صفر تا صد نسل سوم بلاکچین، بهترین ارزهای دیجیتال نسل سوم کدام‌اند؟

صفر تا صد نسل سوم بلاکچین، بهترین ارزهای دیجیتال نسل سوم کدام‌اند؟

متوسط

07:15

10 دقیقه


نسل سوم بلاکچین با اهداف بزرگی پا به عرضه وجود گذاشته است. اهدافی که دستیابی به آن ها زمینه را برای پذیرش گسترده فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال فراهم می‌کند. تا به امروز ارزهای دیجیتال زیادی بر پایه بلاکچین نسل ۳ معرفی شده‌اند که برخی از آن ها واقعاً پروژه‌های جذابی برای سرمایه‌گذاری هستند. در این مقاله از رمزینکس به بررسی نسل سوم بلاکچین و تفاوت آن با نسل دوم و همچنین معرفی لیست ارزهای دیجیتال این نسل پرداخته‌ایم.

نسل سوم بلاکچین در مقابل نسل اول و دوم

نسل سوم بلاکچین یک اصطلاح کلی است که برای اشاره به تلاش‌های انجام شده برای رفع مشکلات فعلی در صنعت بلاکچین به طور خاص مسائل مربوط به مقیاس‌پذیری، تعامل‌پذیری، و به باور بسیاری حریم خصوصی به کار می‌رود.

در حالی که بلاکچین نسل اول (مانند بیت کوین) و بلاکچین نسل دوم (برای مثال اتریوم) فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) را معرفی کردند، بلاکچین نسل ۳ باید آخرین تلاش بلاکچین برای جلب استقبال عمومی باشد.

نسل سوم بلاکچین چگونه کار می‌کند؟

در ادامه می‌خواهیم به هر یک از مشکلاتی که نسل سوم بلاکچین دارد حل می‌کند و شرکت‌های فعال در این زمینه نگاهی بیندازیم.

مقیاس‌پذیری بلاکچین ۳

مسائل فعلی مربوط به مقیاس‌پذیری بلاکچین بر هیچ‌کس پوشیده نیست. بلاکچین‌هایی که از اجماع اثبات کار استفاده می‌کنند، به غیر از ظرفیت پردازش ذاتی ضعیف (برای مثال، هفت تراکنش بیت کوین در ثانیه در مقابل ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه ویزا)، به دلیل مصرف بالای انرژی در استخراج با تنگناهای مقیاس‌پذیری بیشتری مواجه می‌شوند. خوشبختانه، نسل سوم بلاکچین راه‌حل‌های زیادی برای بهبود این مشکلات مقیاس‌پذیری ارائه کرده است.

لایه دو

مهم‌تر از همه، چندین راه‌حل لایه دو برای ادغام با پروتکل‌های بلاکچین موجود در حال توسعه است. این راه‌حل‌ها به طور مؤثری تراکنش‌ها را از بلاکچین به یک شبکه همتا به همتا منتقل می‌کنند تا بار بلاکچین را کاهش داده و توان آن را افزایش دهند.

به عنوان مثال، بسیاری از تراکنش‌های بیت کوین در حال حاضر بر روی لایه دو نسبتاً جدید شبکه لایتنینگ (Lightning Network) پردازش می‌شود. همچنین، اتریوم در حال پیاده‌سازی یک راه‌حل مشابه از نوع بلاکچین نسل ۳ به نام پلاسما (Plasma) است.

شبکه لایتنینگ بیت کوین از کانال‌های پرداخت برای کاهش ازدحام در بلاکچین استفاده می‌کند.

شبکه لایتنینگ بیت کوین از کانال‌های پرداخت برای کاهش ازدحام در بلاکچین استفاده می‌کند.

مکانیسم‌های اجماع

از سوی دیگر، برخی از شرکت‌ها به اصطلاح در حال اختراع مجدد چرخ هستند و تلاش می‌کنند بلاکچین‌هایی جدیدی را با تمرکز بر مقیاس‌پذیری از صفر طراحی کنند.

برای مثال، یک پلتفرم قرارداد هوشمند نوظهور به نام ارز دیجیتال زیلیکا برای رسیدن به توان عملیاتی بسیار بیشتر نسبت به بلاکچین‌های سنتی قابلیت شاردینگ (sharding) و مکانیسم اجماع منحصر به فرد تحمل خطای بیزانس (یا BFT) را پیاده‌سازی می‌کند.

اما زیلیکا در این مسیر تنها نیست. بلاکچین‌های در حال ظهور بی‌شماری در حال آزمایش کردن مکانیسم‌های اجماع جدید هستند. در پروژه لیبرای فیسبوک از شکلی از مکانیسم تحمل خطای بیزانس استفاده می‌شود، اتریوم در حال تغییر به مکانیسم اثبات سهام است و چندین بلاکچین دیگر از اثبات سهام محول شده استفاده می‌کنند. هدف اکثر شرکت‌های فعال در زمینه بلاکچین ۳ اجتناب کردن از مشکلات مکانیسم اثبات کار است.

گراف‌های جهت‌دار غیر مدور (DAG)

در این بین چند پروژه وجود دارند که می‌خواهند به طور کامل از فناوری بلاکچین فاصله بگیرند. مثلاً پروژه‌های آیوتا و نانو به جای فناوری بلاکچین بر روی گراف‌های جهت‌دار غیر مدور طراحی شده‌اند. به زبان ساده در این فناوری وقتی بخواهید یک تراکنش ایجاد کنید ابتدا باید چند تراکنش دیگر را تایید کنید. این رویه موجب کارامدتر شدن شبکه همزمان با رشد آن می‌شود.

  بایننس اسمارت چین چیست؟ از قوی‌ترین رقیب اتریوم چه می‌دانیم!

گراف‌های جهت‌دار غیر مدور با رشد شبکه پیچیده‌تر اما همچنین کارآمدتر می‌شوند.

گراف‌های جهت‌دار غیر مدور با رشد شبکه پیچیده‌تر اما همچنین کارآمدتر می‌شوند.

هدرا هش گراف (Hedera Hashgraph) پروژه‌ای دیگر مبتنی بر گراف‌های جهت‌دار غیر مدور است که توسط شرکت‌های آی بی ام (IBM)، دویچه تلکوم و تاتا کمیونیکیشنز و چندین غول صنعتی دیگر مدیریت می‌شود.

تعامل‌پذیری بلاکچین نسل ۳

با وجود صدها و حتی شاید هزاران بلاکچین مستقل توانایی برقراری ارتباط بین آنها بسیار مهم است. متأسفانه، صنعت بلاکچین فاقد پروتکلی است که بتواند تعامل میان بلاکچین‌ها را تسهیل و بین آنها ارتباط برقرار کند. در این زمینه هم شرکت‌ها و پروژه‌های متعددی در حال رسیدگی به این مسئله از زوایای مختلف هستند.

آیون، وانچین و اخیراً پولکادات سه نمونه بارز از پروژه‌های نسل سوم بلاکچین هستند که به طور تخصصی در زمینه تعامل‌پذیری بلاکچین‌ها فعالیت می‌کنند. هدف این پروژه‌ها ارائه مکانیسمی برای انتقال داده‌ها و دارایی‌ها بین بلاکچین‌ها بدون نیاز به شخص ثالث متمرکز است. در این صورت می‌توان بیت کوین را برای مثال با اتریوم مستقیماً از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر مبادله کرد.

تعامل‌پذیری فقط به ارتباط بلاکچین به بلاکچین محدود نیست. ما همچنین باید بین بلاکچین و زیرساخت‌های سنتی ارتباط برقرار کنیم. شرکت‌هایی مانند چین لینک با ساختن اکوسیستمی از اوراکل‌هایی که داده‌های واقعی را به شبکه‌های بلاکچین تغذیه می‌کنند در حال انجام این کار هستند.

در حال حاضر شرکت‌های گوگل، اوراکل و سویفت با چین لینک همکاری می‌کنند تا داده‌های اوراکل‌های آن را دریافت کرده و شبکه‌های بلاکچین را به راحتی در سیستم‌های خود ادغام کنند.

در بخش مالی سنتی نیز بانک‌های سانتاندر، بارکلی و سایر موسسات مهم در حال ایجاد کردن استانداردهای تعامل‌پذیری خود هستند.

حریم خصوصی بلاکچین نسل ۳

بیشتر بلاکچین‌ها ذاتاً عمومی هستند، به این معنی که هر کسی به خودش زحمت دهد می‌تواند به کیف پول‌ها و تراکنش‌های کاربران سرک بکشد. حتی اگر حریم خصوصی برای شما یک موضوع جدی نباشد نبود این ویژگی موجب دلسردی بسیاری از سازمان‌ها و افراد در استفاده از فناوری بلاکچین می‌شود.

در حال حاضر، چند رمز ارز قابلیت حفظ حریم خصوصی را به پروتکل‌های خود اضافه کرده‌اند. مونرو، دش، و زی‌کش هر کدام به اندازه‌ای هویت کاربران را در تراکنش‌ها پنهان می‌کنند. حتی اتریوم برنامه‌هایی برای پیاده‌سازی پروتکل حفظ حریم خصوصی موسوم به zk-SNARKs در آینده نزدیک دارد. اما نمی‌توان با قاطعیت گفت که این رمز ارزها بخشی از جنبش بلاکچین ۳ هستند.

به نظر می‌رسد قابلیت میمبل ویمبل (MimbleWimble) با پیاده شدن در دو رمز ارز گرین و بیم در زمینه حفظ حریم خصوصی نسل سوم بلاکچین پیشرو است. میمبل ویمبل یک پروتکل بلاکچین منحصر به فرد است که بلوک‌های حاوی صرفاً ورودی‌ها، خروجی‌ها، و داده‌های مربوط به امضاها را جایگزین آدرس‌ها و زبان برنامه نویسی می‌کند.

انجام این کار ردیابی و پیگری کردن تراکنش‌ها را دشوارتر کرده و همچنین به مقیاس‌پذیری بلاکچین کمک می‌کند. به غیر از بیم و گرین، توسعه دهندگان بیت کوین و لایت کوین هم به فکر ادغام میمبل ویمبل افتاده‌اند.

از نقطه نظر قرارداد هوشمند باید دوباره به دو پروژه آیون و وانچین اشاره کنیم. این دو پلتفرم یک لایه حریم خصوصی را به قابلیت‌های قرارداد هوشمند خود اضافه کرده‌اند که به کاربر این امکان را می‌دهد تا اطلاعاتی را که به اشتراک می‌گذارد کنترل کند.

  حاکمیت در بلاکچین چیست و چرا برای ارزهای دیجیتال مهم است؟

بهترین ارزهای دیجیتال بلاکچین نسل سوم

کاردانو (Cardano)

کاردانو یک استارتاپ بلاکچین کاملاً منحصر به فرد است که از همان ابتدا راه متفاوتی را در پیش گرفت. گفته می‌شود کاردانو یک بلاکچین با قابلیت بازبینی همتا (peer-reviewed) است که از پایین به بالا ساخته شده است و دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که در یک گام تمام مشکلات فعلی که صنعت ارزهای دیجیتال را گرفتار کرده است از بین می‌برد.

کاردانو یک بلاکچین بسیار مقیاس‌پذیر است که هدف آن افزودن قابلیت‌های تعامل‌پذیری، امنیت و مقرون به صرفه بودن به حوزه ارزهای دیجیتال است. ویژگی جدید دیگر کاردانو ساختار خودگردان آن است. بالاخره، کاردانو بر خلاف اکثر بلاکچین‌های دیگر جریان درآمد ثابتی دارد که از آن برای به خدمت گرفتن بهترین استعدادها برای به روز نگه داشتن پلتفرم و هماهنگی آن با چالش‌های پیش رو استفاده می‌شود.

برای خرید کاردانو میتوانید به صرافی ارز دیجیتال رمزینکس مراجعه کنید.

آیکن (ICON)

آیکن تلاش می‌کند تا از طریق فناوری لوپ چِین (Loopchain) مرکزی خود سراسر جهان را به هم متصل کند (Hyperconnect)  تا بدین ترتیب بزرگ‌ترین شبکه غیر متمرکز متصل به هم را در جهان ایجاد کند. به گفته تیم آیکن، آنها موفق شده‌اند با برخی از شرکت‌ها و موسسات بزرگ در کره جنوبی مشارکت‌های راهبردی ایجاد کنند.

آیکن طوری طراحی شده است که همه بلاکچین‌های موجود و آتی را از طریق یک شبکه آیکن به هم پیوسته متحد کند. شبکه آیکن امکان ایجاد پل‌های ارتباطی در میان بلاکچین‌های دیگر مانند اتریوم، نئو و بیت کوین را فراهم می‌کند که اگر تیم بتواند به وعده و چشم‌انداز خود عمل کند می‌تواند بسیار امیدوار کننده باشد.

آیون (Aion)

به گفته سازندگان، آیون یک بلاکچین چند سطحی است که تمرکز آن بر مقیاس‌پذیری، حریم خصوصی و همچنین قابلیت تعامل‌پذیری بلاکچین‌ها است.

آیون زمینه را برای ارتباط موثر میان بلاکچین‌ها عمومی و خصوصی فراهم می‌کند. این قابلیت‌ها به واسطه بلاکچین عمومی نسل سوم آنیون (Anion) معروف به آیون-۱ امکان‌پذیر شده است که علاوه بر مدیریت برنامه‌های غیرمتمرکز خود ارتباط میان بلاکچین‌های مختلف را نیز تسهیل می‌کند.

وانچین (Wanchain)

وانچین یکی دیگر از نام‌های بزرگ در حوزه پلتفرم‌های نسل بعد بلاکچین است. وانچین یکی از پروژه‌های متحول کننده آینده این فناوری است زیرا نه تنها با پردازش کردن هزاران تراکنش در ثانیه مشکل سرسخت مقیاس‌پذیری را حل می‌کند، بلکه مشکل منزوی شدن بلاکچین‌ها از یکدیگر را نیز رفع می‌کند.

گفته می‌شود که عدم تعامل‌پذیری و ارتباط موثر در میان بلاکچین‌ها از جمله مشکلات اصلی این صنعت است. وانچین از طریق قابلیت‌های قرارداد هوشمند راه‌حل‌های جدیدی برای حل این مشکل در سراسر بلاکچین‌ها ارائه می‌دهد و آنها را برای پذیرش گسترده توسط مشاغل آماده می‌کند.

نبلیو (Neblio)

نبلیو یک پلتفرم بلاکچین نسل بعد است که عمدتاً بازارهای تجاری و کسب و کارها را هدف قرار می‌دهد. هدف نبلیو ایجاد کردن بلاکچینی است که توسعه کارآمد و ساده برنامه‌های غیر متمرکز را از طریق ابزارهای متن باز و اِی‌پی‌آی‌های (API) مختلف ممکن می‌سازد.

همچنین شایان ذکر است نبلیو با ۸ زبان برنامه‌نویسی، شامل سی پلاس، پایتون، گو، جاوا اسکریپت، روبی، دات نت، جاوا، و نود جِی اس سازگار است. با وجود تیم کوچک فعلی این پلتفرم می‌توان شاهد این باشیم که نبلیو به مرور زمان به یک بازیگر جدی در فضای بلاکچین فعلی تبدیل شود.

  الگوریتم اجماع بلاکچین چیست و چند نوع دارد؟ وقتی تفاوت رقم می‌زند!

زیلیکا (Zilliqa)

زیلیکا یک پلتفرم بلاکچین با توان بالا و از نسل بعد است که برای مقیاس‌پذیری ایمن در یک شبکه توزیع شده طراحی شده است. ویژگی بارزی که به مقیاس‌پذیری زیلیکا کمک می‌کند شاردینگ (Sharding) نامیده می‌شود که در اصل به معنای تقسیم کردن شبکه به شبکه‌های کوچک‌تر است که هر کدام یک shard نامیده می‌شود.

هدف از این تقسیم کردن شبکه پردازش تراکنش‌ها به صورت موازی است. این پروتکل جدید موجب افزایش نرخ تراکنش‌ها و گسترش شبکه زیلیکا شده و یک راه‌حل بسیار مناسب برای مشکل مقیاس‌پذیری رائه می‌دهد که بلای جان سایر بلاکچین‌ها شده است.

آرک بلاک (ArcBlock)

آرک بلاک ادعا می‌کند که اولین اکوسیستم بلاکچین در جهان در زمینه ایجاد و استقرار برنامه‌های غیرمتمرکز است. آرک بلاک با ایجاد یک لایه باز دسترسی زنجیره‌ای تلاش می‌کند شکاف میان بلاکچین‌های مختلف را پر کند. آرک بلاک همچنین تلاش می‌کند تا به یک راه‌حل جامع که ترکیبی از فناوری بلاکچین و همچنین محاسبات ابری است تبدیل شود.

این به توسعه دهندگان کمک می‌کند تا برنامه‌های غیر متمرکز را در بلاکچین توسعه داده و مستقر کنند. تیم توسعه زیلیکا همچنین قصد دارد یک بازار مبتنی بر پاداش را برای خدمات قابل استفاده مجدد، برنامه‌ها و غیره راه‌اندازی کند.

ایاس (EOS)

پلتفرم ایاس یکی از ارائه دهندگان راه‌حل‌های قبلی است که بعداً نسل سوم بلاکچین را معرفی کرد. ایاس عمدتاً می‌خواهد این نکته را اثبات کند که فناوری بلاکچین را می‌توان بدون به مخاطره انداختن امنیت آن برای استفاده‌های بسیار بیشتر گسترش داد. ایاس یک پلتفرم بسیار مقیاس‌پذیر و سریع است و امنیت بالایی برای کاربران خود در سراسر جهان تامین کرده است.

آینده نسل سوم بلاکچین

بسیاری از پروژه‌های نسل سوم بلاکچین که در بالا بیان کردیم هنوز در مراحل اولیه خود هستند و چندین پروژه دیگر وجود دارد که فرصت پرداختن به آنها در این مقاله وجود نداشت.

با توجه به شرایط موجود صحبت کردن در مورد اینکه کدام پروژه از دیگران بهتر است هنوز بسیار زود است. اما با توجه به تعداد بسیار زیاد نوابغی که روی این راه‌حل‌های بلاکچین ۳ کار می‌کنند می‌توان به آینده بلاکچین و جهان غیرمتمرکز آینده امیدوار بود.

سخن آخر

صنعت بلاکچین به داشتن ماهیتی به سرعت متغیر شناخته می‌شود. در حال حاضر برخی از پروژه‌ها در حال کار کردن روی بلاکچین نسل چهار هستند. این نسل بعدی از فناوری بلاکچین ترکیبی از هوش مصنوعی و دفتر کل توزیع شده است.

با این حال، اگر نسل سوم بلاکچین بتواند برخلاف دو نسل قبل از خود مشکلات مقیاس‌پذیری، تعامل‌پذیری، پایداری و مسائل مربوط به حریم خصوصی حل کند، اوضاع ممکن است تغییر کند.

با توجه به اینکه موارد بالا مهم‌ترین مسائلی هستند که باید حل شوند و بهتر است به جای پیچیده کردن مسائل با باز کردن پای هوش مصنوعی سعی کنیم با همین فناوری موجود مسائل را حل کنیم. پروژه‌های بلاکچین ۳ نسخه‌های ارتقا یافته‌ای هستند که به منظور بهبود قابلیت‌های فناوری بلاکچین و حل مشکلات مهم موجود طراحی شده‌اند.

در برهه فعلی، توسعه دهندگان در حال طراحی مجدد راه‌حل‌های جدید و بهبود یافته بلاکچین هستند تا به افزایش مقبولیت و استفاده آنها در میان توده مردم کمک کنند.