دامیننس بیت کوین مفهوم مهمی در بازار ارزهای دیجیتال است. بیت کوین بزرگترین رمز ارز جهان از نظر ارزش بازار است و بخش بزرگی از حجم معاملات (و توجه) را در بازارهای ارزهای دیجیتال به خود اختصاص داده است. در نتیجه، دامیننس (Dominance) یا تسلط بیت کوین به نسبت بین ارزش بازار بیت کوین به ارزش بازار سایر ارزهای دیجیتال گفته می‌شود. در ادامه در مجله صرافی آنلاین رمزینکس به مفهوم دامیننس بیت کوین پرداخته شده است و آخر هم نمودار لحظه ای دامیننس بیت کوین در سایت کوین مارکت کپ آمده است.

دامیننس بیت کوین چیست؟

برای سال‌های طولانی که بیت کوین با فاصله بسیار زیاد بزرگترین رمز ارز جهان – و یکی از معدود رمز ارزهای موجود- بود، دامیننس آن در بازار در مقایسه با امروز بسیار بیشتر و نزدیک به ۱۰۰ درصد بود. اما با پیدایش ارزهای دیجیتال جدید دامیننس بیت کوین به میزان قابل توجهی کاهش یافت. این کاهش تسلط احتمالاً مربوط به افزایش محبوبیت عرضه اولیه کوین‌ها (ICO) پس از معرفی اتریوم و استاندارد توکن ERC-20 است.

جالب اینجاست که دامیننس بیت کوین غالباً تحت تأثیر اصطلاحاً «آلت سیزن» یا فصل آلت کوین‌ها قرار می‌گیرد که در آن آلت کوین‌ها نسبت به بیت کوین سهم بیشتری از بازار را بدست می‌آورند و در نتیجه دامیننس بیت کوین کاهش می‌یابد.

اما توجه داشته باشید که دامیننس بیت کوین همیشه مستقیماً تحت تأثیر بازارهای گاوی یا خرسی نیست زیرا یک عدد نسبی است و نه مطلق. این بدان معناست که اگر قیمت بیت کوین کاهش یابد و همزمان قیمت سایر ارزهای دیجیتال به همان اندازه ریزش کند در این صورت دامیننس بیت کوین به احتمال زیاد ثابت خواهد ماند.

اگرچه دامیننس بیت کوین آمار جالبی برای بررسی است اما باید در نظر داشت که این عدد ارزش واقعی بیت کوین را منعکس نمی‌کند (خصوصاً به دلیل وجود کوین‌های فورک شده و از پیش استخراج شده که تاثیری غیر طبیعی روی کل بازار دارند). همچنین لازم به ذکر است که ارزش بازار به معنای ورود جریان پول به بازار نیست. این عدد صرفاً بر اساس میزان عرضه در گردش ضرب در قیمت فعلی یک رمز ارز محاسبه می‌شود.

در زمانی‌هایی که بیت کوین تنها رمز ارز قابل معامله در صرافی‌ها بود دامیننس آن تقریباً ۱۰۰ درصد بود. در حال حاضر با ظهور ارزهای دیجیتال بیشتر بدیهی است که دامیننس بیت کوین کمتر از ۱۰۰ درصد است، اما این لزوماً یک نکته مثبت یا منفی نیست. دامیننس صرفاً ابزاری است که می‌تواند چشم انداز بهتری از تغییرات وضعیت قیمت رمز ارزها به ما ارائه دهد.

  الگوی کندل استیک پوشاننده نزولی چیست و چگونه از آن سیگنال فروش بگیریم؟

اما اهمیت دامیننس بیت کوین چیست؟ آیا می‌تواند چیزی در مورد عملکرد آلت کوین‌ها به ما بگوید؟ در ادامه نحوه عملکرد دامیننس بیت کوین را توضیح خواهیم داد. در مقاله «بیت کوین چیست؟» به طور کامل به بررسی همه جوانب بیت کوین پرداخته شده است.

دامیننس بیت کوین چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه کردن دامیننس بیت کوین بسیار ساده است. فرض کنید ارزش کل ارزهای دیجیتال در حال حاضر ۱۰۰ میلیارد دلار است. اگر ارزش بازار بیت کوین ۶۰ میلیارد دلار از این مقدار باشد آنگاه دامیننس بیت کوین ۶۰ درصد خواهد بود. به همین سادگی!

تاریخچه دامیننس بیت کوین

همانطور که شاید بدانید بیت کوین در سال ۲۰۱۳ رقبای کمی داشت. در آن زمان دامیننس این رمز ارز ۹۴ درصد بود. اثری از توکن‌های ERC-20 در آن زمان نبود، اتریوم حاصل تصورات ویتالیک بوترین در ابتدای راه بود و استیبل کوین‌هایی مانند تتر حرفی برای گفتن نداشتند.

اما در سال ۲۰۱۷ با شروع اولین اولین آلت سیزن (فصل آلت کوین‌ها) شرایط تغییر کرد. در فوریه این سال دامیننس بیت کوین در در حدود ۸۵ درصد بود (سهم اتریوم از بازار رمز ارزها ۵/۷ درصد و سهم ریپل ۱/۱ درصد بود.)

اما در بازه زمانی کوتاه چهار ماهه سهم بیت کوین از بازار به طرز چشمگیری سقوط کرد زیرا موج عرضه اولیه‌های کوین باعث افزایش چشمگیر ارزش بازار شد. تا ماه ژوئن دامیننس بیت کوین به ۴۰ درصد کاهش یافت و نقدینگی وارد توکن‌های ERC-20 شد. داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ نشان می‌دهد که در این بازه زمانی کل ارزش بازار با رشد ۴۷۰ درصدی از ۲۰ میلیارد دلار به ۱۱۴ میلیارد دلار افزایش یافته است.

در این دوره، علاقه‌مندان به اتریوم در مورد سبقت گرفتن ارزش بازار اتریوم از ارزش بازار بیت کوین صحبت می‌کردند- اتفاقی که هرگز رخ نداد.

قیمت بیت کوین پس از اولین رالی صعودی در سال ۲۰۱۷ ریزش کرد و تا ژانویه ۲۰۱۸ و به دلیل نزولی شدن بازار دامیننس بیت کوین به پایین‌ترین سطح تاریخی خود در ۳۲/۸ درصد رسید. متأسفانه، آلت سیزن هم رسماً به پایان رسید و بسیاری از سرمایه‌گذاران تازه وارد به بازار با شکست خوردن بسیاری از روژه‌های عرضه اولیه کوین سرمایه‌های زیادی را از دست دادند.

  آموزش خرید بیت کوین با پی پال با معرفی بهترین سایت ها

ارنست و یانگ داده‌های مربوط به عرضه اولیه‌های سال ۲۰۱۷ را جمع‌آوری و یک سال بعد آنها را ارزیابی کردند. آنها به این نتیجه رسیدند که:

  • قیمت ۸۶ درصد از عرضه اولیه‌های کوین به زیر قیمت لیست شدن در صرافی خود رسیده بودند.
  • ۳۰ درصد از این آلت کوین‌ها به طور قابل توجهی تمام ارزش خود را از دست داده بودند.
  • فقط ۲۹ درصد از عرضه اولیه‌ها در واقع نمونه اولیه یا یک محصول فعال داشتند.

این آمارهای بیدارکننده باعث شد کشورهایی مانند ایالات متحده نسبت به عرضه اولیه‌های کوین بدبین شده و نهادهای رگولاتوری این کشور علیه چندین پروژه بلاکچین که فروش توکن را به اتمام رسانده بودند پرونده قضایی تشکیل دادند.

ارگان‌های دولتی همچنین به سرمایه‌گذاران در مورد نوسان‌های شدید در دارایی‌های دیجیتال هشدار دادند؛ هشدارها و مشاوره‌هایی که تلویحاً به مردم می‌گفت که باید مانند سابق فقط در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنند.

پس از ترکیدن حباب صعودی، دامیننس بیت کوین تا حدی به حالت قبل خود بازگشت و در سپتامبر ۲۰۱۹ به محدوده ۷۰ درصد رسید. با این وجود بعید است که بیت کوین بتواند این بار این رکورد را بشکند.

دنیای ارزهای دیجیتال در حال حاضر غنی‌تر و متنوع‌تر از اوایل دهه ۲۰۱۰ است. هارد فورک مانند بیت کوین کش شکل گرفته اند؛ طرح‌های جدیدی مانند دیفای (DeFi) باعث انتقال نقدینگی به بلاکچین اتریوم شده و جو اطراف عرضه اولیه‌ها کاهش یافته است، حالا شاهد روی کار آمدن دارایی‌هایی هستیم که کاربردهای بسیار جذابی داشته و طرفداران وفاداری را به خود جذب کرده‌اند.

جنبه منفی دامیننس بیت کوین

برخی از تحلیلگران توصیه می‌کنند که دامیننس بیت کوین کاملاً قابل اطمینان نیست.

برخی معتقدند که در این معیار بیت کوین‌هایی که برای همیشه از دست رفته‌اند، چه از طریق هک شدن و چه از طریق فراموشی کلیدهای خصوصی توسط دارندگان، در نظر گرفته نشده است. برخی دیگر هشدار می‌دهند که در اندازه‌گیری دامیننس بیت کوین نقش نقدینگی عمیق بیت کوین نادیده گرفته شده است.

با این حال، با توجه به دامیننس بیت کوین می‌توانید به این نتیجه برسید که چه میزان از سرمایه خود را به آلت کوین‌ها اختصاص دهید. اما نکته مهم این است که همه تخم مرغ‌هایتان را در یک سبد قرار ندهید و برای تحلیل بازار از ابزارهای دیگر هم استفاده کنید.

  اندیکاتور باند بولینگر (Bollinger Bands) در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال چیست و چگونه از آن سیگنال خرید یا فروش بگیریم؟
نکته نمودار زیر تصویری از دامیننس بیت کوین و ارتباط آن با چرخه‌های بازار است.
تصویری از دامیننس بیت کوین و ارتباط آن با چرخه‌های بازار

چرا دامیننس بیت کوین مهم است؟

مهمترین نکته در مورد دامیننس بیت کوین این است که به شما کمک می‌کند بفهمید آلت کوین‌ها در مقایسه با بیت کوین در روند نزولی قرار دارند یا روند صعودی.

  1. با افزایش دامیننس بیت کوین ارزش آلت کوین‌ها در مجموع در مقایسه با بیت کوین کاهش پیدا می کند.
  2. با کاهش دامیننس بیت کوین ارزش آلت کوین‌ها در مجموع در مقایسه با بیت کوین افزایش پیدا می‌کند.

موقعیت‌های بالا به این معناست که در هنگامی که دامیننس بیت کوین روند صعودی دارد بهتر است سرمایه‌تان را وارد بیت کوین کنید (یا نقد باشید) و هنگامی که دامیننس بیت کوین در یک روند نزولی است بر روی آلت کوین‌ها (شامل اتریوم، کوین‌های بزرگ، متوسط، کوچک و …) سرمایه‌گذاری کنید.

در بیشتر موارد، روند نزولی مداوم و با شیب تند دامیننس در بازارهای گاوی رمز ارزها شکل می‌گیرد، زیرا در بازارهای صعودی شدید معمولاً ارزش بازار آلت کوین‌ها بیش از ارزش بازار بیت کوین رشد می‌کند. همچنین پولبک این روند به طور معمول نشانه نزولی شدن بازار است.

البته، بیت کوین دامیننس می‌تواند در تایم فریم‌های مختلف پیام‌های متفاوتی به تحلیلگر بدهد و در نهایت نباید فراموش کرد که دامیننس تنها یکی از ابزارهای در دسترس معامله‌گر است.

به طور خلاصه، یادگیری چگونگی خواندن و تفسیر کردن نمودار دامیننس بیت کوین بسیار پی بردن به وضعیت بازار ارزهای دیجیتال بسیار مهم است. خوشبختانه در حال حاضر با رفتن به وب‌سایت‌هایی مانند کوین مارکت کپ یا تریدینگ ویو به راحتی می‌توان این نمودار را مشاهده کرد.

دامیننس بیت کوین امروز چند است؟

دنبال کردن دامیننس بیت کوین برای بسیاری از تریدرها بسیار مهم است و از این رو هر روز در حال گشت و گذار در چند سایت به منظور تحت نظر داشتن دامیننس بیت کوین هستند. کوین مارکت کپ یکی از بهترین سایت ها برای این کار است. در نمودار زیر دامیننس بیت کوین نسبت به چند رمزارز دیگر ترسیم شده است.

دامیننس بیت کوین امروز چند است؟
دامیننس بیت کوین در سایت کوین مارکت کپ

برای پیگیری لحظه ای نمودار دامیننس بیت کوین بهترین راه مراجعه به سایت کوین مارکت کپ یا تریدینگ ویو است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید