هسته اصلی طراحی و توسعه بیت کوین در نرم‌افزاری به نام بیت بیت کوین کور (Bitcoin Core) است؛ کدی شگفت‌انگیز که از ساتوشی ناکاموتوی ناشناخته به ارث رسیده و عملکرد بیت کوین را در تمام شکوه و عظمت آن ممکن می‌کند. اینکه بیت کوین کور چیست و چرا پایه و اساس شبکه‌ای بیت کوین است، موضوعاتی هستند که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است و بهتر است قبل از ورود به دنیای ارزهای دیجیتال و خرید بیت کوین با آن آشنا شوید.

بیت کوین کور (Bitcoin Core) چیست؟

در میان تمام پیاده‌سازی‌های بیت کوین، بدون شک یکی از آنها بیش از دیگران شناخته‌شده است؛ در واقع مادر تمام پیاده‌سازی‌های بیت کوین نرم‌افزار بیت کوین کور است؛ یک طرح منبع باز تحت مجوز دانشگاهاِم آی‌تی (MIT) که توسعه پروتکل بیت کوین را به دوش می‌کشد. بیت کوین کور مسئول کل پروتکل بیت کوین و اجرای بنچمارک کلاینت کامل بیت کوین است.

در نتیجه بیت کوین کور هر آنچه برای تأیید پرداخت به صورت مستقل نیاز دارید را در اختیار شما قرار می‌دهد. نکته مهم آخر این که این پیاده‌سازی توسط اتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، طراحی شده است.

در حال حاضر بیت کوین کور تنها نرم‌افزاری است که پروتکل بیت کوین را به طور کامل اجرا می‌کند. از این رو به مرجعی تبدیل شده است که سایر کلاینت‌های توسعه یافته بر آن متکی هستند.

بیت کوین کور از برنامه‌ای تشکیل شده است که گره‌های کامل (Full Node) را ایجاد می‌کند؛ گره‌هایی که به منظور تأیید کردن کامل بلاکچین کل آن را دانلود می‌کنند. در مقاله «بلاکچین چیست و چگونه کار می‌کند و چه کاربردهایی دارد؟ به زبان ساده» به طور کامل به مفهوم بلاکچین پرداخته شده است.

بیت کوین کور همچنین به عنوان یک کیف پول بسیار امن کار می‌کند و می‌توان در آن بیت کوین‌های موجود را مدیریت و تمام عملیات انجام شده را تأیید کرد.

چه کسی بیت کوین کور را اجرا می‌کند؟

هر کسی می‌تواند پیشنهادهای مدنظرش را برای ایجاد تغییر در کد بیت کوین کور مطرح کند اما همه این تغییرات پیشنهادی در بیت کوین کور اعمال نمی‌شوند. بلکه جامعه بیت کوین کور تمام تغییرات پیشنهادی را به دقت بررسی می‌کند و سپس در مورد پذیرفتن یا رد کردن هر تغییر تصمیم می‌گیرد. هر کسی می‌تواند در این بحث‌ها شرکت کند و تصمیمات از طریق اجماع گرفته می‌شوند نه با رأی دادن.

هنگامی‌که تغییری مورد پذیرش جامعه قرار گرفت، چند نفر که به عنوان نگهدارنده کد عمل می‌کنند تغییرات را ایجاد می‌کنند. جامعه به این افراد اعتماد دارد که خودسرانه کدی را که توسط همگان تأیید نشده است را در نرم‌افزار اعمال نکنند.

اگر نگهدارندگان اعتماد جامعه را نقض کنند گره موجود هر کسی به خطر نمی‌افتد و به راحتی می‌توان کد قدیمی بیت کوین کور را با نادیده گرفتن تغییرات مخرب بازیابی کرد؛ بنابراین نگهدارنده‌های بیت کوین کور در ضمن احترامی که دارند قدرت یا نفوذ بسیار کمی دارند.

چه کسی بیت کوین کور را شروع کرد؟

بیت کوین کور پیاده‌سازی اصلی بیت کوین است و توسط ساتوشی ناکاموتو در اواخر سال ۲۰۰۸ ایجاد شده است. ساتوشی ناکاموتو تا زمانی که در اواخر ۲۰۱۰ ناپدید شد نگهدارنده اصلی بیت کوین کور بود و از آن زمان تا به حال افراد دیگری این وظیفه را بر عهده گرفته‌اند. نقش نگهدارنده به صورت داوطلبانه به افراد محول می‌شود و اگر نگهدارنده‌ها اعتماد جامعه را از دست بدهند ممکن است از جامعه محروم شوند.

  آموزش سایت کوین مارکت کپ، چگونه از بزرگترین پایگاه داده ارزهای دیجیتال استفاده کنیم؟

چه کسی بیت کوین کور را توسعه می‌دهد؟

کد بیت کوین از زمان راه‌اندازی این رمز ارز در سال ۲۰۰۹ به خوبی عمل کرده است. با این وجود همان‌طور که در هر پروژه نرم‌افزاری دیگر اتفاق می‌افتد در کد بیت کوین نیز اشکالاتی نیز وجود دارد که باید برطرف شود و نسخه‌های جدیدی پیاده‌سازی شود.

افراد زیادی در زمینه ارتقاء دادن بیت کوین کور کار می‌کنند. به این افراد توسعه‌دهندگان کور (Core developers) گفته می‌شود و برای افراد برای تبدیل شدن به توسعه‌دهنده هیچ صلاحیتی لازم نداشته و هیچ محدودیتی ندارد.

از زمان انتشار نسخه اصلی بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو تعداد توسعه‌دهندگان اوج گرفته است. در زمان نوشتن این مقاله بیش از ۷۵۰ نفر در توسعه بیت کوین کور مشارکت داشته‌اند.

توسعه‌دهندگان کور گروه متمرکزی از افراد نیست. هیچ مدیر پروژه‌ای در کار نیست که توسعه‌دهندگان را در زمینه ساخت یا نحوه ساختن کدها راهنمای کند. بلکه توسعه‌دهندگان کور افرادی از سراسر جهان هستند که هر یک به تنهایی در مورد چگونگی مشارکت خود در کد بیت کوین تصمیم می‌گیرند.

در حقیقت برخی از توسعه‌دهندگان، از جمله ساتوشی ناکاموتو، کاملاً ناشناس باقی مانده و این باعث می‌شود تا ایده‌های آنها صرف نظر از شهرت یا رزومه آنها مورد قضاوت قرار گیرد.

آیا بیت کوین کور، بیت کوین را کنترل می‌کند؟

بیت کوین کور دارای کد منبع باز است. هر اپراتور گره در شبکه بیت کوین نسخه بیت کوین مورد نظر خود را برای اجرا انتخاب می‌کند. این بدان معناست که شبکه بیت کوین از ده‌ها هزار گره تشکیل شده است که ده‌ها نسخه مختلف از نرم‌افزار بیت کوین را اجرا می‌کنند.

به‌علاوه، وقتی توسعه‌دهندگان و نگهدارندگان بیت کوین را به روز می‌کنند این‌گونه نیست که تمام اعضای شبکه بیت کوین بلافاصله این تغییرات را در نسخه خود اجرا کنند بلکه بسیاری همچنان نرم‌افزار قدیمی خود را اجرا کرده و به روزرسانی‌ها را نادیده می‌گیرند.

این سیستم کنترل شبکه را به طور کامل در دست اپراتورهای گره و نه توسعه‌دهندگان و نگهدارندگان قرار می‌دهد. اگر توسعه‌دهندگان تغییری را در بیت کوین کور ایجاد کنند اما تعداد کمی از گره‌های بیت کوین این تغییرات را اعمال کنند شبکه تحت تأثیر تغییرات قرار نخواهد گرفت.

علاوه بر این، بیت کوین کور تنها نرم‌افزار پیاده‌سازی بیت کوین نیست. نرم‌افزارهای زیاد دیگر قادر به پیوستن به شبکه بیت کوین و تعامل با آن هستند. این پیاده‌سازی‌های مختلف با یکدیگر تعامل می‌کنند و یک شبکه واحد و منسجم را تشکیل می‌دهند، درست مانند نحوه دسترسی مرورگرهای مختلف اینترنت مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری که با وجود تفاوت‌های سطحی همه به یک شبکه اینترنت یکسان دسترسی دارند.

بیت کوین کور چگونه کار می‌کند؟

نرم‌افزار بیت کوین کور را می‌توان مانند سایر برنامه‌های کامپیوتری دانلود کرد. در واقع برای دانلود کردن این نرم‌افزار کافی است به این وب‌سایت مراجعه کنید. اما قبل از آن باید چند نکته را در نظر گرفت. اولاً بیت کوین کور تمام خصوصیات شبکه بیت کوین را پیاده‌سازی می‌کند، بنابراین با دانلود آن به یک گره کامل از شبکه تبدیل خواهید شد.

  اثبات سهام (Proof of Stake) چیست و چرا آینده ارزهای دیجیتال است؟

این نسخه شامل یک کپی دقیق و کامل از تمام عملیاتی است که از زمان راه‌اندازی بیت کوین در سال ۲۰۰۹ با آن انجام شده است و البته این نسخه به طور مداوم به روز رسانی خواهد شد؛ بنابراین برای ذخیره این حجم از داده بر روی دیسک سختتان به حداقل ۴۰۰ گیگابایت فضا نیاز خواهید داشت.

دوماً، بیت کوین کور یک کیف پول را اجرا می‌کند که از طریق آن تمام تراکنش‌های انجام شده با نسخه کپی بلاکچین ذخیره می‌شود؛ بنابراین دانلود کردن و همگام‌سازی این کیف پول با کامپیوتر ممکن است چند روز طول کشد و سپس می‌توانید از آن استفاده کنید. اگرچه کیف پول بیت کوین کور امنیت و حریم خصوصی بسیار ایده‌آلی برای کاربران فراهم می‌کند اما فقط برای کاربران پیشرفته توصیه می‌شود.

ویژگی مهم دیگر بیت کوین کور استفاده از یک برنامه داخلی (دِیمن) به نام بیتکویند (bitcoind) است. دیمن (Daemon) برنامه‌ای است که در پس زمینه کامپیوتر اجرا می‌شود از مسیر خطوط فرمان و فراخوانی رویه از راه دور (RPC) قابل استفاده است. نام «demon» با سیستم‌های یونیکس و مشتقاتی مانند جی ان یو / لینوکس ارتباط نزدیکی دارد.

بیت کوین کور همچنین قادر است یک تست نت (testnet) ایجاد کند؛ تست نت شبکه‌ای آزمایشی است که در آن توسعه‌دهندگان تغییراتی را که می‌خواهند ایجاد کنند بررسی می‌کنند. به این ترتیب آنها می‌توانند نحوه عملکرد تغییراتی که می‌خواهند در شبکه ایجاد کنند را قبل از اعمال کردن آنها در شبکه تحلیل کنند.

علاوه بر این، بیت کوین کور همچنین شامل برنامه‌ای به نام bitcoin-cli است. این برنامه یک رابط خط فرمان است که از طریق آن کاربران می‌توانند دستورات RPC را به bitcoind ارسال کرده و هر عملیاتی که توسط بیت کوین پشتیبانی می‌شود را انجام دهند.

توسعه و ارتقاء نرم افزار بیت کوین کور

توسعه بیت کوین کور با نسخه ۰.۱.۰ آغاز شد. این اولین پیاده‌سازی نرم‌افزار بیت کوین است که توسط ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده است و در ابتدا فقط برای ویندوز در دسترس بود. در نسخه ۰.۲.۰ برای اولین بار از سیستم‌های لینوکس و بعداً سیستم‌عامل مک پشتیبانی می‌شد.

ناکاموتو تا نسخه ۰.۳.۱۹ در توسعه و بهبود بیت کوین کور شرکت داشت و در سال ۲۰۱۰ پروژه را رها کرده و آن را به دست گاوین آندرسن سپرد. آندرسن نیز بعداً در سال ۲۰۱۴ پروژه را به ولادیمیر جی. وان در لان و دیگر توسعه‌دهندگان اصلی سپرد.

بیت کوین کور از نسخه ۰.۵.۰ در سال ۲۰۱۱ Bitcoin-QT نامیده می‌شد. این عنوان اشاره به پیاده‌سازی مبتنی بر کتابخانه رابط گرافیکی دارای مجوز MIT برای Qt4 دارد.

این نسخه توسط ولادیمیر ون در لان ساخته شده و یک رابط کاربرپسند برای کد بیت کوین است. هدف از طراحی این نسخه ارائه نرم‌افزاری با استفاده راحت‌تر، دوستانه‌تر و بصری‌تر برای کاربرانی بود که با برنامه نویسی آشنا نبودند.

این نرم‌افزار بعداً در نسخه ۰.۹.۰ همان نام بیت کوین کور را برگزید و در آن کارمزد تراکنش‌ها کاهش یافت.

  الگوی کندل استیک مرد دار آویز (Hanging Man) چیست و چگونه از آن باید سیگنال فروش گرفت؟

پشت سر گذاشتن اپن اس‌اس‌ال (OpenSSL) و بهبود قابلیت‌های نرم افزار

در روزهای آغازین، بیت کوین کور از اپن اس‌اس‌ال برای بسیاری از عملیات رمزنگاری استفاده می‌کرد. اما این روند به دلیل اشکالاتی که در اپن اس‌اس‌ال شناسایی شد از سال ۲۰۱۵ تغییر کرد. از جمله نقص‌های امنیتی این بود به مهاجم می‌توانست حافظه سرور را بخواند و کلیدهای خصوصی را بدست آورد.

اشکال دیگر این بود که اپن اس‌اس‌ال از یک فونت ضعیف برای اعداد تصادفی استفاده می‌کرد و توسعه‌دهندگان بیت کوین کور تصمیم گرفتند فونت مخصوص خود را ایجاد کنند. به همین دلایل اپن اس‌اس‌ال از کد منبع بیت کوین کور حذف شد.

در نسخه ۰.۱۱.۲ توسعه‌دهندگان ویژگی جدیدی را به شبکه اضافه کردند که به کمک آن می‌توان در آینده شرایط خاصی را برای جلوگیری از هزینه برخی از تراکنش‌ها ایجاد کرد. سپس در نسخه ۰.۱۲.۱ امکان ایجاد همزمان چند فورک نرم به نرم‌افزار اضافه شد.

تقریباً نزدیک به ۱۰۰ نفر در طراحی نسخه ۰.۱۳.۰ مشارکت کرده و بیش از ده تغییر قابل توجه را در این نسخه ایجاد کردند. در سال ۲۰۱۶ فورک نرم CheckSequenceVerify فعال شد. در همان سال فورک نرم سگویت (SegWit) به منظور افزایش انعطاف‌پذیری تراکنش‌ها و فضای بلوک‌ها بدون تغییر اندازه آنها ایجاد شد.

در سال ۲۰۱۸ نسخه ۰.۱۶.۰ منتشر شد که در ان امکان استفاده از فرمت آدرس محلی برای سگویت، bech32، وجود داشت. این فرمت در اصل توسط پیتر وویل و گرگ مکسول ساخته شده است.

خطرات متمرکز بودن

همانطور که گفتیم بیت کوین کور کلاینت اصلی بیت کوین است. این نرم‌افزار فقط یک کلاینت معمولی نیست بلکه پراستفاده‌ترین کلاینت بیت کوین است. ممکن است بیت کوین کور در وب سایت بیت نودز با عنوان کلاینت ساتوشی دیده شود و آمارها نشان می‌دهد که بیش از ۹۵ درصد از تمام گره‌های متصل به شبکه از آن استفاده می‌کنند.

یکی از مزیت‌های این استفاده گسترده این است که همه گره‌ها با یک پروتکل بسیار یکسان با هم ارتباط برقرار می‌کنند. با این حال یکی از معایب بالقوه وحشتناک آن کاهش کنترل توسعه‌دهندگان آن کلاینت بر شبکه و احتمال خرابکاری بدخواهان است.

اگرچه بیت کوین کور یک برنامه منبع باز است، به این معنی که هر کسی می‌تواند کدهای آن را مشاهده کرده و حتی تغییراتی را برای آن پیشنهاد کند اما فقط گروه کوچکی از برنامه نویسان این امکان را دارند تا این تغییرات را در برنامه اعمال کنند.

این گروه کوچک و بسته دائماً با پیشنهادات نهادهای چند ملیتی و دولتی وسوسه می‌شود. به هر حال نرم‌افزارهای منبع باز به صورت مستقیم برای توسعه‌دهندگان درآمدزایی ندارند و آنها باید از راه‌های دیگری درآمد کسب کنند؛ شرکت‌ها و دولت‌ها این را می‌دانند و سعی می‌کنند هر طور شده این برنامه‌نویسان را جیره خوار خود کرده و از قابلیت‌های نرم‌افزارهای آنها در راستای منافع خود استفاده کنند؛ درست مانند کاری که در سیاست با نمایندگان مردم انجام می‌شود.

مشکل متمرکز بودن یک مسئله جدی است و بیت کوین به دنبال حل آن است. اما بدون شک هنوز فرصت‌های زیادی برای بهبود بیت کوین و مفهوم رمز ارزها وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید