زمان مطالعه : ۳ دقیقه

به دلیل نوسانات شدید قیمت ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین بسیاری از سرمایه گذاران، تحمل ریسک سرمایه گذارای و مبادله در این بازار را ندارند. از این رو ارزهایی با نام استیبل کوین همچون تتر به بازار معرفی شدند که در کنار مزایای استفاده از بلاکچین، از جمله امنیت، حفظ حریم خصوصی، هزینه کم و شفافیت، به رفع مشکل نوسانات شدید قیمت نیز کمک می کند. جهت آشنایی بیشتر با استیبل کوین ها با رمزینکس در ادامه این مقاله همراه باشید.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین کلاس جدیدی از ارزهای رمزنگاری شده است که سعی در ایجاد ثبات قیمت دارد و توسط دارایی های ذخیره شده پشتیبانی می شود. به دلیل ثبات قیمتی که استیبل کوین ها دارند، می توان از آنها برای برخی از کارکردها همچون، مبادلات در حد متوسط، صورت حساب و ارز مناسب برای خرید در فروشگاه ها استفاده کرد.

درک عمیق تر از تعریف استیبل کوین یا ارزهای دیجیتالی پایدار

ارزهای دیجیتالی دیگر مانند بیت کوین برای اینکه یک واحد حساب یا فروشگاهی با ارزش باشند، مناسب نیستند؛ چرا که این ارزها در معرض نوسانات شدید قیمت قرار می گیرند و این امر می تواند پذیرش ارزهای دیجیتالی را دشوار کند. پذیرش از دیدگاه مصرف کننده نیز به دلیل نگرانی هایی که در رابطه با نوسانات قدرت خرید وجود دارد، چالش برانگیز است.

این نوع از نوسانات کوتاه مدت باعث می شود بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده محبوب، برای استفاده روزمره توسط مردم مناسب نباشند. اساساً، یک ارز باید به عنوان واسطه مبادله پولی و نحوه ذخیره ارزش پولی عمل کند و ارزش آن باید در افق زمانی طولانی تر نسبتاً پایدار بماند.

افرادی که از ارزهای دیجیتالی پایدار برای خرید استفاده می کنند، مجبور نیستند در مورد نوسانات روزانه ارزهای دیجیتالی نگران باشند. مشاغلی که به دنبال راه های ارزان تر و کارآمدتری برای پرداخت تأمین کنندگان خارج از کشور خود هستند نیز می توانند از این نوع از ارزهای دیجیتالی استفاده کنند.

ثبات استیبل کوین ها

انواع ارز دیجیتالی استیبل کوین

استیبل کوین ها دارای انواع مختلفی می باشند که در ادامه به انوع ارزهای دیجیتالی استیبل کوین موجود در بازار اشاره شده است:

  • استیبل کوین با پشتیبانی ارز سنتی
  • استیبل کوین با پشتوانه ارزهای دیجیتالی
  • استیبل کوین بدون پشتوانه

استیبل کوین با پشتوانه ارز سنتی

محبوب ترین نوع ارزهای دیجیتالی پایدار، stablecoin با پشتیبانی ارز سنتی است که به عنوان cryptocurrency pegged نیز شناخته می شوند. این نوع ارز دیجیتالی پایدار توسط یک دارایی سنتی مانند پول ملی یا طلا حمایت می شود.

هر استیبل کوین با نسبت ۱: ۱ به دارایی گره خورده است. بنابراین اگر یک استیبل کوین به دلار آمریکا گره خورده باشد، برای هر ارز صادر شده ۱ دلار در حساب بانکی نگهداری می شود و اگر stablecoin به قیمت طلا گره خورده باشد، برای هر ارز دیجیتالی پایدار صادر شده مقدار مشخصی از طلا نگهداری می شود.

یکی از جنبه های منفی این نوع از ارزهای دیجیتالی پایدار، ساختار متمرکز بودن آن است. برخلاف بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده دیگر که ساختار غیرمتمرکزی دارند، استبل کوین ها با پشتوانه سنتی دارای ساختار متمرکز هستند.

به این معنی که توسط یک نهاد متمرکز مانند بانک اداره می شوند. بنابراین برای سرمایه گذاری روی آنها  نیاز به اطمینان و اعتماد به این نهاد متمرکز است.

لیست استیبل کوین با پشتوانه ارز سنتی

  • تتر یا Tether – USDT
  • ترو یو‌اس‌دی یا TrueUSD – TUSD
  • جمینی یا Gemini – GUSD

استیبل کوین ها با پشتوانه ارزهای دیجیتالی

اسنیبل کوین ها با پشتوانه داریی ارزهای دیجیتالی، با استفاده از ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین یا اتر پشتیبانی می شوند، این دارایی های دیجیتالی نیز در قراردادهای هوشمند در پلتفرم اتریوم نگهداری می شوند.

این نوع از ارزهای دیجیتالی پایدار  دارای ساختار غیر متمرکزی می باشند. از آنجا که مقدار ارزهای دیجیتالی که از این ارزهای دیجیتالی پایدار پشتیبانی می کنند، بیشتر از ارزش خود استیبل کوین است، از این رو هرگونه نوسانات قیمتی در این ارزهای دیجیتالی، روی ارزش استیبل کوین تأثیر نمی گذارد. stablecoin ها با پشتوانه ارزهای دیجیتالی شامل PHP ، bitUSD و bitCNY می باشند.

ثبات بازار استیبل کوین ها

لیست استیبل کوین با پشتوانه ارز دیجیتال

  • میکردائو یا MakerDAO – DAI
  • سینتتیکس یا Synthetix – Havven

استابل کوین های بدون پشتوانه

ارزهای دیجیتالی استیبل کوین بدون وثیقه یا پشتوانه توسط هیچ نوع دارایی پشتیبانی نمی شوند. در عوض، آنها از الگوریتم هایی برای تنظیم عرضه و تقاضا استفاده می کنند تا ارزش سکه پایدار بماند. در نتیجه نیازی به پشتوانه برای ارزش افزوده این توکن ها نیست.

این stablecoin ها به قراردادهای هوشمند جهت عرضه در بازار متکی هستند. از جمله ارزهای دیجیتالی بدون پشتوانه می توان به Carbon و Kowala اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید