بیت کوین کش (BSC) از ارز‌های دیجیتال آینده دار و یکی از معروف‌ترین فورک‌های بیت کوین به شمار می‌رود که بر اساس بیت کوین طراحی شده است. با توجه به قیمت سرسام‌آور بیت کوین، این ارز دیجیتال یکی از گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری است و علاقه‌مندان در این مقاله بیشتر با این پلتفرم آشنا خواهند شد. در ادامه در مورد تاریخچه، الگوریتم و هدف بیت کوین کش، مزایای و تفاوت آن با بیت کوین توضیحات مختصری ارائه خواهیم داد.

بیت کوین کش (BSC) چیست؟

بیت کوین کش (BSC) یکی از ارز‌های دیجیتال محبوب در میان سرمایه‌گذاران دیجیتال است که دارای ویژگی‌های مشابهی با بیت کوین است؛ البته کاملاً مشابه بیت کوین طراحی نشده است و دارایی ویژگی‌های متفاوتی است که آن را متمایز می‌کند.

این ارز دیجیتال به چشم‌انداز اولیه بیت کوین بسیار نزدیک است، این چشم‌انداز همان ایجاد یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا است که در وایت پیپر (white paper) بیت کوین در سال ۲۰۰۸ توسط بنیان‌گذار این پروتکل نوشته شده است.

تاریخچه بیت کوین کش

اولین بلاک بیت کوین یا همان بلاک جنسیس (genesis block) به طور رسمی در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ استخراج شد. از آن زمان تا کنون قیمت این ارز دیجیتال در بازار به طور سرسام‌آوری افزایش یافته است. اگرچه بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان است اما هنوز هم با مشکلاتی از جمله مقیاس پذیری و سرعت پایین تأیید معاملات روبرو است.

این مشکلات اصلی‌ترین دلیل ایجاد فورک (fork) بیت کوین کش بود. این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۷ به عنوان راه حلی برای مشکلات مربوط به سرعت تراکنش بیت کوین به وجود آمد.

این ارز دیجیتال یکی از اصلی‌ترین هارد فورک‌های بیت کوین است، هارد فورک زمانی روی می‌دهد که شبکه در یک بلاک خاص (بلاک ۴۷۸۵۵۸ بیت کوین) به دو قسمت تقسیم می‌شود. این تقسیم بندی ممکن است ناخواسته باشد یا عمدی.

این بلاک خاص یک تغییر اساسی در پروتکل ایجاد می‌کند و باعث باطل شدن تمام بلاک‌های قبلی می‌شود و گره‌ها برای ادامه استفاده از آن باید به زنجیره جدید ارتقا پیدا کنند.

هارد فورک (Hardfork) بیت کوین کش، توسط ماینرها و توسعه‌دهندگان شبکه بیت کوین به امید رهایی از موانع و محدودیت‌های شبکه بیت کوین، ایجاد شد.

فورک‌ها در واقع به‌روزرسانی نرم‌افزاری عظیمی در شبکه ارز دیجیتال به شمار می‌روند که از طریق آن شبکه قبلی در مسیری جدا از شبکه جدید حرکت می‌کند. در مورد بیت کوین کش، شبکه قبلی آن بیت کوین است.

اگرچه این فورک جدید برای تسریع تراکنش‌ها، افزایش مقیاس پذیری و کاهش هزینه معاملات ایجاد شد اما با این حال، در ابتدا افراد زیادی به دلایل مختلف با هارد فورک بیت کوین کش مخالفت کردند.

به عنوان مثال، بیت کوین کش دارای بلاک‌های بزرگ‌تری است که مستلزم یک فرایند استخراج پیچیده‌تر است که معضل بزرگی برای ماینرهایی که کامپیوترهای قوی ندارند به شمار می‌رود.

همچنین این امر پلتفرم این ارز دیجیتال را در میان برجسته‌ترین ماینرها (miners)، کسانی که بیشترین قدرت کامپیوتری و محاسباتی را دارند، مانند شرکت‌ها، متمرکز می‌کند.

به علاوه فورک شبکه هم خود مشکلاتی را به دنبال دارد. کسانی که در زمان فورک شبکه بیت کوین، در کیف پول‌های خود هر چقدر رمز ارز بیت کوین داشتند، به همان مقدار بیت کوین کش دریافت کردند.

این امر، اتفاقی رایج در هارد فورک شبکه‌های ارز دیجیتال است اما همچنین برخی مدعی بودند که این اقدام طرحی برای پولدار شدن سریع است.

راجر ور (Roger Ver)، یکی از طرفداران این ارز دیجیتال است که در ابتدا یکی از سرمایه‌گذاران اولیه بیت کوین بود. شرکت ور، مموری دیلرز (MemoryDealers.com) یکی از اولین وب‌سایت‌هایی بود که بیت کوین را به عنوان یک ارز و روشی برای پرداخت پذیرفت و از آن زمان تا کنون گردهمایی‌ها و کنفرانس‌هایی را پیرامون این فناوری ترتیب داده است.

ور همچنین میلیون‌ها دلار در پروژه‌های رمز ارز مختلف سرمایه‌گذاری کرده است و یکی از مدافعان بزرگ این ارز دیجیتال و ارتقا آن در فناوری بیت کوین است. او بر این باور است که به دلیل افزایش حجم تراکنش‌ها، بیت کوین کش پرکاربردتر و راحت‌تر از بیت کوین است.

جالب‌تر این‌که پس از فورک بیت کوین کش و ارتقا آن به پلتفرمی مجزا از بیت کوین، این پلتفرم نیز خود فورک‌های جدیدی را تجربه کرد. بیت کوین کش ای‌بی‌سی (Bitcoin Cash ABC) و دیگری بیت کوین اس وی (Bitcoin SV). مورد اول مشابه بیت کوین کش اصلی است و تنها چند تفاوت جزئی با آن دارد.

بیت کوین کش ای‌بی‌سی ۸ درصد از کل پاداش‌های هر بلاک را صرف نوآوری در شبکه و به نوعی پاداش به توسعه‌دهندگان می‌کند.

بیت کوین اس‌وی همچنین تحت عنوان بیت کوین ساتوشی ویژن (Bitcoin Satoshi Vision) نیز شناخته می‌شود. نام تجاری «ساتوشی ویژن» راه حلی برای برخی مشکلات اشاره نشده در وایت پیپر اصلی بیت کوین است.

تمرکز ارز دیجیتال بیت کوین اس وی بر اطمینان از ثبات شبکه با ارائه اندازه بلاک‌های بزرگ‌تر از بیت کوین کش است و اندازه بلاک ۱۲۸ مگابایتی را پیشنهاد می‌کند.

با این حال، در نهایت تصمیم بر این گرفته شد که تا زمانی که میلیاردها معامله در شبکه بیت کوین اس وی انجام نشود نباید سقف اندازه بلاک تعیین شود و زمانی که میلیاردها معامله در این شبکه انجام شود، جامعه بیت کوین اس وی بررسی خواهد کرد که چه مسائلی شبکه را تحت فشار قرار می‌دهند و به طور بالقوه به سقف احتمالی اندازه بلاک‌های رأی می‌دهد.

اگرچه برخی از جامعه‌های ارزهای دیجیتال ارزش این ارز دیجیتال را زیر سؤال برده‌اند اما این شبکه بیش از ۹ هزار تراکنش در ثانیه انجام داده است و حتی ادعا می‌کند که ۱۶/۴ میلیون تراکنش را در یک بلاک آزمایشی انجام داده است.

  وب 3 چیست و چرا آینده روشنی دارد؟ بهترین ارزهای وب 3 (WEB3) کدام‌اند؟

ویژگی‌های اصلی بیت کوین کش

این ارز دیجیتال یک سیستم نقدی الکترونیکی غیرمتمرکز است که به هیچ مرکزی مانند دولت یا موسسه مالی متکی نیست. این ارز دیجیتال ویژگی‌ها و کارایی‌های منحصر به فرد خود را نیز دارد، از جمله:

 • برای همه در دسترس است: این ارز دیجیتال توسط شخص یا افراد خاصی کنترل یا اداره نمی‌شود بنابراین افراد برای استفاده از آن نیازی به دریافت مجوز ندارند.
 • ناشناس بودن هویت افراد: هویت افراد و معامله گران هیچ ارتباطی با معاملات ندارد.
 • شفاف بودن پلتفرم و معاملات: همه معاملات این ارز دیجیتال در بلاکچین ثبت می‌شوند. تمامی معاملات انجام شده در این پلتفرم در بلاک‌ها ذخیره می‌شوند و بلاک‌ها نیز به هم متصل‌اند که در نهایت زنجیره‌هایی به نام بلاکچین را تشکیل می‌دهند. به همین جهت هر کسی می‌تواند به راحتی سابقه معاملات و تراکنش‌ها را بررسی کند.
 • توزیع شده است: بلاکچین به طور داوطلبانه توسط شبکه‌ای از شرکت‌کنندگان که تحت عنوان گره یا نود (‘nodes) شناخته می‌شوند، ذخیره می‌شود.
 • قوانین مشخص خود را دارد: گره‌ها از مجموعه‌ای از قوانین پیروی می‌کنند تا در مورد وضعیت دفتر کل یا همان بلاکچین به توافق برسند. این گره‌ها تصمیم گیرنده نهایی هستند که چه کسی مالک چه چیزی است و مانع بزرگی بر انجام کلاه‌برداری و سرقت در شبکه هستند.
 • تغییرناپذیر است: پس از ثبت معاملات در بلاکچین، معامله مورد نظر به هیچ وجه قابل تغییر یا لغو نخواهد بود.
 • امن است: ماینر‌ها (miners) از طریق فرایند اثبات کار (PoW) برای افزودن بلاک‌های جدید به بلاکچین با هم رقابت می‌کنند. پاداش استخراج هر بلاک جدید به ماینر‌ها تعلق می‌گیرد و این ماینر‌ها به نوبه خود امنیت شبکه را تضمین می‌کنند و در واقع به همین دلیل است که حمله به شبکه‌های ارز دیجیتال بسیار سخت و تقریباً غیرممکن است.
 • عرضه ثابت دارد: عرضه بیت کوین کش هم مانند بیت کوین تنها ۲۱ میلیون کوین است. این امر این ارز دیجیتال را به یک دارایی مهم تبدیل کرده است که در مدت زمان طولانی ممکن است ارزش آن چندین برابر شود.
 • هزینه پایین معاملات: انجام معاملات در شبکه بیت کوین کش، معتبر، سریع و مقرون به صرفه است که هر کسی و در هر نقطه از جهان به راحتی و در عرض چند ثانیه می‌تواند آن را انجام دهد.

بیت کوین کش چه کاربردی دارد؟

ویژگی‌های اصلی بیت کوین کش که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، آن را به یک ارز مناسب برای ذخیره طولانی مدت و یک ابزار بسیار مؤثر مبادله تبدیل کرده است.

این دو مورد و همچنین ماهیت غیرمتمرکز بودن پلتفرم این ارز دیجیتال و منبع باز بودن آن باعث شده است تا این ارز دیجیتال تبدیل به شبکه‌ای برای حمایت و افزایش آزادی اقتصادی جهانی شود.

این ارز دیجیتال با توجه به ویژگی‌های فراوانی که دارد، دارای کاربرد و استفاده زیادی نیز است، از جمله:

ذخیره بلند مدت دارایی

مجموع عرضه این ارز دیجیتال هرگز از ۲۱ میلیون کوین بیشتر نخواهد بود و این امر در کدی که پروتکل و مجموعه قوانین بیت کوین کش را تعریف کرده، نوشته شده است.

شبکه این ارز دیجیتال به عنوان یک شبکه غیرمتمرکز که توسط هیچ اشخاص یا شرکتی اداره نمی‌شود، به‌گونه‌ای طراحی شده است که در نهایت کاربران نحوه تکامل پروتکل را تعیین می‌کنند و با توجه به این امر که افزایش عرضه بیت کوین کش باعث کاهش کوین‌های بیت کوین کش می‌شود مطمئناً هیچ کدام از کاربران هرگز حاضر به افزایش عرضه و در نهایت کاهش ارزش دارایی‌های خود نخواهند شد.

نرخ افزودن سکه‌های جدید به عرضه در گردش به تدریج در یک برنامه مشخص که در کد نیز تعبیه شده است، کاهش می‌یابد. نرخ صدور توکن تقریباً هر چهار سال یک بار طی فرایند هاوینگ (halving) به نصف کاهش می‌یابد. این امر این ارز دیجیتال را به یک دارایی تورم ناپذیر تبدیل کرده است.

در آوریل ۲۰۲۰، سومین هاوینگ بیت کوین کش انجام شد که در نتیجه آن نرخ صدور این کوین را از ۱۲/۵ به ۶/۲۵ کوین در هر بلاک کاهش داد. در آن زمان ۱۸ میلیون از ۲۱ میلیون سکه توزیع شده بود. هاوینگ بعدی این ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۴ خواهد بود که صدور سکه را به ۳/۱۲۵ در هر بلاک کاهش می‌دهد.

برنامه‌ای که برای نرخ عرضه این ارز دیجیتال تعیین شده است باعث شده این ارز دیجیتال نسبت به بسیاری از دارایی‌ها منحصر به فرد باشد. به عنوان مثال برای مقایسه طلا را در نظر بگیرید.

عرضه طلا اگرچه محدود است اما تابع میزان عرضه و تقاضا است. همچنین با افزایش قیمت طلا، معدنچیان بیشتری برای استخراج طلا انگیزه پیدا می‌کنند و این امر منجر به افزایش عرضه طلا می‌شود و در نتیجه افزایش عرضه، قیمت دارایی با کاهش چشمگیری مواجه می‌شود.

در مقاله «تحلیل و پیش بینی آینده قیمت بیت کوین کش در سال ۲۰۲۱ تا سال ۲۰۲۵» به آینده این رمزارز پرداخته شده است.

وسیله‌ای بسیار مؤثر برای مبادله

ارز دیجیتال بیت کوین کش امکان پرداخت همتا به همتا بین افراد را فراهم می‌کند. به طور کلی هزینه ارسال این ارز دیجیتال به طور معمول کمتر از یک پنی در هر معامله است و تمامی این معاملات بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی افراد و تقریباً به صورت فوری انجام می‌شود.

این امر باعث می‌شود این ارز دیجیتال نه تنها برای حواله‌ها و تجارت‌های فرامرزی بلکه برای معاملات روزانه مانند خرید کالا و خدمات نیز مفید باشد.

علاوه بر این با توجه به اینکه سرعت معاملات بسیار بالا و هزینه آن‌ها نیز پایین است از این ارز دیجیتال می‌توان در رسانه‌های اجتماعی و سرگرمی برای پاداش دادن به تولیدکنندگان محتوا و کاربران این برنامه‌ها نیز استفاده کرد.

آزادی اقتصادی

آزادی اقتصادی عبارت است از توانایی افراد برای به دست آوردن و استفاده آزادانه از منابع شخصی به صورت دلخواه، مستقل یا در همکاری با دیگران. پول به عنوان وسیله‌ای که می‌تواند هم برای ذخیره و هم برای مبادله ارزش مورد استفاده قرار گیرد، یک ابزار اصلی برای ایجاد آزادی اقتصادی است.

  هاوینگ بیت کوین چیست؟ تأثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین چگونه بوده است؟

این ارز دیجیتال به صورت اختیاری یک شکل جایگزین از پول را ارائه می‌دهد و همانند پول از آزادی اقتصادی پشتیبانی می‌کند. برخلاف ارزهای ملی، بیت کوین کش از محافظت قوی در برابر مصادره پولی، سانسور و همچنین کاهش ارزش به دلیل تورم برخوردار است.

الگوریتم بیت کوین کش چگونه است؟

از لحاظ فنی بیت کوین و بیت کوین کش عملکردی مشابه یکدیگر دارند. عرضه هر دو ۲۱ میلیون سکه است، از نودها برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند و همچنین از الگوریتم اجماع اثبات کار پیروی می‌کنند. با این حال این ارز دیجیتال به دلیل اندازه بلاک بزرگ‌تر، بسیار سریع‌تر عملی می‌کند و همچنین نسبت به بیت کوین هزینه تراکنش کمتری دارد.

دارندگان این ارز دیجیتال که از کیف پول‌های خاصی استفاده می‌کنند می‌توانند از اپلیکیشن کش‌شافل (CashShuffle) استفاده کنند که معاملات این ارز دیجیتال را با سایر دارندگان مخلوط می‌کند و به ناشناس ماندن معاملات کمک می‌کند و به این ترتیب ردیابی معاملات را بسیار سخت‌تر می‌کند.

البته مخلوط کردن سکه‌های کاربران با هم همیشه روش قابل‌اعتمادی نیست. کاربران برای ناشناس کردن معاملات خود باید به شخص ثالثی اعتماد کنند که تا حدودی غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال را زیر سؤال می‌برد.

علاوه بر این ترکیب کردن سکه‌ها می‌تواند هزینه‌ای اضافی به دنبال داشته باشد که برای کسانی که معاملات زیادی انجام می‌دهند چندان مناسب نیست. چندین حوزه قضایی این برنامه‌های ترکیب کردن ارزهای دیجیتال را موردبررسی قرار داده‌اند و ادعا می‌کنند که وجوه وارد شده با این سیستم‌عامل‌ها معمولاً از طریق فعالیت‌های غیرقانونی به دست می‌آید.

علاوه بر برنامه کش‌شافل، برنامه کش‌فیوژن (CashFusion) نیز یکی دیگر از برنامه‌های ناشناس کردن معاملات است که به جای مخلوط کردن معاملات با دیگران، بیت کوین کش شما را در یک معامله بزرگ که معاملات سایر کاربران نیز در آن حضور دارند، قرار می‌دهد.

در آخر پس از قرار دادن تمام معاملات در یک معامله بزرگ، بیت کوین کش را به کیف پول مورد نظر ارسال می‌کند. در این حالت هیچ‌کس نمی‌تواند راهی برای پیدا کردن دارایی‌های کاربران پیدا کند.

این دو برنامه نمونه‌هایی از برنامه‌های رایج اکوسیستم این ارز دیجیتال هستند و بیت کوین کش برنامه‌های دیگری هم دارد که هر کدام کارایی‌های منحصر به فرد خود را دارند و پلتفرم بیت کوین کش با الهام از سایر پروتکل‌ها و پروژه‌ها این فناوری‌ها را در شبکه خود گسترش داده و آن‌ها را در دسترس همگان قرار می‌دهد.

تفاوت میان بیت کوین و بیت کوین کش در چیست؟

اگرچه بیت کوین و این ارز دیجیتال دو ارز دیجیتال شبیه به هم هستند اما در واقع کاملاً با هم متفاوت هستند. در ادامه به تفاوت میان بیت کوین و بیت کوین کش خواهیم پرداخت.

 1. ارزش هر کدام برای سرمایه‌گذاری

یکی از تفاوت‌های آشکار میان این دو ارز دیجیتال، قیمت بسیار بالاتر بیت کوین نسبت به بیت کوین کش است.

 1. هزینه و سرعت معامله

این ارز دیجیتال برخلاف بیت کوین دارای هزینه تراکنش بسیار پایین‌تری است و همچنین اطلاعات و داده‌ها در این پلتفرم سریع‌تر منتقل می‌شوند.

 1. اندازه بلاک

حداکثر حجم هر بلاک در پلتفرم این ارز دیجیتال ۳۲ مگابایت است و در پلتفرم بیت کوین حداکثر اندازه هر بلاک ۱ مگابایت است. این امر باعث افزایش مقیاس پذیری بیت کوین کش می‌شود و به آن این امکان را می‌دهد تا در هر ثانیه تراکنش‌های بیشتری را انجام دهد و همچنین اثرات زیست محیطی و مصرف انرژی را به حداقل برساند.

این ارز دیجیتال ادعا می‌کند که ظرفیت پردازش ۲۰۰ تراکنش در هر ثانیه را دارد و همین باعث شده که هزینه تراکنش معاملات در این پلتفرم به حداقل برسد.

 1. الگوریتم

در مقایسه با بیت کوین، این ارز دیجیتال از الگوریتم هش متفاوتی استفاده می‌کند. این الگوریتم امکان پخش مجدد بین دو بلاک را رد می‌کند و همچنین این الگوریتم مکانیسم ایمنی برای بازپخش و پاک‌سازی ایجاد کرده است تا این شبکه را برای احتمال تجزیه این ارز دیجیتال در آینده آماده کند.

این امر به این منظور صورت گرفته است تا در صورت بروز هرگونه شکاف و مشکل هر دو زنجیره بتوانند بدون هیچ گونه مانعی که برای طرف‌های درگیر ایجاد می‌شود، به صورت مسالمت‌آمیز همزیستی داشته باشند.

 1. پشتیبانی از قرارداد هوشمند

بیت کوین از قرارداد‌های هوشمند پشتیبانی نمی‌کند اما در مقابل توسعه‌دهندگان این ارز دیجیتال این ارز دیجیتال را به‌گونه‌ای طراحی کرده‌اند که بتوانند از زبان‌های مختلف قرارداد هوشمند مانند کش‌اسکریپت (Cash Script) استفاده کنند تا کارایی‌ها و عملکرد‌های پیچیده‌تری را در پلتفرم خود در مقایسه با بیت کوین اجرا کنند.

 1. صدور توکن

برای صدور توکن از طریق بلاکچین بیت کوین، پروژه‌ها باید از اومنی لایر (Omni layer) استفاده کنند که بستری برای ایجاد و تجارت دارایی‌ها و ارزهای دیجیتال سفارشی است.

در مقابل بیت کوین کش از پروتکل سیمپل لجر (Simple Ledger Protocol) استفاده می‌کند. این پروتکل به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که توکن‌ها را مشابه روشی که در بلاکچین اتریوم استفاده می‌شود، در پلتفرم بیت کوین کش نیز صادر کنند.

پروتکل سیمپل لجر همچنین از توکن‌های غیرقابل معاوضه یا ان‌اف‌تی (NFT) پشتیبانی می‌کند؛ البته برخلاف پذیرش آن‌ها در اتریوم و سایر بلاکچین ها، پذیرش آن‌ها در این ارز دیجیتال محدود است.

 1. فاقد گزینه جایگزین هزینه (replace-by-fee)

بیت کوین دارای ویژگی جایگزینی هزینه است که به شما امکان می‌دهد معاملات تأیید نشده را لغو یا دابل اسپند (double spend) کنید. پلتفرم بیت کوین کش این گزینه را به منظور افزایش امنیت شبکه ارز دیجیتال خود حذف کرده است.

علاوه بر این، این ارز دیجیتال امکان انجام معاملات فوری با مبالغ کم را نیز فراهم می‌کند. همچنین از ماه مه ۲۰۲۱ به بعد، محدودیت تراکنش‌های زنجیره‌ای تأیید نشده این ارز دیجیتال که ابتدا ۵۰ بود کنار گذاشته شد و آزمایشات دابل اسپند نیز ارائه شد.

این به نوبه خود، ابزار و کارایی بیت کوین کش را افزایش داد تا به عنوان یک راه حل پرداخت در مواقعی عمل کند که حجم بالایی از معاملات با ارزش کوچک نیاز به پردازش در مدت زمان محدود دارد.

آیا بیت کوین کش امن است؟

این ارز دیجیتال از یک فناوری بلاکچین قوی استفاده می‌کند که تجزیه این شبکه را تقریباً غیرممکن می‌کند. به لطف این فناوری قوی هیچ شخص یا اشخاصی نمی‌توانند تراکنش‌ها و سوابق انتقال وجوه شما را دست‌کاری کنند چرا که برای انجام این کار نیاز به تأیید همه نودها دارند.

  ارز دیجیتال لوپرینگ، پروژه‌ای که در رویای تحول خرید و فروش رمزارز است! از کجا بخریم؟

رمزگذاری نیز یکی دیگر از عواملی است که لایه دیگری از امنیت را به کل زیرساخت پرداخت‌ها اضافه می‌کند و راهی برای انجام معاملات امن و مطمئن ارائه می‌دهد.

با این حال، افرادی که به دنبال ایمنی بیشتر برای دارایی‌های دیجیتال خود هستند می‌توانند از کیف پول‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری برای ذخیره رمز ارزهای خود استفاده کنند.

کیف پول‌ها در مقایسه با صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی، سطح امنیتی بالاتری را ارائه می‌دهند که از طریق احراز هویت دوعاملی و عبارت عبور تقویت می‌شود.

تیم توسعه‌دهنده ارز دیجیتال بیت کوین کش چه کسانی هستند؟

تا کنون هویت تیم توسعه‌دهنده این ارز دیجیتال فاش نشده است و تنها اطلاعاتی که در مورد این تیم در دسترس است این است که این تیم طیف وسیعی از پروژه‌های عملیاتی را برای بلاکچین و سایر قابلیت‌ها و کارایی‌ها در اختیار دارند. پروژه‌های بلاکچین و توکن این پلتفرم را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

 • مقیاس پذیری

این دسته از پروژه‌ها به بهبود توانایی بلاکچین برای پردازش بیشتر تراکنش‌ها در زمان کمتر اختصاص داده شده‌اند. از جمله خدمات این پروژه‌ها می‌توان به کن (Can) یا امکان سفارش تراکنش، انتشار سریع‌تر بلاک، درخت مرکل متادیتا (Merklix-Metadata Tree)، پردازش سریع‌تر بلاکچین و همگام سازی اولیه سریع‌تر (UTXO commitment)، امضای اسکنور (Schnorr Signatures) و … اشاره کرد.

 • قابلیت استفاده

این دسته از پروژه‌ها، پروژه‌هایی هستند که هدف آن‌ها افزایش عملکرد و راحتی کاربران و تریدرها است. جدای از این، هدف بزرگ‌تری که این پروژه‌ها دارند بهبود پذیرش بازار و تبدیل شدن به یک جایگزین استاندارد ارز است.

این مرحله شامل پروژه‌هایی مانند کش آدرس (CashAddr)، سیگ‌هش (Sighash)، بست مانی (BEST MONEY) و … است.

کدام مؤسسات مالی در بیت کوین کش سرمایه‌گذاری کرده‌اند؟

بیت کوین کش و در واقع تمامی پروژه‌های ارزهای دیجیتال، رقبایی سرسخت برای بانک‌ها و مؤسسات مالی هستند و در صورت موفقیت ارزهای دیجیتال، مؤسسات مالی ضررهای جبران‌ناپذیری را متحمل خواهند شد.

به همین دلیل است که اغلب بانک‌ها و مؤسسات مالی دارایی‌های خود را به این پلتفرم‌ها اختصاص نمی‌دهند و اغلب به دنبال ارزیابی و مشاهده بلاکچین بیت کوین کش و سایر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند تا بتوانند یک سیستم پرداخت ایجاد کنند که مزایایی همچون پردازش سریع و همچنین هزینه‌های معاملاتی بسیار ناچیز دارد.

از جمله مؤسسات مالی که به دنبال چنین سیستمی هستند می‌توان به استاندارد چارتد (Standard Chartered)، گولدمن ساش (Goldman Sachs)، بانکو سانتاندر (Banco Santander)، بارکلیس (Barclays)، یو‌بی‌اس (UBS)، سیتی بانک (Citi Bank)، بانک آمریکا (Bank of America) و … اشاره کرد.

استخراج بیت کوین کش

استخراج این ارز دیجیتال شباهت بسیاری به استخراج بیت کوین دارد البته با چند تفاوت قابل توجه. اندازه بلاک‌های بیت کوین کش بزرگ‌تر است و با توجه به این امر برای استخراج هر بلاک نیاز به قدرت محاسباتی قوی‌تر برای حل محاسبات ریاضی سخت‌تر دارید اما در عین حال پاداش دریافتی هم بیشتر خواهد بود.

برای استخراج این ارز دیجیتال به دستگاه محاسبات قوی‌تر و تخصصی نیاز دارید. به همین جهت توصیه می‌شود از یک ماشین حساب سودآوری استفاده کنید که برای استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده است و به سرمایه‌گذار کمک می‌کند تا میزان سود و بازدهی را تخمین بزند.

اگرچه پاداشی که برای استخراج بیت کوین کش دریافت می‌کنید از لحاظ تعداد توکن بیشتر است اما تفاوت گسترده‌ای در قیمت بیت کوین و این ارز دیجیتال وجود دارد که باعث می‌شود استخراج بیت کوین بسیار سودآورتر باشد.

این امر یکی از دلایلی است که توسعه‌دهندگان این ارز دیجیتال برای تشویق ماینرها به استخراج بلاک‌های این شبکه، میزان دشواری استخراج را کاهش داده‌اند.

با این حال، لازم به ذکر است که هزینه استخراج هر بلاک برای ماینرها ۲/۵ دلار است اما در پلتفرم این ارز دیجیتال ماینرها با آزادی کامل و بدون نیاز به پرداخت هزینه می‌توانند سکه‌های این شبکه را استخراج کنند.

کیف پول‌های بیت کوین کش

کیف پول‌های ارزهای دیجیتال به چند دسته تقسیم می‌شوند اما پرکاربردترین آن‌ها کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هستند که برای ذخیره این ارز دیجیتال یا هر دارایی دیجیتال دیگر کلیدهای خصوصی را به سرمایه‌گذار ارائه می‌دهند.

این کیف پول‌ها برای اطمینان از امنیت وجوه کاربران طراحی شده‌اند و سرمایه‌گذاران می‌توانند به دلخواه هر کدام از کیف پول‌ها را انتخاب کنند. در اینجا تعدادی از کیف پول‌هایی را که می‌توانید برای ذخیره این ارز دیجیتال استفاده کنید ارائه داده‌ایم.

کیف پول‌های موبایل

 • جمینی (Gemini)
 • موبی (Mobi)
 • اج (Edge)
 • جاکس (Jaxx)
 • کوپی (Copay)
 • بیت پی (Bitpay)
 • آی‌اف والت (IF Wallet)
 • برد والت (BRD)

کیف پول‌های دسکتاپ

 • بجر والت (Badger Wallet)
 • بیت کوین دات کام (com)
 • بیت پی (Bitpay)
 • اکسودوس (Exodus)
 • الکترون کش (Electron Cash)

کیف پول‌های سرد

 • لجر (Ledger)
 • ترزور (Trezor)
 • کولدار (Coldar)

کیف پول‌های کاغذی

 • کش آدرس (Cash Address)
 • والت جنراتور (net)
 • بیت کوین کش نوتس (com)

از کجا بیت کوین کش بخریم؟

راه‌های زیادی برای خرید بیت کوین کش وجود دارد. راه‌هایی که هر یک مزایای و معایب خاص خود را دارند. اما در هر صورت مطمئن‌ترین و ایمن‌ترین روش استفاده از صرافی‌های داخلی و خارجی است. صرافی‌های خارجی با خطر تحریم مواجه هستند و به همین دلیل هم صرافی‌های داخلی گزینه مناسب‌تری هستند.

صرافی رمزینکس از قدیمی‌ترین‌ها در این حوزه است. برای خرید و فروش بیت کوین کش در این صرافی باید ابتدا ثبت نام و سپس نسبت به احراز هویت اقدام کنید. بعد از احراز هویت می‌توانید به طور مستقیم از رمزینکس بیت کوین کش بخرید یا با کاربران وارد معامله همتا به همتا شوید.

سخن آخر

بیت کوین کش (BSC) سعی در برطرف کردن برخی از شکلات برادر بزرگ‌تر خود یعنی بیت کوین دارد و تا حدودی هم در این راستا خوب عمل کرده است. این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۷ به عنوان راه حلی برای مشکلات مربوط به سرعت تراکنش بیت کوین به وجود آمد.

به نظر این ارز دیجیتال تا کجا پیش خواهد رفت؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید