زمان مطالعه : ۳ دقیقه

به گزارش کوین تلگراف، شواهد مهمی از جمله ۴ معیار در خصوص اصلاح قیمت بیت کوین نشان از پول بک قیمت آن دارند، اما این اتفاق ممکن است توسط عوامل متضاد دیگر خنثی شود.

چندین نقطه‌داده‌ی آن‌چِین (on-chain) شامل اندیکاتور اس‌او‌پی‌آر (SOPR)، ورودی‌ استیبل‌کوین‌ها، سفارش‌های خرید انباشته‌شده در قیمت ۱۹۰۰۰ دلار و شاخص رمزارز و ترس نشان می‌دهند که پول‌بک قیمت بیت‌کوین دور از انتظار نخواهد بود. اما سوال اینجاست که این اتفاق کی خواهد افتاد.

امکان پول‌بک سودگیری با فشار خرید کمتر

اندیکاتور اس‌او‌پی‌آر اساساً نشان می‌دهد که دارندگان بیت‌کوین در حال حاضر چه مقدار سود کرده‌اند. وقتی اس‌او‌پی‌آر بالا باشد، بیت‌کوین در خطر تجربه کردن پول‌بک ناشی از سودگیری است، چون معامله‌گران تمایل دارند هنگامی که در سود هستند سفارش فروش قرار دهند.

در عین حال ورودی‌ استیبل‌کوین‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر چه مقدار استیبل‌کوین مانند تتر در حال سرازیر شدن به صرافی‌ها هستند. افزایش ورود استیبل‌کوین معمولاً نشان دهنده‌ی افزایش تقاضای خریداران است. در سوی دیگر، هنگامی که ذخایر بیت‌کوین از میزان استیبل‌کوین‌های ورودی پیشی می‌گیرد، فشار برای فروش بیشتر می‌شود.

اندیکاتور اس‌او‌پی‌آر در چند روز گذشته به سطحی رسیده است که در گذشته، مثلاً در اواخر ۲۰۱۸ و تابستان ۲۰۱۹، باعث اصلاح شدن قیمت بیت‌کوین شد.

با این حال اگر قیمت بیت‌کوین در آینده‌ی نزدیک در زیر ناحیه‌ی مقاومتی ۱۹۰۰۰دلار ثابت بماند ممکن است شاهد یک پول‌بک جزئی باشیم. شیراکاشی در این باره می‌گوید:

«مردم عموماً دوست دارند زمانی که در سود هستند اقدام به فروش کنند. در یک بازار صعودی هنگامی که اس‌او‌پی‌آر به زیر ۱ بیاید مردم باید با ضرر بفروشند، در نتیجه تمایلی به فروش نخواهند داشت. این باعث کاهش چشمگیر عرضه و به تبع آن فشار رو به بالا به قیمت و بالا رفتن آن می‌شود.»

افزایش نسبت استیبل‌کوین‌های صرافی از کریپتوکوانت با افزایش اس‌او‌پی‌آر همزمان است. نسبت استیبل‌کوین‌ها برابر است با ذخایر صرافی بیت‌کوین تقسیم بر ذخایر استیبل‌کوین. افزایش این نسبت نشان می‌دهد که فشار فروش بالقوه در حال افزایش است.

از این رو مدیر کریپتوکوانت، کی یونگ جو، پیش بینی می‌کند که در آینده‌ی نزدیک شاهد یک اصلاح کوتاه‌مدت البته جزئی باشیم. او معتقد است:

«فشار فروش بالقوه بیت‌کوین در حال افزایش است اما هنوز زیاد نیست. در چند روز آینده قیمت اصلاح خواهد شد اما زیاد چشمگیر نخواهد بود. بازار بلند مدت صعودی خواهد بود.»

قیمت ۱۹۰۰۰ مانع رسیدن بیت‌کوین به یک رکورد جدید است

سفارش‌های ثبت شده در صرافی‌ها همچنین نشان می‌دهند که سطح قیمتی ۱۹۰۰۰ دلار به یک محدوده‌ی مقاومتی مهم تبدیل شده است. سفارش‌های فروش زیادی در اطراف ۱۹۰۰۰ دلار در صرافی‌های بیت‌فینکس، بیت‌استمپ، بایننس، و کوین‌بیس ثبت شده است که ممکن است مانع ادامه یافتن حرکت صعودی شوند.

یکی دیگر از عوامل احتمالی که می‌تواند موجب پول‌بک کوتاه‌مدت شود شاخص ترس و طمع رمزارز است. این شاخص هنوز در سطوح بسیار بالاست که این می‌تواند احتمال اصلاح را افزایش دهد.

اگرچه به گزارش کوین‌تلگراف در چند ماه گذشته ذخایر بیت‌کوین صرافی‌ها یک روند نزولی ادامه‌دار را تجربه کرده است. این می‌تواند اصلاح بزرگ در سراسر بازار را خنثی کند، به ویژه اگر حرکت صعودی بیت‌کوین با سرعت گرفتن خود باعث ایجاد ترس از دست دادن فرصت، یعنی راه افتادن موج بزرگی از خریداران جدید، شود.

به گزارش گلسنود، از ابتدای سال تا کنون، تراز حساب بیت‌کوین در صرافی‌ها ۱۸ درصد کاهش یافته است. این کاهش مستمر ذخایر صرافی‌ها احتمال پول‌بک عمیق را کاهش می‌دهد.

اصلاح قیمت بیت کوین ممکن است به تاخیر بیافتد

همچنین عواملی دیگر نیز وجود دارد که ممکن است اصلاح قیمت را به بعد از رسیدن قیمت به ۱۹۰۰۰ یا حتی ۲۰۰۰۰ دلار به تاخیر بیندازند.

تحلیلگر داده‌ی شبکه‌ی کوین‌متریکس، لوکاس ناتزی، معتقد است که نسبت نسبت ام‌وی‌آروی، که بیانگر ارزش بازار تحقق‌یافته بیت‌کوین است، به نزدیکی سطح بالاترین قیمت‌های قبلی نرسیده است.

عبارت ارزش بازار تحقق یافته به معنای ارزش بازار بیت‌کوین در زمان خریداری بیت‌کوین توسط سرمایه‌گذاران است. بالا بودن ارزش تحقق یافته به این معناست که بسیاری از سرمایه‌گذاران بیت‌کوین را به قیمت بالاتری خریده‌اند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید