بیتکوین در پایان سال 2017 منفجر شد و شواهد حاکم بر آن نشاندهنده ی این است که دستکاری هایی در این بازار صورت گرفته است. سرمایه گذاران سازمانی – که معمولا به عنوان«نهنگ ها» شناخته می شوند – می توانند روند قیمت را در هر جهت که بخواهند تغییر دهند. در نتیجه سرمایه گذاران کوچک افرادی هستند که اکثرا در ضرر هستند و در اصل بازیچه ی دستکاری های بازار توسط نهنگ ها میشوند.

تحقیقات وزارت دادگستری آمریکا

وزارت دادگستری ایالات متحده به تازگی یک پرونده برای تحقیق از معامله گرانی که قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی را کنترل می کنند، راه اندازی کرده است. بازاری که در حال حاضر با حوادث ویرانگر کلاهبرداری روبرو است، در حال موشکافی شدن است که بلایی که چندین سال پیش بر سر بازار سهام سنتی اتفاق افتاد، دوباره تکرار نشود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، این پرونده روش های غیرقانونی دستکاری بازار مانند سفارشات جعلی برای تغییر در احساسات بازار را مورد بررسی قرار میدهد که نتیجه ی آن فریب خوردن افراد عادی و کم اطلاع است که سریعا اقدام به خرید و فروش توکن های خود می نمایند. این تحقیقات با همکاری با کمیسیون معاملاتی آینده کالاها (CFTC) که در قبلتر هم ICO های جعلی را به منظور یکپارچگی بازار ارزهای رمزنگاری شده تحریم کرده است، صورت گرفته است.

همچنین بعضی از تاکتیک های جدی تری که وزارت دادگستری به دنبال آن هست، عبارت است از دروغ گویی و پول شویی (معاملات جعلی-wash trading). برخی از سرمایه گذاران بزرگ مجموعه ای از سفارشات خرید / فروش عظیم را در یک جهت و برای اهداف خاص ثبت میکنند و هنگامی که قیمت شروع به حرکت در این جهت کرد، به سرعت آن درخواست ها را حذف میکنند.  برخی از افراد هم هستند که با جعلی نشان دادن ارزش و فعالیت های بازار تلاش میکنند سرمایه گذاران بیشتری در مقطعی خاص قسمت اعظمی از سرمایه ی خود را در این حوزه قرار دهند.

به گفته جان گریفین، استاد مالی دانشگاه تگزاس، نارسایی نسبی بازار ارزهای رمزنگاری شده به دلیل نبود قانون گذاری هاست که میتوان گفت که این مورد یکی از عوامل کلیدی در گسترش دستکاری بازار است.

در حال حاضر نظری وجود ندارد.