زمان مطالعه : ۲ دقیقه

پولکادات (Polkadot) برای اسلات های پاراچین (parachain) مبتنی بر نظارت (governance) را معرفی می‌کند. پولکادات سرانجام برای حل مشکل فری رایدرز (سواری مجانی) شبکه خود را بازنگری خواهد کرد.

معضل فری رایدرز (سواری مجانی) (free rider) پولکادات

پولکادات جزئیات فرآیند اختصاص پروتکل‌های گاورننس اسلات های پاراچین را اعلام کرده است. در یک پست وبلاگی، تیم پولکادات برنامه‌های خود را برای استفاده از  پارچین‌های عمومی مناسب بیان کرد که در آن چین‌ها به دو دسته طبقه بندی شده‌اند: چین‌های سیستمی و چین‌های خدمات عمومی.

شبکه پولکادات پارچین‌های مختلف را از طریق ریلی چین (Relay Chain)  به هم متصل می‌کند. از آنجا که پشتیبانی از زنجیره محدود است، اسلات پارچین‌ها از مزایده برای اختصاص چین‌ها استفاده می‌کنند. تیم های پاراچین هنگام اجاره اسلات باید توکن دات (DOT) ، رمز ارز اصلی پولکادات را قفل کنند.

این سیستم نمونه ای از مشکلات این بازار به نام معضل فری رایدرز (سواری مجانی) (free rider) است. در اقتصاد و علوم اجتماعی، مشکل فری رایدرز (سواری مجانی) به منابع و خدمات مشترکی گفته می شود که برخی از کاربران بدون پرداخت هزینه برای دسترسی به آن‌ها در اختیار دارند. این کاربران به عنوان مفت سوار شناخته می‌شوند.

پولکادات در برابر این مشکل ایمن نیست. به عنوان مثال، اگر پلی به شبکه دیگری ایجاد شود، تیم های پاراچین هنوز هم می‌توانند بدون شرکت در یک مزایده از آن استفاده کنند. این بدان معنی است که آن‌ها بدون ارائه تضمین از منافع بهره مند می‌شوند، در حالی که تیم های دیگر باید دات خود را قفل کنند.

معرفی چین‌های عمومی مناسب

پولکادات قصد دارد با معرفی چین‌های سیستمی و چین‌های خدمات عمومی، مشکل فری رایدرز (سواری مجانی) خود را حل کند. زنجیره های سطح سیستم عملکرد را از ریلی چین (Relay Chain) به پارچین‌ها منتقل می‌کنند، که باعث کاهش استفاده مدیریتی از ریلی چین (Relay Chain) می شود.

این موضوع کارایی شبکه را بهبود می‌بخشد و به ریلی چین ظرفیت بیشتری برای اعتبارسنجی به پارچین‌ها می‌دهد. ظرفیت اضافی می‌تواند به این معنی باشد که شبکه می‌تواند پاراچین‌های بیشتری را پردازش کند.

چین‌های خدمات عمومی زنجیره هایی هستند که تصور می شود به نفع کل شبکه پولکادات است. آن‌ها به قابلیت های سیستم اضافه می‌کنند و با پایگاه ذینفعان ریلی چین خود همسو می‌شوند. چین‌های خدمات عمومی می‌توانند شامل پل ها، چین دارایی های عمومی و سیستم عامل های قرارداد هوشمند باشند که از دات به عنوان ارز پایه استفاده می‌کنند.

این مقاله خاطر نشان می‌کند که چین‌های خدمات عمومی برخلاف چین‌های سیستمی فقط در موارد نادری تأیید می‌شوند، زیرا عملکردهای بیشتری به ریلی چین می‌دهند. این اسلات از طریق روند گاورننس پولکادات تخصیص می‌یابد.

شبکه پولکادات اخیراً شاهد پیشرفت های مختلف امیدوارکننده ای بوده است زیرا آکالا (Acala) توانسته ای وی ام (EVM) و پلیگون (Polygon) را به شبکه اضافه کند.

موتور جستجوی داده های وب تری (Web3) نیز اعلام کرده است که در اوایل ماه جاری به اکوسیستم پولکادات و سایر بلاک چین‌های سطح ۱ گسترش می‌یابد. رمز ارز دات (DOT) ششمین رمز ارز بزرگ بوده و طبق گزارش کوین گِکو (CoinGecko) قیمت پولکادات در زمان نوشتن این مقاله ۳۳/۹۳ دلار بود. ارزش بازار پولکادات نیز  ۲/۸ میلیارد دلار است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید