زمان مطالعه : ۷ دقیقه

بلاکچین را می توان به عنوان یکی از بزرگترین تغییرات در حوزه فناوری و علم کامپیوتر دانست که از زمان ظهورش تا کنون سر و صدای زیادی به پا کرده است. بر خلاف آنچه که بسیاری از افراد تصور می کنند، استفاده از فناوری Blockchain تنها محدود به ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین نمی شود. چرا که در یکی دو سال اخیر، بسیاری از کمپانی های بزرگ در حال استفاده از این تکنولوژی جهت ارتقاء کیفیت خدمات خود استفاده می کنند. Internet of Things یا همان اینترنت اشیاء یکی از همان حوزه ای است که به نظر می رسد با استفاده از فناوری بلاک چین آینده بهتری خواهد داشت. در این مقاله همراه ما باشید، تا با موارد استفاده از بلاکچین در اینترنت اشیاء (IoT) آشنا شوید.

قبل از اینکه به معرفی کاربردهای این تکنولوژی در حوزه اینترنت اشیا بپردازیم، بهتر است که تعریفی از IoT در اختیار شما قرار دهیم.

اینترنت اشیاء یا IoT چیست؟

از زمان ظهور اولین انقلاب دیجیتال، که در دهه ۵۰ رخ داد، تغییرات زیادی در حوزه دیجیتال ایجاد شده است که برخی از آنها پایدار و برخی دیگر تنها برای برهه ای از زمان، موثر واقع شدند. اما زمانی که نگاهی کلی به صنعت دیجیتال می کنیم، به سادگی می توان متوجه شد که این صنعت تا چه حد دچار تغییرات شده و تا چه اندازه پیشرفت کرده است.

یکی از مهمترین تغییراتی که در حوزه فناوری دیجیتال ایجاد شده است، امکان برقراری ارتباط بخش های مختلف با یکدیگر است. به عنوان مثال برقراری ارتباط بین چیپ های RFID ، سنسورها و اینترنت! همین برقراری ارتباط، ایده اصلی شکلگیری فناوری اینترنت اشیاء شده است.

همان طور که در ابتدای مقاله بیان شد، اینترنت اشیاء به عنوان یکی از فناوری های شاخص در عصر کامپیوتر ها شناخته می شود که این امکان را در اختیار افراد قرار می دهد تا علاوه بر رایانه ها، دستگاه های دیگر را نیز از طریق اینترنت به یکدیگر متصل کنند.
اینترنت اشیا چیست؟

 

 

بررسی تاریخچه ای از IoT

جالب است بدانید که اولین بار از این فناوری در دانشگاه MIT استفاده شد. چرا که دانشجویان با استفاده از سنسورهایی که قیمت ناچیزی نیز داشتند، جهت کنترل و راه اندازی مجدد دستگاه توزیع کننده کولا استفاده می کردند.

در سال ۱۹۹۴، این تکنولوژی شکل جدیدی به خود گرفت. چرا که شخصی به نام رضا راجی این ایده را مطرح کرد تا با استفاده از این فناوری ارسال داده ها به گونه ای انجام شود، تا بتوان با استفاده از آنها، قدمی بزرگ در راستای اتوماسیون سازی خانه ها و کارخانه ها برداشت.

در همان دهه ۸۰، شرکت های بزرگی مانند مایکروسافت، شروع به آزمایش این ایده و ایده های مشابه کردند و از سال ۲۰۰۲ تا الان، بسیاری از رسانه ها شروع به بررسی پتانسیل های این فناوری در حوزه ها مختلف، مانند اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر جهت بررسی شرایط سیستم، پرداختند.

با این وجود، شاید بتوان گفت که این فناوری از سال ۲۰۰۸ به صورت رسمی شناخته شد، چرا که بسیاری از دستگاه ها با مردم از طریق اینترنت به یکدیگر متصل شده و با هم ارتباط برقرار گردند.

اینترنت اشیا چگونه کار می کند؟

ایده اصلی که در این فناوری وجود دارد، عبارت است از برقراری ارتباط بین چند دستگاه فیزیکی، که معمولا از چند سنسور و بخش های غیر محاسباتی تشکیل شده اند، از طریق اینترنت به سایر رایانه ها جهت تبادل اطلاعات و مانیتور آنها.

به عنوان مثال، بررسی شرایط ضربان قلب، آبپاش، امنیت منزل، ترموستات دستگاه ها و … . بنابراین با استفاده از این فناوری،  امکان کنترل و اتوماسیون سازی از راه دور، در رنج وسیعی فراهم می شود. بنابراین ایده اجرای خانه های هوشمند، با استفاده از این ایده دیگر مسئله غیر ممکنی نخواهد بود.

استفاده از اینترنت اشیا به صورت شخصی و خانگی

خوشبختانه از این فناوری می توان در بخش های مختلف، مانند مصارف شخصی، محلی و … استفاده کرد. معمولا زمانی که صحبت از این فناوری می شود، اولین مثالی که به ذهن بسیاری از افراد می رسد، استفاده از اینترنت اشیا در ساخت خانه های هوشمند است. چرا که با استفاده از این تکنولوژی می توان به راحتی سیستم ها و بخش های مختلف از خانه ها را کنترل کرد. به عنوان مثال، سیستم روشنایی، سرمایشی / گرمایشی، تهویه هوا، سیستم امنیتی و …

مهمترین نکته جالبی که در همین مثال مطرح می شود این است که برای کنترل تمامی این سیستم ها، تنها نیاز به یک دستگاه الکترونیکی، مانند ساعت های هوشمند، تلفن هوشمند و حتی یک هاب مشخص است که تجهیزات مختلف مانند تلویزیون، یخچال و … به آن جهت بررسی شرایط و کنترلشان، متصل می شوند.

بر اساس بررسی هایی که انجام شده است، خانه های هوشمند، در ارتقاء کیفیت زندگی افراد، خصوصا کسانی که مسن بوده و یا دارای یکی از ناتوانی های فیزیکی هستند، نقش موثری ایفا می کنند. چرا که با استفاده از سنسورهایی که در هنگام اجرای این ایده استفاده می شوند، می توان به صورت زمان واقعی از شرایط مطلع شد و به موقع تصمیم گیری کرد. به عنوان مثال دریافت آلارم، هنگامی که ضربان قلب فردی که دچار مشکل قلبی است، دچار نوسان و نامنظمی می شود.

یکی دیگر از کاربرد های جالب اینترنت اشیا، استفاده از آن در بیمارستان هاست. تخت های هوشمندی را تصور کنید که با استفاده از سنسورهای موجود در آن می توان تشخیص داد که آیا تخت اشغال شده است یا نه! در حال حاضر برخی از بیمارستان ها از این فناوری جهت ردیابی بیمار زمانی که تخت خود را ترک می کنند، استفاده می کنند.

استفاده از اینترنت اشیا در حوزه مصارف تجاری و صنعتی

یکی از رایج ترین استفاده های اینترنت اشیا در حوزه تجاری و صنعتی، استفاده از سنسورهای مختلف جهت اندازه گیری پارامترهای مختلف است. به عنوان مثال بررسی شرایط محیطی مانند ردیابی دما، رطوبت، فشار هوا و … . به همین خاطر است که بسیاری از کشاورزان و دامداران از این فناوری جهت ردیابی کیفیت محصولات خود استفاده می کنند.

کاربرد IoT درحوزه های مختلف

محدودیت های اینترنت اشیا چیست؟

با وجود اینکه این فناوری کارگشای بسیاری از چالش های بشریت است، اما هنوز به طور کامل تکمیل نشده و محدودیت هایی دارد. به عنوان مثال، یکی از دغدغه های اصلی که در رابطه با این فناوری مطرح است، تعداد دستگاه هایی است که باید به اینترنت متصل شده و کنترل شوند. چرا که هرچه که تعداد این دستگاه ها بیشتر شود، شرایط کنترل آنها نیز مشکلتر می شود چرا که برای بررسی شرایط آنها نیاز به استفاده از برنامه های مختلفی است. که همین مسئله، هدف اصلی اینترنت اشیا که صرفه جویی در وقت و هزینه است را زیر سوال می برد!

به همین خاطر برخی از کمپانی ها نظیر، اپل و لنوو تجهیزات الکترونیکی خود را به گونه ای طراحی می کنند که قابلیت کنترل از راه دور را به کاربر بدهند.

البته برخی دیگر از سیستم عامل های اینترنت اشیا از طریق یک هاب که مستقل از دسترسی به اینترنت و یا WiFi هستند در حال فعالیت هستند. به عنوان مثال Amazon Echo و Samsung Smart Things Hub .

بنابراین تجهیزاتی که در IoT مورد استفاده قرار می گیرند، دارای سنسورهایی هستند که از طریق اتصال به اینترنت و یا گیرنده WiFi دیگری وصل شده و اجازه کنترل مرکزی ، برنامه نویسی و نظارت را به کاربران می دهند.

ارزهای رمزنگاری شده IoT

بسیاری از دستگاه هایی که در حال استفاده از اینترنت اشیا هستند، برای برقراری ارتباط با دستگاه های دیگر، نیاز به انجام برخی از تراکنش های مالی با مقدار کم دارند. با توجه به اینکه در این سیستم ها از هیچ نیروی انسانی استفاده نمی شود، در نتیجه برای انجام این تراکنش ها نیاز به استفاده از ایده ارتباط اقتصادی M2M یا ماشین به ماشین است. در نتیجه IoT برای انجام برخی از فعالیت های خود نیاز به یک سری از ارزهای سازگار دارد که از قابلیت اطمینان بالایی برخوردار باشند.

در ابتدا ، بسیاری اعتقاد داشتند که این blockchain به عنوان چهارچوبی اساسی برای اقتصاد M2M در نظر گرفته می شود. چرا که برای پرداخت های خرد مناسب است و به طور گسترده با ارزهای رمزپایه سازگار شده است. با این حال ، بسیاری از شبکه های blockchain با توجه به تعداد معاملات در ثانیه که می توانند انجام دهند عملکرد محدودی دارند.

این بدان معناست که بیشتر Proof of Work و Proof of Stake بلاکچین در حال حاضر پتانسیل محدودی برای مقیاس پذیری دارند و آنها را برای پردازش تراکنش های مالی کوچک M2M در مقیاس وسیع مناسب نمی کند. با این وجود ، لازم به ذکر است که بسیاری از پروژه های blockchain به سمت پیدا کردن راه حل های مشکل مقیاس پذیری مانند Bitcoin Lightning Network و Ethereum Plasma در حال حرکت هستند.

برنامه اینترنت اشیاء یا IOTA

IOTA (برنامه اینترنت اشیاء) پروژه ای است که به شدت بر روی راه حل های IoT متمرکز شده و هدف آن راه اندازی ستون اصلی اقتصاد M2M است. این یک پروتکل منبع باز توزیع شده است که برخلاف بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده ، برای تأیید معاملات به ماینرها نیاز ندارد. IOTA مبتنی بر یک شبکه blockchain نیست ، بلکه در یک جریان از معاملات بهم پیوسته است ، که آنها را tangle می نامند.

tangle متشکل از شبکه ای است که در آن تراکنش ها می توانند به طور مستقیم توسط کاربرانی که درخواست داده اند تأیید می شود ، مادامی که دو معاملات دیگر را از قبل انجام دهند. محدودیت معاملاتی که در هر ثانیه می تواند پردازش شود به طور مستقیم با تعداد کاربران در شبکه ارتباط دارد.

IOTA یک ارز رمزنگاری شده پیچیده و بسیار تجربی است که به تنهایی در حال استفاده از ساختار tangle است. بر اساس بسیاری از گزارش های فنی که ارائه شده است، این پروتکل هنوز تکمیل نشده است و باید اصلاحات اساسی روی آن انجام گردد. با این وجود ، این پروژه مفاهیم جالب و خلاقانه ای را ارائه داده است ، و اگر توسعه دهندگان موفق به غلبه بر محدودیت های بالقوه شوند ، ممکن است برای اقتصاد IoT و M2M مناسب باشد.

اینترنت اشیاء (IoT) در نهایت امکان اتوماسیون ، نظارت و کنترل دستگاه ها را در مقیاس گسترده فراهم می کند که مطمئناً زندگی روزمره ما را بهبود می بخشد و بهره وری در صنایع مختلف را افزایش می دهد. با وجود اینکه هنوز از این فناوری در سطح جهانی به صورت گسترده استفاده نشده است، اما به احتمال زیاد در آینده ای نزدیک شاهد فراگیر شدن این فناوری در حوزه های مختلف خواهیم بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید