زمان مطالعه : ۷ دقیقه

بیت کوین کش یکی از هاردفورک های بیت کوین است که در سال ۲۰۱۷ معرفی شد. خیلی از توسعه دهندگان و کاربران از طرفداران این ارز دیجیتالی هستند و از این رو همواره در بالای لیست ارزهای دیجیتالی قرار دارد. در صورتی که به دنبال راهی مطمئن برای خرید بیت کوین کش در ایران هستید، در ادامه این مقاله با رمزینکس همراه باشید.

بیت‌کوین کش چیست؟

بیت‌کوین کش یک ارز دیجیتال رایج پرداخت دیجیتال همتا به همتا است که تراکنش‌های فرامرزی را با هزینه‌های کم تسهیل می‌کند. یکی از مهمترین مزایای بیت کوین کش این واقعیت است که تراکنش‌ها را بدون دخالت بانک‌های مرکزی و واسطه‌ها انجام می‌دهد.

در حقیقت، امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) در سراسر جهان بیش از پیش رواج یافته و با افزایش فناوری بلاک‌چین به جایگزین جذابی برای بانکداری سنتی تبدیل شده است.

از طرف دیگر، شاید یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های بیت‌‌کوین کش این واقعیت باشد که این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۷ به عنوان یک فورک بیت‌کوین –ارز پیشتاز از نظر ارزش بازار، مقبولیت و احساسات- ایجاد شد.

به عبارت دقیق‌تر، بیت‌کوین کش به منظور بهبود مقیاس‌پذیری بیت‌کوین و پردازش تراکنش‌های بیشتر در یک بلوک ایجاد شده است. توجه داشته باشید که اندازه‌ی بلوک‌های بیت‌کوین کش در ابتدا ۸ مگابایت بود که بعداً به ۳۲ مگابایت افزایش یافت.

لازم به ذکر است که مشکلات مقیاس پذیری بیت‌کوین به دلیل محبوبیت این ارز ایجاد شده است؛ در واقع هرچه تعداد بیشتری از افراد از بیت‌کوین استفاده کنند، پردازش تراکنش‌ها توسط بلاک‌چین آن طولانی‌تر و پرهزینه‌تر می‌شود.

با این وجود، بیت‌کوین کش و بیت‌کوین شباهت‌های مشترکی دارند از جمله این‌که هر دو از الگوریتم‌های استخراج استفاده می‌کنند و ۲۱ میلیون کوین دارند.

قبل از اینکه به مشخصات بیت‌کوین کش بپردازیم، باید توضیح مختصری در مورد فورک‌ها بدهیم. بلاکچین‌ها را می‌توان معمولاً از طریق هارد فورک یا سافت فورک ارتقا داد. تفاوت اصلی این دو در این است که سافت فورک با گذشته سازگار است، در حالی که هارد فورک یک روش ناسازگار با گذشته است.

یا به قول علاقه‌مندان به بلاک‌چین: «پلی‌استیشن ۳ و پلی‌استیشن ۴ را در نظر بگیرید؛ در یک ‌هارد فورک، شما نمی‌توانید بازی‌های پی‌اس ۳ را بر روی پی‌اس ۴ اجرا کنید و یا نمی‌توانید بازی‌های پی‌اس ۴ را بر روی پی‌اس ۳ اجرا کنید. اما در صورت پیاده‌سازی یک سافت فورک می‌توان بازی‌های پی‌اس ۳ را در پی‌اس ۴ انجام داد (اما نمی‌توان بازی‌های پی‌اس ۴ را در پی‌اس ۳ اجرا کرد).»

فورکینگ همچنین روشی آسان برای ایجاد رمزارزهای جدید و شبکه‌ای از کاربران است. این روش همچنین می‌تواند به توسعه‌ی رمزارزها در جاهایی که عرضه‌ی اولیه کوین (ICO) غیرقانونی است بسیار کاربردی باشد.

تاریخچه بیت کوین کش

تاریخچه بیت کوین کش مملو از مناقشه بوده است. در میان بسیاری از پیشنهادات و پروژه‌ها  برای حل مسئله‌ی مقیاس‌پذیری بیت‌کوین دو راه‌حل اصلی پیشنهاد شد؛ راه‌حل اول جدا کردن آدرس‌ها از امضاها در هر تراکنش و دیگری افزایش حداکثر اندازه‌ی بلوک بود که توسط تیم فعال بر روی بیت‌کوین کش پیشنهاد شد.

به مثال واقعی زیر توجه کنید: اگر هر تراکنش بیت‌کوین را بر روی یک برگه‌ی کاغذ به طول ۱۰ میلی‌متر ثبت کنیم، هدف بیت‌کوین کش افزایش ۲ برابری اندازه‌ی برگه (به ۲۰ میلی‌متر)، و احتمالاً افزایش بیشتر ۸ تا ۳۲ برابری آن بود (در بحث ما: MB).

توسعه‌دهندگان با میل به افزایش اندازه بلوک‌ها بیت‌‌کوین کش را در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی کردند. این کوین در ابتدا با قیمت بالای تا ۹۰۰ دلار در صرافی‌های بزرگ عرضه شد. نکته‌ی جالب این‌جاست که قیمت بیت‌کوین کش در دسامبر ۲۰۱۷ –در اوج هیاهوی رمزارزها- به ۴۰۹۱ دلار رسید.

با این وجود، توسعه بیت‌کوین کش بحث‌های زیادی را در پی داشت زیرا در سال ۲۰۱۸ این ارز دیجیتال به دو شاخه‌ی بیت‌کوین کش اِی‌بی‌‌سی (ABC) و بیت‌کوین اس‌وی (SV) تقسیم شد.

توجه داشته باشید که بیت‌کوین کش ای‌بی‌سی (ABC) از کلاینت بیت‌کوین کش اصلی استفاده می‌کند و تغییراتی مانند تغییر مسیر استاندارد تراکنش (CTOR) در آن گنجانده شده است، در حالی که بیت‌کوین اس‌وی توسط کریگ رایت مدیریت می‌شود و او از استفاده از قراردادهای هوشمند خودداری کرده است. در حال حاضر بیت‌کوین کش ای‌بی‌سی با عنوان بیت‌کوین کش شناخته می‌شود.

اخیراً بیت‌کوین کش دوباره به بیت‌کوین کش ای‌بی‌سی و بیت‌کوین کش نود (Node) منشعب شد که به گفته‌ی کوین‌دسک فورک دوم ممکن است به نرم‌افزار غالب تبدیل شود. در مقاله «تحلیل و پیش بینی آینده قیمت بیت کوین کش در سال ۲۰۲۱ تا سال ۲۰۲۵» به آینده این رمزارز پرداخته شده است.

بیت کوین کش چگونه کار می‌کند؟

بعد از پرداختن به پرسش بیت کوین کش چیست بد نیست نگاهی کوتاه هم به کارکرد آن داشته باشیم. بیت‌کوین کش برای حفظ ماهیت غیرمتمرکز بودن بلاک‌چین از شبکه‌ای همتا به همتا از کامپیوترها استفاده می‌کند.

مجدداً یادآوری می‌کنیم که اندازه‌ی بلوک بیت‌کوین کش به ۳۲ مگابایت افزایش یافته است که این امر پردازش تراکنش‌ها، زمان پردازش و کاهش هزینه‌ها را به همراه دارد.

درست فهمیدید! بیت‌کوین کش به دلیل داشتن بلوک‌های بزرگ‌تر  توانسته است کارمزد تراکنش را کاهش و زمان پردازش را سریع‌تر کند. علاوه بر این، همانطور که راجر ور –یکی از مهم‌ترین طرفداران بیت‌کوین کش- اظهار داشت: بیت‌کوین کش به چشم‌انداز اولیه‌ی ساتوشی از ماهیت پول جهان نزدیک‌تر است.

صرفاً به این دلیل که افزایش اندازه‌ی بلوک باعث می‌شود بیت‌کوین کش به عنوان واسطه‌ای برای پرداخت‌های روزمره مورد استفاده قرار گیرد به آن کمک کرده است تا با شرکت ویزا (Visa) و سایر سیستم‌های پرداخت رقابت کند!

بیت‌کوین کش، مانند بیت‌کوین، از مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) برای استخراج کوین‌های جدید استفاده می‌کند و نیز از خدمات بیت‌مین، یکی از استخراج‌کنندگان پیشتاز بیت‌کوین، استفاده می‌کند بهره‌ می‌برد.

اگر به تازگی با دنیای ارزهای دیجیتال آشنا شده‌اید باید ذکر کنیم که استخراج فرآیندی است که در آن تراکنش‌ها تأیید و به دفتر عمومی ‌اضافه می‌شوند. استخراج همچنین روندی است که در آن کوین‌های جدید بدون نیاز به بانک‌های مرکزی یا مقامات مالی وارد چرخه‌ی کوین‌های فعلی می‌شوند. شایان ذکر است که بیت‌کوین کش، مانند بیت‌کوین، ۲۱ میلیون کوین دارد.

بیت‌کوین کش برخلاف ارزهای فیات توسط دولت چاپ نمی‌شود، و این آن را از خطر تورم و کاهش ارزش در امان نگه می‌دارد. در عین حال، کمبود ذخیره‌ی کوین‌ها بیت‌کوین کش را به یک سرمایه گذاری جذاب در طولانی مدت تبدیل می‌کند.

BCH چیست؟

BCH نماد ارز دیجیتال بیت‌کوین کش است. همانطور که در بالا گفته شد، بیت‌کوین کش در مجموع ۲۱ کوین دارد که طبق آمار CoinMarketCap 18600863 کوین در حال حاضر در گردش هستند.

بیت‌‌کوین کش به عنوان یک دارایی قابلیت‌های متعددی دارد؛ این ارز دیجیتال در بیش از ۵۰۰۰ مکان فیزیکی پذیرفته شده و در نزد طیف وسیعی از خدمات آنلاین مقبولیت یافته است. کارشناسان ادعا می‌کنند که بیت‌کوین کش از پلتفرم‌‌های مختلف پرداخت نیز پشتیبانی می‌کند و یک راه‌حل نقطه‌ی فروش (PoS) برای مشاغل تجاری ارائه می‌دهد.

اگرچه هدف بیت‌کوین کش این است که به واسطه‌ای برای انجام تراکنش‌های روزانه تبدیل شود، اما حقیقت این است که برخلاف رقیب‌های خود، بیت‌کوین و آلت‌کوین‌هایی مانند لایت‌کوین، بیت‌کوین کش هنوز به طور گسترده در خارج از جامعه‌ی رمزارزی شناخته و پذیرفته نشده است.

علاوه بر این، تاریخچه‌ی چهار ساله‌ی بیت‌‌کوین کش تحت تأثیر رویدادهای بیشماری قرار گرفته و شاهد فورک‌های زیادی بوده است که قیمت آن را به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار داده و امکان رشد طبیعی را از آن سلب کرده است.

خرید بیت کوین کش در ۳ مرحله ساده

در ادامه به خرید بیت کوین کش در سه مرحله اشاره شده است:

مرحله ۱: یک کیف پول بیت کوین کش بخرید یا دانلود کنید

قبل از خرید بیت کوین کش، برای ذخیره آن به یک کیف پول با قابلیت پشتیبانی از این ارز دیجیتالی نیاز دارید. به عنوان مثال کیف پول هایی همچون لجر، TREZOR  و Edge.

پس از مشخص شدن کیف پول، به آدرس بیت کوین کش نیاز خواهید داشت. این آدرس مشابه آدرس های بیت کوین معمولی، تعداد زیادی حروف و اعداد است که با “۱” یا “۳” شروع می شود.

از آنجا که بسیاری از افراد دچار سردرگمی شده و شروع به ارسال بیت کوین به کیف پول های Bitcoin Cash و برعکس کردند، یک فرمت جدید برای Bitcoin Cash اختراع شد که قالب آن با نام “آدرس کش” ۴۲ کاراکتر طول دارد و با “p” یا “q” شروع می شود. در اینجا مثالی وجود دارد:

qpm2qsznhks23z7629mms6s4cwef74vcwvy22gdx6a

به خاطر داشته باشید که آدرس های نقدی نمایانگر آدرس های اصلی بیت کوین کش هستند. این بدان معناست که آدرس های یکسان را می توان به دو روش مختلف (قالب عادی یا قالب آدرس نقدی) ارائه کرد.

مرحله ی ۲: یک صرافی ارز دیجیتال دارنده ی بیت کوین کش بیابید

تقریبا اکثر صرافی های ارزهای دیجیتالی مبادلات بیت کوین کش را انجام می دهند، با این حال در ادامه به بزرگ ترین صرافی های ارزهای دیجیتال دارنده ی بیت کوین کش اشاره شده است:

صرافی ارز دیجیتالی eToro

eToro به کلیه کاربران در سراسر جهان امکان مبادله بیت کوین کش با انواع روش های پرداخت را می دهد. اما امکان دسترسی واقعی به سکه ها و ارسال آن از طریق eToro به افراد دیگر را نمی دهد. تنها کاری که می توانید با این پلتفرم انجام دهید، خرید و فروش بیت کوین کش با ارز فیات (یعنی دلار ، یورو و غیره) است. در صورتیکه از eToro برای مبادلات بیت کوین کش استفاده می کنید نیازی به کیف پول ارز دیجیتالی ندارید؛ چرا که به سکه های خود دسترسی نخواهید داشت.

صرافی Coinmama

Coinmama، یکی از قدیمی ترین صرافی های ارز دیجیتال است که به شما امکان می دهد، بیت کوین کش را با کارت اعتباری، کارت دبیت یا انتقال SEPA خریداری کنید. این صرافی تقریبا از تمامی کشورهای جهان، کاربر می پذیرد.

صرافی CEX.io

صرافی CEX.io یک صرافی مستقر در لندن است که از سال ۲۰۱۳ شروع به کار کرده. شما می توانید ارزهای دیجیتالی مختلفی از جمله بیت کوین کش را از سایت این صرافی انتخاب کنید. این صرافی دارای یک سرویس کارگزاری و یک پلتفرم مبادلاتی (ارزان تر اما پیچیده تر) است. CEX پذیرنده ی کارت های اعتباری، کارت های دبیت و نقل و انتقال SEPA می باشد.

صرافی Coinbase

کوین بیس یک صرافی معتبر بیت کوین است که انواع خدمات دیگر از جمله کیف پول و پلتفرم تجاری را ارائه می دهد. در صورتیکه به تازگی به بازار ارزهای دیجیتالی وارد شده اید، بهتر است از سرویس کارگذاری استفاده کنید که استفاده از آن راحت تر است. کاربران پیشرفته تر می توانند از Coinbase Pro برای خرید بیت کوین کش با هزینه کمتری استفاده کنند.

صرافی Bitstamp

Bitstamp قدیمی ترین صرافی ارز دیجیتالی در دنیا است که از مبادله BCH به بیت کوین و خرید مستقیم با دلار و یورو پشتیبانی می کند. همچنین دارای گزینه ای برای خرید بیت کوین کش با کارت اعتباری با قیمتی بالاتر نیز می باشد.

صرافی رمزینکس

صرافی هایی که در بالا عنوان شد در سطح بین المللی کار می کنند و همیشه برای کاربران ایرانی خطر تحریم وجود دارد. صرافی های داخلی از جمله رمزینکس متناسب با نیاز کاربران ایرانی طراحی شده اند.

مرحله ی ۳: انتقال بیت کوین کش به کیف پول ارزهای دیجیتالی

هنگامی که خرید بیت کوین کش خود را تمام کردید، آن را به کیف پول خود منتقل کنید. ما توصیه می کنیم که از ارزهای خود در صرافی های ارزهای دیجیتالی نگهداری نکنید. برای امنیت بیشتر نیز می توانید از کیف پول های سخت افزاری استفاده کنید.

در آخر باید بگوییم که آشکار است که بیت کوین کش هنوز هم مورد پذیرش کامل قسمت های بزرگی از جامعه رمزنگاری واقع نشده است و از نظر قیمت و میزان استفاده، همچنان در جایگاه پس از بیت کوین قرار دارد.

از کجا بیت کوین کش بخریم؟

راه‌های زیادی برای خرید بیت کوین کش وجود دارد. راه‌هایی که هر یک مزایای و معایب خاص خود را دارند. اما در هر صورت مطمئن‌ترین و ایمن‌ترین روش استفاده از صرافی‌های داخلی و خارجی است. صرافی‌های خارجی با خطر تحریم مواجه هستند و به همین دلیل هم صرافی‌های داخلی گزینه مناسب‌تری هستند.

صرافی رمزینکس از قدیمی‌ترین‌ها در این حوزه است. برای خرید و فروش بیت کوین کش در این صرافی باید ابتدا ثبت نام و سپس نسبت به احراز هویت اقدام کنید. بعد از احراز هویت می‌توانید به طور مستقیم از رمزینکس بیت کوین کش بخرید یا با کاربران وارد معامله همتا به همتا شوید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید