Worldcup 2022Worldcup 2022
هاوینگ بیت کوین چیست؟ تأثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین چگونه بوده است؟

هاوینگ بیت کوین چیست؟ تأثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین چگونه بوده است؟

متوسط

1401/02/10

6 دقیقه


هاوینگ بیت کوین را می‌توان مهم‌ترین اتفاقات رخ داده در طول حیات این ارز دیجیتال دانست که تاکنون سه بار رخ داده است. تأثیر هاوینگ اول و دوم بر قیمت بیت کوین پر واضح است. از هاوینگ سوم چند ماه بیشتر نمی‌گذرد و هنوز تأثیرات آن کم و بیش نمایان نشده است. در این مقاله از رمزینکس به بررسی چرایی و چگونگی هاوینگ بیت کوین و همچنین تأثیر هاوینگ قبلی و بعدی بر قیمت بیت کوین خواهیم پرداخت.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ به زبان ساده زمانی است که سرعت ایجاد بیت کوین جدید نصف می‌شود، اتفاقی که هر چهار سال یک بار رخ می‌دهد. در هاوینگ مه ۲۰۲۰ پاداش استخراج بلوک از ۱۲/۵ بیت‌کوین به ۶/۲۵ کاهش پیدا کرد.

هر «بلوک» در بلاک‌چین بیت کوین معادل یک فایل است که تاریخچه‌ی تراکنش‌های بیت‌کوین به ارزش یک مگابایت را در خود ذخیره می‌کند. «استخراج‌کنندگان» در رقابت با هم سعی می‌کنند با استفاده از سخت‌افزارهای ویژه یک مسئله‌ی پیچیده‌ی ریاضی را حل کنند و با تولید کردن یک خروجی ۶۴ کارکتری به نام «هش» فرایند استخراج را تکمیل کرده و بلوک جدید را قفل کنند تا دچار تغییر نشود.

مارکوس سوانپول، مدیرعامل شرکت ذخیره، تبادل، و یادگیری بیت کوین لونو (Luno) می‌گوید:

«پس از استخراج موفق یک بلوک، استخراج‌کنندگان از بیت کوین‌های تازه ایجاد شده پاداش دریافت می‌کنند. هنگامی که بیت کوین برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ منتشر شد، پاداش استخراج ۵۰ بیت کوین به ازای هر بلوک بود. هاوینگ‌های طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که پس از استخراج ۲۱۰۰۰۰ بیت‌کوین، که تقریباً چهار سال طول می‌کشد، رخ دهند. پاداش استخراج در هاوینگ ۲۰۱۲ از ۵۰ به ۲۵ بیت کوین کاهش یافت. این رقم در هاوینگ ۲۰۱۶ نصف شد و به ۱۲/۵ بیت کوین به ازای هر بلوک استخراج شده رسید و در هاوینگ ۲۰۲۰ به ۶/۲۵ بیت کوین رسید.»

هاوینگ چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

هیچ زمان مشخصی برای نصف شدن پاداش استخراج بلوک‌های جدید وجود ندارد؛ این اتفاق به زمان استخراج شدن ۲۱۰۰۰۰ مین بلوک پس از آخرین هاوینگ بستگی دارد.

این فرایند با نام هاوینگ بیت‌کوین شناخته می‌شود. هاوینگ بعدی سومین هاوینگ بیت کوین بوده و در ماه مه ۲۰۲۰ اتفاق خواهد افتاد. در این هاوینگ پاداش استخراج هر بلاک دوازده و نیم بیت کوین فعلی در هر ۱۰ دقیقه نصف شده و به ۶/۲۵ بیت کوین می‌رسد.

از آنجا که حداکثر مقدار بیت‌کوین ۲۱ میلیون کوین است نصف شدن پاداش بلاک به این معنی است که به جریان افتادن تمام بیت کوین ممکن به زمان طولانی‌تر نیاز داشته باشد. اما این فرایند به این معنی هم است که به مرور زمان و به دلیل ذخیره محدودتر بیت کوین کمتر و کمتری ایجاد خواهد شد؛ در نتیجه بیت کوین به طوری فزاینده‌ای کمیاب می‌شود.

چرا هاوینگ رخ می دهد؟

از گذشته تا به امروز شاهد بوده‌ایم که هاوینگ بیت‌کوین سرعت‌بخش مهمی است که می‌تواند بازار بیت کوین را به شدت صعودی کند. در واقع بر اساس شواهد تاریخی میتوان گفت که بیت کوین روند صعودی‌اش را حداقل یک سال قبل از هاوینگ شروع خواهد کرد.

هاوینگ

تاریخ

تعداد بلاک

پاداش بلاک

بیت کوین استخراج شده در روز

روز عرضه

۳ ژانویه ۲۰۱۹

۰

۵۰

۷۲۰۰

هاوینگ اول

۲۸ نوامبر ۲۰۱۲

۲۱۰ هزار

۲۵

۳۶۰۰

هاوینگ دوم

۹ جولای ۲۰۱۶

۴۲۰ هزار

۱۲/۵

۱۸۰۰

هاوینگ سوم

۱۱ می ۲۰۲۰

۶۳۰ هزار

۶/۲۵

۹۰۰

هاوینگ چهارم

در سال ۲۰۲۱

۸۴۰ هزار

۳/۱۲۵

۴۵۰

هاوینگ پنجم

در سال ۲۰۲۸

۱۰۵۰ هزار

۱/۵۶۲۵

۲۲۵

 

هاوینگ ۳۳

در سال ۲۱۴۰

۶۹۳۰ هزار

۰

۰

اما هاوینگ چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

ما در این مقاله به سوالات زیر خواهیم پرداخت:

 • دو هاوینگ قبلی بیت‌کوین چه تاثیری بر قیمت بیت‌کوین گذاشتند؟
 • آیا الگوهای مشابهی در چگونگی تاثیرگذاری دو هاوینگ قبلی بر قیمت بیت کوین وجود دارد؟
 • هاوینگ سوم می‌تواند چه تاثیری بر قیمت بیت‌کوین داشته باشد؟

هاوینگ اول بیت کوین – نوامبر ۲۰۱۲

قیمت بیت کوین در چهارچوب هاوینگ اول آن

اولین هاوینگ بیت‌کوین در اواخر نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق افتاد. این هاوینگ تقریباً ۵۱۳ روز طول کشید تا بیت کوین با یک رالی ۱۳۰۰۰ درصدی از کف قیمت ۲/۰۱ دلار به سقف چرخه‌ بازار در ۲۷۰/۹۴ دلار برسد.

هاوینگ اول بیت‌کوین یک عامل سرعت بخش کلیدی بود که باعث رشد چشمگیر قیمت و شکل‌گیری یک چرخه‌ی صعودی شد. به محض آن‌که قیمت بیت کوین به قله ۲۷۰/۹۴ دلار در پساهاوینگ رسید، بازار نزولی شد و بیت کوین ۸۰ درصد از ارزش خود را از دست داد. این بازار خرسی تقریباً ۸۷ روز ادامه داشت.

هاوینگ دوم بیت کوین – جولای ۲۰۱۶

قیمت بیت کوین در چهارچوب هاوینگ دوم

هاوینگ دوم بیت‌کوین در اوایل جولای ۲۰۱۶ اتفاق افتاد.

این بار ۱۰۶۸ روز طول کشید تا بیت‌کوین با رالی ۱۲۰۰۰ درصدی‌اش از کف ۱۶۴/۰۱ دلار به سقف چرخه بازار در ۲۰۰۷۴ دلار برسد. بیت کوین پس از تجربه کردن سطح قیمت ۲۰۰۷۴ وارد یک باراز نزولی ۵۱ هفته‌ای شد و در اواسط دسامبر ۲۰۱۸ به کف قیمت رسید.

تاثیر هاوینگ قبلی بر قیمت بیت کوین

 1. هاوینگ بیت‌کوین یکی از عوامل سرعت‌بخش در آغاز بازار صعودی جدید بیت کوین است. از گذشته تا حالا هاوینگ بیت کوین به شکل موثری باعث صعودی شدن بازار این رمزارز شده است. قیمت بیت کوین هم در ماه‌های منتهی به هاوینگ و هم چندین ماه پس از هاوینگ رشد می‌کند. در واقع قیمت بیت کوین به لطف هاوینگ به بالاترین سطح تاریخی‌اش رسیده است. اما پس از هاوینگ چندین ماه طول می‌کشد تا این رکورد قیمتی جدید تثبیت شود.
 2. بیت‌کوین در هاوینگ‌هایی گذشته‌اش رالی‌های ۱۲۰۰۰ و ۱۳۰۰۰ درصدی را تجربه کرده است.

در هر دو هاوینگ مشابهت‌هایی در رشد قیمت بیت‌کوین دیده می‌شود. بیایید ابتدا هاوینگ اول را در بررسی کنیم.

 در هاوینگ اول ۵۱۳ روز طول کشید تا بیت‌کوین با رالی ۱۳۳۰۴ درصدی‌اش از کف ۲/۰۱ دلار پیش از هاوینگ به سقف ۲۷۰/۹۴ دلاری پس از هاوینگ برسد.

حالا بیایید هاوینگ دوم را بررسی کنیم. در هاوینگ دوم ۱۰۶۸ روز طول کشید تا بیت کوین با رالی ۱۲۱۶۸ درصدی‌اش از کف ۱۶۴/۰۱ دلار در قبل از هاوینگ به سقف ۲۰۰۷۴/۰۴ دلار در پس از هاوینگ صعود کند.

شباهت هر دو هاوینگ در این است که بیت کوین از کف قیمت بازار خرسی قبل از هاوینگ تا رسیدن به سقف قیمت بازار گاوی پس از هاوینگ سوار بر رالی‌های ۱۲۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ درصدی شده است.

اما تفاوت مهم دو هاوینگ در این است که زمان رسیدن بیت‌کوین به رشد برابر با هاوینگ اول در هاوینگ دوم تقریباً دو برابر بود (۱۰۶۷ روز در مقایسه با ۵۱۳ روز در هاوینگ اول).

اما این دانسته‌ها چه ارتباطی با دانش ما از هاوینگ سوم بیت‌کوین در آینده نزدیک دارد؟

هاوینگ سوم- می ۲۰۲۰

قیمت بیت کوین در چهارچوب هاوینگ سوم

هاوینگ سوم بیت‌کوین در می ۲۰۲۰ رخ داد. بیش از ۲۶۰ روز طول کشید تا بیت کوین بیش از ۳۴۰ درصد رالی کند و از کف ۳۱۵۲ دلاری تثبیت شده در اواسط دسامبر ۲۰۱۸ خود را بالا بکشد. این یعنی قیمت بیت‌کوین تقریباً ۵۱۹ روز قبل از هاوینگ سوم بیت کوین به کف رسید. نکته بالا بسیار جالب است زیرا در مقایسه با هاوینگ دوم به شباهت‌های مهمی می‌رسیم.

آمار و ارقام مورد نظر مربوط به هاوینگ دوم عبارت‌اند از:

 • قیمت بیت کوین ۵۴۴ روز قبل از هاوینگ دومش به کف رسید.
 • بیت کوین برای رسیدن به سقف قیمت پیش از هاوینگ قبل از هاوینگ دومش ۳۸۳ درصد رالی کرد.

پرایس اکشن قبل از هاوینگ سوم بیت‌کوین شباهت زیادی با پرایس اکشن آن در قبل از هاوینگ دوم دارد. از آنجا که این اتفاق تکرارشونده و تعیین‌کننده‌ای است بیایید قیمت بیت کوین را در رابطه با هاوینگ آن بیشتر بررسی کنیم.

برای شناسایی کردن گرایش‌ها یا الگوهای تکرارشونده‌ بیشتر که شاید به درک بیشتر هاوینگ سوم کمک کند بیایید قیمت بیت کوین را به دو دوره‌ «پیش از هاوینگ» و «پس از هاوینگ» تقسیم کنیم.

بررسی دقیق هاوینگ اول و دوم بیت کوین

هاوینگ اول: قیمت بیت کوین پیش و پس از هاوینگ

هاوینگ دوم: قیمت بیت کوین پیش و پس از هاوینگ

تحلیل شماره ۱

بخش عمده‌ی رشد تصادعی قیمت بیت کوین پس از هاوینگ اتفاق می‌افتد.

در دوره‌ منتهی به هاوینگ قیمت بیت‌کوین با رالی ۶۶۳ درصدی به سقف ۱۵/۵۱ دلار پیش از هاوینگ رسید. قیمت بیت کوین پس از آن‌که پیش از هاوینگ ۵۰ درصد عقب‌نشینی کرد با رالی ۳۴۰۰ درصدی در دوره‌ی پس از هاوینگ به سقف چرخه‌ی بازار ۲۷۰/۹۴ دلار رسید.

بیت کوین با نزدیک شدن به هاوینگ دوم با رالی ۳۸۳ درصد به سقف ۷۹۴/۹۱ پیش از هاوینگ رسید. اما بیت کوین در مدت ۵۲۴ روز سوار بر رالی ۴۰۸۰ درصدی شد و به سقف ۲۰۰۷۴ رسید.

به طور خلاصه:

 • در هاوینگ اول، رشد قیمت پس از هاوینگ بیش از پنج برابر رشد قیمت در دوره‌ پیش از هاوینگ بود.
 • در هاوینگ دوم، رشد قیمت پس از هاوینگ بیش از ۱۰/۵ برابر رشد قیمت در دوره‌ پیش از هاوینگ بود.

همان‌طور که پیداست بیشتر رشد تصاعدی قیمت بیت‌کوین در نتیجه‌ هاوینگ پس از هاوینگ اتفاق افتاده است. در واقع، بیت‌کوین توانسته پس از هر دو هاوینگ قبلی یک رکورد تاریخی جدیدی ثبت کند.

عمر بازار گاوی بیت کوین پس از رسیدن به بالاترین سقف قیمت به پایان رسیده و پس از آن بیت کوین وارد یک دوره خرسی شده و ارزش آن حداقل ۸۰ درصد ریزش کرده است.

تحلیل شماره ۲

قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ اول، در مقایسه با دوره‌ منتهی به هاوینگ دوم، سریع‌تر و قوی‌تر رشد کرد.

بیت‌کوین قبل از هاوینگ اول برای رسیدن به سقف قیمتی پیش از هاوینگ شاهد یک رالی ۶۶۳ درصدی بود که این در مقایسه با رالی ۳۸۳ درصدی آن برای رسیدن به سقف قیمت قبل از هاوینگ دوم تقریباً دو برابر است. در واقع بیت کوین در هاوینگ اول برای رسیدن به سقف قیمت به نصف زمان مورد نیاز در هاوینگ دوم نیاز داشت.

به طور خلاصه:

 • رالی ۶۸۳ درصدی بیت کوین برای رسیدن به سقف قیمت در پیش از هاوینگ اول در مدت ۲۷۳ روز اتفاق افتاد، در حالی‌که رالی ۳۸۳ درصدی برای رسیدن به سقف پیش از هاوینگ دوم ۵۱۸ روز طول کشید.

تحلیل شماره ۳

اگر بیت کوین در دوره‌ پیش از هاوینگ رالی کمتری داشته باشد، در دوره‌ پس از هاوینگ رالی بیشتری خواهد داشت.

بیت‌کوین قبل از هاوینگ اول با رالی ۶۶۳ درصدی به سقف قیمت پیش از هاوینگ رسید اما پس از هاوینگ ۳۴۰۰ درصد رالی کرد. بیت کوین قبل از هاوینگ دوم با رالی ۳۸۳ درصدی به سقف قیمت پیش از هاوینگ رسید اما پس از هاوینگ ۴۰۸۰ درصد رالی کرد.

تحلیل شماره ۴

قیمت بیت کوین همیشه پیش از هاوینگ عقب‌نشینی کرده است (شاهد رکود بوده است).

این عقب‌نشینی پیش از هاوینگ در گذشته بسیاری از سرمایه‌گذاران را به دام انداخته است. در چنین شرایطی بسیاری از سرمایه‌گذاران برای بیت کوینشان را برای سودگیری می‌فروختند.

در حالی که عده‌ای دیگر از ترس نزولی شدن شدید بازار دارایی‌شان را نقد می‌کردند. در هر دو صورت سرمایه‌گذاران از روندهای صعودی که در آینده شکل می‌گرفت بی‌بهره می‌شدند.

سرمایه‌گذاران با علم به این گرایش بازار می‌توانند در صورت تکرار احتمالی چنین عقب‌نشینی‌هایی قبل از هاوینگ سوم تصمیم‌های عاقلانه‌تری بگیرند. به همین دلیل بهتر است این عقب‌نشینی‌های قیمتی را بیشتر بررسی کنیم و برای رسیدن به درک بهتر آنها را با یکدیگر مقایسه کنیم.

بیایید ابتدا عقب‌نشینی قبل از هاوینگ اول را بررسی کنیم.

عقب‌نشینی پیش از هاوینگ در دوره‌ی منتهی به هاوینگ اول:

 1. در مدت ۱۰۰ روز قبل از هاوینگ اول اتفاق افتاد.
 2. باعث ریزش ۵۰ درصدی شد.
 3. تنها دو روز ادامه داشت.

اما همین کافی بود تا بسیاری از سرمایه‌گذاران پوزیشن‌های بیت کوینشان را رها کنند (اگرچه بیت کوین تا روز هاوینگ اول تقریباً تمام ارزش از دست رفته در عقب‌نشینی مذکور را جبران کرد). بیت کوین پس از آن‌که به دنبال عقب‌نشینی ۵۰ درصدی‌اش پیش از هاوینگ به کف قیمت رسید، با رالی ۳۴۰۰ درصدی در دوره پس از هاوینگ به سقف قیمت ۲۷۰/۹۴ دلار رسید.

حالا بیایید عقب‌نشینی قیمت قبل از هاوینگ دوم را بررسی کنیم.

قبل از عقب‌نشینی رکودی ۵۲۱ روز طول کشید تا بیت کوین با رالی ۳۸۳ درصدی از کف قیمت به سقف ۷۹۴/۹۱ قبل از هاوینگ برسد (جالب این‌جاست که بیت کوین در مدت زمانی مشابه –تقریباً ۵۲۴ روز – به سقف ۲۰۰۰۰ دلار رسید.) این عقب‌نشینی پیش از هاوینگ دوم تفاوت زیادی با عقب‌نشینی پیش از هاوینگ اول داشت چون:

 1. ۲۴ روز قبل از هاوینگ دوم اتفاق افتاد.
 2. باعث ریزش ۳۸ درصدی ارزش بیت کوین شد.
 3. ۴۴ روز ادامه پیدا کرد.
 4. به مدت ۲۰ روز بعد از هاوینگ ادامه داشت.

این حقیقت که این عقب‌نشینی ۴۴ روز ادامه پیدا کرد به این معنی است که پس از هاوینگ دوم هم قیمت در حال عقب‌نشینی بود.

بنابراین قیمت بیت کوین با نزدیک شدن به هاوینگ اول صعودی، در حالی که با نزدیک شدن به هاوینگ دوم نزولی بود.

به طور خلاصه:

 • عقب‌نشینی پیش از هاوینگ اول تقریباً ۱۰۰ روز قبل از هاوینگ اتفاق افتاد، ارزش بیت کوین را ۵۰ درصد کاهش داد.
 • عقب‌نشینی پیش از هاوینگ دوم ۲۴ روز قبل از هاوینگ دوم اتفاق افتاد، باعث سقوط ۳۸ درصدی ارزش بیت کوین شد و ۴۴ روز ادامه داشت.

اگرچه اشتراک‌های چشمگیری میان این عقب‌نشینی‌ها دیده نمی‌شود اما با این حال آگاهی داشتن به جزئیات آنها، حتی اگر برای مدیریت کردن انتظارات در مورد اتفاقات احتمالی در عقب‌نشینی پیش از هاوینگ سوم بیت کوین باشد، بسیار مهم است.

تحلیل شماره ۵

سقف قیمت پیش از هاوینگ شکل گرفته قبل از عقب‌نشینی از نظر تاریخی بالاترین سطح قیمت پیش از هاوینگ بیت کوین بوده است، اما نتوانست اوج قیمتی تاریخی را ثبت کند.

انتظار می‌رود با نزدیک شدن به هاوینگ و قبل از عقب‌نشینی رکودی قیمت بیت کوین با سرعت بالاتر افزایش پیدا کند. از زمان شکل‌گیری کف قیمت در بازار نزولی قبلی این اتفاق قبل از هاوینگ واقعی برای بالاترین سطح بیت کوین رخ می‌دهد.

با این وجود این قیمت از بالاترین رکورد قبلی بالاتر نمی‌رود. در واقع این قیمت تقریباً ۳۳ درصد (در هاوینگ دوم) تا ۵۱ درصد (در هاوینگ اول) کمتر از بالاترین قیمت بیت کوین در چرخه‌ی بازار قبلی است.

بالاترین قیمت‌های جدید بیت کوین همیشه چندین ماه پس از هاوینگ شکل می‌گیرد.

خلاصه‌ی بررسی دقیق هاوینگ بیت کوین

 • بیشتر رشد تصاعدی قیمت بیت کوین در نتیجه‌ی هاوینگ پس از هاوینگ رخ می‌دهد.
 • قیمت بیت کوین پس از هر هاوینگ یک رکورد جدید ثبت می‌کند.
 • اگر بیت کوین پیش از هاوینگ رالی کمتری داشته باشد، در دوره‌ی پس از هاوینگ رالی بیشتر (و طولانی‌مدت‌تری) خواهد داشت.
 • همیشه قبل از هر هاوینگ قیمت عقب‌نشینی کرده است.
 • سقف قیمت پیش از هاوینگ قبل از عقب‌نشینی رکودی از نظر تاریخی بالاترین قیمت بیت کوین پیش از هاوینگ بوده است، اما آن‌قدر بالا نبوده که بتواند بالاترین سطح قیمت تاریخی را ثبت کند.

هاوینگ سوم بیت کوین چه تاثیری می‌تواند روی قیمت بیت کوین داشته باشد؟

تا به این جا گرایش‌های قوی متفاوتی در پرایس اکشن بیت کوین شناسایی کرده‌ایم که در نتیجه هاوینگ شکل گرفته‌اند. سوالی که حالا به ذهن می‌رسد این است که آیا می‌توان از این اطلاعات برای پیش‌بینی تاثیری که هاوینگ بعدی بیت کوین می‌تواند روی قیمت این رمزارز داشته باشد استفاده کنیم یا خیر.

مردم معمولاً از داده‌های تاریخی بازار برای شناسایی روندها و تعمیم این داده‌ها به روندهای احتمالی آتی استفاده می‌کنند. اگرچه پرایس اکشن تاریخی می‌تواند در پیش‌بینی کردن روندهای آتی مفید باشد، اما هیچ پرایس اکشنی به طور کامل از داده‌های تاریخی پیروی نمی‌کند.

بر اساس گرایش‌های تاریخی بیت کوین پیش و پس از هاوینگ‌ها تنها می‌توان پیش‌بینی کرد که هاوینگ سوم چه تاثیری می‌تواند روی قیمت بیت کوین داشته باشد. پس بیایید از طریق داده‌های قیمت تاریخی مهم‌ترین گرایش‌های قیمت را نسبت به رفتار قیمتی آینده بیت کوین قبل در دوره منتهی به هاوینگ سوم بررسی کنیم.

سخن آخر

مقدار بیت کوینی که هر دقیقه تولید می‌شود هر چهار سال یک بار نصف می‌شود. به همین دلیل هاوینگ بیت کوین از مهم‌ترین عوامل رشد قیمت بیت کوین است. هاوینگ رخدادی است که کمیاب شدن منطقی را تضمین می‌کند.

افزایش ارزش تصاعدی بیت کوین گواه بر یک اصل بسیار مهم در بازارهای مالی، یعنی کمیاب شدن باعث افزایش ارزش می‌شود، است. در نتیجه رسیدن به درک بهتر از اهمیت تاریخی تأثیر هاوینگ بیت کوین در قیمت این رمزارز بسیار مهم است.

پرایس اکشن بیت کوین نشان داده است که هاوینگ بیت کوین اتفاق منحصر به فردی است که –نه تنها قبل از هاوینگ بلکه تا ماه‌ها پس از آن – به سرمایه‌گذاران سود می‌رساند. هاوینگ بیت کوین یک روایت ساده با سودهای چشمگیر است. البته عملکرد گذشته نمی‌تواند به معنی تضمین نتایج آینده باشد.

اما در مورد تاریخ می‌توان دو نکته قاطع را بیان کرد:

تاریخ دروغ نمی‌گوید.

و به قول مارک تواین:

«تاریخ تکرار نمی‌شود اما معمولاً در یک راستا حرکت می‌کند.»

 •  
تحلیل قیمت اتریوم - ۱۲ آذر ۱۴۰۱

تحلیل قیمت اتریوم - ۱۲ آذر ۱۴۰۱

1401/09/12


بعد از FTX نوبت به crypto.com رسید!

بعد از FTX نوبت به crypto.com رسید!

1401/08/23


دیفای چیست؟ مفهوم کلی امور مالی غیر متمرکز (Defi)

دیفای چیست؟ مفهوم کلی امور مالی غیر متمرکز (Defi)

1401/08/21


تحلیل تکنیکال دوج‌کوین - ۱۴ آبان

تحلیل تکنیکال دوج‌کوین - ۱۴ آبان

1401/08/14


ایلان ماسک چه خوابی برای توییتر و دوج‌کوین دیده است؟

ایلان ماسک چه خوابی برای توییتر و دوج‌کوین دیده است؟

1401/08/14


آموزش استخراج دوج کوین (ماینینگ DOGECOIN) چگونه است؟

آموزش استخراج دوج کوین (ماینینگ DOGECOIN) چگونه است؟

1401/08/10


پیش‌بینی قیمت ارز برگر

پیش‌بینی قیمت ارز برگر

1401/08/02


آیا قیمت‌های لونا و لونا کلاسیک (لونک) بازیابی می‌شوند؟

آیا قیمت‌های لونا و لونا کلاسیک (لونک) بازیابی می‌شوند؟

1401/07/30


فرانت رانینگ و حمله ساندویچی در ارز دیجیتال

فرانت رانینگ و حمله ساندویچی در ارز دیجیتال

1401/07/28


اتحادیه اروپا چه خوابی برای استیبل‌کوین‌ها دیده است؟

اتحادیه اروپا چه خوابی برای استیبل‌کوین‌ها دیده است؟

1401/07/18


پیش بینی آینده ارز لونا کلاسیک

پیش بینی آینده ارز لونا کلاسیک

1401/07/18


تفاوت لونا با لونا کلاسیک چیست؟

تفاوت لونا با لونا کلاسیک چیست؟

1401/07/18