شبکه لایتنینگ (Lightning) بیت کوین چیست؟ آموزش کار با کیف پول لایتنینگ

شبکه لایتنینگ (Lightning) بیت کوین چیست؟ آموزش کار با کیف پول لایتنینگ

متوسط

00:10

15 دقیقه


شبکه لایتنینگ (Lightning Network) را می‌توان امید بیت کوین به‌منظور رفع مشکلات آن عنوان کرد. شبکه لایتنینگ یا لایتنینگ نتوورک سعی می‌کند که مشکلات عمده‌ای از بیت کوین از جمله مقیاس‌پذیری را حل کند، اما چگونه؟ شبکه لایتنینگ برای بیت کوین بسیار مهم است و می‌تواند نقش مهمی در آینده آن داشته باشد. برای کار با شبکه لایتنینگ باید به یک کیف پول که از این شبکه پشتیبانی می کند دسترسی داشته باشید. در ادامه این مقاله به اینکه شبکه لایتنینگ (Lightning) بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند پرداخته شده است.

شبکه لایتنینگ (Lightning) بیت کوین چیست؟

شبکه لایتنینگ (Lightning Network) بیت کوین یا همان لایتنینگ نتوورک روشی مستقل است که از آن به‌عنوان راه‌حلی برای حل مشکلاتی مانند مقیاس پذیری است که مانع از پذیرش همگانی بیت کوین شده است یاد می‌شود.

سازندگان ادعا می‌کنند که این شبکه می‌تواند مشکل بزرگ مقیاس‌پذیری بیت کوین را حل کند، تراکنش‌ها را به‌سرعت پردازش کند، هزینه تراکنش‌ها را پایین بیاورد و تراکنش‌ها را در خارج از بلاک‌چین انجام دهد.

اما اصلاً چرا شبکه لایتنینگ (Lightning) به وجود آمد؟ دلیل اصلی آن حل مشکل عمده بیت کوین یعنی مقیاس‌پذیری بود که در ادام هبه آن پرداخته شده است.

بریا اطلاعات بیشتر در مورد بیت کوین به مقاله «بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟ به زبان ساده + ویدیو و اینفوگرافی» مراجعه کنید.

مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین

اگر با مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین آشنا هستید می‌توانید از خواندن این بخش صرف‌نظر کنید، در غیر این صورت ادامه مطلب را بخوانید.

بیت کوین مشکل مقیاس‌پذیری دارد. این رمزارز طوری طراحی شده است که همه تراکنش‌ها را در یک ساختار داده‌ای به نام بلوک ذخیره می‌کند.

هر بلوک حاوی اطلاعات مربوط به بلوک قبلی، داده‌های متفرقه درباره پاداش‌های استخراج بوده و حجم بیشتر بلوک صرفاً از داده‌های تراکنش تشکیل شده است. همچنین حداکثر حجم هر بلوک فقط ۱ مگابایت است. این (فضای کم) همان مشکل بیت کوین است.

ازآنجاکه حجم هر بلوک ۱ مگابایت است و هر ۱۰ دقیقه یک بلوک ایجاد می‌شود، با فرض اینکه تراکنش‌ها سگویت (توضیح در ادامه) نباشند شبکه می‌تواند حداکثر بین ۳/۳ تا ۷ تراکنش را در ثانیه پردازش کند.

برای رمزارزی که برای استفاده انبوه میلیاردها انسان و دستگاه‌های آنها طراحی شده است، ۷ تراکنش در ثانیه به هیچ وجه کافی نیست. از سوی دیگر، شرکت ویزا ادعا می‌کند که می‌تواند ۲۴۰۰۰ تراکنش را در ثانیه پردازش کند.

با افزایش تعداد تراکنش‌ها، تراکنش‌های کاربران برای گنجانده شدن (تأیید شدن) در یک بلوک محدود با یکدیگر رقابت می‌کنند و بنابراین احتمال وارد شدن تراکنش‌های هر کاربر در یک بلوک کاهش می‌یابد.

ازآنجاکه استخراج‌کنندگان تراکنش‌ها را به‌صورت تصادفی برای تأیید کردن انتخاب می‌کنند تنها راه متقاعد کردن استخراج‌کنندگان برای تأیید کردن یک تراکنش خاص پرداخت کارمزد بیشتر است.

با این حال، این باعث می‌شود که انجام تراکنش‌ها بسیار گران تمام شود؛ مثلاً یک کاربر برای انجام یک تراکنش ۱۹۲ بایتی به ارزش ۹۲/۹۸ دلار ۱۴/۸۶ دلار کارمزد پرداخت کرد.

راه حل مشکل مقیاس پذیری

اما چگونه بیت کوین را «مقیاس‌پذیر» کنیم؟ برای رسیدن به این هدف سه روش مهم پیشنهاد شده است:

  1. افزایش ۲، ۸، یا بی‌نهایت برابری اندازه بلوک
  2. کوچک‌تر کردن تراکنش‌ها توسط سگویت و…
  3. بهره گرفتن از سایدچین‌ها مانند شبکه لایتنینگ بیت کوین

افزایش اندازه بلوک بیت کوین

ماهیت این روش بسیار ساده است: اگر مشکل بیت کوین محدودیت ۱ مگابایتی بلوک‌های آن است پس باید بلوک‌ها را بزرگ‌تر کنیم! بحث در این مورد جنجالی بوده و هنوز ادامه دارد. سرانجام، در یکم اوت ۲۰۱۷، فورک بیت کوین کش از بیت کوین جدا شد.

تفاوت اصلی بین این دو رمزارز این است که حجم هر بلوک بیت کوین کش ۸ مگابایت است. این باعث می‌شود بیشتر فضای بلوک‌ها خالی و کارمزدها کم شود.

با این حال، ۸ مگابایتی شدن اندازه بلوک‌ها به این معنی است که کل حجم بلاک‌چین بیت کوین کش به احتمال زیاد با سرعت بسیار بیشتری افزایش می‌یابد و افزایش هزینه‌های ذخیره‌سازی اطلاعات بلاک‌چین آن موجب دلسرد شدن استخراج‌کنندگان می‌شود.

بحث این است که این افزایش حجم موجب کاهش استخراج‌کنندگانی می‌شود که امنیت بلاک‌چین را نیز تأمین می‌کنند؛ این اتفاق در نهایت منجر به کاهش غیرمتمرکز بودن و امنیت کلی شبکه می‌شود.

در مقاله «بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند و چه کاربردهایی دارد؟ به زبان ساده» به طور مفصل به مفهوم بلاکچین پرداخته شده است.

انتقاد دیگر به افزایش حجم بلوک‌ها این است که بلوک‌های بزرگ‌تر خود مشکل را حل نمی‌کند بلکه آن را به طور موقت برطرف می‌کند.

برای بلوک‌های بزرگ‌تر همیشه یک محدودیت حداکثری وجود خواهد داشت و این محدودیت همیشه بسیار کمتر از هدف مورد نظر بیت کوین یعنی رسیدن به پردازش ۲۴۰۰۰ تراکنش در ثانیه خواهد بود. بیت کوین کش حتی با وجود بلوک‌های بزرگ‌تر ۸ مگابایتی می‌تواند تنها ۶۱ تراکنش را در ثانیه پردازش کند.

کوچک‌تر شدن تراکنش‌ها یا همان سگویت

مطرح کنندگان راه‌حل‌های دیگر اشاره می‌کنند که قالب تراکنش فعلی بیت کوین چندان کارآمد نیست و قصد دارند تراکنش‌های بیشتری را در یک بلوک جای بدهند. معروف‌ترین راه‌حل سگویت (SegWit) نام دارد که از طریق کد BIP 91 پیشنهاد شده و در بلوک ۴۸۱۸۲۴ در ۲۵ آگوست ۲۰۱۷ فعال شده است. سگویت اکنون بخشی از بیت کوین است.

کوچک‌تر شدن تراکنش‌ها یا همان سگویت

مقایسه بلوک‌های غیر سگویت و سگویت، بر اساس تصویری از دیوید هاردینگ

سگویت داده‌های مربوط به امضاها را از تراکنش‌ها برداشت کرده و آنها را در ساختار جداگانه‌ای از بلوک تراکنشی ذخیره می‌کند، در نتیجه حجم هر تراکنش کوچک‌تر شده و از فضای محدود داخل هر بلوک استفاده بهینه‌تری می‌شود. استفاده از این ساختار هنگام همگام‌سازی بلاک‌چین اختیاری است و منجر به کاهش اندازه تراکنش‌ها روی دیسک می‌شود.

سگویت همچنین به حل مشکل انعطاف‌پذیری تراکنش کمک می‌کند و تراکنش‌هایی که فقط خروجی‌های سگویت را خرج می‌کنند دیگر آسیب‌پذیر نیستند.

شبکه لایتنینگ بیت کوین

شبکه لایتنینگ یک شبکه لایه دوم است که تراکنش‌های امضا شده اما منتشرنشده را بین همتاها منتقل می‌کند و تنها برای تسویه نهایی وجوه به بلاک‌چین بیت کوین متکی است. این بدان معناست که تراکنش‌ها به هیچ وجه محدود به اندازه بلوک‌ها نیستند، تعداد تأیید تراکنش‌ها اهمیتی ندارد و بلاک‌چین بیت کوین نیازی به ذخیره هر تراکنش ندارد.

  لوریج توکن یا توکن های لوریج دار چیست؟ توکن های UP و DOWN چیست؟

این شبکه اولین بار در یک وایت پیپر نوشته جوزف پون و تادئوس دریجا مطرح شد، اما از آن زمان به بعد تبدیل به یک تلاش جمعی با مشارکت اشخاص ثالث و حتی شرکت‌هایی شد که به توسعه و پیاده‌سازی این شبکه کمک کردند.

مقایسه سگویت، اندازه بلوک افزایش یافته و شبکه لایتنینگ بیت کوین

اما از میان سه راه‌حل بالا کدام یک بهتر است؟ ما هیچ شواهد تجربی برای پاسخ دادن به این سؤال نداریم و مطلب زیر تنها نظر شخصی است: اگرچه فکر می‌کنیم که استفاده بهتر از فضای بلوک (یعنی سگویت) چیز خوبی است، اما معتقدیم که افزایش اندازه بلوک غیر قابل اجتناب است.

اگر استفاده از بیت کوین به میزان قابل توجهی افزایش یابد دوباره بحث در مورد افزایش مجدد اندازه بلوک پیش خواهد آمد.

با این اوصاف، اگرچه به نظر می‌رسد وجود یک شبکه تسویه جایگزین مانند لایتنینگ ایده فوق‌العاده‌ای است اما باید منتظر ماند و دید این طرح در دنیای واقعی چگونه کار می‌کند. در حال حاضر، این شبکه در وضعیتی نیست که کاربران فعلی بتوانند از آن استفاده کنند.

شبکه لایتنینگ بیت کوین چگونه کار می کند؟

قبلاً توضیح دادیم که شبکه لایتنینگ یک شبکه لایه دوم است که تراکنش‌های امضا شده اما منتشر نشده را بین همتاها منتقل می‌کند و تنها برای تسویه نهایی وجوه به بلاک‌چین بیت کوین متکی است.

در ادامه نحوه عملکرد این شبکه در دنیای واقعی را بررسی می‌کنیم.

گره‌ها (نودها) و کانال‌های لایتنینگ

گره لایتنینگ شباهت‌ها و تفاوت‌های زیادی با گره‌های بیت کوین دارد؛ این گره هم به‌صورت شبکه‌ای عمل می‌کند، تراکنش‌ها را تأیید می‌کند و با سایر گره‌ها ارتباط برقرار می‌کند، اما ویژگی‌هایی دارد که در گره‌های بیت کوین دیده نمی‌شود.

برای مثال، گره لایتنینگ قابلیت نگهداری وجوه را دارد، به‌عنوان یک واسطه مالی خودکار عمل می‌کند و به طور فعال «کانال‌های» لایتنینگ را برای شناسایی رفتارهای مخرب پایش می‌کند و در برابر آنها واکنش نشان می‌دهد و غیره.

گره‌ها برای انجام این عملکردها به پول احتیاج دارند.

توجه: این مثال‌ها فرض بر این است که همه یک گره شبکه لایتنینگ بیت کوین را اجرا می‌کنند که به‌صورت ۲۴ ساعته به اینترنت متصل است، اما بدیهی است که چنین نخواهد بود. این فرض در بخش کیف پول لایتنینگ و گره لایتنینگ باطل می‌شود.

ایجاد کانال لایتنینگ

فرض کنید شما و دوستتان باب رابطه‌ای دارید که در آن مبالغ قابل توجهی رد و بدل می‌کنید. شما هر از گاهی برای خوردن ناهار یا دیدن فیلم همدیگر را می‌بینید. گاهی اوقات یکی از شما به اندازه کافی پول همراه خود ندارد و گاهی دیگری و معمولاً از طریق کیف پول ونمو (Venmo) به همدیگر پول قرض می‌دهید.

اما شما که هر دو از طرفداران رمزارزها هستید تصمیم می‌گیرید شبکه لایتنینگ را امتحان کنید و یک کانال متقابل جدید ایجاد کنید که هر کدام به طور مساوی نیم بیت کوین به آن واریز می‌کنید.

شبکه لایتنینگ بیت کوین چگونه کار می کند؟

ایجاد کردن یک کانال لایتنینگ جدید مانند ایجاد یک کیف پول چند امضایی بیت کوین است که برای تأیید تراکنش به امضای هر دوی شما نیاز دارد، اما با یک تفاوت؛ طبق وایت پیپر شبکه لایتنینگ، هر کدام از شما یک «تراکنش تعهد» امضا شده اما هنوز منتشر نشده دریافت می‌کنید که بر طبق آن می‌توانید مبلغ واریزی اولیه‌تان را دریافت کنید.

به این ترتیب، اگر در دوستی شما مشکلی پیش بیاید، یا هر یک از شما به پولتان احتیاج داشتید می‌توانید با منتشر کردن این تراکنش، کانال را به طور یک طرفه ببندید و هر کدام سهم قانونی خودتان را دریافت کنید.

انجام تراکنش‌های لایتنینگ با افرادی که با آنها کانال دارید

فرض کنید که یک روز دوباره برای خوردن ناهار با باب بیرون می‌روید و در نهایت معادل ۸۰۰۰ ساتوشی به او بدهکار می‌شوید. در این شرایط اگر بخواهید بدهی‌تان را با بیت کوین تسویه کنید باید ۰/۱۰ دلار کارمزد پرداخت کنید و یک ساعت منتظر بمانید تا تراکنش انجام شود؛ این فرایند زمان‌بر و غیرعملی است.

اما با وجود شبکه لایتنینگ می‌توانید این کار را به‌صورت رایگان انجام دهید و برای این کار کافیست یک تراکنش که هر دو طرف به آن پایبند خواهید بود را جایگزین «تراکنش تعهد» کنید.

انجام تراکنش‌های لایتنینگ با افرادی که با آنها کانال دارید

با این تفاوت که این بار باب ۸۰۰۰ ساتوشی بیشتر و شما ۸۰۰۰ ساتوشی کمتر از نیم بیت کوین اولیه‌تان دارید. (اگر در این مرحله به فکر تقلب کردن از طریق منتشر کردن تراکنش قدیمی هستید صبر کنید تا به بخش بستن کانال در ادامه مطلب برسید.)

شما می‌توانید تراکنش را منتشر کنید و کانال را ببندید اما بستن کانال مستلزم پرداخت کارمزد تراکنش است و ازآنجاکه هیچ یک از شما در آن لحظه به پولتان نیاز ندارید می‌توانید کانال را باز نگه دارید و از آن برای تسویه‌حساب‌های آینده استفاده کنید.

انجام تراکنش‌های لایتنینگ با افرادی که با آنها کانال ندارید

فرض کنید یک روز باب یکی دیگر از دوستان خود به نام آلیس را دعوت می‌کند و با هم ناهار گران قیمتی صرف می‌کنید. ازآنجاکه رستوران فقط کوینی (Coinye) (رمزارز منسوخ شده‌ای که پس از شکایت کانیه وست از رده خارج شد) را می‌پذیرد و اتفاقاً فقط آلیس آن را دارد شما و باب به او بدهکار می‌شوید.

شبکه لایتنینگ (Lightning) بیت کوین چیست؟

حالا با فرض اینکه باب یک کانال با آلیس ایجاد کرده است می‌توانید به کمک شبکه لایتنینگ از طریق باب بدهی‌تان به آلیس را پرداخت کنید. گره شما مسیر بهینه بین شما و آلیس را محاسبه می‌کند.

در این مورد، باب به‌عنوان واسطه مالی عمل می‌کند و واسطه می‌توانند بدهی موردنظرتان را با کارمزد کمی به طرف سوم پرداخت کند.

بستن کانال: دو راه خوب و یک راه بد

سه روش برای بستن کانال لایتنینگ وجود دارد:

به‌صورت مشارکتی

در این روش هر یک از طرفین در کانال می‌تواند اقدام به بستن کانال لایتنینگ کند و دیگری آن را تأیید کند. در این صورت زمان قفل شدن وجود ندارد و پول به محض تأیید شدن آماده خرج کردن است. این بهترین روش بستن کانال است.

به‌صورت یک طرفه

هر یک از طرفین در کانال می‌تواند در صورت تمایل کانال لایتنینگ را حتی اگر طرف مقابل آن را تأیید نکند ببندد. این اقدام منجر به آغاز شدن یک قفل زمانی می‌شود که در آن طرف دیگر می‌تواند با ایجاد یک تراکنش «رفع نقض» به بستن کانال اعتراض کند (سناریو ۳ را در زیر بخوانید).

اما فرض کنیم این اتفاق نمی‌افتد؛ پس از پایان قفل زمانی، وجه موجود در کانال آزاد شده و قابل استفاده خواهد بود. این یک روش «قابل قبول» برای بستن کانال است.

رفع نقض:

ازآنجاکه تراکنش‌های لایتنینگ یک لیست زمان‌بندی شده از تراکنش‌های امضا شده است که در آن سهم طرفین از مبلغ موجود در کانال متفاوت است، ممکن است یکی از طرفین با بستن یک طرفه کانال با یک تراکنش قدیمی که در آن سهم بیشتری از مبلغ کانال را دارد، اقدام به تقلب (نقض اعتماد) کند (سناریو ۲ را بخوانید).

  تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال چیست؟ بررسی مهمترین اندیکارتورها در تحلیل تکنیکال دنیای رمز ارزها

این امر منجر به قفل زمانی می‌شود و در این مدت طرف متضرر نه تنها می‌تواند پول خود را بازیابی کند بلکه با استفاده از یک تراکنش «رفع نقض» کل کانال را منحل کند.

گره لایتنینگ در مقابل کیف پول لایتنینگ

در مثال بالا، از واژه گره لایتنینگ استفاده کردیم و این ممکن است باعث شود فکر کنید که باید گره را به طور شبانه‌روزی و در هفت روز هفته متصل به اینترنت نگه دارید و بله، همین‌طور است.

شبکه لایتنینگ به‌گونه‌ای طراحی شده است که گره‌ها همیشه آنلاین هستند و اطمینان حاصل می‌کنند که شبکه با ظرفیت نزدیک به حداکثر خود کار می‌کند و اگر هیچ‌کس آنلاین نباشد تا اقدام به تقلب را زیر نظر داشته باشد و این اقدام موفقیت‌آمیز باشد کانال تقریباً مانند روش یک طرفه معمولی بسته می‌شود و شما سرمایه‌تان را از دست می‌دهید.

در ادامه برخی از مزایا و معایب شبکه لایتنینگ بیت کوین را با هم بررسی می‌کنیم.

مزایای شبکه لایتنینگ

سرعت بالا

اولین و مهم‌ترین ویژگی شبکه لایتنینگ، همان‌طور که در تبلیغات آن اعلام می‌شود، «تراکنش‌ها را سریع‌تر به‌صورت همتا به همتا انجام دهید.» سرعت بالای آن است. در این شبکه نیازی نیست منتظر تأیید بلوک‌ها یا گره‌ها برای تأیید انتقال باشید، زیرا قراردادهای هوشمند بر تبادل پول از طریق یک کیف پول چند امضایی نظارت می‌کنند.

نبود محدودیت حداقل پرداخت

با وجود شبکه لایتنینگ انتقال حتی کوچک‌ترین مقادیر بیت کوین از همتا به همتا یک فرایند مقرون‌به‌صرفه است. همه تراکنش‌ها، هرچند کوچک، بلافاصله پردازش و تسویه می‌شوند.

کاهش کارمزدها

استفاده از شبکه لایتنینگ همچنین کارمزد تراکنش‌ها را به شدت کاهش می‌دهد. کسانی که می‌خواهند تراکنش‌های بزرگ‌تر انجام دهند دیگر لازم نیست هزینه‌های سنگینی برای پردازش تراکنش‌هایشان پرداخت کنند.

ناشناس ماندن کامل تراکنش‌های شبکه لایتنینگ

تمام تراکنش‌های بیت کوین که در یک کانال مینی لجر در شبکه لایتنینگ انجام می‌شود کاملاً ناشناس و رمزگذاری شده است. تا زمانی که یک کانال بسته نشود تمام تراکنش‌ها تکمیل و امضا سپس در بلاک‌چین بیت کوین ثبت نمی‌شود.

معایب شبکه لایتنینگ

اگرچه شبکه لایتنینگ یک راه‌حل فوق‌العاده برای مقیاس‌پذیر کردن بیت کوین است اما با این حال محدودیت‌هایی نیز دارد. این محدودیت‌ها به طور خلاصه در زیر معرفی شده‌اند.

مدیریت کانال

اگر یک کاربر پرداخت‌های زیادی را در یک جهت انجام دهد ممکن است کانال نامتعادل شود، بدین معنی که همه سرمایه در یک طرف کانال جمع می‌شود. در این صورت کاربر باید اقدام به برقراری تعادل در کانال کند.

این کار را می‌توان از طریق توازن چرخشی (انتقال وجه به خود از یک کانال به داخل کانال دیگر) یا از طریق سرویس ساب مارین سواپ (submarine swap) یا مبادله زیردریایی انجام داد که در آن می‌توانید با پرداخت کارمزد جزئی سرمایه خود را از یک کانال موجود خارج یا به آن وارد کنید. اکثر ابزارهای مدیریت گره لایتنینگ دارای نوعی سرویس مبادله درون ساخت هستند.

نقدینگی ورودی

اگر کاربری یک کانال را برای شخص دیگری باز کند، تمام وجه اولیه به طور خودکار در سوی او در کانال قرار می‌گیرد. این بدان معناست که او فقط می‌تواند وجه پرداخت کند و نمی‌تواند هیچ وجهی دریافت کند.

کیف پول‌های لایتنینگ مانند بریز (Breez) و فونیکس (Pheonix) به تازگی به روز رسانی‌هایی را منتشر کرده‌اند که کاربران می‌توانند با باز کردن کانال‌ها در حال حرکت و در صورت لزوم تا حدودی بر این مشکل غلبه کنند.

با این حال، کسانی که شخصاً گره لایتنینگ خود را اجرا و کانال‌های خود را مدیریت می‌کنند می‌توانند از راه‌های اصلی زیر این مشکل را دور بزنند:

  • از شخص دیگری بخواهید تا یک کانال به سمت شما باز کند. شرکت‌هایی مانند اِل اِن بیگ (LN BIG چنین خدماتی را ارائه می‌کنند.
  • مقداری ساتوشی به طرف دیگر کانال انتقال دهید.
  • مقداری نقدینگی ورودی را از خدماتی مانند لایتنینگ پول (Lightning Pool) خریداری کنید.
  • از سرویس مبادله زیردریایی استفاده کنید.

اندازه کانال

اگر کاربر ۱ میلیون ساتوشی به یک کانال واریز کند و سپس بخواهد پرداختی معادل ۱/۵ میلیون ساتوشی انجام دهد، نمی‌تواند به هدفش برسد مگر اینکه از پرداخت‌های چند مسیری استفاده کند که امکان استفاده از بیش از یک کانال پرداخت تحت کنترل یک کاربر واحد برای مسیریابی تراکنش‌ها را فراهم می‌کند.

خوشبختانه، این روش به‌سرعت در حال ترویج است و موجب افزایش کیفیت تجربه کاربر و میزان موفقیت پرداخت می‌شود.

نقدینگی مسیر

اگر کاربری بخواهد مبلغ هنگفتی را از طریق لایتنینگ به طرف دوم ارسال کند، همه افرادی که در مسیر انتخاب شده برای انتقال وجه قرار دارند باید حداقل معادل این وجه را در حساب کانال داشته باشند در غیر این صورت پرداخت با شکست مواجه می‌شود. البته این مورد ممکن است فقط در پرداخت‌های بزرگ‌تر مشکل‌ساز شود.

کیف پول‌های گرم

با توجه به ماهیت شبکه لایتنینگ، گره لایتنینگ کاربر باید به‌صورت شبانه‌روزی آنلاین باشد تا تراکنش‌ها را بشناسد و امضا کند؛ بنابراین توصیه می‌شود کاربران مقادیر زیادی بیت کوین را بدون در نظر گرفتن اقدامات امنیتی و احتیاطی مناسب در کانال‌ها قفل نکنند.

بک آپ گرفتن

کاربران بیت کوین باید از عبارت بازیابی خودشان بک آپ بگیرند و کیف پول‌های لایتنینگ هم از این قاعده مستثنی نیستند. با این حال، رایج‌ترین پیاده‌سازی شبکه لایتنینگ یعنی  LND دارای امکان بک آپ گیری استاتیک از کانال‌ها است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا در صورت خرابی سخت‌افزار یا موارد مشابه بتوانند سرمایه‌های خارج از زنجیره لایتنینگ خود را بازیابی کنند.

هنگام باز کردن یا بستن هرگونه کانال بهتر است نسخه‌ای از فایل SCB خود را دانلود کنید. چگونگی دانلود کردن این فایل بستگی به نحوه ارتباط کاربر با گره لایتنینگ دارد اما در بیشتر روش‌های متداول یک دکمه دانلود در جایی در رابط کاربری قرار گرفته است.

بهترین کیف پول شبکه لایتنینگ چیست؟

با توجه به اینکه هر روز کسب و کارهای بیشتری بیت کوین را به عنوان گزینه پرداخت به خدمات خود اضافه می‌کنند، در میان سازندگان رقابت شدیدی بر سر طراحی کیف پول‌های شبکه لایتنینگ با بهترین تجربه کاربری برای مصرف کنندگان شکل گرفته است.

هر کیف پول جدید امکانات و قابلیت‌های بیشتری را به کاربران ارائه کرده و استفاده از بیت کوین را ساده‌تر از گذشته می‌کند و همین باعث شدت گرفتن رقابت در حوزه طراحی کیف پول‌های شبکه لایتنینگ شده است.

با وجود گزینه‌های بسیار زیاد در بازار کیف پول‌ها که برای سیستم عامل‌های مختلف طراحی شده‌اند کاربران می‌توانند با توجه به نیازهای خود بهترین آنها را انتخاب کنند. در این بخش به معرفی چند کیف پول شبکه لایتنینگ و نحوه نصب آنها خواهیم پرداخت.

  عرضه اولیه کوین چیست؟ نحوه دریافت عرضه اولیه ارز دیجیتال چگونه است؟

بهترین کیف پول شبکه لایتنینگ چیست؟

فونیکس (Phoenix)

کیف پول فونیکس ساخت شرکت آکینکیو (ACINQ) در سال ۲۰۱۹ یک کیف پول غیرنظارتی شبکه لایتنینگ است که تجربه کاربری آن مشابه همان کیف پول کلاسیک بیت کوین است.

فونیکس به صورت بومی بر روی شبکه لایتنینگ اجرا می‌شود و با سامان دادن به امور بدون نیاز به مدیریت کانال، نبود مشکل نقدینگی و دیگر سردردهای بک آپ گیری تجربه کاربری بی‌نقصی به مصرف کنندگان ارائه می‌دهد.

در حال حاضر فقط نسخه اندروید کیف پول فونیکس موجود است اما تیم آکینکیو (ACINQ) قصد دارد نسخه آی او اس آن را در سال ۲۰۲۰ منتشر کند.

بهترین کیف پول شبکه لایتنینگ چیست؟

بلو والت (Blue Wallet)

بلو والت تجربه خوشایندی را برای علاقمندان به استفاده از شبکه لایتنینگ بر روی دستگاه تلفن همراه ارائه کرده است. این کیف پول برای سیستم عامل‌های آی او اس و اندروید منتشر شده و بدون نیاز به انجام هرگونه تنظیمات در حین راه‌اندازی به کاربر این امکان را می‌دهد تا کار کردن با شبکه لایتنینگ را بلافاصله آغاز کند.

بلو والت به عنوان یک خدمت نظارتی مانند یک گره طرف سوم برای ذخیره‌سازی بیت کوین شما عمل می‌کند تا مجبور نباشید همیشه کلیدهای خصوصی‌تان را به همراه داشته باشید. بلو والت به طور پیش فرض نظارتی است اما شما می‌توانید آن را به گره خودتان متصل کنید و شخصاً تراکنش‌ها را مدیریت کنید.

بهترین کیف پول شبکه لایتنینگ چیست؟

بریز (Breez)

بریز یک کیف پول شبکه لایتنینگ است که در آن امکان ارسال و دریافت سریع بیت کوین وجود دارد و یکی از اولین کیف پول‌هایی است که از قابلیت نوترینو استفاده می‌کند. بریز را می‌توان برای استفاده در دستگاه‌های اندروید و آی او اس دانلود کرد.

این کیف پول یک گزینه ساده و غیر نظارتی برای کاربران علاقمند به حفظ حریم خصوصی است که در عین حال سهولت استفاده کیف پول‌های نظارتی را برای کاربران معمولی بیت کوین به ارمغان می‌آورد.

بهترین کیف پول شبکه لایتنینگ چیست؟

کیف پول ساتوشی (Wallet of Satoshi)

کیف پول ساتوشی یک کیف پول کاملاً نظارتی شبکه لایتنینگ است که دارای تنظیمات بسیار ساده‌ای است. شما می‌توانید بیت کوین را مستقیماً از طریق این برنامه خریداری کنید و دیگر لازم نیست هرگز نگران واریز پول به کیف پولتان باشید. کیف پول ساتوشی گزینه‌ای مناسب و سریع برای علاقمندان به شبکه لایتنینگ است.

بهترین کیف پول شبکه لایتنینگ چیست؟

زاپ (Zap)

کیف پول زاپ توسط جک مالرز ساخته شده و در اکتبر ۲۰۱۷ معرفی شد. زاپ یک کیف پول منبع باز بود و هدف از طراحی آن ایجاد بهترین تجربه ممکن در استفاده از شبکه لایتنینگ به کاربران بیت کوین بود.

زاپ برخلاف سایر کیف پول‌های موجود شبکه لایتنینگ، مستقیماً به گره شبکه لایتنینگ موجود کاربر متصل می‌شود. زاپ اگرچه یک کیف پول موبایل مستقل نیست اما آن را می‌توان برای سیستم عامل‌های آی او اس، ویندوز، مک و لینوکس دانلود کرد.

کیف پول زاپ همچنین قابلیت استرایک (Strike) را دارد که یک ویژگی جالب بوده و به کاربران این امکان را می‌دهد تا بیت کوین را در شبکه لایتنینگ خریداری کرده و حتی کارت اعتباری خود را به این نرم‌افزار اضافه کرده و با آن هزینه خریدهای بیت کوین خود را پرداخت کنند.

راه‌اندازی شبکه لایتنینگ در کیف پول بلو والت

موارد مورد نیاز برای استفاده از کیف پول موبایل بلو والت:

  • گوشی موبایل آی او اس یا اندروید.
  • بلو والت گزینه Hodl Hodl را برای تراکنش‌های همتا به همتا ادغام کرده و همچنین لینک ورود به مون‌پِی (MoonPay) را برای کاربرانی که به صرافی دسترسی ندارند در محیط نرم افزار قرار داده است. مون‌پِی در اکثر ایالات آمریکا به جز کانکتیکات، ‌هاوایی، نیویورک و رود آیلند در دسترس است.
  • کاغذ یا سایر مواد غیر دیجیتالی برای یادداشت کردن عبارت بازیابی یا رمز عبور.

پس از دانلود کردن برنامه بلو والت بر روی موبایلتان:

۱. بلو والت شما را مستقیماً به صفحه اصلی هدایت می‌کند. در اینجا می‌توانید با انتخاب دکمه «Add now» یک کیف پول جدید اضافه کنید.

راه‌اندازی شبکه لایتنینگ در کیف پول بلو والت

۲. می‌توانید ابتدا کیف پولتان را نامگذاری کنید و سپس یک کیف پول بیت کوین یا لایتنینگ ایجاد کنید. شبکه لایتنینگ بیت کوین لایه‌ای است که بر روی شبکه بیت کوین ساخته شده است تا امکان مبادله کردن مقادیر کمی از بیت کوین را تقریباً بلافاصله فراهم کند.

فروشندگان می‌توانند از این لایه برای فروش محصولات و خدمات خود به صورت مستقیم به مشتریان استفاده کنند. همچنین اگر عبارت بازیابی مربوط به یک کیف پول قبلی را داشته باشید می‌توانید آن را بازیابی کنید.

راه‌اندازی شبکه لایتنینگ در کیف پول بلو والت

۳. در صورت انتخاب ایجاد کیف پول جدید بیت کوین عبارت بازیابی مربوط به کیف پول جدید بلو والت بیت کوین در اختیارتان قرار می‌گیرد.

حتماً عبارت بازیابی را روی مواد غیر دیجیتالی مانند کاغذ یادداشت کنید یا آن را روی تکه‌ای فلز حکاکی کنید. هرگز این عبارت را در تلفن همراه یا کامپیوتر ذخیره نکنید. نوشتن عبارت بازیابی بسیار مهم است زیرا به کمک آن می‌توانید در صورت گم شدن یا از بین رفتن تلفن همراه دارایی‌های بیت کوین خود را بر روی دستگاه دیگری بازیابی کنید.

عبارت بازیابی ارائه شده در زیر مربوط به یک کیف پول آزمایشی است.

راه‌اندازی شبکه لایتنینگ در کیف پول بلو والت

۴. پس از راه‌اندازی کیف پول بیت کوین روی زنجیره‌ای می‌توانید یک کیف پول شبکه لایتنینگ نیز ایجاد کنید. مراحل این کار مشابه ایجاد کیف پول بیت کوین است. برای این کار کافی است پس از انتخاب گزینه لایتنینگ، دکمه «Create» را انتخاب کنید.

راه‌اندازی شبکه لایتنینگ در کیف پول بلو والت

۵. بلو والت یک کد QR و یک آدرس یو آر ال برای بک آپ گیری از کانال‌های شبکه لایتنینگ در اختیارتان قرار می‌دهد.

راه‌اندازی شبکه لایتنینگ در کیف پول بلو والت

اگر به هر دلیلی اپلیکیشن بلو والت در تلفن فعلیتان حذف شود می‌توانید آن را دوباره دانلود کنید و بدون نیاز به بازیابی کردن کیف پول‌ها از نسخه پشتیبان به تمام آنها دسترسی پیدا کنید.

می‌توانید به بخش تنظیمات رفته و در قسمت امنیت این ویژگی را روشن یا خاموش کنید. با این حال، در صورت گم شدن یا آسیب دیدن دائمی گوشی همراهتان باید کیف پول بیت کوین و لایتنینگ خود را از طریق نسخه پشتیبان بازیابی کنید.

برای پیدا کردن بک آپ مربوط به هر کیف پول کافی است کیف پول مورد نظر را انتخاب کرده، روی سه نقطه در بالا سمت راست ضربه بزنید تا در این قسمت گزینه Export / backup را برای مشاهده عبارت بازیابی یا آدرس یو آر ال (url) لایتنینگ انتخاب کنید.

سخن آخر

قطع به یقین می‌توان گفت که شبکه لایتنینگ می‌توان بسیار به نفع بیت کوین باشد. شبکه لایتنینگ (Lightning) بیت کوین می‌تواند آینده این رمزارز را روشن‌تر کند و بسیاری از مشکلات حال حاضر آن را حل کند.

راهنمای ابزار رایگان تریدینگ ویو (TradingView) به زبان ساده برای تحلیل تکنیکال

راهنمای ابزار رایگان تریدینگ ویو (TradingView) به زبان ساده برای تحلیل تکنیکال

30 دقیقه پیش


یک تیر و دو نشان با رمزینکس

یک تیر و دو نشان با رمزینکس

19:41


معاملات اهرمی و مارجین (مارجین تریدینگ) در بایننس چیست؟

معاملات اهرمی و مارجین (مارجین تریدینگ) در بایننس چیست؟

19 دقیقه پیش


گس (gas) یا گس فی یا هزینه گس در اتریوم چیست و چرا مهم است؟ هر آنچه که باید بدانید!

گس (gas) یا گس فی یا هزینه گس در اتریوم چیست و چرا مهم است؟ هر آنچه که باید بدانید!

17 دقیقه پیش


اندیکاتور باند بولینگر (Bollinger Bands) در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال چیست و چگونه از آن سیگنال خرید یا فروش بگیریم؟

اندیکاتور باند بولینگر (Bollinger Bands) در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال چیست و چگونه از آن سیگنال خرید یا فروش بگیریم؟

02:14


تفاوت فیوچرز با مارجین چیست و کدام یک بهتر است؟

تفاوت فیوچرز با مارجین چیست و کدام یک بهتر است؟

9 دقیقه پیش


الگوی کندل استیک مرد دار آویز (Hanging Man) چیست و چگونه از آن باید سیگنال فروش گرفت؟

الگوی کندل استیک مرد دار آویز (Hanging Man) چیست و چگونه از آن باید سیگنال فروش گرفت؟

00:20


الگوی کندل استیک هارامی (Harami) چیست؟ چگونه بر اساس هارامی صعوی و نزولی ترید کنیم؟

الگوی کندل استیک هارامی (Harami) چیست؟ چگونه بر اساس هارامی صعوی و نزولی ترید کنیم؟

17:10


راهنمای جامع آموزش متاتریدر ۵ از نصب و راه اندازی تا واریز و ترید

راهنمای جامع آموزش متاتریدر ۵ از نصب و راه اندازی تا واریز و ترید

01:47


وایت پیپر چیست و چرا مهم است؟ چگونه وایت پیپر خوب را از بد تشخیص دهیم؟

وایت پیپر چیست و چرا مهم است؟ چگونه وایت پیپر خوب را از بد تشخیص دهیم؟

22:06


چگونه با کمترین کارمزد ارز دیجیتال بخریم و انتقال دهیم؟ کدام صرافی ایرانی کارمزد کمتری دارد؟

چگونه با کمترین کارمزد ارز دیجیتال بخریم و انتقال دهیم؟ کدام صرافی ایرانی کارمزد کمتری دارد؟

01:56


راهنمای جامع تگ یا ممو در کیف پول تراست والت، اتمیک، اکسودوس و کوینومی

راهنمای جامع تگ یا ممو در کیف پول تراست والت، اتمیک، اکسودوس و کوینومی

1401/04/22