زمان مطالعه : ۳ دقیقه

ارزش ارزهای دیجیتالی همواره با نوسانات شدیدی همراه است و به عبارتی می توان گفت که از ثبات کافی برخوردار نیست. برخلاف پول فیات، توکن های دیجیتالی ممکن است ارزش خود را به طور چشمگیری از دست بدهند یا به طرز عجیبی افزایش قیمت زیادی داشته باشند. قیمت بیت کوین طی یک ماه گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته و بیشترین افت قیمت روزانه آن مربوط به روز سه شنبه ۲۴ شهریور است که میزان قیمت آن ۱۸ درصد افت داشته است. قیمت فعلی این ارز دیجیتالی کمی بهبود یافته اما همچنان هم پایین تر از قیمت آن در ۱ ماهه گذشته است. در ادامه با رمزینکس همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد دلیل کاهش ۲۰ درصدی قیمت اخیر بیت کوین در یک ماهه گذشته کسب کنید.

قیمت بیت کوین

چه عواملی باعث افت قیمت و افزایش قیمت BTC می شود؟

نرخ ارز بیت کوین تحت تأثیر بسیاری از عوامل می باشد که عبارتند از: از اظهارات مبادله گران مشهور گرفته تا هک شدن مبادلات رمزنگاری شده، گزارش رسانه ها و احساس منفی بر همه کلاس های دارایی و غیره. در ادامه به برخی از تاثیر گذارترین عواملی که باعث کاهش ۲۰ درصدی قیمت اخیر بیت کوین در ماه گذشته شده، اشاره شده است:

مبادله گران اصلی

بر خلاف ارزهای فیات، ارزش بازار بیت کوین بسیار ناچیز است. ۱۲۵ میلیارد دلار سرمایه BTC در ماه مه ۲۰۱۸ تقریباً هشت برابر کمتر از سرمایه اپل است. بنابراین، مسیر حرکت قیمت تا حدودی می تواند توسط دارندگان بزرگ سکه مشخص شود. یکی از مشکلات عمده نوسانات قیمت بیت کوین، افزایش موقت قیمت آن با اخبار و حاشیه های غیر واقعی است که به پامپ معروف است. قیمت مصنوعی (پامپ) به خرید انبوه بیت کوین کمک می کند (که به نوبه خود نرخ را حتی بیشتر می کند). در این مواقع بیشتر افرادی که سیگنال دریافت می کنند شروع به فروش دارایی های خود می کنند تا بیشترین سود را کسب کنند.

خبر خوب، خبر بد

سوابق اطلاعاتی، تبلیغات، نظرات افراد معتبر یا شرکت ها، همگی از جمله مواردی هستند که بر تقاضای بیت کوین و بنابراین نوسانات آن تاثیر گذار می باشند. از جمله این خبرها می توان به اخبار مربوط به هک شدن وجوه کاربران یا ورشکستگی صرافی ها که منجر به رکود بازار می شود، اشاره کرد. اظهارنظرهای مثبت درباره بیت کوین، تنظیم قوانین دولت یا صرفاً نظرات اعضای معتبر جامعه می تواند کاربران را برای خرید سکه ترغیب کند.

مقررات

با توجه به اینکه چین یکی از بزرگترین بازارهای ارز دیجیتالی است و بیشتر بیت کوین ها توسط استخرهای چین استخراج می شوند، چارچوب قانونی که در مورد ارزهای دیجیتالی در این کشور اعمال می شود، بر نرخ آن در صرافی های ارزهای دیجیتالی تأثیر گذار است. سیاست های وفادار دیگر کشورها نظیر ژاپن، سنگاپور و کشورهای اتحادیه اروپا تأثیر مثبتی در روند حرکت قیمت دارند. اما به محض اینکه از محدودیت های جدیدی از جانب مقامات چین یا کره جنوبی مطلع می شویم، باید انتظار کاهش ارزش BTC را داشته باشیم.

قیمت بیت کوین

نقدینگی و در دسترس بودن

مشکل نقدینگی و در دسترس بودن بیت کوین نسبت به دیگر ارزهای دیجتالی، کمتر است. گسترش شبکه پلتفرم های معاملاتی پذیرش بیت کوین، افزایش تعداد دستگاه های خودپرداز بیت کوین و روندهای دیگر در پذیرش انبوه بیت کوین به عنوان وسیله پرداختی بدون شک تاثیر مثبتی بر نرخ BTC دارد.

دلایل احتمالی افت قیمت BTC چیست؟

دلایل مختلفی می تواند باعث افت اخیر قیمت بیت کوین شده باشد، اما برخی از این دلایل نقش پر رنگ تری در این زمینه دارند. در ادامه به مهم ترین دلیل احتمالی افت قیمت اخیر بیت کوین پرداخته شده است.

سقوط فعلی BTC با رویکرد “buy by rumor, sell on the news” در زمینه راه اندازی آینده  Bakkt یکی از این دلایل است.
درست قبل از راه اندازی این پلتفرم، یک hashrate در شبکه بیت کوین ۳۰٪ کاهش یافت. برخی این موضوع را به قطع ارتباط مزارع استخراج در قرقیزستان و قزاقستان نسبت می دهند. در حالت اول: به دلیل قطع ارتباط ، در حالت دوم : به دلیل قطع برق.
نسخه هایی وجود دارند که چنین وقایعی را به این دلیل می دانند که سرمایه گذاران بعد از راه اندازی Bakkt شاهد رشد گسترده BTC نبودند و فهمیدند که قیمت آن بیش از حد بالا است.
پس چرا بیت کوین کاهش یافته است؟ دلایل تجزیه و تحلیل خواهد شد، با این حال، با بالاترین احتمال، همه عوامل به طور همزمان می تواند در این افت قیمت اخیر بیت کوین دخیل باشند. این افت قیمت باعث شده که در طی یک روز، کل سرمایه بازار ارزهای دیجیتالی با ۳۵ میلیارد دلار فرو بریزد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید