سیر تا پیاز ارز دیجیتال آوی (AAVE)، از تاریخچه و اهداف تا استخراج و استیکینگ

سیر تا پیاز ارز دیجیتال آوی (AAVE)، از تاریخچه و اهداف تا استخراج و استیکینگ

متوسط

1401/07/09

15 دقیقه


آوی (AAVE) را می‌توان یکی از موفق‌ترین پروژه‌های دنیای ارزهای دیجیتال در نظر گرفت. آوی (Aave) یک پروتکل وام‌دهی غیرمتمرکز و منبع (متن) باز است که بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است. این پروژه کار خود را در سال ۲۰۱۷ با نام نشانی دیگر آغاز و در سال ۲۰۱۸ با تغییرات گسترده مواجه شد. در ادامه به طور مفصل به بررسی تاریخچه، اهداف، کارکرد، اقتصاد توکنی، مزایا، معایب، استخراج و استیک کردن این رمزارز پرداخته شده است.

ارز دیجیتال آوی (AAVE) چیست؟

آوی (Aave) یک پروتکل وام‌دهی غیرمتمرکز و منبع باز است که بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است و در آن کاربران می‌توانند طیف گسترده‌ای از رمزارزها را به دیگران قرض داده یا از آنها وام بگیرند.

کاربران می‌توانند با استفاده از پروتکل آوی رمزارزهای خود را در یک استخر سپرده‌گذاری کرده و در ازای آن سود کسب کنند. در سوی دیگر، سایر کاربران می‌توانند در ازای پرداخت کارمزد بهره، رمزارز مورد نیازشان را از آن استخر وام بگیرند.

تمام فرایند وام‌دهی در آوی بدون دخالت واسطه یا بانک صورت می‌گیرد. در عوض، تمام امور توسط یکی از ویژگی‌های فناوری بلاکچین به نام قراردادهای هوشمند مدیریت می‌شود.

در قراردادهای هوشمند وام‌دهی توسط شبکه‌ای از کامپیوترهای اجرا کننده آوی و مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها انجام می‌شود که معاملات را مدیریت کرده و کاربر مجبور نیست مسئولیت نگهداری از سرمایه‌اش را به هیچ شخص یا مؤسسه‌ای بسپارد (یا به آنها کارمزد بدهد).

تاریخچه

پروژه آوی ابتدا در سال ۲۰۱۷ با نام ایتلِند (ETHLend) آغاز به کار کرد. در واقع، راه‌اندازی آوی همزمان با عرضه اولیه کوین موفقی بود که در طی آن ۱۷ میلیون دلار سرمایه جذب شد. تیم توسعه آوی توانست با این بودجه پلتفرم آوی را ارتقا داده و تا پایان سال ۲۰۱۷ توکن وام خود به نام آوی را معرفی کند.

هدف سازندگان این پروژه ایجاد یک بازار وام غیرمتمرکز بود. در یک سو، کسانی بودند که می‌خواستند وام بگیرند و در سوی دیگر کسانی بودند که رمزارزهایشان را وام می‌دادند و سود آن را دریافت می‌کردند.

در پروتکل آوی برای تضمین بازپرداخت اصل و فرع وام از کسانی که درخواست وام می‌کنند وثیقه گرفته می‌شود. این مکانیسم نسبتاً انعطاف‌پذیر به سرعت توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کرد.

علاوه بر این، پلتفرم آوی وام‌هایی با انواع مختلف وثیقه را به کاربران ارائه کرد. این قابلیت‌ها ایتلند را به یک پلتفرم پرکاربرد در دنیای رمزارزها تبدیل کرد؛ جذابیت آوی به ویژه برای معامله‌گرانی بیشتر بود که می‌خواستند با دریافت وام معاملات بزرگ‌تر و در نتیجه سودهای بیشتری کسب کنند.

در سپتامبر ۲۰۱۸، توسعه‌دهندگان ایتلند تصمیم گرفتند با ارائه خدمات جدید، پلتفرم این پروژه را متحول کنند و در نتیجه نام آن را به آوی تغییر دادند. علاوه بر این، آوی سیستم وام‌دهی خود را به یک سیستم مبتنی بر بازارهای نقدینگی تغییر داد که در آن قیمت‌ها بر اساس در دسترس بودن دارایی‌ها در بازار مذکور محاسبه می‌شد.

به عبارت ساده، قیمت رمزارزهای موجود در پلتفرم آوی با در نظر گرفتن میزان عرضه و تقاضا برای آن رمزارز به صورت الگوریتمی تعیین می‌شود. این شباهت زیادی با همان رویکرد پلتفرم‌های یونی سواپ و کروز (Curves) دارد و در زمینه بازارهای پولی خودکار با آنها مشترک است.

آوی چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

هدف آوی ایجاد یک بازار وام‌دهی الگوریتمی است که در آن دو امکان وجود دارد:

 1. سرمایه‌گذاری در استخرها برای ایجاد نقدینگی. کاربران با این کار می‌توانند به کاربران دیگر وام داده و به‌عنوان تأمین‌کننده نقدینگی سود دریافت کنند.
 2. ایجاد پلتفرمی با قابلیت ارائه وام با وثیقه‌های مختلف، گزینه‌های وثیقه‌گذاری و سیاست‌های عملیاتی. به‌منظور تطبیق با نیازهای کاربران و بازارهای مختلف.

نحوه کار این دو گزینه بسیار ساده است. اولاً، اگر کسی بخواهد تأمین‌کننده نقدینگی باشد کافی است پول خود را در استخرهای آوی سپرده‌گذاری کند. به این ترتیب، کاربر با هر وام جدیدی که پلتفرم آوی پرداخت می‌کند سود کمی به دست خواهد آورد که در نهایت به کل سود سرمایه‌گذاری او تبدیل می‌شود.

از سوی دیگر، اگر کاربری بخواهد وام بگیرد تنها کاری که باید انجام دهد این است که به پلتفرم مذکور مراجعه کند. در این مرحله، آوی در ازای ارائه وام مورد نظر به کاربر از او وثیقه می‌خواهد. در این حالت کاربر دارایی‌های رمزارز خود را در ازای دریافت وام گرو می‌گذارد و پس از بازپرداخت وام آنها را از پلتفرم پس می‌گیرد.

  ارز دیجیتال چیلیز چیست؟ از فلفل تند دنیای رمزارزها چه می‌دانیم!

اینها ویژگی‌های کلیدی آوی هستند و هدف کلی آنها یکی است: تأمین یک پلتفرم وام‌دهی امن و غیرمتمرکز.

آوی چگونه کار می کند؟

پروتکل آوی به جای وصل کردن هر وام دهنده به وام گیرنده به صورت شخصی بر اساس الگوریتمی کار می‌کند که وام‌ها را به صورت خودکار و مستقیماً از منابع نقدینگی آوی مدیریت می‌کند. وام دهندگان می‌توانند دارایی‌های رمزارزی خود را به منابع نقدینگی واریز کرده و بر اساس مبلغی که سپرده‌گذاری و وام می‌دهند سود دریافت کنند.

نرخ بهره توسط وام گیرندگان پرداخت می‌شود و بستگی به میزان استفاده دارد؛ این به این معنی است که نرخ بهره بستگی به تعداد دارایی‌های موجود در استخر دارد. به این ترتیب که اگر از تمام دارایی‌ها استفاده شود نرخ بهره بالا می‌رود تا وام دهندگان به سپرده‌گذاری بیشتر ترغیب شوند.

در سوی مقابل اگر از تمام دارایی‌های موجود در استخر استفاده نشود نرخ بهره کاهش می‌یابد تا وام گیرندگان به دریافت وام بیشتر تشویق شوند؛ بنابراین وام گیرندگان و وام دهندگان به طور متقابل به همدیگر وابسته هستند.

میزان وثیقه وام‌های آوی بیش از مقدار وام است، به این معنی که کاربران باید وثیقه‌ای ارائه کنند که ارزش آن بیشتر از ارزش وامی باشد که از پلتفرم آوی دریافت می‌کنند. در صورتی که وام گیرنده نتواند دارایی‌های قرض گرفته شده را در بازه زمانی مشخص بازگرداند، وثیقه او توسط وام دهندگان ضبط می‌شود.

به دلیل پرنوسان بودن بازار ارزهای دیجیتال آوی از فرایند لیکوید شدن استفاده می‌کند تا در صورتی که ارزش وثیقه از نرخ وثیقه تعیین شده توسط پروتکل آوی کمتر شد وام دهنده متضرر نشود. در مقاله «لیکوئید شدن چیست و چگونه چگونه از لیکویید شدن ارز دیجیتال جلوگیری کنیم؟» بیشتر در خصوص فرایند لیکویید شدن صحبت شده است.

یکی دیگر از خدمات آوی ارائه وام‌های فلش است که در آن وام گیرندگان می‌توانند به شرط پرداخت نرخ بهره بدون تأمین وثیقه وام بگیرند.

نحوه وام گرفتن در آوی چگونه است؟

کاربران می‌توانند از هر کدام از استخرهای رمزارز لیست شده در پلتفرم آوی که نرخ بهره متغیر و ثابت دارند وام بگیرند. آنها برای انجام این کار باید یک کیف پول دیجیتال وب ۳ داشته باشند.

کاربران قبل از دریافت وام باید یک دارایی دیجیتالی را به‌عنوان وثیقه به پلتفرم آوی واریز کنند. مبلغ قابل دریافت با مبلغی که به‌عنوان وثیقه سپرده شده است ارتباط مستقیم دارد. لازم به ذکر است که مقدار وثیقه همیشه باید بیشتر از مبلغ وام باشد.

پس از واریز وثیقه، در صفحه اصلی آوی رمزارزی را که می‌خواهید وام بگیرید پیدا کنید. در سمت راست صفحه روی «borrow» کلیک کنید. سپس از شما خواسته می‌شود که کیف پول دیجیتال وب ۳ خود را متصل کنید.

پس از وصل کردن کیف پول مبلغی را که می‌خواهید وام بگیرید انتخاب کنید. سپس باید برای وامتان نرخ بهره ثابت یا متغیر را انتخاب کنید. نرخ بهره دلخواهتان را انتخاب کرده و تراکنش را از طریق کیف پول دیجیتالی وب ۳ خود تأیید کنید.

نرخ بهره متغیر و ثابت

نرخ بهره در آوی دائماً در حال تغییر است و بسته به میزان استفاده از منابع نقدینگی آوی کم و زیاد می‌شود. به این ویژگی «نرخ استفاده» گفته می‌شود.

وقتی حجم سرمایه موجود در استخرهای نقدینگی زیاد باشد نرخ بهره پایین می‌آید تا کاربران تشویق شوند بیشتر وام بگیرند. زمانی که سرمایه موجود در استخرها کاهش می‌یابد برای تشویق کردن وام دهندگان به سپرده‌گذاری بیشتر و وام گیرندگان به بازپرداخت وام‌ها نرخ بهره افزایش می‌یابد.

نرخ بهره متغیر با توجه به تقاضا در بازارهای آوی تغییر می‌کند. شاید نرخ‌های متغیر در مواقعی پایین باشند اما این به شرایط بازار بستگی دارد. ماهیت ناپایدار بازار ارزهای دیجیتال بدان معناست که نرخ‌های متغیر برای برنامه‌ریزی مالی بلند مدت مناسب نیست.

در سوی مقابل، نرخ بهره ثابت برای وام گیرنده قابل پیش‌بینی‌تر است. لازم به ذکر است که نرخ بهره ثابت با نرخ‌های بهره ثابت سنتی یکی نیست. این نرخ هم ممکن است تغییر کند اما نسبت به نرخ متغیر بسیار پایدارتر بوده و کمتر تحت تأثیر نوسانات بازار قرار می‌گیرند. به دلیل مزیت قابل پیش بینی بودن، نرخ‌های بهره ثابت معمولاً بیشتر از نرخ‌های متغیر هستند.

تبدیل نرخ ثابت به نرخ متغیر

وام گیرندگان می‌توانند نرخ متغیر را به نرخ ثابت و بالعکس تغییر دهند. این به کاربران این امکان را می‌دهد تا در هر زمان بهترین نرخ بهره ممکن را دریافت کنند.

کاربران می‌توانند در هر زمان با مراجعه به داشبورد و با کلیک روی دکمه «APR type» نوع نرخ بهره را تغییر دهند.

تغییر وثیقه

در دسامبر ۲۰۲۰، ورژن ۲ پروتکل آوی راه‌اندازی شد. یکی از قابلیت‌های جدید این ورژن امکان تغییر دادن نوع وثیقه در داخل پروتکل آوی بود. قبلاً برای انجام این کار کاربر مجبور بود از چندین برنامه استفاده کند و کارمزد گس بیشتری بپردازد.

  ارز دیجیتال سنترالیتی (Centrality) چیست و چه کاربردی دارد؟ مزایا و معایب

در نسخه جدید کاربر می‌تواند وثیقه‌ای که قبل از وام گرفتن سپرده‌گذاری کرده است را با ارز دیجیتال دیگری در آوی جایگزین کند. هنگامی که کاربر رمزارزی را به‌عنوان وثیقه در پلتفرم قفل می‌کند خطر کاهش ارزش آن دارایی وجود دارد. در این صورت کاربر می‌تواند برای جلوگیری از نوسانات قیمت آن رمزارز یک استیبل کوین را جایگزین آن کند.

وام‌های فلش (flash loans)

آوی یکی از توسعه دهندگان اصلی وام‌های فلش در بخش وام‌دهی دیفای بوده است. وام‌های فلش وام‌هایی هستند که نیازی به وثیقه ندارند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص دیفای به مقاله «دیفای (DEFI) یا امور مالی غیر متمرکز چیست؟ + کاربردها، مزایا و معایب» مراجعه کنید.

عدم نیاز به وثیقه به این دلیل است که وام‌های فلش باید در یک بلوک واحد در بلاکچین اتریوم صادر و تسویه شوند. اگر نقدینگی وام گرفته شده بازپرداخت نشود کل تراکنش لغو می‌شود، گویی از اول هیچ اتفاقی نیفتاده است! این نوع وام هیچ خطری برای آوی و برای وام گیرنده ندارد. آوی برای پرداخت وام فلش مبلغ ۰/۰۹ درصد کارمزد می‌گیرد.

وام‌های فلش در درجه اول برای استفاده از فرصت‌های معاملاتی یا آربیتراژ توسط سرمایه‌گذاران بزرگ مناسب است.

فرایند دریافت وام فلش به شرح زیر است:

 • وام گیرنده وجهی را در قالب وام فلش درخواست می‌کند.
 • او فوراً از وجه دریافتی برای بهره بردن تا از یک فرصت آربیتراژ بین دو صرافی غیرمتمرکز استفاده می‌کند.
 • پس از اتمام معامله، وام گیرنده وام فلش را به اضافه ۰/۰۹ درصد کارمزد به آوی باز می‌گرداند.
 • تمام سود حاصل از آربیتراژ به وام گیرنده تعلق می‌گیرد.

اگرچه وام‌های فلش یک رویکرد واقعاً نوآورانه از حوزه دیفای است اما خطرات خاص خود را هم دارد. در گذشته از این نوع وام‌ها برای حمله به پروتکل‌های وام‌دهی که آنها را ارائه می‌کرد استفاده می‌شد.

معرفی توکن‌های آوی

آوی دو نوع توکن متفاوت دارد:

 • اِی توکن (ATokens): توکن‌های ERC-20 که به‌عنوان سود سپرده به وام دهندگان پرداخت می‌شود و نباید با توکن آوی اشتباه گرفته شود.
 • توکن‌های آوی (Aave): توکن حاکمیتی بومی پروتکل آوی است که از صرافی‌ها قابل خرید است.

دارندگان توکن آوی می‌توانند پیشنهادات خود را ارائه کرده و در مورد پیشنهادات ارتقا که مسیر حرکت پروتکل را تغییر می‌دهد رأی دهند. از توکن‌های آوی می‌توان برای دریافت تخفیف کارمزد در هنگام استفاده از پروتکل آوی استفاده کرد.

آوی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین توکن‌های دیفای در بازار به کاربران این امکان را می‌دهد تا در کنار سرمایه‌گذاری در فناوری بلاکچین آوی در تعیین آینده آن هم نقش داشته باشند.

حداکثر عرضه آوی ۱۶ میلیون توکن است که ۳ میلیون آن برای توسعه پلتفرم کنار گذاشته شده و در قرارداد ذخیره اکوسیستم نگهداری می‌شود. آوی همچنین یک دارایی ضد تورمی است زیرا زمانی که از آن برای پرداخت کارمزدها در پروتکل آوی استفاده می‌شود بخشی از توکن‌ها سوزانده شده یا از گردش خارج می‌شوند.

مزایا و معایب پروتکل آوی

مزایا

یکی از مزایای اصلی آوی سادگی استفاده از آن در سطح کاربر است. در واقع پروتکل آوی از همان ابتدا و زمانی که ایتلند نام داشت به‌عنوان یکی از ساده‌ترین پلتفرم‌ها برای استفاده در حوزه دیفای شناخته می‌شد.

یکی دیگر از مزایای این پلتفرم نرخ‌های بسیار مناسب و پایین برای وام‌ها است؛ با این حال میزان سودی که به تأمین کنندگان نقدینگی تعلق می‌گیرد چندان زیاد نیست. از این نظر، آوی یک پلتفرم وام‌دهی در حجم بالا است که هدف آن رفع نیازهای وام گیرندگان و سود رساندن به وام دهندگان است.

از دیگر ویژگی‌های مثبت آوری می‌توان به حاکمیت غیرمتمرکز این پروتکل اشاره کرد. دارندگان توکن آوی می‌توانند با رأی دادن به ارتقاها یا تغییر ارزش‌های بنیادین پروتکل در روند یا تکامل آن نقش داشته باشند. این بیانگر باز و پذیرا بودن سیستم آوی است که امید می‌رود در آینده نیز حفظ شود.

علاوه بر این، یکی از ویژگی‌های جالب دیگر این پلتفرم این است که کاربر می‌تواند، حتی در زمان استفاده از وام‌های فلش، پول خود را مستقیماً به صورت توکن اتریوم برداشت کند. این قابلیت برای تعامل با برنامه‌های دیگر در دنیای دیفای اتریوم بسیار مفید است.

در نهایت، امنیت آوی یکی از ثبات شده‌ترین نمونه‌ها در اکوسیستم دیفای است. به‌عنوان یکی از اولین پروتکل‌ها در اکوسیستم دیفای، بهبود مستمر و مطالعه بر روی قراردادهای هوشمند آوی آن را به یکی از ایمن‌ترین پروتکل‌ها تبدیل کرده است. علاوه بر این، امنیت اقتصادی آوی ثبات و عملکرد خوب آن را حتی در بدترین شرایط بازار تضمین می‌کند.

معایب

یکی از نکات منفی آوی سود کم پرداختی توسط استخرها به سرمایه‌گذاران است که باعث می‌شود این پروتکل برای سرمایه‌گذاران، به ویژه کسانی که در حوزه ییلد فارمینگ (کشت سود) یا استخراج نقدینگی فعالیت می‌کنند جذابیت کمتری داشته باشد.

  وب 3 چیست و چرا آینده روشنی دارد؟ بهترین ارزهای وب 3 (WEB3) کدام‌اند؟

اگر قصد دارید این روش‌های کسب درآمد را در آوی عملی کنید ممکن است بازده چندانی به دست نیاورید. با این حال، می‌توان از آوی برای اضافه کردن اهرم به پوزیشن‌های معاملاتی در پلتفرم‌های دیگر (مانند کامپاند یا یرن فایننس) استفاده کرد.

وام‌های فلش می‌توانند یک ابزار قدرتمند با چندین عملکرد باشند، اما در عین حال تهدیدی جدی برای این پروتکل‌ها محسوب می‌شوند. آوی یکی از اولین پروتکل‌هایی است که این قابلیت‌ها را پیاده‌سازی کرده است و اگرچه در حال حاضر اطلاعات چندانی در مورد نحوه عملکرد آنها در دسترس نیست اما زمینه برای بروز مشکلات امنیتی ناشناخته در آنها فراهم است.

تعداد کوین‌های در گردش

از حداکثر ۱۶ میلیون توکن آوی، حدود ۱۲/۵ میلیون توکن وارد گردش شده است. تیم توسعه آوی از بیشتر درآمدهای حاصل از کارمزدها برای خرید مجدد آوی در گردش و سوزاندن آنها استفاده می‌کند و به این ترتیب میزان عرضه آوی را کنترل کرده و نقدینگی پروتکل را مدیریت می‌کند.

تعداد توکن‌های در گردش آوی ضرب در قیمت فعلی هر توکن آوی برابر با ارزش کل بازار فعلی آن است. ارزش بازار آوی رتبه آن در میان ارزهای دیجیتال و دامیننس (تسلط بر) بازار آن در مقایسه با سایر ارزها را تعیین می‌کند.

استخراج و استیکینگ آوی

دارندگان آوی می‌توانند دارایی آوی خود را در ماژول امنیت (Safety Module) استیک کرده و پاداش دریافت کنند. همچنین می‌توان آوی را به‌عنوان وام‌هایی که در آن وام دهندگان می‌توانند بر اساس سپرده‌های خود سود کسب می‌کنند استیک کنند.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص استیک میتوانید به مقاله «استیکینگ چیست و چرا سود دارد؟ آموزش استیک کردن ارز دیجیتال» مراجعه کنید.

این پروژه در حال راه‌اندازی استخر استخراج آوی است که انتظار می‌رود نقدینگی برای استیبل کوین‌ها و توکن‌های دیفای را افزایش دهد.

اگرچه هدف این استخرهای استخراج پاداش دادن به وام دهندگان و وام گیرندگان در مقابل مشارکت آنهاست اما در آن خبری از استخراج سنتی رمزارز مانند آنچه در بیت کوین رخ می‌دهد نیست. این سیستم به دلیل پروتکل باز و غیر نظارتی بودن به جای استخراج متکی بر استیکینگ (staking) یا سهام‌گذاری است.

آوی در مقایسه با کامپاند (COMP)

به نظر می‌رسد که هم کامپاند فایننس و هم آوی دو پلتفرم برتر در حوزه وام‌دهی دیفای هستند. با این حال، هر دو ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که آنها را از هم متمایز می‌کند. کامپاند رمزارز دلار تتر را به‌عنوان یک دارایی قابل استفاده دارد، اما آوی طیف گسترده‌تری از توکن‌ها را ارائه می‌دهد.

نرخ بهره و مقررات جدید آوی، مانند تغییر نرخ، به موجب برتری نسبی این پلتفرم می‌شود. آوی نرخ‌های تشویقی بسیار خوبی برای کاربران جدید در نظر گرفته است. اما نرخ‌های وام‌دهی و کارمزدهای وام‌گیری در آوی به طور متوسط بیشتر است. در هر صورت، آوی ثابت کرده است عضو بسیار خوبی برای جامعه دیفای بوده است و انتظار می‌رود محبوبیت آن افزایش یابد.

از کجا آوی بخریم؟

خرید ارز دیجیتال آوی از طریق صرافی رمزینکس شامل چند مرحله ساده است که می‌توان به شرح زیر خلاصه کرد:

 • ثبت نام در صرافی
 • ارسال مدارک احراز هویت
 • ثبت کارت بانکی
 • تایید کارت بانکی
 • فعال شدن سطح برنزی
 • فعال شدن واریز ریال و خرید و فروش رمزارز
 • فعال شدن سطح طلایی
 • فعال شدن امکان برداشت ریال و رمزارز

برای شروع به خرید آوی در صرافی ارز دیجیتال رمزینکس لازم نیست تا تکمیل شدن فرایند احراز هویت صبر کنید و صرفاً بعد از تأیید کارت بانکی می‌توانید بلافاصله اقدام به خرید و فروش آوی کنید.

از طرفی هم تمامی مراحل از آغاز ثبت‌نام تا خرید و فروش، واریز و برداشت را می‌توانید در اپلیکیشن اختصاصی رمزینکس انجام دهید.

رمزینکس در حال حاضر از بیش از ۵۰ رمزارز در پلتفرم همتا به همتای خود پشتیبانی می‌کند و بزرگ‌ترین بازار معاملاتی کشور است. در بازار معاملاتی همتا به همتا واسطه‌ها کنار گذاشته شده‌اند و شما به دیگر کاربران به طور مستقیم وارد معامله خرید و فروش می‌شود.

در نتیجه قیمت‌ها بر اساس عرضه و تقاضا و قاعدتاً متاثر از قیمت‌های بازار جهانی تعیین خواهد شد و خود صرافی هیچ نقشی در تعیین قیمت‌ها ندارد.

سخن آخر

آوی یکی از پلتفرم‌های تاثیرگذار در حوزه امور مالی غیرمتمرکز است. این پروژه با داشتن قابلیت‌های جدید و ویژگی‌های منحصر به فرد مانند وام‌های فلش و استخراج نقدینگی برای استیبل کوین‌ها و توکن‌های دیفای به سرعت در حال رشد است.

توسعه دهندگان و جامعه علاقه‌مندان آوی برای ایجاد یک سیستم مالی باز که بتواند بدون نظارت و با تمرکززدایی کامل عمل کند، در تلاش‌اند تا امکان وام دهی و وام گیری دارایی‌های رمزارزی را برای همگان تسهیل کنند.