زمان مطالعه : ۳ دقیقه

معرفی کوین جی پی مورگان و تقابل آن با بیتکوین

در تاریخ ۱۴ فوریه سال جاری ، بانک آمریکایی جی پی مورگان(JPMorgan)  از ارزرمزنگاری شده ی خود رونمایی کرد که این امر تعجب فعالین این حوزه را برانگیخت چراکه این اولین باری بود که یک بانک بین المللی فعالانه وارد حوزه ی کریپتوکارنسی برای استفاده ی مستقیم از این حوزه شده است.

نکته ی جالب تر اینجاست که مدیرعامل این بانک جناب  Jamie Dimonاز مخالفان سرسخت بیتکوین -ارز شاخص اکوسیستم کریپتوکارنسی- است؛ با تمام تفاسیر به تشریح ارز تازه معرفی شده ی بانک جی پی مورگان به نام “JPM coin” میپردازیم.

coin  به راندمان بانکداری نوین و سرعت انتقال وجوه از طریق سه ویژگی خود کمک خواهد کرد:

اولین سهولتی که برای مخاطبین بانک جی پی مورگان خلق می شود ،پرداخت های بین المللی بنگاه بزرگیست که قبلا بواسطه ی شبکه‌ی سوئیفت (SWIFT) انتقال وجوه خود را انجام میدادند. انتقال پول در شبکه ی سوئیفت ممکن است چندین روز طول بکشد در حالیکه پرداخت بواسطه ی JMP coin  در کسری از ثانیه انجام خواهد شد.

در نتیجه شبکه ی سوئیفت که در حال حاضر بیش از نصف پرداخت های بین مللی شرکت ها را شامل می‌شود ، ممکن است با این تغییر استراتژیک بانک JPMorgan  به سمت سیستم های رمزنگاری شده تغییر یابد.

برای مثال بانک ۴۶ ساله ی بلژیکی interbank  انتقال وجوه خود را بواسطه ی ارز ریپل (XRP)  انجام می‌دهد ؛ بطوریکه مدیر عامل این بانک اخیراً طی اظهاراتی اعلام کرد:” ما بواسطه ی این راه حل توانستیم پرداخت های خود را برخلاف شبکه سوئیفت روزانه تسویه کنیم.”

دومین  ارزشی که ارز JPM coin   برای مخاطبین خود ایجاد می‌کند امنیت پرداخت است. در آوریل سال گذشته بانک جی پی مورگان تست های امنیتی پرداخت را به منظور آنالیز شبکه ی بلاک چین و مطالعه ی این حوزه انجام داد که به گزارش این بانک پرداخت شبکه ی بلاکچین از دیگر فرآیند های پرداخت امن تر خواهد بود.

در نهایت می‌توان اذعان داشت این ارز دیجیتال جدید که بر بستر بلاکچین اتریوم نوشته شده است ، بواسطه ی استفاده ی همگانی بنگاه های تجاری بزرگ ، همچون فیسبوک (Facebook)، هانی ول(Honeywell) و … که از این بانک خاص(JPMorgan)  خدمات مالی دریافت می‌کنند این ارز را بعنوان خدمات دهنده انتخاب خواهند کرد  و این امر باعث هر چه ارزشمند تر شدن و اقبال عمومی به زیست بوم ارز های دیجیتال خواهد شد.

JPM coin  بستر Quorum کار خواهد کرد ؛ بلاک چین خصوصی اتریوم در خدمت بانک

با توجه به شرایط استفاده از این رمزارز که توسط بانک JPMorgan   و در ادامه توسط سایت CNBC  منتشر شده است این کوین ابتدائاً بر بستر بلاکچین خصوصی  Quorum کار خواهد کرد اما در آینده این کوین ظریفیت کاربری در “همه ی شبکه های استاندارد بلاک چین ” را خواهد داشت.

بازخورد های این کوین در اکوسیستم ارز دیجیتال

پس از انتشار این رمز ارز ژانگ پنگ ژائو مدیر عامل صرافی binance  طی توئیتی ورود جامعه ی جهانی بانکداری را به صنعت ارزدیجیتال تبریک گفت.

تیم ریپل نیز در طی توئیتی درباره ی ارز های متمرکز شده (به اصطلاح ارز های بانکی) عنوان کردند:

“همان طور که انتظار میرفت بانک ها استراتژی خود را راجه به بیت کوین و ارزهای دیجیتال تغییر دادند ؛اما کوین JPM  نکات ظریف عرضه را رعایت نکرده است، شبکه ی  عرضه ی کوین های  ارزهای دیجیتال  نبایستی باز باشد(همچون معرفی ارز AOL)”

البته بسیاری از فعالین این حوزه ، اعتماد و اطمینان خود را نسبت به این کوین و آینده ی ارز دیجیتال ابراز داشتند.

درادامه  به بررسی اخبار تأثیرگذار حوزه ی ارزدیجیتال بخصوص اخبار مربوط به بیتکوین خواهیم پرداخت.

منتظر نظرات سازنده و در ضمن سوالاتتان هستیم…

4 دیدگاه‌ها

  1. الآن چه کشور هایی از کریپتوکارنسی به عنوان وسیله برا پرداخت استفاده می کنند ؟
    بیش تر توضیح بدین و تحلیلتون رو بگین لطفاً

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید