رمز ارز جدید برای سرمایه‌گذاری تا چه اندازه می‌تواند گمراه کننده باشد. برای اینکه بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید حتما دو مقاله «بهترین ارز دیجیتال ارزان برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۱ کدام است؟» و «بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۱ کدام است؟» را مطالعه کنید تا با بهترین ارزهای دیجتال حال حاضر آشنا شوید.

چگونه بیت کوین بخریم؟

برای خرید و فروش انواع ارز دیجتال از بزرگترین آن ها یعنی بیت کوین تا کوچکترین رمز ارزها به یکسری ابزار نیاز پیدا خواهید کرد که زیر فهرست وار به آن ها اشاره شده است.

  • یک رمز ارز یا ارز دیجیتال برای خرید
  • یک صرافی رسمی و مطمئن داخل ایران
  • کیف پول با امنیت بالا
  • حساب بانکی با قابلیت اجرای خریدهای اینترنتی

رمزینکس یکی از صرافی های معتبر و رسمی و یکی از قدیمی ها در این بازار است. خدمات ارائه شده در رمزینکس بسیار متنوع است. به شما این امکان را می هد که در کمترین زمان ممکن و با سادگی هر چه تمام تر به این دنیای جذاب وارد شوید.

سخن آخر

لازمه ورود به هر بازاری به منظور سرمایه گذاری، کسب تحقیق و دانش کافی است. در یک بازار امن هم بدون دانش کافی نمی‌توان به نتیجه‌ای رسید. بازار بیت کوین بسیار جذاب است و در بلندمدت بازدهی بسیار جالبی را هم نشان داده است. اما اینکه سرمایه گذاری در بیت کوین یا بورس کدام بهتر است را نمی‌توان به طور قطع مشخص کرد. مهم تنوع در پرتفوی و روش‌های سرمایه گذاری است. تنوع در سرمایه گذاری اصلی روش کاهش ریسک حضور در بازارهای مالی است.

به نظر شما بورس بهتر است یا بیت کوین؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید