زمان مطالعه : ۴ دقیقه

در صورت فعالیت در زمینه ی مبادله‌ ارز دیجیتال باید به یاد داشته باشید که حتما در زمنیه ی سیگنال های معاملاتی و پیش بینی وضع بازار و خط روند تحلیل بازار به عنوان شاخصه‌ای مهم و حیاتی در بازار ارزهای دیجیتالی آگاه باشید و از آن ها استفاده کنید؛ چرا که یکی از بهترین ابزارهای خرید و فروش در بازار است.  در ادامه‌ی مطلب با رمزینکس همراه باشید تا از خط روند در تحلیل تکنیکال بازار مطلع شوید.

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال مطالعه روندهای آماری است که داده‌های گذشته نظیر قیمت را جمع آوری کرده و با استفاده از آنها فرصت‌های تجاری پیش رو را مشخص می‌کند. تحلیلگران فنی برای ارزیابی قدرت و ضعف یک دارایی، الگوهای حرکات قیمت، سیگنال معاملاتی و سایر ابزارهای تحلیلی را مشاهده می‌کنند. تحلیل تکنیکال را می‌توان در مورد هرگونه امنیت داده‌های معاملات تاریخی مانند ارزهای دیجیتالی، فارکس، کالاها و سهام‌ها استفاده کرد.

تحلیل تکنیکال

چرا باید از تحلیل تکنیکال استفاده کنیم؟

نمودار قیمت‌ها، کلیه تصمیمات گذشته گرفته شده توسط فعالان بازار (خرید و فروش) است. این اطلاعات به نوبه خود بر تصمیمات شرکت کننده گان آینده از ۲ طریق تأثیر گذار است:

روانشناختی: آنچه در گذشته انجام دادید ، بر نحوه نزدیک شدن به موقعیت های آینده تأثیر می گذارد. به عنوان مثال ، بسیاری از معامله گران تمایل دارند که به قیمت قیمتی که یک دارایی خریداری کرده اند تمرکز کنند ، و اگر کاهش یابد ، می خواهند وقتی دوباره به بازار بیایند ، بفروشند.
بازتابنده: برخی از معامله گران روندها و الگوهای نمودارهای معمول را تشخیص می دهند و طبق آن عمل می کنند (خرید یا فروش). اگر تعداد کافی از شرکت کنندگان از همین استراتژی پیروی کنند ، انتظار می رود که این الگوهای نمودار نتیجه مورد انتظار را دنبال کنند و احتمالاً این روند با حضور بیشتر و بیشتر شرکت کنندگان در روند ادامه خواهد یافت.

ترند چیست؟

سه ترند ممکن وجود دارد:

Uptrend: در روند صعودی، دارایی‌ها در حال افزایش است، روند صعودی حرکت قیمت یک دارایی مالی را وقتی مسیر کلی رو به بالا است توصیف می کند. در روند صعودی، هر قله و فرورفتگی پی در پی بالاتر از مواردی است که در این روند یافت می شود.
Downtrend: در روند نزولی، دارایی در حال کاهش است، روند نزولی به عملکرد قیمت امنیتی است که با پایین آمدن نوسان قیمت ، پایین تر حرکت می کند. در حالی که ممکن است قیمت به طور متناوب بالاتر یا پایین حرکت کند ، روند نزولی با قله های پایین و فرورفتگی های پایین تر در طول زمان مشخص می شود.
روند جانبی: در یک روند جانبی، دارایی در یک کانال افقی معامله می شود
گاهی معامله گران نیز از اصطلاحات “Bearish” و “Bullish” برای اشاره به یک روند استفاده می کنند. Bullish از گاو می آید، که با شاخ های خود به سمت بالا حمله می کند ، بنابراین قیمت ها را بالا می برد و ضرب و شتم از خرس می آید ، که با پنجه های خود به سمت پایین حمله می کند ، بنابراین قیمت ها را پایین می آورد.

مقاومت و پشتیبانی چیست؟

حرکت خطی نیست، قیمت با بالا رفتن یا حمایت از پایین آمدن ، با مقاومت روبرو خواهد شد.

مقاومت: سطحی که انتظار می رود روند صعودی را متوقف کند یا دوباره صعود کند که نشان دهنده تمرکز فروشندگان است.
پشتیبانی: سطحی که انتظار می رود روند صعودی به دلیل تمرکز خریداران متوقف شود یا دوباره رشد کند.

در تجزیه و تحلیل فنی، پشتیبانی اغلب به عنوان نقطه ورود و مقاومت به عنوان نقطه خروجی استفاده می شود. در صورت روندهای شدید، قیمت بدون توقف ممکن است از پشتیبانی / مقاومت عبور کند.

تحلیل تکنیکال

تجزیه و تحلیل فنی پیشرفته

اگر مایل هستید یک قدم بیش تر در تجزیه و تحلیل خود پیش بروید، در ادامه با ما همراه باشید:

نمودارهای OHLC (باز-بالا-پایین)

این نمودارها میله هایی را نشان می دهند که به عنوان “شمعدان” شناخته می شوند. شکل شمعدان بسته به رابطه بین قیمت های روز و باز و بسته شدن  آن متفاوت است.

شمع Bullish  (می تواند به رنگ سبز یا سفید باشد): بسته نزدیک به دهانه است
شمع Bearish (می تواند قرمز یا سیاه باشد): نزدیک آن در زیر باز است

نمودار شمعدان SwissBorg

نمودار شمعدان مبتنی بر تکنیکی است که در دهه ۱۷۰۰ در ژاپن برای ردیابی قیمت برنج ساخته شده است اما یک روش مناسب برای تجارت هر دارایی مالی است. شمعدان را می توان به طور جداگانه مورد مطالعه قرار داد (الگوهای ساده) اما بیشتر در گروه ها استفاده می شود (الگوهای پیچیده). هدف از نمودار شمعدان تعیین روند بازار است.

بولینگر باند

باندهای بولینگر باند گرافیکی (پاکت) را با متوسط ​​حرکت ساده در وسط نمایش می دهند.

نوسانات به نرخی گفته می شود که در آن قیمت یک دارایی می تواند افزایش یا کاهش داشته باشد. نوسانات بالاتر بدان معنی است که دارایی می تواند به طور بالقوه در دامنه وسیعی از ارزش نوسان کند.

نمودار بولینگر گروه SwissBorg

وقتی قیمت از میانگین فاصله می گیرد ، احتمالاً معکوس می شود. درست مثل چشمه ای که تمایل دارد به موقعیت تعادل خود بازگردد ، هرچه کشش بیشتری داشته باشد ، نیرو بیشتر می شود.

انتقال واگرایی میانگین همگرایی (MACD)

انتقال واگرایی (MACD) روندی است که نشانگر ترکیبی از دو میانگین متحرک است:

میانگین متحرک کوتاه مدت
میانگین متحرک بلند مدت
این دو میانگین متحرک برای شناسایی روند فعلی و در صورت تغییر در حرکت، ترکیب شده اند.

خطوط MACD نمایش داده شده در زیر را می توان به شرح زیر تفسیر کرد:

اگر خط آبی (خط MACD) بالاتر از خط نارنجی (خط سیگنال) باشد، شتاب صعودی است.
در مقابل، اگر خط آبی زیر خط نارنجی باشد، حرکت آن نزولی است.
هنگامی که خطوط واگرایی می کنند، تقویت روند فعلی را نشان می دهد در حالی که یک همگرایی نشان دهنده وارونگی روند است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید